PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναφορά προβλημάτων ενεργοποιημένων Zisto



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

sdikr
13-02-07, 17:39
Συνέχεια απο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66073&page=50)

Manos29
14-02-07, 14:29
Λοιπον εδω είμαι έτοιμος να γκρινιαξω

Μου ενεργοποίησαν την τηλεφωνία μετα απο 95 ημέρες τρομάρα τους και δεν μπορούν να με καλέσουν απο σταθερό Γιατι??? τι στο καλό γίνετε? πήρα τηλεφωνο στο 1212 και μου είπαν οτι θα το δούνε πρεπει να κάνω τίποτε άλλο???

επίσης εχτες πήρε τηλέφωνο η μάνα μου και μετά απο 5 λεπτα έπεσε η γραμμή!!!!!
ΓΙΑΤΙ?? οποτε γουσταρουν θα το κόβουν?? και για πόσο καιρό??? για κανα 2 χρόνια μήπως?????? γιατι εγω στον μήνα έφυγα αν συνεχίσει έτσι

tzampaman
14-02-07, 14:44
Λοιπον εδω είμαι έτοιμος να γκρινιαξω

Μου ενεργοποίησαν την τηλεφωνία μετα απο 95 ημέρες τρομάρα τους και δεν μπορούν να με καλέσουν απο σταθερό Γιατι??? τι στο καλό γίνετε? πήρα τηλεφωνο στο 1212 και μου είπαν οτι θα το δούνε πρεπει να κάνω τίποτε άλλο???

επίσης εχτες πήρε τηλέφωνο η μάνα μου και μετά απο 5 λεπτα έπεσε η γραμμή!!!!!
ΓΙΑΤΙ?? οποτε γουσταρουν θα το κόβουν?? και για πόσο καιρό??? για κανα 2 χρόνια μήπως?????? γιατι εγω στον μήνα έφυγα αν συνεχίσει έτσι


Και'γω το ίδιο πρόβλημα είχα, Παρασκευή απόγευμα με ενεργοποίησαν και μέχρι Σαββάτο μεσημέρι δεχόμουν κλήσεις μόνο από κινητά. Βέβαια εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι μέχρι που με πήρε μία κοπέλα από το τεχνικό για να δει αν όλα είναι καλά. Μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα 4 καλωδιάκια που ήταν συνδεδεμένα στην πρίζα τηλεφώνου όταν είχα isdn αντί για 2 που χρειάζεται η pstn. Αν είχες isdn ρώτησε το, εμένα πάντως έφτιαξε πριν προλάβω να τα αποσυνδέσω και τ'άφησα όπως είναι.

minovg
14-02-07, 14:46
Λοιπον εδω είμαι έτοιμος να γκρινιαξω

Μου ενεργοποίησαν την τηλεφωνία μετα απο 95 ημέρες τρομάρα τους και δεν μπορούν να με καλέσουν απο σταθερό Γιατι??? τι στο καλό γίνετε? πήρα τηλεφωνο στο 1212 και μου είπαν οτι θα το δούνε πρεπει να κάνω τίποτε άλλο???

επίσης εχτες πήρε τηλέφωνο η μάνα μου και μετά απο 5 λεπτα έπεσε η γραμμή!!!!!
ΓΙΑΤΙ?? οποτε γουσταρουν θα το κόβουν?? και για πόσο καιρό??? για κανα 2 χρόνια μήπως?????? γιατι εγω στον μήνα έφυγα αν συνεχίσει έτσι
Είναι μέχρι να γίνουν τα «αρχικά σεταρίσματα». Μην ανησυχείς, τις πρώτες 1-2 μέρες γίνεται σχεδόν σε όλους αυτό. ;)

Manos29
14-02-07, 15:44
Μάλιστα Ας το φάμε και αυτο το φρούτο , παντως για οποιοδήποτε τετοιο προβλημα καλούμε το 1212 απο Ζιστο και το 2108113411 απο κινητο σωστά?

είμαι στη δουλεια τώρα και θα τους ξαναπάρω απο το κινητο μου , Ρε τσιμπούρι θα τους γίνω λέμε..

Σχετικα με τις διακοπες στην τηλεφωνία ξέρει κανεις για πόσο θα συνεχιστούν?

πάντως εγω το έχω βάλει σκοπό ζωής όταν και όποτε θα κόβουν το τηλέφωνο θα τους πέρνω στο 1212 και θα τους τα πρήζω θα τους φτάσω στο αμην.
όχι παίζουμε ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ νομίζετε, ήταν να μην με ενεργοποιήσετε τωρα θα με υποστείτε.

minovg
14-02-07, 16:11
Μάλιστα Ας το φάμε και αυτο το φρούτο , παντως για οποιοδήποτε τετοιο προβλημα καλούμε το 1212 απο Ζιστο και το 2108113411 απο κινητο σωστά?

είμαι στη δουλεια τώρα και θα τους ξαναπάρω απο το κινητο μου , Ρε τσιμπούρι θα τους γίνω λέμε..

Σχετικα με τις διακοπες στην τηλεφωνία ξέρει κανεις για πόσο θα συνεχιστούν?

πάντως εγω το έχω βάλει σκοπό ζωής όταν και όποτε θα κόβουν το τηλέφωνο θα τους πέρνω στο 1212 και θα τους τα πρήζω θα τους φτάσω στο αμην.
όχι παίζουμε ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ νομίζετε, ήταν να μην με ενεργοποιήσετε τωρα θα με υποστείτε.
1212 από σταθερό Τελλάς και 211 120 1212 από κινητό είναι οι βλάβες. ;)

kirileman
14-02-07, 16:18
Χθες έκανα την πρώτη γραπτή καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Άντε να δούμε. Για όσους δεν ξέρουν τον λόγο, επειδή έκλεισα 17 μέρες χωρίς dsl χωρίς την παραμικρή ενημέρωση και 1μιση μήνα χωρίς τον εξοπλισμό που πληρώνω κανονικά (wifi). :rtfm:

ermis333
14-02-07, 18:09
Χθες έκανα την πρώτη γραπτή καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Άντε να δούμε. Για όσους δεν ξέρουν τον λόγο, επειδή έκλεισα 17 μέρες χωρίς dsl χωρίς την παραμικρή ενημέρωση και 1μιση μήνα χωρίς τον εξοπλισμό που πληρώνω κανονικά (wifi). :rtfm:

Καλά έκανες:oneup:

harris
14-02-07, 20:26
Χθες έκανα την πρώτη γραπτή καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Άντε να δούμε. Για όσους δεν ξέρουν τον λόγο, επειδή έκλεισα 17 μέρες χωρίς dsl χωρίς την παραμικρή ενημέρωση και 1μιση μήνα χωρίς τον εξοπλισμό που πληρώνω κανονικά (wifi). :rtfm:

Kράτησέ μας ενήμερους γαι την εξέλιξη της καταγγελίας σου, και σου προτείνω να την κοινοποιήσεις και στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (http://www.efpolis.gr/)...

Εμένα έκαναν 3 εβδομάδες και οι δύο για να στείλουν την καταγγελία στους αρμόδιους :(

kirileman
14-02-07, 21:16
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, την υποστήριξη κ για τις συμβουλές όλων. Με την πρώτη ευκαιρία θα ενημερώσω το φόρουμ. Κ τα εννοώ αυτά που λέω, δεν τα λέω από ευγένεια.

minovg
14-02-07, 21:40
Παιδιά στο ΦΑΞ της Τελλάς παίρνει κανείς απάντηση στα αιτήματα που στέλνει;; Και φυσικά μιλάω για αιτήματα-διαμαρτυρίες... Θεωρώ αδιανόητο να μην απαντάει καθόλου μια εταιρεία... Έστειλα διαμαρτυρία για τις υπέρογκες χρεώσεις για το 13800 από το κινητό μου, αλλά εδώ και 3 ημέρες δεν έχω λάβει απάντηση. :hmm:

sdikr
14-02-07, 22:15
Παιδιά στο ΦΑΞ της Τελλάς παίρνει κανείς απάντηση στα αιτήματα που στέλνει;; Και φυσικά μιλάω για αιτήματα-διαμαρτυρίες... Θεωρώ αδιανόητο να μην απαντάει καθόλου μια εταιρεία... Έστειλα διαμαρτυρία για τις υπέρογκες χρεώσεις για το 13800 από το κινητό μου, αλλά εδώ και 3 ημέρες δεν έχω λάβει απάντηση. :hmm:

Μάλλον θα το χάσαν/χάλασε το φαξ, εντάξει νέες τεχνολογίες :p

harris
14-02-07, 22:17
Μάλλον θα το χάσαν/χάλασε το φαξ, εντάξει νέες τεχνολογίες :p

Νέα τεχνολογία το pstn τηλέφωνο... νέα τεχνολογία το φαξ... Ε, τον επόμενο αιώνα θα ανακαλύψουν το internet και το e-mail :rofl::p

ermis333
14-02-07, 22:23
Μου φαίνεται φαίνεται απάντηση στα αιτήματα, αλλά πρέπει να πάρεις το 13800

Crosstalk
15-02-07, 01:06
Παιδιά στο ΦΑΞ της Τελλάς παίρνει κανείς απάντηση στα αιτήματα που στέλνει;; Και φυσικά μιλάω για αιτήματα-διαμαρτυρίες... Θεωρώ αδιανόητο να μην απαντάει καθόλου μια εταιρεία... Έστειλα διαμαρτυρία για τις υπέρογκες χρεώσεις για το 13800 από το κινητό μου, αλλά εδώ και 3 ημέρες δεν έχω λάβει απάντηση. :hmm:

Γιατι νομιζεις οτι θα παρεις στα emails?
Εδω κανουν 2 μερες αποτι λενε να καταχωρησουν τα faxakia που σκανε και να τα δουνε :lol:

villasg
15-02-07, 01:12
Παιδιά στο ΦΑΞ της Τελλάς παίρνει κανείς απάντηση στα αιτήματα που στέλνει;; Και φυσικά μιλάω για αιτήματα-διαμαρτυρίες... Θεωρώ αδιανόητο να μην απαντάει καθόλου μια εταιρεία... Έστειλα διαμαρτυρία για τις υπέρογκες χρεώσεις για το 13800 από το κινητό μου, αλλά εδώ και 3 ημέρες δεν έχω λάβει απάντηση. :hmm:

ΠΟΤΕ δεν μου εχει απαντησει σε φαχ ....
Και εχω στειλει πολλα .
Ο οτε απαντησε , η ΕΕΤΤ απαντησε αλλα η τελλας τπτα

Crosstalk
15-02-07, 01:17
ΠΟΤΕ δεν μου εχει απαντησει σε φαχ ....
Και εχω στειλει πολλα .
Ο οτε απαντησε , η ΕΕΤΤ απαντησε αλλα η τελλας τπτα

:lol: Ακομα το επεξεργαζονται για να δουν τι θα απαντησουν :lol:

villasg
15-02-07, 01:21
Μπα μαλλον μαθαινουν τωρα ελληνικα για να το διαβασουν.
Τες πα τωρα πια υπαρχουν πολλες πορτοκαλιες και κανουν ολες πορτοκαλια .
Ο καθενας πλεον εχει επιλογες ....

Crosstalk
15-02-07, 01:52
Γιαυτο απο την αρχη εγω επεμενα να μην βιαστει κανενας και οτι θα χρειαστουμε ακομα κανα χρονακο για να μπορουμε καπως να πουμε οτι εχουμε επιλογες αξιολογες και κυριως αξιιοπιστες!

gpsgr
15-02-07, 11:34
χαλαρα θα χρειαστει λιγος καιρος για να σταθεροποιηθουν οι υπηρεσιες..αλλα ρε παιδια ειμαστε πολυ τραγικοι στο εξωτερικο εχουν αυτες τισ υπηρεσιες εδω και πολυ καιρο και χωρισ καν το παραμικρο απο τα δικα μας προβληματα εμεις ειμαστε πια τοσο υποαναπτυκτοι και μας συμβαινουν ολα τουτα???δεν μπορω να καταλαβω δλδ με τι μυαλα δουλευει αυτη η ελλαδα??αντι να παει μπροστα παει πισω και μπρουμυτα..ελεοςςςςςς.........

ermis333
15-02-07, 11:49
χαλαρα θα χρειαστει λιγος καιρος για να σταθεροποιηθουν οι υπηρεσιες..αλλα ρε παιδια ειμαστε πολυ τραγικοι στο εξωτερικο εχουν αυτες τισ υπηρεσιες εδω και πολυ καιρο και χωρισ καν το παραμικρο απο τα δικα μας προβληματα εμεις ειμαστε πια τοσο υποαναπτυκτοι και μας συμβαινουν ολα τουτα???δεν μπορω να καταλαβω δλδ με τι μυαλα δουλευει αυτη η ελλαδα??αντι να παει μπροστα παει πισω και μπρουμυτα..ελεοςςςςςς.........

Στο εξωτερικό έχουν αντίστοιχα προβλήματα, όλοι έχετε μια λογική ότι παντού όλα δουλεύουν τέλεια εκτός από την Ελλάδα....Μέγα λάθος και στο εξωτερικό τα ίδια συμβαίνουν.

Manos29
15-02-07, 14:13
Εχτές εγκατεστησα τον εξοπλισμο που μου φέρανε το 4200 Siemens
απο το Bios ενεργοποίησα το OnBoard PCIEX GbE Lan απο κάτω εμφάνισε ακομα κάτι όμως
Lan Option Rom το έκανα και αυτο Enable

Ξέρει κανεις τι σημαίνει αυτο το Lan Option Rom? :hmm:

minovg
15-02-07, 15:43
Μάνο δε γνωρίζω να απαντήσω καταρχάς. :p

Να προχωρήσω στο θέμα τώρα.

Ο ΟΤΕ μου κόπηκε 16/11 όταν και μεταπήδησα στο Tellas Zisto. Mου είχε έρθει λογαριασμός γύρω στα μέσα Δεκεμβρίου ύψους 41€ εκ των οποίων μόνο τα 2,60€ ήταν κλήσεις μου. Τα υπόλοια ήταν προπληρωμή παγίων από 01/12-31/01. Τον λογαριασμό φυσικά και δε τον πλήρωσα. Υποτίθεται ότι θα περίμενα τον εκκαθαριστικό για να (ξ)έκοβα οριστικά από τον καταραμένο.

Αμ δε όμως. Σήμερα μου ήρθε νέος λογαριασμός με παροχή υπηρεσιών από 19/11-15-01. :angryr: Έλεος δηλαδή. Από τις 16/11 κομένος ο ΟΤΕ και στέλνουν παροχή υπηρεσιών; Φυσικά τα πάγια δεν επεστράφησαν εξολοκλήρου. Από τα 35-36€ επιστράφηκαν μόνο τα 11. :blink: Πώς το βγάλανε αυτό δε μπορώ να γνωρίζω.

Πήρα το 13888 (το 134 του ΟΤΕ) και φυσικά στα συστήματά τους δεν υπάρχω. Ε βέβαια όταν είναι για εξυπηρέτηση πελατών δεν υπάρχουμε στα συστήματα. ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ όμως και συνεχίζουν να χρεώνουν (ή μάλλον δεν επιστρέφουν τα πάγια και συνεχίζουν έστω και ημερολογιακώς να λένε «παροχή υπηρεσιών»). Μου είπανε ότι πρέπει να πάω να κάνω επιτόπια λύση της παρεξήγησης από κάποιο κατάστημα ΟΤΕ.

Ακόμα και την ύστατη στιγμή, αυτό το αντίο, αντί να γίνει φιλικά με τον πΟΤΕ πρέπει να γίνει με γκρίνιες και φασαρίες... :rtfm: :evil: :down:

Υ.Γ. Μην αναρωτηθείτε για offtopic συζήτηση. Είναι κι αυτό ένα πρόβλημα ενεργοποιημένων Zistάδων. :p

rdaniel
16-02-07, 01:17
απο το Bios ενεργοποίησα το OnBoard PCIEX GbE Lan απο κάτω εμφάνισε ακομα κάτι όμως
Lan Option Rom το έκανα και αυτο Enable

Ξέρει κανεις τι σημαίνει αυτο το Lan Option Rom? :hmm:

Είναι επιλογή για να κάνεις εκκίνηση από την κάρτα δικτύου (για την ακρίβεια, να "δει" από το δίκτυο κάποιο δίσκο από όπου να φορτώσει το λειτουργικό)

Κανονικά δεν το χρειάζεσαι, μπορείς να το απενεργοποιήσεις :)

DiM
16-02-07, 09:41
Πάντως συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα με την διασύνδεση (AIX) της τελλας με την forthnet πρέπει να έχει πιτάρη η γραμμή γιατί το ping πάει από 10ms σε 60ms πάνω κάτω συνεχεια σε online games.

Crosstalk
16-02-07, 11:12
Πάντως συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα με την διασύνδεση (AIX) της τελλας με την forthnet πρέπει να έχει πιτάρη η γραμμή γιατί το ping πάει από 10ms σε 60ms πάνω κάτω συνεχεια σε online games.

Η Φορθνετ προσφατα αυξησε τα τελη διασυνδεσης στον ΑΙΧ κατα 35%. Μονο αυτη και Οτενετ χρεωνουν για διασυδεση στον ΑΙΧ

ermis333
16-02-07, 11:22
Η Φορθνετ προσφατα αυξησε τα τελη διασυνδεσης στον ΑΙΧ κατα 35%. Μονο αυτη και Οτενετ χρεωνουν για διασυδεση στον ΑΙΧ

Όμορφα πολύ όμορφα...:down: :down:

aroutis
16-02-07, 11:24
Η Φορθνετ προσφατα αυξησε τα τελη διασυνδεσης στον ΑΙΧ κατα 35%. Μονο αυτη και Οτενετ χρεωνουν για διασυδεση στον ΑΙΧΠαλια ιστορία.. (η χρέωση τελών από τις 2 αυτές εταιρείες δηλαδή)..

BoGe
16-02-07, 13:49
Η Φορθνετ προσφατα αυξησε τα τελη διασυνδεσης στον ΑΙΧ κατα 35%. Μονο αυτη και Οτενετ χρεωνουν για διασυδεση στον ΑΙΧ

Θα έπρεπε όλες οι υπόλοιπες εταιρείες, να μην δεχτούν να συνδεθούν με αυτές, και να μείνουν μόνες τους με όλες τις άλλες μεταξύ τους συνδεδεμένες.

kirileman
16-02-07, 16:48
18 μέρες μετά την ημέρα που ανακοίνωσα το πρόβλημα της αδυναμίας του ρούτερ μου να συγχρονίσει, ακόμα να δω άσπρη μέρα. Πριν λίγο μίλησα με Τελλάς, δεν ξέρουν τίποτα, το επεξεργάζεται το τεχνικό τμήμα, λένε. Ρε που έμπλεξα. Θα περιμένω μέχρι να έρθει ο επόμενος λογαριασμός για να τους ξαναπάρω τηλέφωνο κ φυσικά περιμένω να δω κ ποια θα είναι η τύχη της καταγγελίας μου. :(

Σε όσους ενδιαφέρονται για dsl, λέω πια ένα πράγμα: Μακριά, όσο πιο μακριά γίνεται από την Τελλάς, είτε διορθωθεί το πρόβλημα μου είτε όχι.

minovg
16-02-07, 17:10
18 μέρες μετά την ημέρα που ανακοίνωσα το πρόβλημα της αδυναμίας του ρούτερ μου να συγχρονίσει, ακόμα να δω άσπρη μέρα. Πριν λίγο μίλησα με Τελλάς, δεν ξέρουν τίποτα, το επεξεργάζεται το τεχνικό τμήμα, λένε. Ρε που έμπλεξα. Θα περιμένω μέχρι να έρθει ο επόμενος λογαριασμός για να τους ξαναπάρω τηλέφωνο κ φυσικά περιμένω να δω κ ποια θα είναι η τύχη της καταγγελίας μου. :(

Σε όσους ενδιαφέρονται για dsl, λέω πια ένα πράγμα: Μακριά, όσο πιο μακριά γίνεται από την Τελλάς, είτε διορθωθεί το πρόβλημα μου είτε όχι.
Έχεις αναρωτηθεί καθόλου μήπως το πρόβλημα είναι από τη μεριά σου;

ermis333
16-02-07, 17:31
18 μέρες μετά την ημέρα που ανακοίνωσα το πρόβλημα της αδυναμίας του ρούτερ μου να συγχρονίσει, ακόμα να δω άσπρη μέρα. Πριν λίγο μίλησα με Τελλάς, δεν ξέρουν τίποτα, το επεξεργάζεται το τεχνικό τμήμα, λένε. Ρε που έμπλεξα. Θα περιμένω μέχρι να έρθει ο επόμενος λογαριασμός για να τους ξαναπάρω τηλέφωνο κ φυσικά περιμένω να δω κ ποια θα είναι η τύχη της καταγγελίας μου. :(

Σε όσους ενδιαφέρονται για dsl, λέω πια ένα πράγμα: Μακριά, όσο πιο μακριά γίνεται από την Τελλάς, είτε διορθωθεί το πρόβλημα μου είτε όχι.

Eγώ που είμαι στην ίδια περιοχή με εσένα πάντως δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.


Το ADSL κομμάτι, εγώ το βρίσκω άψογο πάντος

Άλλα Modems έχεις βάλει στη γραμμή σου ή δοκιμάζεις μόνο με ένα;

lewton
16-02-07, 17:39
Θα έπρεπε όλες οι υπόλοιπες εταιρείες, να μην δεχτούν να συνδεθούν με αυτές, και να μείνουν μόνες τους με όλες τις άλλες μεταξύ τους συνδεδεμένες.
Μόνο που OTEnet και FORTHnet είναι περίπου το μισό ελληνικό Internet.

kirileman
16-02-07, 20:36
Έχεις αναρωτηθεί καθόλου μήπως το πρόβλημα είναι από τη μεριά σου;
Φυσικά κ έχω αναρωτηθεί. Αλλά:
1) το μόντεμ κάποτε δούλευε κ μια μέρα σταμάτησε να συγχρονίζει στην γραμμή που έχω zisto.
2) το μόντεμ δουλεύει κανονικά στην άλλη γραμμή που έχω HOL,
3) μου είπαν από την Τελλάς ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή μου κ το κοιτάζουν στο dslam

Ομολογώ ότι ΔΕΝ έχω δοκιμάσει άλλο μόντεμ με το zisto. Επίσης, δεν μπορώ να διαθέσω αυτή τη στιγμή χρήματα για να αγοράσω άλλο μόνο κ μόνο για δοκιμές ενώ το μόντεμ της τελλάς είναι ακόμα καθ'οδόν!

webserfer
16-02-07, 20:40
Σχετικα με τον μη συνχρονισμο της adsl στην αρχη της συνδεσης ειχα και εγω αυτο το προβλημα και μετα απο τηλεφωνημα στο τεχνικο τμημα μου ειπαν οτι η γραμμη μου εχει επιστροφη ρευματος(:hmm: ) με αποτελεσμα να μην εχω συνδεση adsl.Καντε μια δοκιμη να βγαλετε ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου απο τις πριζες και αμα συνδεθειτε στο ιντερνετ τοτε αγοραστε φιλτρα για ολες τις τηλεφωνικες συσκευες σας.Το προβλημα που εχω ακομη ειναι οτι η συνδεση κοβετε σε ασχετες στιγμες και το τηλεφωνο επισης.Περιοχη Αργυρουπολης.

kirileman
16-02-07, 20:47
Δεν υπάρχουν άλλες συσκευές στη γραμμή. ΜΟΝΟ το μόντεμ κ πάνω σε αυτό ένα τηλέφωνο. Δοκίμασα με σπλίτερ, χωρίς σπλίτερ, με τηλέφωνο, χωρίς τηλέφωνο. τίποτα. Ευχαριστώ πάντως.

Λοιπόν. Τέλος καλό, όλα καλά. Επειδή δεν είμαι μ@λ@κας κ επειδή ίσως αυτό που έπαθα εγώ να το έχει πάθει κ άλλος, η λύση στο πρόβλημά μου ήρθε ως εξής:

Όπως είπα, ένα απόγευμα γυρίζοντας από τη δουλειά είδα πως το μόντεμ δεν συγχρόνιζε. Πρώτη μου κίνηση ήταν να δω αν έχει χαλάσει, έτσι το δοκίμασα στη δεύτερη γραμμή που έχω με dsl άλλης εταιρείας κ δούλεψε κανονικά. Είδα, τα καλώδια, τα πάντα, τίποτα. Κανείς δεν είχε πειράξει το παραμικρό. Έτσι, τηλεφώνησα στην Τελλάς οι οποίοι μετά από κάποιες μέρες μου είπαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα κ ψάχνουν να βρουν γιατί συγχρονίζει κ αποσυγχρονίζει (δεν τους είχα πει κάτι τέτοιο αλλά όντως αυτό συνέβαινε). Το ερώτημα μου εδώ είναι το εξής: Μπορούν οι τεχνικοί της Τελλάς να ελέγξουν με δικό τους μόντεμ αν η γραμμή μου είναι ΟΚ ή απλά βασίζονται στις δικές μου ανοησίες, που λέει ο λόγος;. Προχωράω. Σήμερα βρήκα το χρόνο κ την όρεξη να ασχοληθώ λίγο παραπάνω κ επειδή ένας φίλος εδώ με κέντρισε να ψαχτώ λίγο ακόμα μήπως τελικά βρω άκρη μόνος μου (φυσικά εγώ μπορεί να τα κατάφερα μετά από 18 μέρες, αναρωτιέμαι τι θα γινόταν στην περίπτωση κάποιου μεγαλύτερου σε ηλικία ή λιγότερο σχετικού από μένα, όχι πως εγώ τα ξέρω όλα, κάθε άλλο). Έτσι, έκανα το μόνο που μπορούσα να κάνω κ δεν είχα κάνει μέχρι τώρα, χρησιμοποιώντας φυσικά την ΗΟΛ που ακόμα έχω (θα έπρεπε να βρω dialup για να το κάνω ή να πάω κάπου αλλού). Κατέβασα το τελευταίο firmware του fritzbox. Όπως καταλαβαίνετε, έχω ξανά ίντερνετ κ μάλιστα στη μέγιστη ταχύτητα (που πριν δεν έφτανα καν). Έκανα ήδη μια προσπάθεια να ενημερώσω την Τελλάς ότι το πρόβλημά μου λύθηκε και πραγματικά δεν έχω καμία απαίτηση να μου αφαιρεθεί κάποιο πόσο για το διάστημα που δεν είχα ίντερνετ αν και ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για την ταλαιπωρία μου, Κάθε άλλο μάλιστα.

Προκύπτουν, λοιπόν, ερωτήματα του τύπου, "τι στο καλό κάνουν οι τεχνικοί της Τελλάς σε αυτές τις περιπτώσεις;" Δεν με ρώτησαν ποτέ τι μόντεμ έχω, δεν μου είπαν ποτέ να κάνω το παραμικρό, να κάνω reset, να αναβαθμίσω το μόντεμ ή κάτι τέτοιο. Έπρεπε να το ψάξω εντελώς μόνος μου. Κ το σημαντικότερο, δεν μπόρεσαν να βρουν εκείνοι με κάποιο τρόπο ότι η γραμμή ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και να με ενημερώσουν έτσι ώστε να δούμε τι άλλο θα μπορούσε να φταίει. Σε μια αντίστοιχη περίπτωση η HOL, είχα πραγματικά ασχοληθεί με το πρόβλημά μου κ είχε βρεθεί λύση, αυτοί εδώ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ξέρω τι αναβαθμίσεις έγιναν εκείνο το "μοιραίο" πρωινό κ το μόντεμ αδυνατούσε πλέον να συγχρονιστεί, δεν θα το ψάξω καν ούτε θα ζητήσω τα ρέστα. Προτιμώ να μην ασχοληθώ άλλο.

Θα τους ενημερώσω ότι δεν υπάρχει πια πρόβλημα κ ελπίζω, αν κάποιος συνφορουμίτης βρέθηκε μια μέρα ξαφνικά χωρίς ίντερνετ όπως κ γω, να βοηθηθεί από το παραπάνω κείμενο.

DiM
16-02-07, 23:00
Βασικά συγγνώμη αλλα δεν νομίζω ότι το κάθε support θα πρέπει να γνωρίζει και όλα τα modem τις αγοράς εάν δουλέουν σε adsl2+ η όχι η θέλουν αναβάθμιση. Δουλειά τους στην tellas πρεπει να είναι να ξέρουν καλά τα 2 router που δίνουν και πάνω σε αυτά να μπορούν να σου πουν.

Για μένα φιλε από εξαρχής θα έπρεπε να δοκιμάσεις τον router που πήρες από την εταιρία για να δεις εάν παίζει η όχι.

DiM
16-02-07, 23:06
Η Φορθνετ προσφατα αυξησε τα τελη διασυνδεσης στον ΑΙΧ κατα 35%. Μονο αυτη και Οτενετ χρεωνουν για διασυδεση στον ΑΙΧ

Μάλιστα και για να κάνουν αναβάθμιση θα πρέπει να βαρέσει κόκκινο από τι κατάλαβα οποτε ok τώρα είναι στο κίτρινο έχουμε καιρό ....

minovg
17-02-07, 00:11
Δεν υπάρχουν άλλες συσκευές στη γραμμή. ΜΟΝΟ το μόντεμ κ πάνω σε αυτό ένα τηλέφωνο. Δοκίμασα με σπλίτερ, χωρίς σπλίτερ, με τηλέφωνο, χωρίς τηλέφωνο. τίποτα. Ευχαριστώ πάντως.

Λοιπόν. Τέλος καλό, όλα καλά. Επειδή δεν είμαι μ@λ@κας κ επειδή ίσως αυτό που έπαθα εγώ να το έχει πάθει κ άλλος, η λύση στο πρόβλημά μου ήρθε ως εξής:

Όπως είπα, ένα απόγευμα γυρίζοντας από τη δουλειά είδα πως το μόντεμ δεν συγχρόνιζε. Πρώτη μου κίνηση ήταν να δω αν έχει χαλάσει, έτσι το δοκίμασα στη δεύτερη γραμμή που έχω με dsl άλλης εταιρείας κ δούλεψε κανονικά. Είδα, τα καλώδια, τα πάντα, τίποτα. Κανείς δεν είχε πειράξει το παραμικρό. Έτσι, τηλεφώνησα στην Τελλάς οι οποίοι μετά από κάποιες μέρες μου είπαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα κ ψάχνουν να βρουν γιατί συγχρονίζει κ αποσυγχρονίζει (δεν τους είχα πει κάτι τέτοιο αλλά όντως αυτό συνέβαινε). Το ερώτημα μου εδώ είναι το εξής: Μπορούν οι τεχνικοί της Τελλάς να ελέγξουν με δικό τους μόντεμ αν η γραμμή μου είναι ΟΚ ή απλά βασίζονται στις δικές μου ανοησίες, που λέει ο λόγος;. Προχωράω. Σήμερα βρήκα το χρόνο κ την όρεξη να ασχοληθώ λίγο παραπάνω κ επειδή ένας φίλος εδώ με κέντρισε να ψαχτώ λίγο ακόμα μήπως τελικά βρω άκρη μόνος μου (φυσικά εγώ μπορεί να τα κατάφερα μετά από 18 μέρες, αναρωτιέμαι τι θα γινόταν στην περίπτωση κάποιου μεγαλύτερου σε ηλικία ή λιγότερο σχετικού από μένα, όχι πως εγώ τα ξέρω όλα, κάθε άλλο). Έτσι, έκανα το μόνο που μπορούσα να κάνω κ δεν είχα κάνει μέχρι τώρα, χρησιμοποιώντας φυσικά την ΗΟΛ που ακόμα έχω (θα έπρεπε να βρω dialup για να το κάνω ή να πάω κάπου αλλού). Κατέβασα το τελευταίο firmware του fritzbox. Όπως καταλαβαίνετε, έχω ξανά ίντερνετ κ μάλιστα στη μέγιστη ταχύτητα (που πριν δεν έφτανα καν). Έκανα ήδη μια προσπάθεια να ενημερώσω την Τελλάς ότι το πρόβλημά μου λύθηκε και πραγματικά δεν έχω καμία απαίτηση να μου αφαιρεθεί κάποιο πόσο για το διάστημα που δεν είχα ίντερνετ αν και ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για την ταλαιπωρία μου, Κάθε άλλο μάλιστα.

Προκύπτουν, λοιπόν, ερωτήματα του τύπου, "τι στο καλό κάνουν οι τεχνικοί της Τελλάς σε αυτές τις περιπτώσεις;" Δεν με ρώτησαν ποτέ τι μόντεμ έχω, δεν μου είπαν ποτέ να κάνω το παραμικρό, να κάνω reset, να αναβαθμίσω το μόντεμ ή κάτι τέτοιο. Έπρεπε να το ψάξω εντελώς μόνος μου. Κ το σημαντικότερο, δεν μπόρεσαν να βρουν εκείνοι με κάποιο τρόπο ότι η γραμμή ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και να με ενημερώσουν έτσι ώστε να δούμε τι άλλο θα μπορούσε να φταίει. Σε μια αντίστοιχη περίπτωση η HOL, είχα πραγματικά ασχοληθεί με το πρόβλημά μου κ είχε βρεθεί λύση, αυτοί εδώ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ξέρω τι αναβαθμίσεις έγιναν εκείνο το "μοιραίο" πρωινό κ το μόντεμ αδυνατούσε πλέον να συγχρονιστεί, δεν θα το ψάξω καν ούτε θα ζητήσω τα ρέστα. Προτιμώ να μην ασχοληθώ άλλο.

Θα τους ενημερώσω ότι δεν υπάρχει πια πρόβλημα κ ελπίζω, αν κάποιος συνφορουμίτης βρέθηκε μια μέρα ξαφνικά χωρίς ίντερνετ όπως κ γω, να βοηθηθεί από το παραπάνω κείμενο.
Κανόνας: Όταν περάσουν 1-2 εργάσιμες και από Τελλάς δεν έχει λυθεί το πρόβλημά σας τότε κάποια «πατάτα» γίνεται στη δική σας μεριά. Θεωρούσα αδιανόητο τόσες μέρες να μην έχουν επιληφθεί της υπόθεσης χωρίς να κάνουν κάτι. Το κακό είναι όπως είπες και εσύ ότι έπρεπε να ξηγηθούν από την αρχή: «Φίλε την είδαμε τη γραμμή, άριστα μας λειτουργεί από μας». Δεν το είπαν και μπλέκανε τα πράματα συνεχώς.

Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

kirileman
17-02-07, 01:28
Βασικά συγγνώμη αλλα δεν νομίζω ότι το κάθε support θα πρέπει να γνωρίζει και όλα τα modem τις αγοράς εάν δουλέουν σε adsl2+ η όχι η θέλουν αναβάθμιση. Δουλειά τους στην tellas πρεπει να είναι να ξέρουν καλά τα 2 router που δίνουν και πάνω σε αυτά να μπορούν να σου πουν.

Για μένα φιλε από εξαρχής θα έπρεπε να δοκιμάσεις τον router που πήρες από την εταιρία για να δεις εάν παίζει η όχι.

Ποιο να δοκιμάσω;;;;; Ποιο ρούτερ; Αυτό που ακόμα δεν έχω πάρει στα χέρια μου; Το ότι ουσιαστικά, κανείς δεν έριξε ούτε μια ματιά στη γραμμή όλες αυτές τις μέρες δεν αγγίζει κανέναν;

minovg
17-02-07, 01:47
Ποιο να δοκιμάσω;;;;; Ποιο ρούτερ; Αυτό που ακόμα δεν έχω πάρει στα χέρια μου; Το ότι ουσιαστικά, κανείς δεν έριξε ούτε μια ματιά στη γραμμή όλες αυτές τις μέρες δεν αγγίζει κανέναν;
Αυτό προσπάθησα να σου πω. Ότι έριξαν όχι μόνο μια ματιά αλλά πολλές. Επειδή όμως δεν βρίσκανε κάτι το μεμπτό που να δημιουργούσε πρόβλημα στη γραμμή σου δεν σε ενημέρωναν γιατί σε περίπτωση που έφταιγαν αυτοί θα γινόντουσαν ρεζίλι αν λέγανε ότι από την πλευρά τους είναι όλα οκ.

Γιαυτό και είπα όσα είπα.

kirileman
17-02-07, 03:04
Έγραψα ότι την μια φορά που πήγαν κάτι να μου εξηγήσουν για το πρόβλημα μου ανέφεραν ότι έχουν κ αυτοί διαπιστώσει ότι μία συγχρονίζει κ μια όχι κ ψάχνουν να βρουν τι φταίει. Δεν ξέρω αν έκαναν κάποιο ψάξιμο, μπορεί να έκαναν. Αλλά τι στο καλό τεχνικοί είναι; Κ τι φοβόντουσαν; Δεν μπορούσαν να πουν "ξέρετε δεν έχουμε βρει κάτι, ελέγξτε αυτό από την πλευρά σας, κάντε το άλλο και ξαναμιλάμε;" Θα τους έλεγα εγώ τίποτα η ο καθένας μας αν έδειχναν ένα ενδιαφέρον, αν υπήρχε κάποιου είδους επικοινωνία; Αυτό το διάστημα δεν είδα την παραμικρή αντίδραση από μέρους τους. Κ στο κάτω κάτω, είμαι εγώ υποχρεωμένος να ψάξω να βρω τι φταίει; Το μόντεμ μου δούλευε κανονικά κ ξαφνικά σταμάτησε. Κανονικά, θα έπρεπε αν ήταν σοβαρή εταιρεία και εφόσον δεν βρήκαν κάποια βλάβη, να στείλουν αυτοί τεχνικό σπίτι μου να ελέγξει! Θα μου πείτε, 2 μήνες μετά, δεν μου έχουν στείλει ακόμα το δικό τους μόντεμ. Μήπως φταίω κ για αυτό εγώ; Μήπως θα έπρεπε να τους πω, "δεν πειράζει, έχω τώρα ένα μόντεμ εγώ να κάνω τη δουλειά μου κ όοοοοοποτε μπορέσετε μου στέλνετε το δικό σας το οποίο πληρώνω κανονικά".
Ξέρω γω, μπορεί να παραλογίζομαι. Τι να πω;...

villasg
17-02-07, 03:09
Διαπιστομενο και απο αλλους φιλους.
Παιρνεις και δηλωνεις βλαβη.
Εαν φταινε την φτιαχνουν και σε παιρνουν για ενημερωση.
Εαν φταις ΔΕΝ σε παιρνουν ποτε ........

minovg
17-02-07, 03:14
Εαν φταινε την φτιαχνουν και σε παιρνουν για ενημερωση.
Εαν φταις ΔΕΝ σε παιρνουν ποτε ........
Μπαίνεις στο νόημα φίλε. :p :clap:

villasg
17-02-07, 03:19
Εχω μπει απο καιρο λεμε ....................

lthanos
17-02-07, 10:32
Διαπιστομενο και απο αλλους φιλους.
Παιρνεις και δηλωνεις βλαβη.
Εαν φταινε την φτιαχνουν και σε παιρνουν για ενημερωση.
Εαν φταις ΔΕΝ σε παιρνουν ποτε ........

Ακριβώς το ίδιο. Συγχρόνιζα στο 1Mbps, τους δήλωσα βλάβη και όλο στο, το ψάχνουμε ήταν. Αφού πέρασαν αρκετές μέρες ψάχτηκα μέσω του forum και κάποιοι φίλοι με βοήθησαν. Βρήκα ότι έφταιγε η συγκεκριμένη πρίζα. Άλλαξα πρίζα στο router και ... θαύμα: 4 Μbps. Δεν μπορούσαν να μου πουν έστω ότι από την πλευρά τους δεν υπάρχει πρόβλημα να ψαχτώ στο σπίτι;

minovg
17-02-07, 15:00
Ακριβώς το ίδιο. Συγχρόνιζα στο 1Mbps, τους δήλωσα βλάβη και όλο στο, το ψάχνουμε ήταν. Αφού πέρασαν αρκετές μέρες ψάχτηκα μέσω του forum και κάποιοι φίλοι με βοήθησαν. Βρήκα ότι έφταιγε η συγκεκριμένη πρίζα. Άλλαξα πρίζα στο router και ... θαύμα: 4 Μbps. Δεν μπορούσαν να μου πουν έστω ότι από την πλευρά τους δεν υπάρχει πρόβλημα να ψαχτώ στο σπίτι;
Πέρα από την πλάκα τώρα είναι κι αυτό πρόβλημα. Όχι πρόβλημα δικτύου, αλλά πρόβλημα συνεννόησης. Αν δε μπορείς, δεν έχεις την διπλωματία να μιλήσεις στον πελάτη, να του εξηγήσεις 2-3 πράματα, τότε μπορείς να παρεξηγηθείς ως εταιρεία.

Ευτυχώς δηλαδή που στην τελική είναι ξύπνιοι οι πελάτες και την ψάχνουν μόνοι τους τη δουλειά...

kirileman
17-02-07, 15:56
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, όμως, όταν λέμε "αν φταις δεν σε παίρνουν ποτέ" εννοούμε την περίπτωση που το πρόβλημα εντοπίζεται εντός της κατοικίας μας πχ ή μήπως πρέπει να αισθάνομαι τύψεις που δεν πήγα εγώ ο ίδιος στο dslam να τσεκάρω τη γραμμή μου (κ τις γραμμές κ των υπολοίπων μια θα έμπαινε στον κόπο να πάω); Φαντάζομαι το πρώτο. Τελικά αν δεν ασχοληθεί κανείς από μόνος του (είτε έχει πρόβλημα το αμάξι του, είτε το pc του, είτε η dsl του) είναι χαμένος από χέρι. Τέσπα, αρκετά ασχολήθηκα κ κούρασα κ το φόρουμ, ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί ΠΟΤΕ να το κάνω! Ας απολαύσω την dsl μου όσο ακόμα την έχω :)...

geodi
17-02-07, 16:31
Καλημέρα! ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ! :clap: :clap: Χθές λοιπόν, μετά πό δύο τηλέφωνα απ' τη δουλειά, γύρισα σπίτι και με επρίμενε και το πακετάκι με το πορτοκαλί τσαντάκι της Τελλάς!! Βέβαια εγώ είχα πάρει το 585 ήδη και έπιασα να το βάλω. Και, ώ του θαύματος..., τα πράσινα ματάκια του θηρίου άναψαν!!! Ρυθμίσεις τρέχοντας, και τηλέφωνο απ' το κινητό γιά activation ID. Ο κύριος εκεί, με κάποιες αντιρρήσεις βέβαια, μου έδωσε και μαζί μου είπε ότι βλέπει την βλάβη στο τηλέφωνο -δεν έπαιξε ποτέ, ούτε τώρα ακόμα- και μου είπε σε καμμιά ώρα θα ενεργοποιηθεί και ως αύριο -σήμερα το εσημέρι- θα παίζει και το τηλέφωνο! Βέβαια, ως τις 12.30 σήμερα δεν είχε γίνει τίποτα και εκείνη την ώρα με παίρνει μιά κυρία να ρωτήσει αν είμαστε εντάξει :twisted: Αφού τα άκουσε λιγάκι, με διαβεβαίωσε ότι θα ενεργοποιηθεί το ιντερνετ μέχρι το βράδυ και να κοιτάξω τα καλώδια με κάποιον ηλεκτρολόγο γιατί απ' το isdn που είχα, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα!!! Αλλά θα το κοιτάξουν κι εκείνοι βεβαίως βεβαίως! Αφού τα είπαμε αυτά, άνοιξα πάλι τη σελίδα και το ID δούλεψε κανονικά και μπήκα με τα δικά μου στοιχεία!! Τηλέφωνο όμως, πουθενά!!! Και σας ρωτάω τώρα: Γιατί μπαίνω με 2747/236 ταχύτητες, ΟΕΟ? Κάτι κάνω λάθος?

alany
17-02-07, 17:01
Είμαι κάτοχος tellas zisto dsl και το πρόβλημα που είχα με τις αποσυνδέσεις λύθηκε κατά μεγάλο βαθμό από την αναβάθμιση που έκανα στο modem κατόπιν επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα της tellas (10 ημέρες καθυστέρηση). Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω γραγή κλήσεων στην τηλεφωνία, μου λέει ότι δεν υπάρχει αυτή η υπηρεσία. Όταν όμως κάνω έλεγχο της φραγής (*#34#) μου λέει ότι η υπηρεσία δεν είναι ενεργοποιημένη.

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;

Ευχςριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.