PDA

Επιστροφή στο Forum : To internet σέρνεται



superalex405
23-10-13, 15:28
Είμαι στην εταιρεία Wind εδώ και 5 χρόνια. Πριν από περίπου 2 εβδομάδες παρατήρησα σταδιακή πτώση της ταχύτητας καθώς και packet-loss. Ύστερα από 2 ημέρες η ταχύτητα σύμφωνα με το router (ΖΧΗΝ Η108L) έπεσε στα 128 kbps downstream και 509 upstream. Δεν μπορώ να ανοίξω ούτε την σελίδα της google. Αυτό το thread το έχω δημοσιεύσει μέσω hotspot που υπάρχει στην γειτονιά μου. Επικοινώνησα με την Wind και μου είπαν ότι θα φέρουν τεχνικό να μετρήσει την ταχύτητα και να ελέγξει το router. Έτσι μέτρησε ότι η ταχύτητα ήταν φυσιολογική 10432 kbps downstream και 509 upstream όπως ήταν πριν το πρόβλημα, με ανάγκασε να πληρώσω πρόστιμο 35 ευρώ και ότι θα μου αντικαταστήσει η Wind το router. Μετά από 3-4 ημέρες έφτασε το καινούριο router (ίδιο μοντέλο) και συγχρόνιζε και αυτό στην ίδια ακριβώς ταχύτητα. Επικοινώνησα ξανά με την εταιρεία και μου έστειλαν και τρίτο router! Αφού αυτό συνεχίστηκε και για τέταρτη φορά, μου είπαν ότι τελικά βρήκαν το πρόβλημα και θα το επιλύσουν και μου έδωσαν πίσω τα 35 ευρώ. Μετά από 3 περίπου ημέρες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι το πρόβήμα επιλύθηκε. Όμως η ταχύτητα στην οποία συγχρονιζόταν ο ρούτερ ήταν στα 1024 kbps downstream και 509 kbps upstream. Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και μου βρήκαν δικαιολογία ότι η κολώνα του ΟΤΕ είναι παλιά. Επειδή δεν θέλω άλλα πάρε δώσε με αυτούς μήπως κάποιος από εσάς ξέρει τίποτα να με βοηθήσει?

dionisis1925
23-10-13, 20:08
Βάλε τα στατιστικά του ρούτερ ώστε οι γνώστες να έχουνε μια πλήρη εικόνα.

sweet dreams
24-10-13, 00:14
Απο την στιγμή που είσαι τόσα χρόνια συνδρομητής αρα, φαντάζομαι, δεν υπάρχει κάποια δέσμευση συμβολαίου, μήπως είναι ωρα να σκεφτείς να πας σε αλλη εταιρία. Αν εχεις τραβήξει τέτοια ταλαιπωρία και τώρα βάζουν και τον ΟΤΕ στο παιχνίδι.... τι να πω..... δεν δείχνει σοβαρότητα εταιρίας. Ο ΟΤΕ απο την άλλη, οσα κακά και να λέμε, εχει πολύ καλή τεχνική υποστήριξη.

superalex405
24-10-13, 16:57
ADSL Firmware Version
:
FwVer:3.20.19.0_TC3087 HwVer:T14.F7_11.2

Line State
:
Showtime

Modulation
:
ADSL2 PLUS

Annex Mode
:
ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin
:
7.0 20.5 db
Line Attenuation
:
44.9 29.2 db
Data Rate
:
1024 509 kbps

- - - Updated - - -

Θέλω πρώτα να σε ευχαριστήσω sweet dreams που ασχολήθηκες με το πρόβλημά μου και εδώ που τα λέμε έχεις κάποιο δίκιο στο ότι δεν έπρεπε να ασχοληθώ τόσο πολύ με αυτήν την εταιρία οπότε κατά την γνώμη σου ποιος είναι ο καλύτερος πάροχος; Έτσι και αλλιώς πλέον θα χρειαστώ πολλές γνώμες πριν αλλάξω πάροχο.:thumbsup1

nyannaco
24-10-13, 17:02
ποιος είναι ο καλύτερος πάροχος;
Δεν υπάρχει αυτό. Θεωρητικά ο ΟΤΕ υπερτερεί στο κομμάτι αντιμετώπισης καλωδιακών προβλημάτων, για ευνόητους λόγους, αλλά και με αυξημένο κόστος. Οσον αφορά τους υπόλοιπους, δεν μπορεί κανείς να πει ότι υπάρχει καλύτερος, ό,που και να είσαι είναι ζήτημα τύχης να μην σου κάτσει η στραβή. Κι αν σου κάτσει... :wall:

FuS
24-10-13, 17:06
Αυτό που "φωνάζει" στη γραμμή σου πως υπάρχει πρόβλημα και θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εκεί είναι ότι έχεις το μισό upload.

superalex405
24-10-13, 17:54
Οπότε απ' ότι μου λες διάλαξε έναν και όποιον πάρει ο Χάρος!

dionisis1925
24-10-13, 18:06
Φίλε δεν έχει να κάνει με τον πάροχο..είσαι πολύ μακρία από το dslam της περιοχής σου και οι αποσυνδέσεις ίσως οφείλονται στα καλώδια του σπιτιού,αν είναι παλιά άλλαξε τα..φέρε κανά ηλεκτρολόγο να κάνει έλεγχο.

sweet dreams
24-10-13, 19:16
ADSL Firmware Version
:
FwVer:3.20.19.0_TC3087 HwVer:T14.F7_11.2

Line State
:
Showtime

Modulation
:
ADSL2 PLUS

Annex Mode
:
ANNEX_A

Downstream Upstream
SNR Margin
:
7.0 20.5 db
Line Attenuation
:
44.9 29.2 db
Data Rate
:
1024 509 kbps

- - - Updated - - -

Θέλω πρώτα να σε ευχαριστήσω sweet dreams που ασχολήθηκες με το πρόβλημά μου και εδώ που τα λέμε έχεις κάποιο δίκιο στο ότι δεν έπρεπε να ασχοληθώ τόσο πολύ με αυτήν την εταιρία οπότε κατά την γνώμη σου ποιος είναι ο καλύτερος πάροχος; Έτσι και αλλιώς πλέον θα χρειαστώ πολλές γνώμες πριν αλλάξω πάροχο.:thumbsup1

Oλοι οι πάροχοι εξαρτώνται και θα εξαρτώνται πάντα απο τον ΟΤΕ μιάς και αυτός εχει το κεντρικό δίκτυο. Οταν λοιπόν είσαι σε άλλο πάροχο αυτός εξαρτάται και απο τον ΟΤΕ για να είναι σωστή η συνδεσή σου. Τον ΟΤΕ βέβαια τον συμφέρει να μην είναι καλή η συνδεσή σου οταν είσαι σε άλλο πάροχο και θα ''αργήσει'' λίγο να έρθει για επισκευή. Θα γίνεις λοιπόν μπαλάκι ανάμεσα στούς δυο και θα καταλήξεις με ηρεμηστικά. Τις δικές του βλάβες βέβαια τις προσέχει γιατί δεν τον συμφέρει. Πληρώνεις λοιπόν κάτι παραπάνω για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κατά την γνώμη μου λοιπόν πήγαινε στον ΟΤΕ. Τώρα σαν δεύτερη επιλογή,λόγω κόστους, εγω πιστεύω οτι αξιοπρεπής εταιρία είναι η CYTA η οποία βέβαια και αυτή απο τον ΟΤΕ εξαρτάται.

scorpios
24-10-13, 19:49
Αν η σταδιακή πτώση της ταχύτητας στο internet έγινε μετά τις βροχές ψάξε μήπως κάποια καλώδια στο σπίτι σου έχουν τραβήξει υγρασία.
Τώρα όσον αφορά τον πάροχο, αν χρησιμοποιείς το internet επαγγελματικά σκέψου σοβαρά την λύση του (ακριβού) ΟΤΕ μόνο και μόνο για άμεση τεχνική υποστήριξη.
Αν τώρα ανήκεις στους μέσους χρήστες του διαδικτύου μείνε στην Wind.
Μπορεί οι άνθρωποι να μην έχουν εξιδεικευμένο προσωπικό αλλά είναι πάντα πρόθυμοι να σε βοηθήσουν.

alex24
24-10-13, 23:53
Παρε στη τεχνικη υποστηριξη γιατι η γραμμη σου δεν ειναι και στα καλα της

nyannaco
25-10-13, 08:58
Oλοι οι πάροχοι εξαρτώνται και θα εξαρτώνται πάντα απο τον ΟΤΕ μιάς και αυτός εχει το κεντρικό δίκτυο.Οχι ακριβώς... η εξάρτηση από τον ΟΤΕ έχει να κάνει με το μονοπώλιό του στο συνδρομητικό βρόχο, το λεγόμενο last mile (από το αστικό κέντρο ή το Kv στο σπίτι του συνδρομητή). Κεντρικό δίκτυο δικό τους έχουν όλοι οι πάροχοι το οποίο φτάνει σε όλα τα Α/Κ των περιοχών που καλύπτουν, και δυνητικά και σε Kv (αν και νομίζω ότι δεν έχει γίνει ακόμη, και μάλλον δεν προβλέπεται για ADSL). To last mile είναι το ζόρι, που δεν συμφέρει με τίποτα τους εναλλακτικούς να πάνε σε ιδιόκτητο, και κρέμονται όλοι (κι εμείς μαζί) από τα ...φρύδια του ΟΤΕ.

superalex405
25-10-13, 10:12
Πήρα ξανά τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη της Wind και μου είπαν ότι θα φέρουν τεχνικό να εξετάσει την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού καθώς και την κανονική ταχύτητα που μου "δίνει" η κολώνα. Όταν έρθει θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα!

sweet dreams
25-10-13, 11:02
Οχι ακριβώς... η εξάρτηση από τον ΟΤΕ έχει να κάνει με το μονοπώλιό του στο συνδρομητικό βρόχο, το λεγόμενο last mile (από το αστικό κέντρο ή το Kv στο σπίτι του συνδρομητή). Κεντρικό δίκτυο δικό τους έχουν όλοι οι πάροχοι το οποίο φτάνει σε όλα τα Α/Κ των περιοχών που καλύπτουν, και δυνητικά και σε Kv (αν και νομίζω ότι δεν έχει γίνει ακόμη, και μάλλον δεν προβλέπεται για ADSL). To last mile είναι το ζόρι, που δεν συμφέρει με τίποτα τους εναλλακτικούς να πάνε σε ιδιόκτητο, και κρέμονται όλοι (κι εμείς μαζί) από τα ...φρύδια του ΟΤΕ.

Τα ίδια λεμε...... Για να καταφέρει ο κάθε πάροχος να γίνει ΟΤΕ με κέντρο δικό του και δίκτυο μέχρι το σπίτι μας..... μάλλον δεν θα το προλάβουν ουτε τα δισέγγονα μας........ και στις εποχές που ζούμε.....

dennis2006
26-10-13, 22:38
εμενα με αφησαν χωρις ιντερνετ απο εχτες και η απαντηση τους ηταν τωρα απο τριτη γιατι δουλευουμε με προσωπικο ασφαλειας. την τριτη ομως θα τους περιμενει μια μεταφορα στον οτε.

sweet dreams
26-10-13, 23:55
εμενα με αφησαν χωρις ιντερνετ απο εχτες και η απαντηση τους ηταν τωρα απο τριτη γιατι δουλευουμε με προσωπικο ασφαλειας. την τριτη ομως θα τους περιμενει μια μεταφορα στον οτε.

:oneup::oneup::oneup:

DSLaManiaC
28-10-13, 20:31
εμενα με αφησαν χωρις ιντερνετ απο εχτες και η απαντηση τους ηταν τωρα απο τριτη γιατι δουλευουμε με προσωπικο ασφαλειας. την τριτη ομως θα τους περιμενει μια μεταφορα στον οτε.

Ναι, ενώ στον ΟΤΕ θα σου διόρθωναν τη βλάβη μες το 3ήμερο.

Ότι να ναι όμως.

dennis2006
29-10-13, 01:13
μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις οτι το απο τριτη ηταν ειρωνικο. καθε μερα μου λενε να ειμαι σπιτι για να με παρει η τεχνικη υπηρεσια, και ποτε δεν εχει παρει κανενας. το οτι να ναι δεν χτυπαει ωραια αλλα ο τροπος που απανταμε δειχνει και τον χαρακτηρα μας.

DSLaManiaC
29-10-13, 02:14
μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις οτι το απο τριτη ηταν ειρωνικο. καθε μερα μου λενε να ειμαι σπιτι για να με παρει η τεχνικη υπηρεσια, και ποτε δεν εχει παρει κανενας. το οτι να ναι δεν χτυπαει ωραια αλλα ο τροπος που απανταμε δειχνει και τον χαρακτηρα μας.

Είπες ότι σε άφησαν χωρίς internet "από χθες", δηλαδή την Παρασκευή.

Μεσολάβησε 3ημερο αργίας και αύριο είναι η δεύτερη εργάσιμη. Στις αργίες εξυπηρετούν με προσωπικό ασφαλείας μεγάλους πελάτες. Πραγματικά περίμενες να σε πάρουν?

Από μέλος του 2006 λοιπόν περιμένεις κάτι (πολύ) παραπάνω από "θα δουν τι θα πάθουν, παω να κάνω φορητοτητα" εξου και το ότι να ναι. Δε γράφτηκες χθες.

Δηλαδή, αντί να σου φτιάξουν τη βλάβη και να πάρεις πίστωση, επιλεγείς να φύγεις με ότι ρίσκο μπορεί να έχει μια φορητοτητα στην γραμμή και να πληρώσεις καπέλο ενεργοποίησης και περισσότερο χρήματα λόγω ΟΤΕ. Κι όλα αυτά γιατί? Επειδή μέσα σε αργία δε σε κάλεσαν.

dennis2006
30-10-13, 20:33
λοιπόν με κάλεσαν εχτές για να μου πουν τα ίδια που είπαμε και την παρασκευή. βγάλε τηλέφωνα, βάλε το μόντεμ καρφωτό για να διαπιστωσουμε ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτό μπορούσε να είχε γίνει από την παρασκευή,να είχαν δώσει στον οτε την βλάβη(συνεργεία του οτε δουλευαν μεχρι και την κυριακη στην περιοχή μου).
φυσικά και δεν έχω ιντερνετ ακόμη και επειδη οπως λες είμαι απο το 2006 και έχω διαβάσει ανάλογα προβλήματα ξέρω οτι ιντερνετ θα ξαναδώ απο δευτέρα και βάλε.

DSLaManiaC
30-10-13, 23:20
Αν σε κάλεσαν χθες και το έδωσαν, σήμερα μετράει η πρώτη εργάσιμη, αύριο η δεύτερη και τη Παρασκευή λήγει η προθεσμία του ΟΤΕ να απαντήσει σχετικά.

dennis2006
01-11-13, 15:29
Και όπως το περίμενα ούτε σήμερα έχω ίντερνετ και φυσικά στην εξυπηρέτηση πελατών άλλα λέει ο ένας και άλλα λέει ο άλλος. Εδώ πάει "το ότι ναναι" και όχι στα δικά μου τα γραφόμενα.
Απίστευτο. Οπως μου είπε πριν από λίγο από τη εξυπηρέτηση δεν έχω ιντερνετ γιατί είναι καμένο το μόντεμ. Με την τεχνική υπηρεσία την τρίτη δοκιμάσαμε 1 netgear dgn 2200 και το μόντεμ της wind. Επιπλέον έχω δοκιμάσει και ένα tomson. Κατά αυτούς λοιπόν το πρόβλημα θα λυθεί όταν ο κουριερ θα μου φέρει το νέο μόντεμ.
Φυσικά και τους είπα ότι δεν θέλω κανένα μόντεμ αλλά να με αφήσουν ελεύθερο να φύγω.

dennis2006
04-11-13, 22:28
η ταλαιπωρία μου με τη wind συνεχίζεται. τελικά αν είχα κάνει αίτηση στον οτε την περασμένη τρίτη τωρα θα πλησίαζε η σύνδεση μου.

superalex405
20-11-13, 23:00
Sorry που δεν δημοσίευσα για τόσο καιρό. Λοιπόν, ήρθε τεχνικός της Wind και μέτρησε μπροστά μου την ταχύτητα από τον κατανεμητή (6 Mbps) και στην κεντρική πρίζα του σπιτιού μου. (1 Mbps). Μου είπε να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να ελέγξει την καλωδίωση. Αφού βρήκε πρόβλημα, άλλαξε ένα καλώδιο και η ταχύτητα ανέβηκε στα 5 Mbps. Δυστυχώς όμως το upload έμεινε μισό. (509). Μπορεί κάποιος να μου προτείνει λύσεις; Και αν γίνεται να μου εξηγήσει πως παλιά έπιανα 10 Mbps? :hmm:

jlian
25-11-13, 17:08
Προστέθηκα κι εγώ στην παρέα του "το internet σέρνεται". Απο χθές βράδυ ταχύτητες γραμμής pstn 56k και σποραδικά isdn 128 και σήμερα (μετα απο αρκετά τηλέφωνα στη Wind) ταχύτητες γραμμής 1 Mbps (στην καλύτερη). Οσο πάω και αναβαθμίζομαι! Η ταχύτητα κλειδώματος παραμένει σταθερή 12Mbps/1Mbps. Αναμένω να δω τι άλλο θα κάνει η τεχνική υποστήριξη. Υποψιάζομαι οτι έχει πάθει κάτι η γνωστή άσπρη στρογγυλή πατάτα που μου έδωσαν για modem :D

-update

Το πρόβλημα επιλύθηκε, υπήρχε κάποιο θέμα από την πλευρά της Wind. Πολύ καλή η τεχνική εξυπηρέτηση μπορώ να πω, να λέμε και τα θετικά και όχι μόνο τα αρνητικά, βλ. κόλπα του μάρκετινγκ

knbsep
26-11-13, 23:15
Εγώ πάντως σήμερα έχω ταχύτητα:
132155
και τα στατιστικά του ρούτερ μου είναι αυτά:
132156

εντωμεταξύ κάποια στιγμή πριν τρεις ημέρες είχα ακούσει συνακρόαση μέσα στο τηλέφωνο την ώρα που μιλούσα με κάποιον επίσης συνδρομητή της wind. Πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία και μου έτρεξαν ένα διαγνωστικό και το πρόβλημα τελικά ήταν στην άλλην γραμμή. Το δικό μου όμως πρόβλημα παραμένει. Το έχω δοκιμάσει με 4 διαφορετικά μόντεμ και με δύο υπολογιστές. Παίρνω από ιππόδρομο και οι υπόλοιποι της γειτονιάς τρέχουν κανονικά στην ταχύτητά τους.

nyannaco
27-11-13, 09:06
Υπάρχει συνακρόαση, και το πρόβλημα είναι στη μία από τις δύο γραμμές;;;!!! :rofl:
Μεγαλειώδες!
Πάω στοίχημα ότι στον άλλο είπαν ότι το πρόβλημα είναι στη δική σου γραμμή :down:

knbsep
27-11-13, 20:24
Υπάρχει συνακρόαση, και το πρόβλημα είναι στη μία από τις δύο γραμμές;;;!!! :rofl:
Μεγαλειώδες!
Πάω στοίχημα ότι στον άλλο είπαν ότι το πρόβλημα είναι στη δική σου γραμμή :down:

Ναι, όντως. Ακούγεται αστείο. Μα στην πραγματικότητα έτσι είναι. Αλλά δεν κατάλαβα... γιατί το βρίσκεις μεγαλειώδες?

nyannaco
27-11-13, 22:06
Because it takes two to tango. Οταν ανακατεύονται δύο γραμμές, προφανώς και οι δύο έχουν πρόβλημα.

knbsep
28-11-13, 18:57
Because it takes two to tango. Οταν ανακατεύονται δύο γραμμές, προφανώς και οι δύο έχουν πρόβλημα.

Σχεδόν. Αν έει μόνο η μία όμως??? Τότε λογικό δεν είναι κάποιος να ακούει την συνακρόαση? Δηλαδή, δεν είναι αναγκαστικά το πρόβλημα και στις δύο γραμμές...

theopan
29-11-13, 12:30
Δηλαδή, δεν είναι αναγκαστικά το πρόβλημα και στις δύο γραμμές...

Προφανώς και είναι αναγκαστικά και στις 2 γραμμές το πρόβλημα. Ο nyannaco έχει δίκιο. Για να υπάρχει συνακρόαση, υπάρχει κάπου επαφή στις 2 γραμμές. Και σε μια επαφή ευθύνονται πάντα ...και τα 2 εφαπτόμενα μέρη που κανονικά θα έπρεπε να είναι το καθένα "μονωμένο" έναντι όλων των άλλων.

knbsep
29-11-13, 20:58
Προφανώς και είναι αναγκαστικά και στις 2 γραμμές το πρόβλημα. Ο nyannaco έχει δίκιο. Για να υπάρχει συνακρόαση, υπάρχει κάπου επαφή στις 2 γραμμές. Και σε μια επαφή ευθύνονται πάντα ...και τα 2 εφαπτόμενα μέρη που κανονικά θα έπρεπε να είναι το καθένα "μονωμένο" έναντι όλων των άλλων.

Κάνεις λάθος φίλε μου. Αν έστω και ένα ζευγάρι καλωδίων έως το Α.Κ., είτε αυτο πρόκειτε για το κεντρικό ή το απερχόμενο, παρουσιάζει επαφή με κάποιο άλλο πόλο καλωδίου και κατά συνέπεια αυξημένη χωρητικότητα ή και εξωτρική τάση (αν και εφόσον αυτή είναι η επαφή με τον πόλο που έχει και το ρεύμα 48-52vdc) τότε είναι απόλυτα λογικό (όχι όμως και υποχρεωτικό) να ακούν και οι δύο την συνακρόαση χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχουν και οι δύο συνομιλητές βλάβη στα καλώδιά τους...

theopan
30-11-13, 02:32
Δηλαδή υποστηρίζεις ότι το "φταίξιμο" το έχει όποιο καλώδιο ...κουνήθηκε να ακουμπήσει πάνω στο άλλο;

knbsep
30-11-13, 11:20
Δηλαδή υποστηρίζεις ότι το "φταίξιμο" το έχει όποιο καλώδιο ...κουνήθηκε να ακουμπήσει πάνω στο άλλο;

Ναι. Βέβαια δεν είναι οτι κουνήθηκε. Απλά επειδή η υπάρχουσα εγκατάσταση δικτύου είναι απαρχαιωμένη και τώρα με τις βροχές γεμίζουν τα φρεάτια ίσως έχει να κάνει με κάποια υγρασία η οποία τους καλοκαιρινούςμήνες υπάρχει περίπτωση να εξαλιφθει. Δεν έχεις ακούσει αρκετούς συνδρομητές που λένε πως τα τλέφωνά τους παρουσιάζουν βλάβες ή και συνακροάσεις μόλις πιάνουν βροχές? Βέβαια το δικό μου θέμα με το αργό internet διορθώθηκε. Δεν είχε σχέση με κάποιο καλώδιο. Ήταν καθαρά θέμα κάρτας dslam.
Κοίτα λόγω επαγγέλματος γνωρίζω την κατάσταση. Μα επειδή όταν το έπαθα ήταν 10 το βράδυ και δεν μπορούσα να επέμβω, post-αρα για να τσεκάρω μήπως είχε και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα.

PopManiac
04-12-13, 12:11
Για να μην ανοίξω νέο νήμα να ρωτήσω εδώ το εξής:

Έχω τον πατέρα μου που μένει μόνος του πλέον στον Χολαργό, Αθήνα.

Στο σπίτι έχουμε σετάρει έναν υπολογιστή που χρησιμοποιείται μόνο όποτε εγώ ή ο αδερφός μου βρισκόμαστε Ελλάδα και το tablet του πατέρα μου στο wifi δίκτυο.

Ο πατέρας μου γνωρίζει ελάχιστα αλλά από εχτές το απόγευμα μολονότι συνδέεται στο wifi κανονικά, δεν έχει πρόσβαση στο internet.

Στο modem το λαμπάκι του Internet παραμένει σβηστό.

Λογαριασμοί είναι κανονικότατα πληρωμένοι αλλά έχω μια υποψία πως ίσως να φταίει η κακοκαιρία. Από την άλλη πλέον έχουν περάσει 12+ ώρες και ακόμα το λαμπάκι παραμένει σβηστό. Προφανώς δεν μπορεί να κάνει και πολλά και πιθανότατα θα το αναφέρει ως βλάβη για να έρθει τεχνικός αλλά μήπως έχει κανείς διαπιστώσει κανένα πρόβλημα λόγω κακοκαιρίας ή κάτι τέτοιο;;;;;

hemlock
04-12-13, 12:13
Pop πριν τους τεχνικούς κλπ, ζητησέ του να κάνει reset στο μοντεμ (και να ξαναπεράσει τους κωδικούς).

PopManiac
04-12-13, 12:15
Pop πριν τους τεχνικούς κλπ, ζητησέ του να κάνει reset στο μοντεμ (και να ξαναπεράσει τους κωδικούς).

Reset ή reboot; Επειδή δεν έχει ιδέα να ανοίξει browser και να περνά κωδικούς - δυστυχώς δεν γνωρίζει καν πώς να ανοίξει τον υπολογιστή :p

Αν εννοείς απλό reboot το έχει κάνει ήδη 2-3 φορές με power on / off

hemlock
04-12-13, 12:16
Reset, για την πιθανότητα κάποιου software/firmware κολήματος.!

PopManiac
04-12-13, 12:17
Reset, για την πιθανότητα κάποιου software κολήματος.!

ΟΚ, no can do, απλά δεν μπορεί - αναγκαστικά τεχνικός :(

sweet dreams
04-12-13, 12:29
ΟΚ, no can do, απλά δεν μπορεί - αναγκαστικά τεχνικός :(

Να βγάλει το ρούτερ απο την πρίζα, να περιμένει λίγα, 2-3 λεπτά, και να το ξαναβάλει.

theopan
04-12-13, 14:40
Στο modem το λαμπάκι του Internet παραμένει σβηστό.


Καλά το λαμπάκι του internet (αφορά τη σύνδεση στον provider). Το λαμπάκι του dsl είναι αναμένο; Γιατί αν είναι αναμένο, σημαίνει ότι η γραμμή είναι συγχρονισμένη, απλά για κάποιο λόγο δε λογκάρει στον ISP (δεν παίρνει ΙΡ που λέμε) και είναι απίθανο να οφείλεται στην κακοκαιρία αυτό το πρόβλημα. Σε αυτή την περίπτωση ας καλέσει την Τ.Υ. ο πατέρας σου να δηλώσει βλάβη. Τεχνικός δε νομίζω να χρειαστεί να πάει στο σπίτι σου καν.

PopManiac
04-12-13, 14:44
Παιδιά, σας ευχαριστώ αλλά μάλλον εντοπίστηκε το πρόβλημα. Βλέπετε ηλικιωμένος ο πατέρας - κι εγώ γερνώ :p - και δεν κάναμε το προφανές δλδ να ελέγξουμε αν η γραμμή η ίδια έχει θέμα ή όχι (χρησιμοποιείται μόνο για ίντερνετ και όχι για κλήσεις) και κάνοντας κλήση προς την γραμμή βγαίνει πως είναι πεθαμένη.

Την έχουμε μεταφέρει στην Wind, άρα δηλώνεται βλάβη και βλέπουμε :cool:

knbsep
04-12-13, 19:40
Παιδιά, σας ευχαριστώ αλλά μάλλον εντοπίστηκε το πρόβλημα. Βλέπετε ηλικιωμένος ο πατέρας - κι εγώ γερνώ :p - και δεν κάναμε το προφανές δλδ να ελέγξουμε αν η γραμμή η ίδια έχει θέμα ή όχι (χρησιμοποιείται μόνο για ίντερνετ και όχι για κλήσεις) και κάνοντας κλήση προς την γραμμή βγαίνει πως είναι πεθαμένη.

Την έχουμε μεταφέρει στην Wind, άρα δηλώνεται βλάβη και βλέπουμε :cool:

Όταν λες "την έχουμε μεταφέρει στην wind..." εννοείς πως λειτουργούσε με 210 πρόθεμα στον Οτε και έκανες αίτημα για φορητότητα κρατώντας δηλαδή τον ίδιο αριθμό? Απο τότε ξεκίνησε το πρόβλημα?

knbsep
06-12-13, 08:43
και είναι απίθανο να οφείλεται στην κακοκαιρία αυτό το πρόβλημα. .

Whaaaaaaaaaaaaat?????????????????????????????/

@ ADSLgr.com All rights reserved.