PDA

Επιστροφή στο Forum : hol netfaster wlan3 firewall mac filtering table..



geokul
24-10-13, 22:43
καλησπερα σε ολους - ολες.. μηπως ξερει καποιος να μμου δειξει με ποιο τροπο να χρησημοποιησω το mac filtering table στo firewall toy router μου .? η απορια μου ειναι ποια mac adress να βαλω στα κουτακια.?. θελω να απαγορευσω στο μικρο μου αδερφο να συνδεεται με το λαπτοπ.. αλλα δεν ξερω τι mac adress να βαλω..την δικη μου η του λαπτοπ του μικρου.?. ευχαριστω εκ των προταιρων..

HackFreak
24-10-13, 23:00
Συνήθως τα ρούτερ γράφουν "Λίστα αποκλεισμένων ip"(blacklist), ή "Λίστα πιτρεπόμενων ip"(whitelist), και συνήθως υποστηρίζουν και τα δύο modes. Το σύνηθες όμως είναι το blacklist δηλαδή βάζεις τις mac των αποκλεισμένων πελατών.

geokul
24-10-13, 23:09
ευχαριστω hackfreak.. μα δυστυχως δεν ειναι ετσι το νετφαστερ..αλλα μου εχει αυτη την εξηγηση στο help.. ''MAC Filtering Table
This section helps provides MAC Filter configuration. When enabled, only MAC addresses configured will have access to your network. All other client devices will get denied access. This security feature can support up to 32 devices and applies to clients.'' επειδη τα αγγλικα μου ειναι φτωχα μηπως εσυ καταλαβαινεις τι ακριβως μου λεει να κανω.?

HackFreak
24-10-13, 23:14
Λέει ότι μόνο οι mac που θα βάλεις θα έχουν πρόσβαση στο δίκτυο. Οπότε θα βάλεις όλες τις mac που θες να έχουν πρόσβαση. Οι υπόλοιπες θα απορρίπτονται.

geokul
24-10-13, 23:18
αυτο υπεθετα κι εγω μα δεν ημουν σιγουρος..σε ευχαριστω πολυ hackfreak.!.και μιας και ειδα την εικονα του avatar σου εχω να πω..assassins rules ! just have faith to the creed...

HackFreak
24-10-13, 23:21
αυτο υπεθετα κι εγω μα δεν ημουν σιγουρος..σε ευχαριστω πολυ hackfreak.!.και μιας και ειδα την εικονα του avatar σου εχω να πω..assassins rules ! just have faith to the creed...

Να σε καλά!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.