PDA

Επιστροφή στο Forum : Packet Loss σε Sofia 2-Level 3



ArChEaN
24-10-13, 16:07
Καλημέρα και ευχαριστούμε πολύ για τη συνεχή υποστήριξη.

Ασχολούμαι με Online Gaming, γι' αυτό και έχω επιλέξει να ενεργοποιήσω Fast Path στην υπηρεσία μου. Όλα λειτουργούν ομαλότατα κατά τη διάρκεια του μεγαλύτερου μέρους της ημέρας και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πάρα ταύτα, κατά τις απογευματινές ώρες (συνήθως από τις 6-8 το βράδυ - μέχρι τις 12-1 τα μεσάνυχτα) έχω διαπιστώσει ενοχλητική Απώλεια Πακέτων (Packet Loss) της τάξης του 10-20% στον κόμβο της Level 3 που βρίσκεται λογικά στη Σόφια της Βουλγαρίας (Sofia2). Το όνομα του κόμβου είναι "te-3-2.car1.Sofia2.Level3.net" και η IP "212.162.46.109". Οι διάφορες μετρήσεις έχουν γίνει με το Ping Plotter, κατά τη διάρκεια του τελευταίου μηνός, μέσω αρκετών διαφορετικών IP subnets (139...., 77...., κτλ) του δικτύου σας. Δυστυχώς η απώλεια πακέτων προκαλεί timeouts, με αποτέλεσμα τα διάφορα παιχνίδια FPS να επηρεάζονται ακόμα περισσότερο, με ενοχλητικό lag.

Γνωρίζω οτι δεν πρόκειται για δικό σας πρόβλημα δικτύου, καθώς αυτό εντοπίζεται εκτός της επικράτειας. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα όμως μια δική σας πρωτοβουλία για την επίλυση του προβλήματος. Σύντομα σκοπεύω να επικοινωνήσω και με την Level 3, αποστέλλοντάς τους συγκεκριμένες μετρήσεις.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Υ.Γ. Τη στιγμή καταχώρισης του μηνύματος η απώλεια, σε μέτρηση 10λέπτου, είναι 2.02% (photo), σχεδόν αμελητέα αλλά υπαρκτή, με διακριτό όμως lag. Εντύπωση προκαλεί το οτι φαίνεται να υπάρχουν "spikes" ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Forthnet.Nova.Rep1
24-10-13, 16:28
Καλησπέρα ArChEaN,

ευχαριστούμε για τις παραπάνω πληροφορίες. Θα μας ήταν επίσης χρήσιμο να έρθουμε και σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί σας. Γι αυτό αν μπορείτε σας παρακαλώ να μας στείλετε με προσωπικό μήνυμα και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας.

ευχαριστούμε
Νίκος, Forthnet support

@ ADSLgr.com All rights reserved.