PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλος συγχρονισμός σε διαφορετικές τηλεφωνικές πρίζες



Dodolo
18-10-13, 10:46
Παίδες γεια χαρά!

Αντιμετωπίζω ένα θέμα και θα ήθελα σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!
Έχω 4 τηλεφωνικές πρίζες. Στις 2 από αυτές ο ρούτερ συγρονίζει στα 2,5 Mbps και στις άλλες δύο στα 4! Η ταχύτητα που έχω είναι 4άρα ΟΤΕ.
Αυτό σημαίνει πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση, έτσι δεν είναι; Και πρέπει να καταφύγω σε ηλεκτρολόγο μάλλον.
Το θέμα είναι ότι αυτές που πιάνουν 4 είναι στα υπνοδωμάτια, ενώ οι άλλες δύο στο σαλόνι και την κουζίνα πιάνουν 2,5.
Και κάτι άλλο. Κεντρική είναι αυτή που είναι πιο κοντά στο καλώδιο που έρχεται από την πολυκατοικία;
Αν υπάρχει κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα, παρακαλώ να βοηθήσει, γιατί δεν έχω ιδέα...
Σας ευχαριστώ!

NetM
18-10-13, 19:46
Καταρχάς η κεντρική είναι αυτή που όταν την ανοίξεις θα δεις να έχει τα περισσότερα καλώδια συνδεμένα μέσα στις υποδοχές. Εφόσον λες ότι έχεις 4 πρίζες άρα θα δεις στο σύνολο 4 ζευγάρια καλωδίων. Όσο αναφορά την ταχήτιτα , ναι είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού και θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.

Συμβουλή: Πες του να περάσει ένα UTP ώστε να σου δώσει κατευθείαν 4 ζευγάρια σε όλο το σπίτι.

Dodolo
19-10-13, 09:29
Ευχαριστώ πολύ!

sweet dreams
19-10-13, 19:05
Η καλυτερη λυση για να μην παρεμβαλλεται ολη η εγκατασταση του σπιτιου ειναι η εξης:Θα βρεις την πρωτη πριζα του σπιτιου(θα την ανοιξεις εννοειται και θα βρεις τα καλωδια) θα παρεις την γραμμη και θα την συνδεσεις πρωτα στο splitter και θα δωσεις κατευθειαν στο ρουτερ και την εξοδο για το τηλεφωνο θα την δωσεις στο δευτερο ζευγαρι καλωδια που συνηθως υπαρχουν για τα τηλεφωνα του σπιτιου. Αν μπορεις να το κανεις μονος σου(εχεις μερικες βασικες γνωσεις) πες μου να σου τα γραψω ποιο αναλυτικα. Επισης βρες την πρωτη πριζα και αν δεν βολευει να σου πω τι να κανεις για να γλυτωσεις ανοιγμα κουτιων στους τοιχους και χρηματα.

Dodolo
21-10-13, 09:07
Σε ευχαριστώ πολύ, sweet dreams, θα το προσπαθήσω και θα σου πω!

NexTiN
22-10-13, 00:04
Καταρχάς η κεντρική είναι αυτή που όταν την ανοίξεις θα δεις να έχει τα περισσότερα καλώδια συνδεμένα μέσα στις υποδοχές. Εφόσον λες ότι έχεις 4 πρίζες άρα θα δεις στο σύνολο 4 ζευγάρια καλωδίων. Όσο αναφορά την ταχήτιτα , ναι είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού και θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.

Συμβουλή: Πες του να περάσει ένα UTP ώστε να σου δώσει κατευθείαν 4 ζευγάρια σε όλο το σπίτι.

Δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα, ειδικά αν πρόκειται και για λίγο παλιό σπίτι / διαμέρισμα.Μπορεί να έχει "αστέρα" (δλδ. όλες οι πρίζες παράλληλα συνδεδεμένες απο μπουάτ, με ένα ζευγάρι σε κάθε πρίζα).Επίσης μπορεί να είναι σε σειρά (δλδ. απο πρίζα σε πρίζα).Σε παλιές πολυκατοικίες / σπίτια συνήθως φέρναν 2 ζεύγη απο έξω και μετά βάζανε ένα σε κάθε πρίζα, οπότε δεν έχει επιλογές για αλλαγές ζευγαριών κλπ.

Το πιο σωστό είναι να το δει ηλεκτρολόγος, ο οποίος γνωρίζει απο εγκαταστάσεις τηλεπικοινωνιών...

sweet dreams
22-10-13, 09:07
Δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα, ειδικά αν πρόκειται και για λίγο παλιό σπίτι / διαμέρισμα.Μπορεί να έχει "αστέρα" (δλδ. όλες οι πρίζες παράλληλα συνδεδεμένες απο μπουάτ, με ένα ζευγάρι σε κάθε πρίζα).Επίσης μπορεί να είναι σε σειρά (δλδ. απο πρίζα σε πρίζα).Σε παλιές πολυκατοικίες / σπίτια συνήθως φέρναν 2 ζεύγη απο έξω και μετά βάζανε ένα σε κάθε πρίζα, οπότε δεν έχει επιλογές για αλλαγές ζευγαριών κλπ.

Το πιο σωστό είναι να το δει ηλεκτρολόγος, ο οποίος γνωρίζει απο εγκαταστάσεις τηλεπικοινωνιών...

Είναι το ποιό απλό πράγμα, και αν πιάνουν τα χέρια του ας το κάνει μόνος του. Οπως και να είναι η εγκατάσταση θα μπορέσει να το φτιάξει. Αν κολλήσει...... εδω είμαστε.

AssVas
28-10-13, 13:37
Όλοι καλά τα λέτε , αλλά στην περίπτωση αυτή δεν έχει να χάσει κάτι σωστά; Ας δει πρώτα σε ποια από τις περιπτώσεις που αναφέρετε ανήκει και ας είμαστε αισιόδοξοι πως πέφτει στην περίπτωση που αναφέρει ο γλύκας .
Συνιστώ να πάρει ο άνθρωπος φωτογραφίες με το κινητό του και να ανεβάσει εδώ το layout της περίπτωσης του.

sweet dreams
28-10-13, 14:20
Όλοι καλά τα λέτε , αλλά στην περίπτωση αυτή δεν έχει να χάσει κάτι σωστά; Ας δει πρώτα σε ποια από τις περιπτώσεις που αναφέρετε ανήκει και ας είμαστε αισιόδοξοι πως πέφτει στην περίπτωση που αναφέρει ο γλύκας .
Συνιστώ να πάρει ο άνθρωπος φωτογραφίες με το κινητό του και να ανεβάσει εδώ το layout της περίπτωσης του.

Μετά απο τόσες μέρες μπορεί και να το έχει φτιάξει ή πήρε τεχνικό.........:):):):):)

Dodolo
03-11-13, 20:30
Ευχαριστώ πολύ όλους. Πραγματικά λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Θα κάνω μια απόπειρα μόνος μου. (Εντάξει, κάτι κατέχω.)

AssVas
05-11-13, 01:05
Φίλε βάλε μουσικούλα να παίζει στο Backround και κάνε τους ελέγχους με βηματισμό , κίνηση , παύση και κλείσε τα μάτια πριν κάνεις refresh το status page του Router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.