PDA

Επιστροφή στο Forum : Φήμη: η Toshiba κοιτάει να εξαγοράσει το τμήμα SSD της OCZ



NeK
15-10-13, 23:47
130159Η Toshiba σύμφωνα με πληροφορίες (http://www.tweaktown.com/news/33440/rumortt-toshiba-considering-buying-ocz-s-consumer-division/index.html), κοιτάει σοβαρά να αγοράσει το τμήμα της OCZ που ασχολείται με τους καταναλωτικούς SSD, έτσι ώστε να επεκτείνει τις δικές της φιλοδοξίες που έχει για αυτή τη τεχνολογία. Η συμφωνία μπορεί να είναι υπέρ και για τα δύο μέρη, καθώς η Toshiba θα έχει πρόσβαση στην τεχνολογία της OCZ για τους ελεγκτές και στις πατέντες τους, ενώ η OCZ μπορεί να αποκτήσει έναν αξιόπιστο προμηθευτή που θα τη προμηθεύει 19nm NAND flash τσιπάκια.

Η OCZ μπήκε στην αγορά των μνημών το 2002 και ήταν πρωτοπόρος στην βιομηχανία των SSD τα τελευταία χρόνια. Η εταιρεία σταμάτησε την δική της παραγωγή μνημών RAM στις αρχές του 2011, για να εστιάσει σχεδόν αποκλειστικά στους SSD. Κάνανε πολλά για τους καταναλωτές ρίχνοντας τις τιμές στον ανταγωνισμό, αλλά αυτό ήταν κάτι που κόστισε και στην ίδια γιατί έτσι δημιούργησε μία χαμηλού κέρδους αγορά.

Η εταιρεία πέρυσι τα βρήκε σκούρα κατόπιν μίας φήμης ότι οι συζητήσεις για εξαγορά από την Seagate δεν έβγαλαν πουθενά (http://www.techspot.com/news/49472-ocz-reportedly-in-acquisition-talks-with-seagate-micron.html). Ο ιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της OCZ, ο Ryan Peterson παραιτήθηκε λίγο μετά (http://www.techspot.com/news/50190-ocz-founder-and-ceo-ryan-petersen-resigns-effective-immediately.html) και ύστερα από ένα μήνα, το μέλος του συμβουλίου Ralph Schmitt ανέλαβε την διοίκηση. Ο Schmitt ανακοίνωσε σχέδια για την περικοπή του εργατικού δυναμικού κατά σχεδόν 30 τοις εκατό (http://www.techspot.com/news/50687-ocz-is-axing-28-of-its-global-workforce-and-150-product-variations.html) και σταμάτησε 150 παραλλαγές προϊόντων.

Μία πρόσφατη αναφορά από το Motley Fool (http://www.fool.com/investing/general/2013/10/10/ocz-comes-clean-but-still-remains-a-risky-bet.aspx) υποστηρίζει ότι η μόνη αξιόλογη πνευματική ιδιοκτησία της OCZ είναι ο SATA SSD ελεγκτής από την Indilinx, αλλά εφόσον η LSI και η Marvell προσφέρουν εναλλακτικά προϊόντα με αρκετά χαμηλό κόστος, είναι δύσκολο να αξιολογηθεί πολύ.

Η OCZ αρνήθηκε να σχολιάσει την φήμη αυτή.

Πηγή: techspot (http://www.techspot.com/news/54342-rumor-toshiba-looking-to-acquire-oczs-consumer-solid-state-drive-division.html)

Artemius
16-10-13, 00:39
με αλλα λογια εχει κεσατια η OCZ.

λογικο κιολας. υπαρχουν πολλα brand names , αλλα ΟΕΜ λιγοι. και οταν ο μεγαλυτερος OEM,ειναι ενας οικονομικος τιτανας με τεραστια παρουσια και στο τελικο προιον,δλδ. η Samsung, τοτε... μοιραια η αγορα δεν τους χωρα ολους.

υ.γ. : δεν επρεπε ποτε να τα παρατησει απο τις RAM. αφενος εβγαζε καλα προιοντα,αφετερου παντα θα χρειαζομαστε RAM,και παντα περισσοτερη...

blade_
16-10-13, 01:20
ενδιαφερον,σα να εχει χαθει λιγακι απο τα μερη η ocz..

aiolos.01
16-10-13, 04:32
Αυτή θα είναι μια ΠΑΡΑ πολύ καλή κίνηση και για τις δυο εταιρίες. Είναι προφανές οτι οι εταιρίες που φτιάχνουν NAND έχουν μεγάλο πλεονέκτημα αλλά η Toshiba προς το παρόν έχει μικρή παρουσία στο retail κομμάτι της αγοράς. Με αυτή την ένωση θα μπορέσει να μπεί δυναμικά πράγμα καλό για όλους μας.
Ταυτόχρονα θα σωθεί και η πρωτοπόρος στους SSD OCZ και μαζί της η Indilix. Όλοι κερδίζουν δηλαδή (εκτός απο Samsung και Intel).

karetsos
16-10-13, 09:44
μια που μιλάμε για ssd, γιατί ρε παλικάρια σταμάτησαν να πέφτουν οι τιμές στους ssd; απ' ότι βλέπω εδώ και αρκετό καιρό οι τιμές έχουν μείνει λίγο-πολύ στάσιμες.

ThuNderGr
16-10-13, 10:40
μια που μιλάμε για ssd, γιατί ρε παλικάρια σταμάτησαν να πέφτουν οι τιμές στους ssd; απ' ότι βλέπω εδώ και αρκετό καιρό οι τιμές έχουν μείνει λίγο-πολύ στάσιμες.

167euro τα 240GB εμένα μου φαίνεται πτώση της τιμής.

ks1981
16-10-13, 10:42
μετα την ocz εσεις ποια εταιρεια θ διαλεγατε για μνημη την Kingston η την corsair?

MadAGu
16-10-13, 11:36
Κρίμα για την OCZ γιατί έβγαζε πολύ καλά προϊόντα.

@ks1981: corsair θα έλεγα.

karetsos
16-10-13, 15:05
167euro τα 240GB εμένα μου φαίνεται πτώση της τιμής.

άρα να πάρουμε όλοι 240GB... χμ...

ThReSh
16-10-13, 15:48
άρα να πάρουμε όλοι 240GB... χμ...

Samsung 840 Evo, μια χαρά δίσκος κι αρκετά φτηνός...

jimakos
16-10-13, 17:48
ακόμα ακριβές είναι οι τιμές

Artemius
16-10-13, 18:54
μετα την ocz εσεις ποια εταιρεια θ διαλεγατε για μνημη την Kingston η την corsair?

corsair.

προσωπικα την Kingston θα την βλεπω παντα με μισο ματι. εστω και αν εχουν περασει χρονια απο τote που βγαζανε σοβαρα προβληματα ασυμβατοτητας (και αντοχης ακομα...). εκτος και αν συνεχιζουν κατα καιρους να βγαινουν ασυμβατες (δεν ξερω).

#neverforget :p


Samsung 840 Evo, μια χαρά δίσκος κι αρκετά φτηνός...


δεν ειναι "απλα" μια χαρα, τρεις χαρες ειναι. και στην τιμη ειδικα που παιζει...

τον ειχε σε προσφορα πριν κανα μηνα και το e-shop... με το ζορι αντεξα στον πειρασμο (και αν ειχα,γενικα,πιο νεο pc,θα τον ειχα παρει...)

ThReSh
16-10-13, 20:53
ακόμα ακριβές είναι οι τιμές

όχι αν σκεφτείς πόσο κάνουν οι 10k rpm HDDs..

A_gamer
17-10-13, 00:23
όχι αν σκεφτείς πόσο κάνουν οι 10k rpm HDDs..

Είναι όμως υψηλές αν αναλογιστείς πως οι περισσότεροι δεν έχουν τα χρήματα για νέο SSD.

- - - Updated - - -


μια που μιλάμε για ssd, γιατί ρε παλικάρια σταμάτησαν να πέφτουν οι τιμές στους ssd; απ' ότι βλέπω εδώ και αρκετό καιρό οι τιμές έχουν μείνει λίγο-πολύ στάσιμες.

Μάλλον επειδή οδεύουν προς ολιγοπώλειο, με όλες αυτές τις συγχωνεύσεις και κλεισίματα των αντίστοιχων τμημάτων των εταιρειών.

Πρόσεξε όμως: συνεχίζουν να πέφτουν αρκετά γρήγορα, απλώς πολύ πιο αργά απ' ό,τι μέχρι και πριν 1-2 χρόνια.

ThReSh
17-10-13, 01:23
αν πιστεύουν ότι θα βάλουν το σύμπαν μέσα λογικό, αν όμως τον έχουν για OS/programs/2-3 games, ένας 120αρης φτάνει και περισσεύει...

A_gamer
17-10-13, 07:05
αν πιστεύουν ότι θα βάλουν το σύμπαν μέσα λογικό, αν όμως τον έχουν για OS/programs/2-3 games, ένας 120αρης φτάνει και περισσεύει...

Μα για 120άρη μιλάω κι εγώ. Είναι δύσκολα τα πράγματα οικονομικώς.

konenas
17-10-13, 10:10
Καλά όλα αυτά, αλλά γιατί αναπαράγουμε φήμες;

ThReSh
17-10-13, 12:37
Μα για 120άρη μιλάω κι εγώ. Είναι δύσκολα τα πράγματα οικονομικώς.

ε ναι για Ελλάδα τα πάντα πλέον είναι δύσκολα οικονομικώς...

icsd08063
17-10-13, 17:11
Νομίζω ότι ο κύριος ανταγωνιστής της OCZ τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι η Samsung και μόνο.
Αν και προσωπικά, θεωρώ τον Vector ισάξιο του 840 Pro, η κίνηση της OCZ μόλις λίγα χρόνια πριν να έχει τόσα πολλά προϊόντα στην αγορά, είχε ως φυσικό επακόλουθο να υπάρχουν και περισσότερα προβλήματα στο τελικό χρήστη. Σίγουρα ευθύνεται το κακό quality check.

Ότι και να γίνει με την εταιρεία, ελπίζω να μη χάσει το πολύ καλό support που έχει τύχει να συναντήσω από φίλους.

Artemius
17-10-13, 18:00
όχι αν σκεφτείς πόσο κάνουν οι 10k rpm HDDs..

αυτοι ουτως η αλλως ειναι "πεθαμενη" τεχνολογια,οσον αφορα το desktop.εχουν γινει phase out απο τα SSD. εξου και η τιμη τους δεν μπορει να αποτελει κριτηριο συγκρισης (για τον desktop consumer μιλωντας παντα).



αν πιστεύουν ότι θα βάλουν το σύμπαν μέσα λογικό, αν όμως τον έχουν για OS/programs/2-3 games, ένας 120αρης φτάνει και περισσεύει...


ελαμ ομως που πολυ δν εχουν μονο 2-3 games... ασε που αρκετοι τιτλοι σημερα πλεον μετρωνται σε πολλα gb. τελος περαν του os/programs/καποιων games , υπαρχουν και αλλες εφαρμογες (βεβαια πιο πολυ "niche" οσον αφορα το ολο συνολο) που ωφελειται απιστευτα η αποδοση τους αν τα αρχεια/δεδομενα που επεξεργαζονται,βρισκονται σε ενα γρηγορο μεσο (π.χ. καποια προγραμματα a/v,οταν τα αρχεια προς επεξεργασια βρισκονται σε SSD και οχι σε HDD).

- - - Updated - - -


Νομίζω ότι ο κύριος ανταγωνιστής της OCZ τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι η Samsung και μόνο.
Αν και προσωπικά, θεωρώ τον Vector ισάξιο του 840 Pro, η κίνηση της OCZ μόλις λίγα χρόνια πριν να έχει τόσα πολλά προϊόντα στην αγορά, είχε ως φυσικό επακόλουθο να υπάρχουν και περισσότερα προβλήματα στο τελικό χρήστη. Σίγουρα ευθύνεται το κακό quality check.

Ότι και να γίνει με την εταιρεία, ελπίζω να μη χάσει το πολύ καλό support που έχει τύχει να συναντήσω από φίλους.

μπα,δεν νομιζω να ειναι η samsung αντιπαλος,εξαιτιας μεγεθων εννοω... (δηλαδη απο την σκοπια των εταιρειων,ογκου πωλησεων,market share,availability,κτλ κτλ...)

gerstavros
19-10-13, 15:47
Δεν είχα πάρει χαμπάρι οτι η OCZ παράτησε τις μνήμες RAM. Κρίμα, πολύ λάθος αυτό, είχε καλή πορεία στις RAM..

Φανερός Πράκτωρ
19-10-13, 17:13
Samsung 840 Evo, μια χαρά δίσκος κι αρκετά φτηνός...

ο πρώτος ssd που πήρα ήταν ένας samsung 840 απλός. Τα τίναξε στον μήνα πάνω. Ο δεύτερος σκληρός που μου χαλάει στη ζωή μου και ο πρώτος που χαλάει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Artemius
19-10-13, 17:31
ο πρώτος ssd που πήρα ήταν ένας samsung 840 απλός. Τα τίναξε στον μήνα πάνω. Ο δεύτερος σκληρός Το δευτερο μεσο εσωτερικης αποθηκευσης που μου χαλάει στη ζωή μου και ο πρώτος που χαλάει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

edited for accuracy :p

επεσες πραγματικα στην περιπτωση... οχι πως δεν εχουν υπαρξει και αλλα ελλατωματικα κομματια,αλλα στον μηνα πανω?


υ.γ. : απο μια αποψη,καλυτερα που εσκασε τοσο νωρις.

Φανερός Πράκτωρ
19-10-13, 17:36
edited for accuracy :p

επεσες πραγματικα στην περιπτωση... οχι πως δεν εχουν υπαρξει και αλλα ελλατωματικα κομματια,αλλα στον μηνα πανω?


υ.γ. : απο μια αποψη,καλυτερα που εσκασε τοσο νωρις.

βασικά έκατσε και την μοναδική στιγμή στα τελευταία 4-5 χρόνια που δεν είχα backup και ήμουν μακρυά από τα παλιότερα backup που είχα του συγκεκριμένου μηχανήματος. Όχι ότι στον συγκεκριμένο υπολογιστή είχα σοβαρά δεδομένα αλλά απλά χρειάστηκε να κάνω εγκατάσταση και όχι restore.

@ ADSLgr.com All rights reserved.