PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλείδωμα της Cyta έξω από το Μαύρο ABD modemάκι



Marios.v
25-10-13, 14:01
Μόλις παρέλαβα το εν λόγω modemάκι μαζί με την νέα μου VDSL και μιας και έχω και τους κωδικούς από τον Andministrator χρήστη, θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να πειράξω ώστε να αποτρέψω την σύνδεση της Cyta στο modem, καθώς επίσης και το firmware update από πλευράς Cyta. Με λίγα λόγια θέλω να μην έχουν καμία απολύτως πρόσβαση στο modem. Να επισημάνω οτι η τηλεφωνία μου είναι αδιάφορη από την Cyta και για να μην αγοράσω δικό μου VDSL modem που κοστίζει αρκετά, λέω, αν είναι εφικτό, να τους κόψω πλήρως από την πρόσβαση στο modem.

Καμιά ιδέα;

sweet dreams
25-10-13, 15:00
Πως είναι δυνατόν να κόψεις την πρόσβαση του παρόχου απο το ίδιο του το ρούτερ;;;;;; Γινεται;;;;:hmm::hmm::hmm:

Marios.v
25-10-13, 15:34
Πως είναι δυνατόν να κόψεις την πρόσβαση του παρόχου απο το ίδιο του το ρούτερ;;;;;; Γινεται;;;;:hmm::hmm::hmm:

Αυτό θέλω να μάθω και εγώ.

- - - Updated - - -

Κάνοντας κάτι τέτοιο http://www.insomnia.gr/topic/501724-pirelli-av4202n-unlock-firmware/ θεωρητικά δεν θα γίνει "αγνώριστο" το medem για τη Cyta;
Ή τουλάχιστον, παλιότερα βάζοντας firmware για Netfaster στο Pirelli, για 2-3 χρόνια που το είχα, δεν πειράχτηκε ποτέ το modem από τη Cyta.

sweet dreams
25-10-13, 16:17
Αυτό που λέει στο link, και είναι και απο αλλο forum:oops::oops::oops:, είναι για αλλαγή του firmware που θα την κάνεις μόνος σου. Οχι οτι θα έρθει ενα ωραίο πρωι η CYTA και θα σου αλλαξει το firmware απομακρυσμένα.

NexTiN
25-10-13, 17:47
Μόλις παρέλαβα το εν λόγω modemάκι μαζί με την νέα μου VDSL και μιας και έχω και τους κωδικούς από τον Andministrator χρήστη, θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να πειράξω ώστε να αποτρέψω την σύνδεση της Cyta στο modem, καθώς επίσης και το firmware update από πλευράς Cyta. Με λίγα λόγια θέλω να μην έχουν καμία απολύτως πρόσβαση στο modem. Να επισημάνω οτι η τηλεφωνία μου είναι αδιάφορη από την Cyta και για να μην αγοράσω δικό μου VDSL modem που κοστίζει αρκετά, λέω, αν είναι εφικτό, να τους κόψω πλήρως από την πρόσβαση στο modem.

Καμιά ιδέα;

Το Modem ξερεις οτι δεν σου ανηκει ετσι?? Τα Firmware Upgrades επιβαλλονται διοτι ειδικα στο VDSL ADB υπαρχουν ακομη πολλα Bugs (π.χ. δεν κραταει τις Static IP's μετα απο Reboot, πραγμα που ακομη και με το 3718 release δεν εχει επιλυθει).Επιπλεον και να κοψεις την προσβαση υπαρχει τροπος διαχειρισης απο την εταιρια...

P.S. Το link απο insomnia παραπληροφορει.Το firmware που προτεινει ο OP δεν ειναι generic αλλα απο αλλο παροχο εξωτερικου.Κανοντας πειραματα με ξενο εξοπλισμο εκτος απο πιθανο μπρικαρισμα, να εισαι ετοιμος και για χρεωση...

Marios.v
26-10-13, 00:54
Στο πρόγραμμα είναι η αγορά άλλου VDSL modem καθώς ΔΕΝ συμφωνώ με την πολιτική της Cyta, να κλειδώνει τον εξοπλισμό. Η τηλεφωνία δεν με ενδιαφέρει. Συνεπώς μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω δοκιμές και πειράματα και ας μείνει το ADB. Χρέωση δεν πρόκειται να υπάρξει γιατί τους θέλουν τους συνδρομητές τους. Ήδη από προηγούμενες συνδέσεις στην εν λόγω εταιρία, ο εξοπλισμός πετάχτηκε στην ανακύκλωση και δεν επιστράφηκε ποτέ πίσω και αυτό εν γνώση τους (εγώ χρησιμοποιούσα δικό μου εξοπλισμό).

sweet dreams
26-10-13, 01:04
Δηλαδή ουσιαστικά αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οι πειραματισμοί με το ρούτερ;;;;;;;; οχι να ''εξαφανιστείς'' απο την εταιρία. ΟΚ.

Marios.v
26-10-13, 01:21
οχι να ''εξαφανιστείς'' απο την εταιρία. ΟΚ.

Θέλω να έχω full πρόσβαση στον εξοπλισμό μου. Αν το αφήσω όπως έχει, είναι δεδομένο οτι μετά από firmware update, δεν θα έχω πάλι τους κωδικούς του.

sweet dreams
26-10-13, 08:27
Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Τα update πάντα γίνονται για βελτίωση των software γιατί η εταιρία ανακάλυψε ατέλειες και προσπαθεί να τις εξαλείψει. Τις ατέλειες λοιπόν και πως διορθώνονται τις ξέρει μόνο αυτός που το έχει φτιάξει. Αν εσυ λοιπόν δεν κάνεις update αφήνεις το μηχάνημα σου εκτεθημένο. Είναι σαν να μην κάνεις ενημερώσεις στα Windows. Αλλο περνάω καινούργιο firmware της εταιρίας και άλλο ''πειράζω'' το firmware κάνοντας πειράματα. Τα πειράματα κατά κανόνα εχουν αρκετούς κινδύνους. Ριξε και μια ματιά εδω (http://el.wikipedia.org/wiki/Firmware). Τα υπόλοιπα it's up to you που λέμε και στο Ελλαδα.

kanonias
26-10-13, 20:10
Θέλω να έχω full πρόσβαση στον εξοπλισμό μου. Αν το αφήσω όπως έχει, είναι δεδομένο οτι μετά από firmware update, δεν θα έχω πάλι τους κωδικούς του.

Γιατί δεν βάζεις τον δικό σου εξοπλισμό να σηκώνει το Internet (Bridge PPPoE) και της Cyta να λειτουργεί μόνο ως VDSL modem , ώστε να έχει πλήρη διαχείριση του εξοπλισμού σου ?

ZhenXlogic
30-10-13, 22:45
...Χρέωση δεν πρόκειται να υπάρξει γιατί τους θέλουν τους συνδρομητές τους. Ήδη από προηγούμενες συνδέσεις στην εν λόγω εταιρία, ο εξοπλισμός πετάχτηκε στην ανακύκλωση και δεν επιστράφηκε ποτέ πίσω και αυτό εν γνώση τους (εγώ χρησιμοποιούσα δικό μου εξοπλισμό).

Ιδού η νοοτροπία του Έλληνα ένα μεγάλο bravo!
Άμα δεν σου αρέσουν τα router του ISP τα επιστρέφεις πίσω και βάζεις το δικό σου δεν τα πετάς (έστω και ανακύκλωση), ο ISP τα έχει πλήρωση (έστω και χοντρική) και στα δίνει με χρησιδάνειο όπως ορίζεται στο καταραμένο συμβόλαιο που υπογράφουμε...

Read it before sing it!

NexTiN
30-10-13, 23:25
Ιδού η νοοτροπία του Έλληνα ένα μεγάλο bravo!
Άμα δεν σου αρέσουν τα router του ISP τα επιστρέφεις πίσω και βάζεις το δικό σου δεν τα πετάς (έστω και ανακύκλωση), ο ISP τα έχει πλήρωση (έστω και χοντρική) και στα δίνει με χρησιδάνειο όπως ορίζεται στο καταραμένο συμβόλαιο που υπογράφουμε...

Read it before sing it!

:respekt: :respekt:

Artemius
06-11-13, 16:08
θεικος ο OP.

υπογραφει συμβολαιο,αγοραζει μια υπηρεσια,και μετα δεν συμφωνει με τους ορους,και ψαχνεται πως θα αλλοιωσει τον εξοπλισμο που εχει παραχωρηθει με χρησιδανειο. τα δε προηγουμενα CPE τα εχει πεταξει επιδεικτικα στην ανακυκλωση,"χωρις κανενα προβλημα μιας και τους θελουν τους πελατες τους".

ξηγημενα πραματα.

υ.γ. : και που να παθει τπτ η γραμμή. θα ειναι να την λυπασαι την Τ.Υ.

Marios.v
10-11-13, 13:18
Γιατί δεν βάζεις τον δικό σου εξοπλισμό να σηκώνει το Internet (Bridge PPPoE) και της Cyta να λειτουργεί μόνο ως VDSL modem , ώστε να έχει πλήρη διαχείριση του εξοπλισμού σου ?

Αυτό θα με ενδιέφερε πολύ, αλλά δεν ξέρω τι ρυθμίσεις θέλει από πλευράς ADB ώστε να το γυρίσω να ακούει σε bridge. Είναι κάπως περίεργο το interface του με τις ρυθμίσεις.

kanonias
10-11-13, 19:11
Αυτό θα με ενδιέφερε πολύ, αλλά δεν ξέρω τι ρυθμίσεις θέλει από πλευράς ADB ώστε να το γυρίσω να ακούει σε bridge. Είναι κάπως περίεργο το interface του με τις ρυθμίσεις.

Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλ να στο κάνουν .

graal
13-11-13, 05:38
Στο πρόγραμμα είναι η αγορά άλλου VDSL modem καθώς ΔΕΝ συμφωνώ με την πολιτική της Cyta, να κλειδώνει τον εξοπλισμό. Η τηλεφωνία δεν με ενδιαφέρει. Συνεπώς μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω δοκιμές και πειράματα και ας μείνει το ADB. Χρέωση δεν πρόκειται να υπάρξει γιατί τους θέλουν τους συνδρομητές τους. Ήδη από προηγούμενες συνδέσεις στην εν λόγω εταιρία, ο εξοπλισμός πετάχτηκε στην ανακύκλωση και δεν επιστράφηκε ποτέ πίσω και αυτό εν γνώση τους (εγώ χρησιμοποιούσα δικό μου εξοπλισμό). :what: Άμα ΔΕΝ συμφωνείς με την πολιτική της cyta και του κάθε παρόχου με το να κλειδώνει τον ίδιο του τον εξοπλισμό, που στο κάτω κάτω είναι και δικαίωμά του να το κάνει απ'την στιγμή που του ανήκει, τι στο καλό τότε υπογράφεις συμβόλαιο?? Αναφέρεται ρητά και σαφέστα στους γενικούς όρους παροχής υπηρεσιών (Το συμβόλαιο)

Παράγραφος 6 όρος 6.6: "Ο πελάτης δεν δικαιούται να επεμβαίνει με οποιοδήποτε τρόπο ή μέσο στο Τηλεπικοινωνιακό Δίκτυο ή στον υπάρχοντα εξοπλισμό που εξυπηρετεί τη σύνδεσή του με αυτό, φέρει δε την πλήρη ευθύνη σε περίπτωση τέτοιας επεμβάσεως."

όρος 6.8: "Ο Πελάτης υποχρεούται να κάνει καλή χρήση των υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών συμπεριλαμβανομένου του εξοπλισμού που του έχει παραχωρηθεί από την εταιρία, (και πολλά ακόμη φίλτατε)

όρος 6.9: ".... Περαιτέρω που η εταιρεία ζημιωθεί με οποιοδήποτε τρόπο από πράξεις ή παραλήψειςτου πελάτη, ο τελευταίος υποχρεούται να ανορθώσει κάθε ζημία της εταιρείας, και η εταιρεία δικαιούται να καλεί τον πελάτη ως δικονομικό εγγυητήστις σχετικές διαδικασίες ενώπιον των διοικητικών αρχών και δικαστηρίων..."

Επομένως το :censored: μας (για τα αγοράκια) και την υπογραφή μας προσέχουμε που τα βάζουμε! :p Και για μένα είσαι παντελώς λάθος!

vazelo
13-11-13, 13:52
Ο ανθρωπος μια συμβουλη ζητησε ρε παιδες... το πιθανοτερο ειναι οτι γνωριζει οτι αυτο που θελει να κανει στον εξοπλισμο ειναι "foul".

Φαντάζομαι ολοι οι απο πανω δεν εχετε κατεβασει ποτε mp3 παρανομα στο pc σας??

Artemius
13-11-13, 18:45
Ο ανθρωπος μια συμβουλη ζητησε ρε παιδες... το πιθανοτερο ειναι οτι γνωριζει οτι αυτο που θελει να κανει στον εξοπλισμο ειναι "foul".

Φαντάζομαι ολοι οι απο πανω δεν εχετε κατεβασει ποτε mp3 παρανομα στο pc σας??

δεν ειναι το ιδιο πραγμα.μη συγκρινουμε πορτοκαλια με μηλα. ;)

εδω μιλαμε για hardware,για εξοπλισμο που παραχωρειται για ορισμενο χρονο η χρηση (οχι η ιδιοκτησια) του,βασει συμβολαιου και συγκεκριμενων ορων.

valen_gr
22-11-13, 02:14
Θέλω να έχω full πρόσβαση στον εξοπλισμό μου. Αν το αφήσω όπως έχει, είναι δεδομένο οτι μετά από firmware update, δεν θα έχω πάλι τους κωδικούς του.

Μα φυσικα και εχεις full προσβαση στον εξοπλισμο σου. Οταν με το καλο αγορασεις αυτο το VDSL ρουτερ που σκεφτεσαι φυσικα. Προς το παρον , στον εξοπλισμο της CYTA, δεν θελει να εχεις full προσβαση.

ΠΟΛΥ απλα πραγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.