PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα στη μία μόνο κατεύθυνση - Ethernet



blugosi
20-10-13, 22:35
Έχω συνδέσει ένα PC (i7, 8GB RAM, SSD κλπ) με το NAS μου (Synology 412j) μέσω καλωδίου cat6 μήκους 30 μέτρων.
Μεσολαβεί ένα router στο PC (Fritz) και ένα Gigabit Switch στο NAS.
Η πραγματική ταχύτητα μέσω FTP είναι 52 Mbytes/sec όταν τραβάω από το NAS στο PC, που είναι μια χαρά, αλλά όταν στέλνω από το PC στο NAS πέφτει στα 11 Mbytes/sec.
Αντίστοιχα με File Explorer οι ταχύτητες είναι 52 και 16.
Το NAS είναι συνδεδεμένο και με ένα μικρό PC (i5) με κοντύτερο καλώδιο και έτσι οι ταχύτητες είναι ίδιες και στις δύο κατευθύνσεις.

Τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει κάποιο διαγνωστικό πρόγραμμα;

stel_0
21-10-13, 03:40
Αν το πιάνω σωστά η συνδεσμολογία είναι από PC σε LAN port του Fritz και από εκεί ένα άλλο LAN port στο switch και ένα access port του switch στο NAS ? To μιρκό PC που πιάνει κομπλέ ταχύτητες είναι στο switch κι αυτό ?

Αρχικά εγώ θα δοκίμαζα να τραμπάρω κάποια καλώδια να δω αν αλλάζει η συμπεριφορά. Το Ethernet έχει άλλο ζεύγος για send άλλο για receive, οπότε ίσως να φταίει και καλώδιο. Τα καλώδια είναι εργοστασιακά/πιστοποιημένα ή τα χεις κολήσει μόνος σου ?

Διαγνωστικά που μου ρχονταί στο μυαλό είναι της Fluke, αυτό εδώ επίσης (http://www.jdsu.com/en-us/test-and-measurement/products/a-z-product-list/Pages/network-analyzer-software-standard-edition-free-j6838a.aspx) καθώς και το γνωστό wireshark.

zoxir
21-10-13, 04:27
Υποθέτω ότι το filesharing μεταξύ PC και NAS γίνεται με smb, αν ναι το smb για κάποιο λόγο ρίχνει την ταχύτητα όταν τουλάχιστον μια μηχανή είναι windows.

blugosi
21-10-13, 13:08
Αν το πιάνω σωστά η συνδεσμολογία είναι από PC σε LAN port του Fritz και από εκεί ένα άλλο LAN port στο switch και ένα access port του switch στο NAS ? To μιρκό PC που πιάνει κομπλέ ταχύτητες είναι στο switch κι αυτό ?

Αρχικά εγώ θα δοκίμαζα να τραμπάρω κάποια καλώδια να δω αν αλλάζει η συμπεριφορά. Το Ethernet έχει άλλο ζεύγος για send άλλο για receive, οπότε ίσως να φταίει και καλώδιο. Τα καλώδια είναι εργοστασιακά/πιστοποιημένα ή τα χεις κολήσει μόνος σου ?

Διαγνωστικά που μου ρχονταί στο μυαλό είναι της Fluke, αυτό εδώ επίσης (http://www.jdsu.com/en-us/test-and-measurement/products/a-z-product-list/Pages/network-analyzer-software-standard-edition-free-j6838a.aspx) καθώς και το γνωστό wireshark.
Η συνδεσμολογία είναι όπως την περιγράφεις. Μικρό PC και NAS στο gigabit switch με κοντά καλώδια cat6. Το switch έρχεται στο FRITZ με μακρύ καλώδιο και στο FRITZ συνδέεται και το μεγάλο PC.
Το μεκρύ καλώδιο το έφτιαξα μόνος μου, αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασα να ρίξω αρχεία από το μεγάλο PC στο μικρό αντί για το NAS ,και οι ταχύτητες ήταν γύρω στα 90 Mbytes/sec και προς τις δύο κατευθύνσεις.
Μάλλον είναι θέμα του Synology και πρέπει να παίξω με τις ρυθμίσεις του....
Ευχαριστώ!

- - - Updated - - -


Υποθέτω ότι το filesharing μεταξύ PC και NAS γίνεται με smb, αν ναι το smb για κάποιο λόγο ρίχνει την ταχύτητα όταν τουλάχιστον μια μηχανή είναι windows.
Ναι αλλά και με FTP τα ίδια χάλια βλέπω....

Το FTP δεν περνάει πάνω από samba....έτσι δεν είναι;

zoxir
21-10-13, 17:10
Χμμμμμ όχι δεν περνάει πάνω από smb άλλου πρέπει ναι είναι το πρόβλημα.

blugosi
21-10-13, 21:28
ΟΚ, το βρήκα και φτιάχτηκε!

Απενεργοποίησα τα jumbo frames στο synology, και όλα μια χαρά!
Ευχαριστώ!

stel_0
22-10-13, 02:35
Επειδή έφτιαχνε jumbo frames το switch καθυστερούσε δλδ ? Είναι λίγο κουλό αυτό νομίζω...

blugosi
22-10-13, 06:59
Επειδή έφτιαχνε jumbo frames το switch καθυστερούσε δλδ ? Είναι λίγο κουλό αυτό νομίζω...
Δεν καθυστερούσε το switch γιατί στην επικοινωνία του μικρού PC με το NAS , που ήταν και τα δύο καρφωμένα στο switch με κοντό καλώδιο, δεν υπήρχε πρόβλημα ταχύτητας και πριν.
Κάπου το jumbo frame του μεγάλου PC με το αντίστοιχο του NAS δεν συνεργαζόντουσαν.

jkoukos
22-10-13, 13:26
Στα Fritz το μέγιστο MTU στο εσωτερικό δίκτυο είναι 1518*, όσα αναφέρει το IEEE 802.3 Ethernet standard, άρα δεν υποστηρίζει Jumbo Frames.

* Βασικά είναι 1500 και προστίθενται 14 Header bytes και 4 ελέγχου σφαλμάτων CRC.

blugosi
22-10-13, 22:02
Στα Fritz το μέγιστο MTU στο εσωτερικό δίκτυο είναι 1518*, όσα αναφέρει το IEEE 802.3 Ethernet standard, άρα δεν υποστηρίζει Jumbo Frames.

* Βασικά είναι 1500 και προστίθενται 14 Header bytes και 4 ελέγχου σφαλμάτων CRC.
Πωπώ!!! Με κούφανες!
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
Άμα ξέρει ο μάστορας.....

stel_0
23-10-13, 02:36
Στα Fritz το μέγιστο MTU στο εσωτερικό δίκτυο είναι 1518*, όσα αναφέρει το IEEE 802.3 Ethernet standard, άρα δεν υποστηρίζει Jumbo Frames.

* Βασικά είναι 1500 και προστίθενται 14 Header bytes και 4 ελέγχου σφαλμάτων CRC.

για να είμαστε ακριβής αν έχει και tag (περνάει από trunk δλδ) πάει 1522 ενώ με τα preamble, delimiter και το κενό που πλέον χρησιμοποιούνται σπάνια φτάνει 1542 στο σύνολο. Αλλά όπως λες και σει σωστά το MTU στα περισσότερα FastEthernet είναι 1518

@ ADSLgr.com All rights reserved.