PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL anytime



cyrus
16-07-04, 16:19
Επειδή αισθάνομαι λίγο σαν το Καψή (ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω), θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με την anytime. Εντάξει, γνωρίζω τι προσφέρει στον χρήστη.

Τι κερδίζει όμως η εταιρία (HOL) και ειδικά με τέτοιο μάρκετινγκ και διαφήμιση που έχει ρίξει; Αν θυμάμαι καλά, οι 801 αριθμοί ορίζουν ότι η εταιρία που δέχεται το τηλ. θα πληρώσει τη διαφορά χρέωσης αστικού – υπεραστικού αν το τηλεφώνημα έρχεται από κέντρο στο οποίο δεν υπάρχει κόμβος της hol (φαντάζομαι). Από εκεί και πέρα ποιος ο λόγος να γεμίζει το bandwidth της η hol; Έχω 2 θεωρίες.

Η μία είναι ότι το 800 δεν είναι απλό 800 και παίρνει κάτι τις κι από εκεί.
Η 2η είναι ότι κάποιοι χρήστες θα μείνουν ευχαριστημένοι και όταν τους έρθει ο πρώτος λογαριασμός του ΟΤΕ και τους πέσουν τα μαλλιά, θα αποφασίσουν να πάρουν συνδρομή.

Απλά έχω αυτή την περιέργεια που σίγουρα κάποιο από τα τσακάλια εδώ μέσα μπορεί να μου λύσει!

ΥΓ: Έκανα search στο forum, αλλά δεν είδα να υπάρχει ήδη κάτι σχετικό.!

JohnGR
16-07-04, 16:22
Επειδή φαντάζομαι πως δεν γνωρίζουμε όλοι αυτή την υπηρεσία, μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε κι ένα link; (Το free της Tellas μου θυμίζει...)

cyrus
16-07-04, 16:26
Είναι μόνο για PSTN&ISDN από όσο ξέρω:

http://anytime.hol.gr/online/anytime/

JohnGR
16-07-04, 16:30
0,026€ (+ΦΠΑ) ανά λεπτό αστικής τηλεφωνικής κλήσης

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω...

-- edit --

Moved to HOL ADSL

Πέτρος
16-07-04, 17:07
99% συμβαίνει το εξής:
Η HOL εισπράττει από τον ΟΤΕ τα τέλη τερματισμού των κλήσεων που μαζεύει από αυτόν προς το 801 που είναι δικό της και τα έσοδα των κλήσεων με αστική χρέωση, η HOL πληρώνει τον ΟΤΕ τις διαφορές αστικής υπεραστικής .
τέλη τερματισμού + έσοδα των κλήσεων με αστική χρέωση > διαφορές αστικής υπεραστικής => anytime = $$$

chatasos
16-07-04, 18:55
Υπάρχου 2 "ειδών" 801. Το 801 του OTE και το 801 του εκάστοτε provider. Και οι 2 τα διαχειρίζονται με τον ίδιο τρόπο, όπως τους έχει ορίσει η ΕΕΤΤ.

Έχω την εντύπωση πως διαφορά αστικής υπεραστικής υφίσταται μόνο στα 801 που δίνει ο ΟΤΕ (ή ο provider) στον εκάστοτε δικό του πελάτη. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα 210 (ΟΤΕ) και 211 (provider). - Και αυτό γιατί και οι 2 (OTE + provider) θεωρούνται τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι -

Και ο λόγος ?

Για την συγκεκριμένη υπηρεσία η HOL (ή ο εκάστοτε provider) παίρνει κάποιο ποσοστό από τον ΟΤΕ για την κάθε κλήση. Αν ο provider έχει δικούς του κόμβους (+ τα αντίστοιχα μηχανήματα υποδοχής κλήσεων) στα 11 σημεία που έχει ορίσει ο ΟΤΕ για τερματισμό των κλήσεων τότε ο ΟΤΕ πληρώνει τον provider ένα standard ποσό για κάθε κλήση που θα κάνουν οι χρήστες στο 801 του provider, ανεξαρτήτως αν η κλήση είναι αστική/υπεραστική.
Αν ο provider έχει κόμβους σε λιγότερα από 11 σημεία, τότε o OTE τον πληρώνει λιγότερο (από το standard) για τους πελάτες που κάνουν κλήσεις από σημεία στα οποία δεν έχει παρουσία ο provider.

cyrus
16-07-04, 20:22
Ευχαριστώ παιδιά! Αυτό τα εξηγεί όλα! Γι' αυτό έχει ρίξει ειδικά η HOL πολυυύ διαφήμιση σ' αυτή την υπηρεσία (όποιο ραδ. σταθμό κι αν ακούσω, κάποια εκπομπή θα είναι sponsored by hol anytime).

Thanks για το χρόνο σας παιδιά!


Moved to HOL ADSL


Επειδή δεν είχε σχέση με ADSL το έβαλα σε άλλο forum.. Sorry! :roll:

meddling_mage
07-08-04, 18:20
0,026? (+ΦΠΑ) ανά λεπτό αστικής τηλεφωνικής κλήσης

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω...

-- edit --

Moved to HOL ADSL

Ο κάθε χρήστης αναλόγως της χρήσης του ίντερνετ που κάνει, επιλέγει ανάμεσα σε : α) Αγορά συνδρομής απο ISP β) Αγορά κάρτας απο ISP γ) Χρήση υπηρεσίας σας αυτή της HOL (anytime) και της ΤΕLLAS (tellasfree). Οι τελευταίες υπηρεσίες ΔΕΝ απευθύνονται σε όλους. Είναι φανερό κ στις 2 εταιρείες, πως απευθύνονται κυρίως σε άτομα που μπαίνουν 1 φορά το τριήμερο (παραδείγματος χάρην) στο ίντερνετ, και για 10-15-20 λεπτά την ώρα, και δεν επιθυμούν να αγοράσουν συνδρομή. Εγώ που χρησιμοποιώ το ίντερνετ 18 ώρες τη μέρα, δεν θα χρησιμοποιήσω τέτοιον τρόπο σύνδεσης βέβαια... θα αγοράσω adsl για να κάνω τη δουλειά μου. Οπότε το "ευχαριστώ δεν θα πάρω" δεν κολλάει σε καμία περίπτωση με το θέμα, μιας κ πιθανότατα να μην είσαι μέσα στο target group των 2 εταιρειών!!!

JohnGR
07-08-04, 18:25
ΟΚ. Ευχαριστώ δεν θα πάρω γιατί χρησιμοποιώ το internet 24/7 και η DSL μου βγαίνει φθηνότερα! 8)

---edit---

Καλωσήρθες στην παρέα! :)

meddling_mage
07-08-04, 18:52
μην πάρεις.... Αν με την aDSL που έχεις "έπερνες", θα ήταν πραγματικά πολύ περίεργο...

sdikr
07-08-04, 21:07
meddling_mage, Είναι λάθος το "ευχαριστώ δεν θα πάρω;" πες μας ποιο είναι το σωστό

meddling_mage
08-08-04, 16:48
Απλά το "ευχαριστώ δεν θα πάρω" δεν κολλάει - κατα την γνώμη μου - στο συγκεκριμένο θέμα. Και αυτό διοτί χρησιμοποιείς (όπως κ εγώ) aDSL. Οι συγκεκριμένες προσφορές των Providers ΔΕΝ απευθύνονται σε αυτούς που έχουν aDSL. Οπότε η απάντησή σου αυτή θεωρώ πως είναι out of time. Εγώ θέλω να είμαι ακριβής κ συγκεκριμένος στα λεγόμενά μου... και προσπαθώ να φιλτράρω οτιδήποτε διαβάζω, και να σταθώ ακόμα κ στην πιο μικρή λεπτομέρεια. Η συγκεκριμένη λεπτομέρεια όμως μου "χτύπησε" άσκημα. Είναι σαν να χρησιμοποιείς Pentium4 3.0GHz με Windows XP2005 (λεμε τώρα), και να σου λέω "πωπω.. βρήκα ένα μηχάνημα, Pentium3 στα 1.4Ghz με Mandrake 10 μόνο 100 Ευρώ!!!!" Αν μου απαντήσεις εσύ "ευχαριστώ δεν θα πάρω"... θα σου πώ "...χμ... ξέρεις, δεν σε ρώτησα... απλά σου είπα τι "καινούργιο" βγήκε"!!!! Με τέτοιο μηχάνημα που έχεις δλδ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν σε ενδοαφέρει οτιδήποτε λιγότερο!!!
no offence...

JohnGR
08-08-04, 17:57
Η απάντηση δεν δόθηκε από τον sdikr αλλά από εμένα. Τέλος πάντων, πιστεύω πώς ήταν μια μικρή παρεξήγηση και καλύτερα να το ξεχάσουμε.

Φιλικά,
Γιάννης

@ ADSLgr.com All rights reserved.