PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μετά απο συνεχείς επικοινωνίες λόγω λογιστηρίου



shadow_1986
25-10-13, 15:27
Καλησπέρα,

Ενώ έχω μιλήσει τουλάχιστον 5-6 φορές με το 13831 για τους λογαριασμούς, και αντίστοιχα έχει γίνει η δυνατότητα επικοινωνίας με την forthnet και απο το κατάστημα που έγινε το συμβόλαιο. Ξεκινάει παρακάτω η ιστορία-ταλαιπωρία μου:

Είμαι πελάτης σας απο το 2004, και πρόσφατα 24/06 έγινε συμβόλαιο σε υποκατάστημα Forthnet της περιοχής μου για το Nova 3play με τα κανάλια Novasports και τις δωρεάν κλήσεις στα κινητά στα 39,90€/μήνα. Όμως για κάποιο "περίεργο" λόγο εσείς έχετε περάσει στο σύστημα σας μηνιαία χρέωση 54,90€. Και εδώ ξεκινάει φυσικά πρόβλημα.
Δεν θα σχολιάσω τους υπαλλήλους που έχετε στην εξυπηρέτηση πελατών για λογαριασμούς στο 13831(έχω τα ονόματα τους, αλλά αμφιβάλλω ότι ευθύνονται εκείνοι), που ένω έχω καλέσει τόσες φορές, αλλαγές που έχουν γίνει τόσο στα στοιχεία(κινητού επικοινωνίας), όσο και το βασικότερο που έχω ζητήσει είναι η αλλαγή της χρέωσης στα 39,90€. Δεν γίνεται ποτέ ενημέρωση σε αυτό που ονομάζεται εσείς "σύστημα". Επειδή αδιαφορείται επανειλημένα να βρεθεί η λύση, και πέραν των προσπαθειών που έχω κάνει εσείς το χαβά σας(θέλετε να χάνετε πελάτες, δεν εξηγείται αλλιώς). Προφανώς είναι πολιτική σας. ;)

Παρακάτω φαίνεται η ιστορία μου:

- Η αλλαγή της γραμμής απο το παλιό συμβόλαιο στο καινούργιο έγινε στης 29/07.
- Έχω προπληρώσει την περίοδο 15/07-14/09 με λογαριασμό που μου ήρθε από το προηγούμενο συμβόλαιο, αυτό θα έπρεπε να αφαιρεθεί απο τούς επόμενους λογαριασμούς. Το ποσό είναι 39,46€.
- Στο προηγούμενο συμβόλαιο δεν είχα δηλώσει πιστωτική και πλήρωνα σε κατάστημα, αλλά τώρα με την πιστωτική που δήλωσα, και με το λάθος σας έχουμε τα παρακάτω.
- Ήρθε λογαριασμός για 2μήνες και την περίοδο 29/07 - 29/09 και τιμή 109,80€(δηλαδή 54,90€ ο μήνας), όπου αφαιρέσατε το ποσό των 39,46€, άρα με απλή αφαίρεση έχουμε το τελικό ποσό 109,80-39,46 = 70,34€.
- Η χρέωση αυτή λοιπόν πέραν του ότι είναι λάθος, αν αναλογιστείτε ότι έχω κάνει συμβόλαιο για 39,90€ ενώ με χρεώνετε για 54,90€, η ηλεκτρονική πληρωμή μέσω πιστωτικής που έγινε στης 10/10 αφορούσε συναλλαγή με το ποσό των 79,80€. Ότι ναναι δηλαδή, ούτε ξέρετε τι χρεώνετε.
- Όμως ενώ έχω ενημερώσει τόσο για αυτόν τον λογαριασμό, όσο και για τον επόμενο που ήρθε πρόσφατα(ο οποίος είναι μηνιαιός, μάλλον έτσι θα γίνεται η χρέωση απο εδώ και πέρα), συνεχίζεται και χρεώνεται 54,90€. Ο επόμενος λογαριασμός είναι για την περίοδο 29/09 - 29/10. Και η εξόφληση του θα γίνει μέσω πιστωτικής στης 30/10.
- Επειδή δεν παίρνεται ούτε από λόγια αλλά ούτε και απο πιέσεις, για να προλάβουμε τις χρεώσεις που ετσιθελικά επιβάλλεται μέχρι το λογιστήριο να ξυπνήσει και να πιάσει δουλειά, έχω κάνει διακοπή της πιστωτικής. Έτσι η τελευταία χρέωση δεν θα γίνει μέχρι να λύσετε το πρόβλημα.(και αν δεν το λύσετε άμεσα πολύ όμορφα θα με χάσετε απο πελάτη) ;) Για να μην με χάσετε απο πελάτη πρέπει να έρθει λογαριασμός που να συμφωνεί με τα παραπάνω, και να έχει γίνει άμεσα η εκκαθάριση αλλιώς χαιρετιόμαστε φιλικά.
- Τέλος όπως ανέφερα στην αρχή, έχω δωρεάν κινητά, επειδή στο προηγούμενο συμβόλαιο δεν είχα δωρεάν κινητά άργησα να κάνω κλήσεις μέχρι να μου έρθει ο πρώτος λογαριασμός ώστε να είμαι σίγουρος για την μετάβαση, γιατί τα τηλέφωνα στο 13831 για ενημέρωση είχαν αναμονή 45λεπτά, και μάλιστα είχαν το θράσσος να το λέει ο αυτόματος τηλεφωνητής. :rofl::rofl: Για να κλείσω την συζήτηση, ο 2ος λογαριασμός μου χρεώνει κινητά γιατί προφανώς δεν έχετε συμπεριλάβει τα δωρεάν κινητά στο πρόγραμμα μου. Φυσικά ζήτησα και να μου σταλούν τα στοιχεία του ebill για να βλέπω αναλυτικά τις κλήσεις, αλλά όσο τα είδατε εσείς μετά απο 3 προσπάθειες άλλο τόσο τα είδα και εγώ, φυσικά θα μου τα στέλναν στο κινητό, αλλά ενώ έχει γίνει η προσπάθεια 4-5 φορές για αλλαγή του κινητού που έχετε στο "σύστημα" σας, εσείς προφανώς δεν ενημερώνετε το σύστημα ή στέλνετε τα στοιχεία σε νούμερο που δεν υφίσταται. :lol::lol:

ΥΓ. H παραπάνω ανάλυση έχει γίνει και με ενημέρωση στο info@forthnet.gr, όπου απέστειλα το συμβόλαιο μαζί με το απόκομμα απο το κατάστημα για την ημερομηνία που υπεγράφη το συμβόλαιο. Η ημερομηνία που έστειλα το email είναι 20/10.

Όπως καταλαβαίνετε έχω χρησιμοποιήσει όλους τους δυνατούς τρόπους επίλυσης του προβλήματος(μαζί με αυτόν, μιάς και είμαι μέλος του φόρουμ), και επειδή εσείς συνεχίζετε να αδιαφορείται, θα μπούμε στην διαδικασία να με ψάχνετε εσείς ή θα γίνει καταγγελία. :oneup:

Μπορώ να σας στείλω τα στοιχεία της γραμμής, και το ονοματεπώνυμο μου σε κάποιο pm, εφόσον τα ζητήσει κάποιος με απάντηση στο νήμα. Παρακαλώ να μην κλειδωθεί απο κάποιον, μέχρι να λυθεί το θέμα. Για να καταλαβαίνει και ο κόσμος την πολιτική που χαράζετε απέναντι του.

Forthnet.Nova.Rep1
25-10-13, 16:16
Καλησπέρα shadow_1986,

λυπούμαστε για την ταλαιπωρία. Και βέβαια θα βοηθήσουμε να λυθεί άμεσα το θέμα. Στείλε μας όπως είπες με pm κάποιο στοιχείο για να μπορέσουμε να βρούμε πιο εύκολα την περίπτωσή σου.

ευχαριστούμε
Νίκος, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.