PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet-ΟΤΕ Σάμου, Η κοροϊδία της κοροϊδίας. Διαβάστε...



geocool
25-10-13, 12:29
Πραγματικά δεν ξέρω πως αλλιώς να το βγάλω αυτό παρά έξω , για αυτό αποφάσισα να κάνω αυτό το τοπικ να ενημερώσω τι συμβαίνει στο νησί μας.
Ο ΟΤΕ μας δουλεύει, η Forthnet αδιαφορεί.
Είναι πολλά αυτά που θα γράψω για αυτό ευχαριστώ οποιονδήποτε κάτσει και τα διαβάσει εκ των προτέρων.


Κεφάλαιο 1, Καλώς Ήρθατε Στη Σάμο
Θα ξεκινήσω με το πρώτο πράγμα που θα ακούσει κάποιος στο Καρλόβασι (όπου μένουν οι φοιτητές της Σάμου) όταν θελήσει να κάνει νέα σύνδεση για ιντερνετ. "Βάλε πρώτα γραμμή ΟΤΕ και μετά κάνε συμβόλαιο με τη Forthnet γιατί δε θα σου συνδεθεί ποτέ"
Έτσι και εγώ άκουσα τους παλιούς και έκανα την σύνδεση μου στο Γερμανό που αντιπροσωπεύει τον ΟΤΕ.
Και εδώ ξεκινάει η παραπληροφόριση από μεριάς ΟΤΕ:


"Δεν υπάρχουν τεχνικοί της Forthnet στη Σάμο" ήταν το πρώτο πράγμα που άκουσα το οποίο βέβαια δεν ισχύει μιας και υπάρχουν Official τεχνικοί της εταιρίας στο βαθύ.
"Το δίκτυο της Forthnet περνάει από τα καλώδια του ΟΤΕ οπότε η Forhtnet είναι πιο αργή". Κάθε νοήμον άνθρωπος γνωρίζει πως αυτό δεν ισχύει και ειδικά αν έχει ζήσει και σε άλλες περιοχές στην Ελλάδα. Προσωπικά στο προηγούμενο σπίτι που είχα στο Καρλόβασι κατέβαζα με 1.8Mbps ενώ στο διπλανό διαμέρισμα κατεβάζανε 1.5Mbps με OTE , μπορεί να έφταιγε το σπίτι ή κάτι άλλο, πάντως σίγουρα αυτό που μας λένε δεν ίσχυε.



Μετά από έντονο διάλογο με τη πωλήτρια στο κατάστημα Γερμανός που προσπαθούσε να μου πουλήσει Φούμαρα για να βάλω connx έγινε η αίτηση και περιμένω να δημιουργηθεί η γραμμή μου. Μέσα σε λίγες βδομάδες η γραμμή έχει δημιουργηθεί και είμαι έτοιμος να κάνω αίτηση στη Forthnet για Ιντερνετ.
Αφού πάω λοιπόν στον Αναγνώστου(official αντιπρόσωπος της Forthnet στο Καρλόβασι) με ενημερώνει ότι πρέπει να πάρω από τον ΟΤΕ (στο βαθύ) χαρτί που αποδεικνύει ότι ο αριθμός είναι δικός μου αφού δεν είχα ακόμη λογαριασμό ΟΤΕ.

Κεφάλαιο 2, Κατάστημα ΟΤΕ.
Πηγαίνοντας λοιπόν στο Βαθύ,1 ώρα δρόμος, μπαίνω στο κατάστημα και βρίσκω έναν κύριο να κάθεται στο αριστερό γραφείο. Του ζητάω βεβαίωση του αριθμού μου. Η πρώτη αντίδραση του και με άσχημο τρόπο ήταν "Για να βάλεις Forthnet το θες ε ?" απαντώντας θετικά μου λέει: "Κανονικά δεν πρέπει να σου δώσω χαρτί και θα έπρεπε να πληρώσεις τώρα το πάγιο και το τέλος που χρωστάς στον ΟΤΕ". Το οποίο "το χρωστάω" χωρίς να μου έχει έρθει ο λογαριασμός. Αφού είδε ότι δεν κάνω κίνηση να πληρώσω κάτι ,τον ρωτάω "τελικά θα μου δώσετε την βεβαίωση?". Αργά αργά, χωρίς να μου απαντάει και κάνοντας σαν να μην βρισκόμουν απέναντι του, συνομιλώντας με τα φιλαράκια του δίπλα, μου εκτυπώνει και μου δίνει τη βεβαίωση.

Κεφάλαιο 3, Αναμονή Σύνδεσης
Ξαναπάω λοιπόν στον Αναγνώστου κάνω την αίτηση και περιμένω... περιμένω 1μιση μήνα. Σε εκείνο το διάστημα έψαχνα τι φταίει, έπαιρνα τηλέφωνα την Forthnet και με ενημέρωναν πως ο ΟΤΕ συνέχεια απορρίπτει την αίτηση μου και την επαναπροοθούσαν. Κάποια στιγμή λοιπόν μπαίνει το Internet και ησυχάζω.

Κεφάλαιο 4.1, Ο ΟΤΕ ξαναχτυπά
Περνάει ένας χρόνος από όλη αυτή την Ιστορία και έφτασε η μέρα που μετακομίζω. Πάω λοιπόν στον Αναγνώστου πάλι(Αντιπρόσωπος Forthet όπως ξανα ανέφερα) και κάνω αίτηση μεταφοράς γραμμής. Στην αίτηση η κοπέλα μου ζήτησε διεύθυνση, ένα τηλέφωνο από διπλανό σπίτι, κατά προτίμηση ΟΤΕ και να βάλουμε τις ακριβείς συντεταγμένες του σπιτιού στο Google Maps για να το στείλει. Μετά από 3 βδομάδες περίπου με παίρνουν τηλέφωνο από τη Forthent να με ενημερώσουν ότι ο ΟΤΕ δεν βρίσκει το σπίτι. Μου ζήτησαν να τους πω που περίπου είναι το σπίτι και να τους δώσω και κάποιο άλλο τηλέφωνο διπλανού σπιτιού. Τους τα δίνω και περιμένω. Ύστερα από μια βδομάδα το τηλέφωνα ξαναχτυπά και είναι πάλι οι φίλοι μου από την Forthnet στο βαθύ να μου πουν πως πάλι ο ΟΤΕ δεν έβρισκε το σπίτι. Δίνω πάλι τηλέφωνο, τους ξαναλέω που είναι και περιμένω.

Κεφάλαιο 4.2, Η απόδειξη της κοροϊδίας
Έχουμε φτάσει στους 2 μήνες από τη μέρα που έγινε η αίτηση μεταφοράς της γραμμής και ακόμα περιμένω.
Μίας και η πολυκατοικία έχει νέους ενοίκους που λογικά άκουσαν όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετοπίζεις αν βάλεις Forthnet, βάλανε ΟΤΕ.
Έτσι πριν 3-4 μέρες είδα ακριβός έξω από το σπίτι μου το βανάκι του ΟΤΕ με τους τεχνικούς και χάρηκα ότι ήρθε η Άγια Μέρα... και φυσικά δεν ήρθε... Οι τεχνικοί όπως φανταστικατε ήρθαν για πελάτη του ΟΤΕ που μένει στον πάνω όροφο να του συνδέσουν την γραμμή. Μάλλον τα σπίτια στους πρώτους ορόφους τα βρίσκουν πιο εύκολα... Σήμερα λοιπόν ξανά ήρθε το βανάκι του ΟΤΕ. Για ακόμη μια φορά δεν ήταν για εμένα. Όπως κατεβαίνει λοιπόν ο τεχνικός τον ενημερώνω ότι έχω κάνει εδώ και 2 μήνες αίτηση και ο ΟΤΕ δεν βρίσκει το σπίτι μπας και μου το φτιάξει. Η απάντηση του "Για Forthnet ε ? Για Forthnet έρχεται άλλο συνεργείο" .

Και λέω με το ταπεινό μου μυαλό ή το συνεργείο αυτό του ΟΤΕ ζει σε άλλο νησί γιατί κάθε ντόπιος ξέρει το νησί απ'έξω, δεν ξέρει να διαβάζει Χάρτες από Google Maps και δεν ξέρει να ψάξει την βάση δεδομένων του ΟΤΕ για τα τηλέφωνα της πολυκατοικίας... ή ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ ! :down:

Κεφάλαιο 5 , The End
Για να κλείσω όλη αυτή την ωραία ιστορία, Το ότι ο ΟΤΕ τα κάνει όλα αυτά για δυσφήμιση της Forthent και για να ταλαιπωρούνται όσοι δεν τον επιλέξουν είναι κοινό μυστικό. Προσπαθούν να σε αναγκάσουν να βάλεις ΟΤΕ. Όλοι οι φοιτητές στο Καρλόβασι το ξέρουν και πολύ πιθανός όλο το νησί. Αρκετοί είναι αυτοί που περνάνε σε ΟΤΕ για τους λόγους που ανέφερα και περιέργος η σύνδεση του ΟΤΕ γίνεται άμεσα, ενώ περίμεναν 1-2 μήνες για τη σύνδεση της Forthnet που δεν έγινε ποτέ. Αυτή ήταν η προσωπική μου ιστορία αλλά αν ρωτήσετε άλλους φοιτητές θα ακούσετε περίπου τα ίδια ίσως και χειρότερα.

Κάποιοι μπορεί να πουν βάλε ΟΤΕ να τελειώνεις. Εγώ αν βάλω πλέον ΟΤΕ νιώθω ότι συμβάλω σε αυτή τη "Συνωμοσία".
Από την άλλη η Forthnet στο βαθύ δεν κάνει κάτι να φτιάξει τα πράγματα.
Ελπίζω λοιπόν να ακουστεί η Ιστορία μου και κάποιος εκεί έξω καταφέρει να κάνει κάτι για όλη την κατάσταση. :(

dimitri_ns
25-10-13, 12:56
Ετσι όπως το πάς, θ' αποφοιτήσεις και ιντερνετ δεν θάχεις :p

Σορρυ που παίζω με τον πόνο σου.

prometheas
25-10-13, 13:39
Μαζικές καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και δημοσιοποίηση του θέματος σε όλα τα σχετικά fora. Όσο κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και κοιτάζουμε μόνο την βόλεψή μας δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτό τον τόπο..

OxAp0d0
25-10-13, 16:31
Φίλε μου, σε αυτό το σημείο:




Κεφάλαιο 4.1, Ο ΟΤΕ ξαναχτυπά
Περνάει ένας χρόνος από όλη αυτή την Ιστορία και έφτασε η μέρα που μετακομίζω.

Shit just got real ! :lol: :lol:

Χαράς στο κουράγιο σου, πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ θα πείσμωνα.

DSLaManiaC
25-10-13, 17:13
Σε κάθε ISP υπάρχουν συγκεκριμένα άτομα που διαχειρίζονται τις αιτήσεις και τις απορρίψεις.

Μάλλον κάτι δε γίνεται καλά σε ορισμένες περιπτώσεις.

pavlito
29-10-13, 15:18
καλό κουράγιο και καλή υπομονή . καλά κάνεις που πεισμώνεις γτ δεν μπορεί να μας πιάνουν κορόιδα για να πουλήσουν . μακάρι να βγάλεις άκρη σύντομα

charavge
29-10-13, 17:37
Πάρε στον ΕΕΤΤ! Θα βγάλεις σίγουρα άκρη!

badweed
30-10-13, 16:54
αν και φορουμ που αφορα την φορθνετ , οι βασεις του προβληματος προσδιοριζονται στον οτε .

και εγω ειχα κανει αιτηση για δευτερη γραμμη ,απο την hol , ηρθε ο οτε μια φορα και κοιταγανε το περιβαλον , την δευτερη , δεν βρισκαν το σπιτι που ειχαν ερθει πριν , την τριτη φορα το βρηκανε , κατι αλλοι απο αυτον που ειχε ερθει την πρωτη φορα που το βρηκε ,ξανα κοιταγαν τον οριζοντα , τους λεω τα καλωδια ειναι εδω . ναι μου λενε και φυγανε , την τεταρτη φορα και 32 μερες μετα την αιτηση μου , ηρθαν 5 λεπτα και το συνδεσανε .σε ολες τις επισκεψεις που με βρηκανε , με ρωταγαν αν θα βαλω δευτερη γραμμη λες και θα τους ετρωγα το ψωμι τους .

παρεπιπτοντως ,εχω συγγενη με νοητικη καθυστερηση , οπου τον ειχανε βαλει στον οτε , με βισμα μαλον, στα τελη της δεκαετιας του 80 , και για καποιο καιρο εκτελουσε και χρεη διευθυντη στο τοπικο υποκαταστημα. δεν αστειευομαι .


στην πρωτη γραμμη που εβαλα εδω σε ενα χωριο που μενω , ειχα διαλεξει για isp τον οτε ,τριτη εκανα την αιτηση , την πεμπτη ειχα και τηλεφωνο και ιντερνετ (στο ιδιο σπιτι που δεν βρισκανε οι τεχνικοι του οτε, οταν επροκειται για την hol )

avga
30-10-13, 17:03
Απαράδεκτες τακτικές από τον οτε. Περιμέναμε να μας σώσει η οργάνωση των Γερμανών αφεντικών της DT όταν αγόρασε τον οτε, αλλά αντί να αλλάξει ο οτε προς το καλύτερο, συνεχίζει το ίδιο βιολί.
Είναι δυνατόν να σε κοροϊδεύουν έτσι;
Δεν καθυστερεί σε όλες τις περιπτώσεις επίτηδες, αλλά όταν διαβάζεις για τέτοια περιστατικά καταλαβαίνεις την σαπίλα του συστήματός του.
Κάθε φορά να θυμάμαι τον Καλυβάτση και τους ΑΜΑΝ όμως. Και δεν είναι πια ούτε, "ένας", ούτε "μεγάλος"..

OxAp0d0
01-11-13, 00:20
Απαράδεκτες τακτικές από τον οτε. Περιμέναμε να μας σώσει η οργάνωση των Γερμανών αφεντικών της DT όταν αγόρασε τον οτε, αλλά αντί να αλλάξει ο οτε προς το καλύτερο, συνεχίζει το ίδιο βιολί.
Είναι δυνατόν να σε κοροϊδεύουν έτσι;
Δεν καθυστερεί σε όλες τις περιπτώσεις επίτηδες, αλλά όταν διαβάζεις για τέτοια περιστατικά καταλαβαίνεις την σαπίλα του συστήματός του.
Κάθε φορά να θυμάμαι τον Καλυβάτση και τους ΑΜΑΝ όμως. Και δεν είναι πια ούτε, "ένας", ούτε "μεγάλος"..

Τι μου θύμησες τώρα (http://www.youtube.com/watch?v=SfZJZgtuFvA)... :lol:

charavge
07-11-13, 15:43
Παίδες, θείος μου είχε Forthnet. Ο ΟΤΕ έκανε κάποια έργα στη διασταύρωση πιο κάτω από το σπίτι του και για 2 ημέρες δεν είχε τηλέφωνο και ίντερνετ.
Κάλεσε στη Forthnet (γιατί δεν ήξερε που οφειλόταν το πρόβλημα) και ήρθε τεχνικός και είπε ότι δεν είναι από αυτούς. Μετά θυμήθηκε ότι έκαναν έργα και κάλεσε στον ΟΤΕ για να έρθουν να το διορθώσουν. Εκείνοι φυσικά δεν ερχόντουσαν.
Καλεί ξανά στον ΟΤΕ και τους λέει "Το πρόβλημα οφείλετε σε εσάς γιατί την τάδε ημέρα και ώρα κάνατε έργα. Αν δεν έρθετε να το φτιάξετε σας κάνω έγγραφη καταγγελία σήμερα στον ΕΕΤΤ".
Την επόμενη ημέρα 7:15 χτυπάει το κουδούνι.
- "Ποιός είναι;"
- "Από τον ΟΤΕ. Και ο Άγιος φοβέρα θέλει...". (είπε ο τεχνικός)
Απλά τα πράγματα.

sdikr
07-11-13, 16:53
Παίδες, θείος μου είχε Forthnet. Ο ΟΤΕ έκανε κάποια έργα στη διασταύρωση πιο κάτω από το σπίτι του και για 2 ημέρες δεν είχε τηλέφωνο και ίντερνετ.
Κάλεσε στη Forthnet (γιατί δεν ήξερε που οφειλόταν το πρόβλημα) και ήρθε τεχνικός και είπε ότι δεν είναι από αυτούς. Μετά θυμήθηκε ότι έκαναν έργα και κάλεσε στον ΟΤΕ για να έρθουν να το διορθώσουν. Εκείνοι φυσικά δεν ερχόντουσαν.
Καλεί ξανά στον ΟΤΕ και τους λέει "Το πρόβλημα οφείλετε σε εσάς γιατί την τάδε ημέρα και ώρα κάνατε έργα. Αν δεν έρθετε να το φτιάξετε σας κάνω έγγραφη καταγγελία σήμερα στον ΕΕΤΤ".
Την επόμενη ημέρα 7:15 χτυπάει το κουδούνι.
- "Ποιός είναι;"
- "Από τον ΟΤΕ. Και ο Άγιος φοβέρα θέλει...". (είπε ο τεχνικός)
Απλά τα πράγματα.

ο τεχνικός δηλαδή του παρόχου που πληρώνει απλά του είπε δεν είναι απο εμάς και τον άφησε έτσι;

charavge
27-11-13, 01:54
ο τεχνικός δηλαδή του παρόχου που πληρώνει απλά του είπε δεν είναι απο εμάς και τον άφησε έτσι;
Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ένα αίτημα στον ΟΤΕ να περάσει να δει τη γραμμή. Υποθέτω ότι λογικά θα είχε κάνει αίτημα για να περάσει ο τεχνικός του ΟΤΕ (δεν του κοστίζει τίποτα), αλλά από ό,τι κατάλαβα του εξήγησε ότι από τον ΟΤΕ θα αργήσουν και έτσι ο θείος προχώρησε σε πιο "άμεσες διαδικασίες".

Το κρίμα είναι ότι πρέπει να γίνεσαι κακός για να μπορείς να βγάλεις άκρη. Γιατί να μη μπορούμε να απολαμβάνουμε με ήσυχο κεφάλι μία υπηρεσία, ειδικά εφόσον την πληρώνουμε; Αν ήταν δωρεάν μπορεί να λέγαμε ένα "Δεν πειράζει...".
Τι να πω; Δεν ξέρω, ειδικά εδώ που έχουμε φτάσει.

giorg
27-11-13, 12:36
οταν υπάρχει φόρτος εργασίας είναι λογικό να υπάρχουν καθυστερήσεις από τους τεχνικούς του οτε

@ ADSLgr.com All rights reserved.