PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE Double Play + OTE TV - Πρεπει να προσεξω κατι?



clyde
17-10-13, 19:18
Ειμαι στον ΟΤΕ (Τηλ, Internet & TV) και λεω να βαλω ΟΤΕ Double Play 24 Economy με ΟΤΕ TV Μέσω Ευρυζωνικής Σύνδεσης Full Pack.

Ειναι 50 ευρω το πρωτο εξαμηνο και 55 ευρω το δευτερο.

Υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω?

Vitruvian78
17-10-13, 22:02
Θα σου τρώει ταχύτητα απο το σερφάρισμα η τηλεόραση μεσω ιντερνετ

clyde
17-10-13, 22:54
Δεν εχω προβλημα με αυτο. Εχω ηδη συνδεση 24αρα στον ΟΤΕ και ΟΤΕ TV.
Εννοω απο θεμα ορων, εξοπλησμου κλπ.
Θα εχω καλη ποιοτητα ηχου στο τηλεφωνο η' δεν θα αλλαξει κατι?

Πριν απο 1 μηνα μου χαλασε ο αποκωδηκοποιητης ( με σκληρο δισκο) για 2η φορα. Και εχασα πολλα πραγματα που δεν προλαβα να δω.
Οταν ζητησα να μου φερουν ιδιο (με σκληρο), μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν πια, εχουν τελειωσει, και μου εφεραν εναν απλο.

Εγω τωρα που βαζω Double Play, δικαιουμαι καινουριο router και αποκωδηκοποιητη?
Αν ναι, τι router να ζητησω, ΖΤΕ ZXHN H108NS (http://wwwen.zte.com.cn/en/products/access/cpe/201111/t20111110_352104.html) η' W300 (http://wwwen.zte.com.cn/en/products/access/cpe/201302/t20130204_386351.html)?
Ο πρωτος απ'οτι καταλαβαινω ειναι πιο νεο μοντελο και προσφερει μεγαλυτερη ταχυτητα, USB port, DLNA, κλπ.
Ο δευτερος ειναι πιο παλιος αλλα μερικοι λενε οτι ειναι καλυτερος.

Θελω να το κανω για οικονομικους λογους γιατι ο τελευταιος λογαριασμος μου ηρθε 150 ευρω, απο τα οποια τα 20 ηταν για τηλεφωνα.
Οποτε αυτο το πακετο με συμφερει, αν και διαβαζω οτι ο ΟΤΕ κανει και αλλες, καλυτερες προσφορες (http://www.adslgr.com/forum/threads/742952-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD).

Koala_
18-10-13, 15:39
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να βάλεις μέσω δορυφόρου, μόνο και για τα HD αξίζει, αλλά δεν έχεις σκληρό κτλ. Συν ότι με το δορυφορικό δεν σε περιορίζει αν θες να βάλεις δικό σου εξοπλισμό για το DSL. Επειδή ρωτάς για τον εξοπλισμό με το ZTE που μου έστειλε ο OTE συγχρόνιζα 2 mbps κάτω σε σχέση με το ZTE ZXDSL 931WII που είχα από παλιότερη σύνδεση με τη WIND.

Πρόσφατα έκανα σύνδεση ΟΤΕ και έβαλα 24ρι με 210' σε σταθερά και 30' σε κινητά με 27,9 ευρώ το μήνα για 6 μήνες και μετά 32,9 για τους υπόλοιπους 6 με το OTETV δώρο για τους πρώτους 6 μήνες και μετά 21,9 για τους υπόλοιπους.

clyde
18-10-13, 18:23
Το σκεφτηκα για δορυφορικο αλλα ειναι +100 ευρω εξοπλισμος και εγκατασταση. Οσο για τα 2 ΜΒ, δεν με πειραζει. Μενω στο κεντρο, 200 μετρα απο τα κεντρικα του ΟΤΕ, και γενικα εχω καλη ταχυτητα. Δεν εχω πλησιασει ποτε τα 24 βεβαια αλλα με το παλιο Thomson που εχω τωρα (χωρις firmware upgrade κλπ.) τωρα ειμαι στα (Up/Down): 925 / 12.401.

Θελω να βαλω το ιδιο προγραμα με σενα (24ρι με 210' σε σταθερά και 30' σε κινητά + ΤV) αλλα η κανονικη τιμη ειναι στα 50 ευρω το μηνα τους πρωτους 6 μηνες και μετα 55. Εγω εχω ηδη ΟΤΕ TV, και μαλιστα πληρωνω με την παλια τιμη, 28 ευρω το μηνα. Εσενα πως σου εκαναν δωρο τους 6 μηνες OTETV? Εβαλες για για 1η φορα?
Επισης ησουν ηδη στον ΟΤΕ η' ηρθες απο αλλο παροχο?

Catchphrase
18-10-13, 18:39
Τους 6 μήνες δώρο τους δίνει ο ΟΤΕ σε όσους επιστρέφουν, από άλλο πάροχο και παίρνουν τηλέφωνο ιντερνετ και τηλεόραση. Το ξέρω σίγουρα γιατί κι εγώ το ίδιο έκανα και έχω το δορυφορικό (full pack) στα 11 ευρώ το μήνα (αντί για 6 μήνες δωρεάν, στο κάνουν στη μισή τιμή για 12 μήνες).

Greenleaf
18-10-13, 18:51
Ύστερα από την αύξηση της τιμής του ΟΤΕ ΤV για τους μη συνδρομητές ΟΤΕ, στα 28 ευρώ τότε και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε πακέτο OTE Double play + OTE TV. Τώρα δίνω για 24αρι + απεριόριστα σταθερά+ 30 κινητά 33 ευρώ στην Cyta, συν τα 27 για το ΟΤΕ TV πάμε στα 60. Η προσφορά 210' σταθερά + 30 κινητά και tv στα 50 ευρώ (55 μετά) με συμφέρει, και ας χάνω τα απεριόριστα σταθερά, ούτως ή άλλως το τηλέφωνο πλέον στο σπίτι τα 210' δεν τα πιάνει με τίποτα.

Βέβαια θα προσπαθήσω να ψαρέψω καμιά άλλη καλή προσφορά από cyta και βλέπουμε...

Koala_
21-10-13, 14:19
Ήρθα από άλλο πάροχο, σωστά.
Είχα ήδη βέβαια OTETV δορυφορικό, απλά έκανα διακοπή σε αυτό το πακέτο και έβαλα καινούργιο. Στη πράξη, μόνο αποκωδικοποιητή και κάρτα άλλαξα!

clyde
22-10-13, 20:15
Εκανα ηδη την αιτηση. Παραπονεθηκα για το οτι δεν προσφερουν πια δυνατοτητα εγγραφης. Και μου ειπαν οτι υπαρχει παλι η δυνατοτητα με 3 ευρω το μηνα.
Αλλα αν την θελω, θα πρπει να παραδωσω τον απλο αποκωδηκοποιητη σε 10 μερες σε καποιον Γερμανο. Αν δεν τον δωσω πισω τι γινεται?

Οταν εβαλα για 1η φορα ΟΤΕ TV, με ρωτησαν αν το θελω με σκληρο δισκο με κοστος 100 ευρω. Υπηρχε η δυνατοτητα να πληρωσεις με 6 δοσεις μεσω του λογαριασμου. Οποτε δεχτηκα. Αργοτερα το αλλαξαν και το εκαναν 3 ευρω το μηνα.
Μετα απο ενα χρονο ο σκληρος χαλασε. Μου εφεραν αλλο αποκωδικοποιητη, παλι με σκληρο. Μετα απο 1.5 χρονο περιπου καηκε τελειως. Δεν αναβε καθολου. Μιλαμε τρελαθηκα γιατι αυτη τη φορα ειχα μεσα κατι θησαυρους που δεν προλαβα να δω. Τους πηρα τηλ και ζητησα να ερθει τεχνικος. Ηρθε, εκατσε 1 λεπτο και μου λεει οτι χαλασε και δεν υπαρχει τροπος να ανακτησω τα δεδομενα απο τον σκληρο γιατι ειναι κρυπτογραφημενα!
Τελικα μου εφεραν αλλον αποκωδικοποιητη αλλα χωρις σκληρο γιατι αυτα με σκληρο τελειωσαν. Για να με καλοπιασουν μου ειπαν οτι θα μου δωσουν δωρο εναν καινουριο router αφου εχω τον παλιο Τhomson (τα οποια πρεπει να τα επιστρεψω λεει οταν και οποτε φυγω απο τον ΟΤΕ). Mου εστειλαν τον ZTE H108NS. Επειδη το ειδα πολυ κιτρινισμενο εψαξα να δω φωτογραφιες στο Google. Στις φωτογραφιες ομως φαινεται λευκος και αστραφτερος, καμια σχεση με το δικο μου.

Παιρνω τηλεφωνο και τους ρωταω υπαρχει περιπτωση να μου ερθει μεταχειρισμενος αποκωδικοποιητης. Η απαντηση ηταν ΝΑΙ.
Οταν ζητησα τοτε να μην φερουν με σκληρο αφου σε λιγο καιρο μαλλον παλι θα χαλαγε, μου ειπαν οτι τελικα ΟΧΙ, δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μεταχειρισμενος γιατι τωρα ηρθε η νεα παρτιδα με τους σκληρους δισκους. Τελικα δεχτηκα, και δεν το ακυρωσα.

Σκεφτομουν ομως να κρατησω τον απλο κωδικοποιητη που εχω τωρα και να του βαλω τον σκληρο που εχω βγαλει ηδη απο το παλιο καμενο.
Γιατι απ'οτι βλεπω δεν υπαρχει αλλος τροπος να εξαγω τα δεδομενα. Αν δεν επιστρεψω τι μπορουν να κανουν? Να μου τον χρεωσουν στον λογαριασμο?
Παντως εχω διαβασει και εδω και σε αλλες σελιδες για ατομα που δεν επεστρεψαν ρουτερ η' αποκωδικοποιητη και τελικα τιποτα δεν εγινε.

FuS
22-10-13, 20:59
@Clyde

Ό,τι ρούτερ ή αποκωδικοποιητή σου δώσουν με χρησιδάνειο, θα πρέπει ύστερα -με τη λήξη της σύμβασης- να επιστραφεί γιατί δεν είναι δικό σου.
Αν δεν επιστραφεί χρεώνεται.
Είναι προφανές ότι το ρούτερ ή ο αποκωδικοποιητής που θα πάρεις θα έχει χρησιμοποιηθεί και από άλλους και θα χρησιμοποιηθεί επίσης (μετά από σένα, όταν τον επιστρέψεις).

Παλιότερα δεν ήταν με χρησιδάνειο. Είτε ρούτερ είτε αποκωδικοποιητής, στο χαρίζανε ή στο χρεώνανε εφάπαξ και μετά έμενε στην κατοχή σου, ήταν δικό σου δηλαδή.
Αυτό έχει αλλάξει εδώ και 1,5 χρόνο περίπου.

clyde
23-10-13, 00:29
Ξερεις μηπως το κοστος? Εννοω τι θα με χρεωσουν αν κρατησω το ρουτερ?

Dr_power
23-10-13, 15:28
Ξερεις μηπως το κοστος? Εννοω τι θα με χρεωσουν αν κρατησω το ρουτερ?

25 ευρώ το routeraki για την adsl

clyde
25-10-13, 14:22
Συγνωμη, εκανα λαθος. Εννουσα αν κρατησω τον αποκωδικοποιητη.
Τελικα πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα. Ειναι 100 ευρω! Και μιλαμε για τον απλο, χωρις σκληρο.
Το θεμα ειναι οτι εγω τα εδωσα τα 100 ευρω οταν εβαλα ΟΤΕ ΤV (και μαλιστα για αυτον με σκληρο).
Τωρα, το οτι καηκε, φταιω εγω? Τελος παντων, δεν βγαζεις ακρη με αυτους.

maik
25-10-13, 15:21
Συγνωμη, εκανα λαθος. Εννουσα αν κρατησω τον αποκωδικοποιητη.
Τελικα πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα. Ειναι 100 ευρω! Και μιλαμε για τον απλο, χωρις σκληρο.
Το θεμα ειναι οτι εγω τα εδωσα τα 100 ευρω οταν εβαλα ΟΤΕ ΤV (και μαλιστα για αυτον με σκληρο).
Τωρα, το οτι καηκε, φταιω εγω? Τελος παντων, δεν βγαζεις ακρη με αυτους.

Μεχρι πριν δυο χρονια περιπου πληρωνες γαι ρουτερ και αποκοδικοποιητη και φυσικα ηταν δικο σου. Μπορουσες να το κανεις οτι θελεις , ακομα και διακοσμητικο στον τοιχο. Αν χαλουσε μεσα στον χρονο εγγυησης σου το αλαζαν. Αν ομως περνουσε ο χρονος εγγυησης τοτε επρεπε να αγορασεις αλλο.
Τωρα υπαρχει το χρησιδανειο. Σου δινουν ρουτερ και αποκοδικοποιητη δωρεαν και το αλαζουν επισης δωρεαν οσες φορες και να χρειαστει. Πρεπει ομως οταν διακοψεις την συνδεση να τα επιστρεψεις αλλιως χρεωνεσαι.

dimitri_ns
25-10-13, 15:47
Συγνωμη, εκανα λαθος. Εννουσα αν κρατησω τον αποκωδικοποιητη.
Τελικα πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα. Ειναι 100 ευρω! Και μιλαμε για τον απλο, χωρις σκληρο.
Το θεμα ειναι οτι εγω τα εδωσα τα 100 ευρω οταν εβαλα ΟΤΕ ΤV (και μαλιστα για αυτον με σκληρο).
Τωρα, το οτι καηκε, φταιω εγω? Τελος παντων, δεν βγαζεις ακρη με αυτους.

βγες στή γύρα και ψάξε
Εγώ αγόρασα 2ο αποκωδικοποιητή από κάποιον που συμμετείχε στο πιλοτικό πρόγραμμα του otetv
30-40 € θα σου στοιχίσει
Χωρίς σκληρό εννοείται
Τον πήρα για να έχω σε δύο tv, επειδή η γραμμή adsl σηκώνει δύο.

Απ'ότι παρατήρησα, βγάζει αποκωδικοποιημένο πρόγραμμα και από scart και από hdmi και από rca ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Μήπως να μην ψάχνεις για αποκωδικοποιητή με δίσκο?

clyde
26-10-13, 03:28
βγες στή γύρα και ψάξε
Εγώ αγόρασα 2ο αποκωδικοποιητή από κάποιον που συμμετείχε στο πιλοτικό πρόγραμμα του otetv
30-40 € θα σου στοιχίσει
Χωρίς σκληρό εννοείται
Τον πήρα για να έχω σε δύο tv, επειδή η γραμμή adsl σηκώνει δύο.

Απ'ότι παρατήρησα, βγάζει αποκωδικοποιημένο πρόγραμμα και από scart και από hdmi και από rca ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Μήπως να μην ψάχνεις για αποκωδικοποιητή με δίσκο?

Tι εννοεις "η γραμμη σηκωνει δυο"? Ο δευτερος αποκωδικοποιητης που ειναι συνδεδεμενος, στο ιδιο ρουτερ με τον πρωτο?
Οταν λες "βγάζει αποκωδικοποιημένο πρόγραμμα", παλι δεν σε πιανω.
Γιατι εγω ηξερα οτι για να βλεπεις σε 2 TV, απλα κανεις μια συνδεση με scart και μια με hdmi.
Το κακο ειναι οτι πρεπει να βλεπεις το ιδιο καναλι λενε.

dimitri_ns
26-10-13, 22:52
Tι εννοεις "η γραμμη σηκωνει δυο"? Ο δευτερος αποκωδικοποιητης που ειναι συνδεδεμενος, στο ιδιο ρουτερ με τον πρωτο?
Οταν λες "βγάζει αποκωδικοποιημένο πρόγραμμα", παλι δεν σε πιανω.
Γιατι εγω ηξερα οτι για να βλεπεις σε 2 TV, απλα κανεις μια συνδεση με scart και μια με hdmi.
Το κακο ειναι οτι πρεπει να βλεπεις το ιδιο καναλι λενε.

Μιλάω για σύνδεση 2 αποκωδικοποιητών, στο ίδιο router, συνδεδεμένους με 2 τηλεοράσεις, 'οπου βλεπεις 2 διαφορετικά κανάλια. Επειδή κατεβάζεις δύο διαφορετικά κανάλια / streams ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, πρέπει η γραμμή σου να έχει καλό download. Δεν γίνεται με δυάρα γραμμή.

Το scart μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να γράψεις πρόγραμμα σε pvr ή pc
Αν γράψεις μια εκπομπή σε κάποιο αποκωδικοποιητή με δίσκο, η εγγραφή είναι κωδικοποιημένη (για να μην μπορείς να βγάλεις τον δίσκο και να πάρεις την data) και η αποκωδικοποίηση γίνεται όταν το βλέπεις.
Ενώ από το scart πχ βγαίνει αποκωδικοποιημένο σήμα και αν θέλεις το γραφεις σε δικό σου δίσκο

@ ADSLgr.com All rights reserved.