PDA

Επιστροφή στο Forum : τι v-brake να βάλω (στο mountain bike)?



stavpal
17-07-04, 19:00
μπροστά θα βάλω deore xt υδραυλικό (μοντέλο 2003). Πίσω έχω Tektro v-brake. Να βάλω deore xt v-brake? (φρενάρει καλύτερα σε πολύ χώμα)?
ΌΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ, thanks

DrWho
17-07-04, 19:49
ROFL !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

del_ahmettt
17-07-04, 20:47
Ε, καλα οτι θα έβρισκα θέμα για ΜΤΒ εδώ μεσα, ειλικρινά δεν το περίμενα!:o :!:
Φίλε stavpal, μαλλον μοιραζόμαστε την ίδια "τρέλλα"!:wink:
Είσαι βλέπω και Πεντέλη,θα "καλοπερνάς"...

Στο θέμα μας τώρα:
H XT είναι αναμφισβήτητα η 2η καλύτερη σειρά παγκοσμίως για MTB.Ερχεται πίσω μόνο απο την XTR και μονο στα χαρακτηριστικά των υλικών που χρησιμοποιουνται (βάρος,ακαμψία κτλ).Η ΧΤ είναι ομως η ανθεκτικότερη σειρα που εχει ποτε κατασκευαστει
για ΜΤΒ,φυσικα χρονο με το χρονο οι μηχανοκοι της Shimano τη βελτιώνουν.Δικαιως λοιπόν χαρακτηρίζεται εδώ και χρόνια ως η "hardcore" της Shimano.
Κοιταξε το βελτιστο αποτελεσμα στο φρεναρισμα ειναι κυρίως αποτελεσμα της "συνεργασίας" V-brakes και στεφανιών.Είναι πολύ βασικό τα στεφάνια σου να μην υστερουν ποιοτικά!Σε μια τετοια περίπτωση,ποτε δεν θα παρεις το 100% απο το V-brake σου!
Καταλυτικο ρόλο επισης παιζει η σωστή ρυθμιση ,καθώς και η χρηση μόνο genuine συρματόσκοινων Shimano!

Γενικά για την ποιοτητα της XT δεν τίθεται θέμα-είναι κορυφή,ωστόσο σκέψου καλά (και για το δισκόφρενο επίσης),αν το ολο σύνολο σου(frame κτλ) συμβαδίζει ποιοτικα και αν εσυ προκειται πραγματικά να "χαρεις" αυτα τα ακριβα ομολογουμένως εξαρτήματα που θα προσθέσεις.
Τότε μια "ποδηλατική επενδυση" μπορει να θεωρηθεί επιτυχημένη! :wink:

stavpal
17-07-04, 21:14
όχι εντάξει το ποδήλατο είναι αρκετά καλό (αλουμίνιο 7005, μπρός/ πίσω καλές σχετικώς αναρτήσεις και καλά στεφάνια & μπροστά έχω ήδη μηχανικό δισκόφρενο (από την μάνα του) αλλά χρειάζομαι κάτι καλύτερο, γιατί σε πολύ downhill ζεσταίνεται και δεν "πιάνει". Ωστόσο δεν απάντησες ακριβώς στην ερωτησή μου. Αυτά που λές τα ξέρω, αλλά εγώ ρώτησα για το πόσο καλύτερα φρενάρει το deore xt v-brake (έχει το "parallel push linkage" σε σχέση με τα tektro v-brakes (θα αλλάξω και μανέτες)
thanks

del_ahmettt
17-07-04, 21:41
Xμ!Δεν μπορω να σου απαντήσω επ' ακριβως πολυ απλά γιατι δεν εχω ποτε δοκιμασει tektro V-brakes και περισσότερο δεν ξερω για πιο μοντέλο της μιλαμε.Νομίζω την απάντηση μπορει να στη δώσει μόνο καποιος που εχει κανει την ίδια μεταβαση.Οκ αξίολογη η tektro,αλλα δε νομίζω οτι υπαρχει συγκριση με μια XT (To ονειρο καθε Mtbiker!)
Η' το καλύτερο θα ηταν να δοκιμάσεις μονος σου ενα συστημα φρενων full ΧΤ, σε καποιο αλλο ποδήλατο! :D

Mπορω να σου πω για τη μεταβαση απο Deore σε Deore XT 2001, που εχω δοκιμάσει.
Πραγματικά αλλη αισθηση! :P

Αν βαλεις και μανέτες ΧΤ,πραγματικα θα εντυπωσιαστεις ειναι στο πόσο αμεσα "ακουει" το φρένο (πραγματικά dt) και στη σιγουρια που θα σου δίνει πριν μπεις στη στροφη οτι ο τροχος θα μπλοκαρει τη στιγμή που πραγματικά εσύ θες.

Τελικα αν εχεις τα (αρκετα οντως) χρήματα της αγορας, αν και υποθετω οτι θα χτυπησες και μια καλή τιμούλα ως περσινό μοντελο,δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να μετανιωσεις μια τετοια "επένδυση"!

Καλές καταβάσεις! :)

stavpal
18-07-04, 00:29
ok, thanks

Siliconized
18-07-04, 01:23
Δε λέτε ρε παιδια κ κανα καλό πεταλάκι :)
Εγώ τα φαγα τα πόδια μου με αυτά που εχω.
Ως τώρα δεν πολυγούσταρα να αγοράσω κάτι με clips γιατί θα έπρεπε να φοράω κ το αντίστοιχο παπούτσι κ γενικά δε τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση πιστεύοντας ότι θα μου προκαλούσαν προβλήματα.
Μετά όμως κ την τελευταία μου επιτυχία με τα πετάλια που έχω (μερικά ράματα...)
ε το πήρα απόφαση για αλλαγή.
Θέλω ενα πετάλι της προκοπής χωρίς καρφιά κ να μη γλιστράει με τπτ.
Γενικά αν έχετε κ αλλές λύσεις για την προστασία στα καλάμια δεκτές.
Τα παλία μου deore χώρις spd με υποχρέωσαν.
'Οσο για τα brakes stavpal τι είδους χρήση τους κάνεις?Εγώ κάτι tektro έχω πάνω από τη μάνα του...
Σαφώς πάντως ενα xt δε θα με χάλαγε αλλά δεν έφτασε ο καιρός του upgrade :P
Ένα full XTR 2003 είναι ο'τι πρέπει πάντως :D

stavpal
18-07-04, 11:02
εγώ μόλις έβαλα τα (πεντάλια) PD-M424, αλλά δεν τα έχω τεστάρει ακόμα. Ακόμη καλύτερα είναι (με μεταλλικό cage), τα PP-M646... (Shimano όλα). Και τα δύο είναι και για spd παπούτσι και για κανονικό. Εγώ πήγα κάτι Sidi παπούτσια (το μεγαλύτερο νούμερο -48, στο τσακ μου έκανε :D) Εμένα από την μάνα του (το έχω 5 χρόνια - από το '99, και μετά αρκετές χιλιάδες km μονοπάτια, πέτρες, λάσπη, χώμα και χιόνι λίγο) και έχει μπροστά (από την μάνα του) μηχανικό Diatech twin cam disc και πίσω tektro v-brake. Στεφάνια έχει zac-19. Πάω στο βουνό (βλ. άβαταρ) σε μονοπάτια ανηφορικά και αρκετά κατηφορικά (συνεχής κατηφόρα για αρκετά km, χωμάτινη, και με 40-50km/h την κατεβαίνω, και το δισκόφρενο ζεσταίνεται και δεν πιάνει μετά, και το v-brake γεμίζει χώμα και δεν πιάνει καλά ούτε αυτό). Γι'αυτό (μιας και τα έχω και 5 χρόνια), λέω να βάλω τα xt (μπρός υδραυλικό δίσκο και πίσω μηχανικό v). Τα XTR είναι πολύ ελαφριά και είναι για αγώνες - τα xt είναι τα πιο ανθεκτικά (και πιο βαριά, φυσικά). Για παράδειγμα το υδραυλικό δισκόφρενο deore xt (755 & 765 αν θυμάμαι καλά) είναι 4-pot (4 πιστόνια), και έτσι πιάνει καλύτερα, ζεσταίνεται λιγότερο.... (ενώ το xtr έχει μόνο 2 πιστόνια (όπως συνήθως τα υδραυλικά δισκόφρενα). :D

aleksi
18-07-04, 11:06
Φανταστικο να ανακαλυπτω εδω μεσα και αλλους με το ιδιο 'παθος'

Εχω απο το '98 XT V-brakes μπρος και πισω και XT SPD πεταλια, και η αποδοση τους θαυμασια. Απο SPD παπουτσι εχω ενα παλιο επισης μοντελο, το πρωτο ισως της SHIMANO, με κορδονια! Οχι για αγωνιστικη χρηση αλλα τελειο για long Cross Country και Trekking με ΜΤΒ.
SPD και ξερο ψωμι, δεν απολαμβανεις MTBking διαφορετικα.

Τελεια αποδοση/τιμη μετα απο εμπειρια χρησης 9000ΚM.

Φιλοι ADSL-MTBkers, Για πραγματικες Cross Country εμπειριες σε μοναδικο φυσικο περιβαλλον οπου για παραδειγμα βλεπουμε ακομα, ευτυχως, τα βηματα της αρκουδας βλεπε ΠΙΝΔΟΣ.
Ελατε προς τα δω (Ioannina) να παμε κανενα tour. PM να οργανωσουμε τιποτα.

aleksi
18-07-04, 11:07
Επισης μην ξεχναμε

ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!

kikler.gr
24-07-04, 21:04
ρε guyz και εγω ειμαι ΜΤΒ Friend αλλα με αυτα που λετε δεν ξερω τι να πω..
εχω ενα ποδηλατακι jumpertreck i think και δεν μπορω να πω εχω κανει μπολικα km πηγαινω σχολειο καθε μερα με αυτο 4km την ημερα και το καλοκαιρι... απειρα !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.