PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl με δυο αριθμους;



petros80
23-10-13, 12:31
καλησπερα, επειδη τα εχω λιγο μπερδεμενα θα ηθελα τη βοηθεια σας (και την κατανοηση εαν γραφω κοτσανες :oops:)
Σε διοροφο σπιτι θελω να εχω δυο τηλ. αριθμους και ιντερνετ (μια γραμμη+ιντερνετ για καθε οροφο) αλλα να εχω ενα παροχο πχ οτε. Ψαχνω για ADSL με δυο νουμερα ή για isdn γραμμη με δυο νουμερα; Απο συνδεσμολογια;

Vitruvian78
23-10-13, 13:42
Αν πας ΟΤΕ μονο με isdn. Η hol εδινε κάποτε 2 αριθμους voıp. Πλεον αποφευγει να δινει voıp, και όταν δίνει εχω την εντύπωςη πώς δίνει πια εναν αριθμό μόνο. Μπορείς να παρεις να ρωτησεις αν μπορουνε να σε εξυπηρετησουν. H cyta δίνει μόνο voıp, αλλα δεν ξερω αν δίνει δύο αριθμούς. Αν σε ενδιαφερει, παρε να ρωτηςεις κι εκει. Τελος η forthnet, δίνει και δευτερο αριθμό αλλά σε voıp με εξτρα χρεωση 10€ το μηνα, αν δεν κανω λάθος.

petros80
23-10-13, 15:03
αρα οτε isdn με 2 γραμμες. Υποθετω πως η συνδεσμολογια θα ειναι αντιστοιχη αυτης που περιγραφει ο maik εδω http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-570040.html ;

jkoukos
23-10-13, 17:01
Εκτός της λύσης του ISDN που πρότεινε ο @Vitruvian78 υπάρχει και η περίπτωση ο δεύτερος (ή/και υπόλοιποι αριθμοί) να είναι μέσω κάποιου παρόχου VOIP με αριθμοδότηση.

Όσον αφορά τη συνδεσμολογία της τηλεφωνίας, για ISDN είναι αυτή που περιγράφεται στο link, αλλά και σε PSTN είναι παρόμοια μόνο που δεν υπάρχει το NT (Netmod).
Το θέμα είναι με το Internet. Στο σπίτι υπάρχει ενσύρματη υποδομή ή διαφορετικά πως σκοπεύεις να το μοιράσεις στους 2 ορόφους;

Σε περίπτωση που υπάρχει ενσύρματη υποδομή, προσωπικά θα εξέταζα και την περίπτωση ADSL PSTN γραμμής + έξτρα VOIP τηλεφωνία.

petros80
23-10-13, 17:53
συγνωμη εαν αργω να αποντησω αλλα ειμαι στη δουλεια.
Εδω μπερδευομαι λιγο. Το ιντερνετ θα το εχω λογικα μεσω του ρουτερ (και τις αντιστοιχες δυο γραμμες τηλεφωνου απο το netmode) Σκεφτομαι να περασω δυο καλωδια, ενα για το ιντερνετ και ενα για το τηλεφωνο της δευτερης γραμμης. Ρουτερ και netmode θα ειναι στο ισογειο (στην παροχη του οτε). Ειναι σωστο;

jkoukos
23-10-13, 18:38
Σωστά έτσι είναι.
Η γραμμή έρχεται από τον ΟΤΕ και πάει στο Splitter.
Από εκεί μία έξοδος πάει στο router για το Internet και η άλλη στο Netmod για την τηλεφωνία.
Η τηλεφωνία βγαίνει σε 2 εξόδους (ab1 & ab2) του Netmod και με ρύθμιση ορίζεις έναν αριθμό σε κάθε μία. Καλό είναι τα καλώδια αυτά να είναι utp.
Το Internet από τον router φεύγει με ένα καλώδιο δικτύου utp για κάθε σημείο του σπιτιού που υπάρχει θέση εργασίας.

petros80
23-10-13, 18:43
οκ ευχαριστω.
Η ρυθμιση που αναφερεις για τον ορισμο της καθε γραμμης, πως γινεται;

jkoukos
23-10-13, 18:52
Ανάλογα ποιο ΝΤ (Netmod, Santis κλπ) θα σου δώσουν μέσω κατάλληλης πληκτρολόγησης σε συνδεδεμένη τηλεφωνική συσκευή ή πρόγραμμα.

petros80
23-10-13, 18:54
ευχαριστω για τη βοηθεια

@ ADSLgr.com All rights reserved.