PDA

Επιστροφή στο Forum : Επειτα απο αλλαγη του ρουτερ λογω προβληματος η συνδεση ειναι χειροτερη απο πριν



geldidam7
26-10-13, 20:55
Πριν περίπου από τρεις εβδομάδες το ρουτερ που είχα netfaster wlan 3 έβγαζε ένα κόκκινο λαμπάκι και δεν δούλευε γιαυτό πήρα στα κεντρικά της hol και μου είπαν πως θα γίνει αντικατασταση .Όμως το Alcatel-Lucent Cellpipe 7130 που μου έστειλαν είναι χειρότερο από το προηγούμενο .τι εννοώ ; Το ρουτερ κλειδώνει μεταξύ 13400 με 13990 maximum ενώ με το netfaster wnlan 3 κλείδωνε από 15000 και πάνω .Επίσης η φόρτωση των σελίδων στο ίντερνετ είναι πιο αργή ειδικά όταν κατεβάζω κάτι ταυτόχρονα τότε είναι άστα να πάνε .Τελευταίο και χειρότερο είναι όταν στο άκυρο σταματάει η σύνδεση είμαι αναγκασμένος να κάνω reboot τουλάχιστον μια φορά την ημέρα .Όλα αυτά είναι προβλήματά που δεν αντιμετώπιζα πριν (τουλάχιστον όχι τόσο συχνά). Θα ηθελα την γνωμη σας εαν θα επρεπε να παρω την hol και να τους ζητησω να ξαναλλαξουν το router.επίσης ποιο νομίζετε οτι είναι το καλύτερο ρουτερ της hol ;

Vitruvian78
26-10-13, 22:09
Το cellpipe ειναι κατ´ ομολογια το χειροτερο ρουτερ που εχει δωσει η hol ως τωρα. Θα πρεπει να σου στειλουν εκ νεου νετφαστερ και αν συνεχιζουν τα ιδια ειναι θεμα γραμμης

geldidam7
26-10-13, 22:49
αν τους ζητησω να μου στειλουν το νετφαστερ μηπως μου φερουν καποιον τεχνικο ; επειδη δεν εχουν περασει καν 20 μερες απο την αλλαγη

bill27
27-10-13, 10:34
λοιπον ακου να δεις τι θα κανεις,θα τους πεις να σου φερουν το ρουτερ που ειχες ποιο πριν και οσον αφορα τα κολληματα με κοκκινο λαμπακι,
αλλαξε για καμια μερα το αντιβαιρους (βαλε το MSE)και κοιτα αν θα σου το ξανακανει,ειχα παρομοιο προβλημα,δηλ.κολλουσε το ιντερνετ και αναβε κοκκινο λαμπακι και λυθηκε αλλαζοντας απλα το αντιβαιρους.
κανε αυτα για αρχη και αν δεν διορθωθει βλεπουμε

geldidam7
27-10-13, 12:00
οκ θα το δοκιμασω

jogatore
28-10-13, 11:04
Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω αλλα αντιθετα...
το mpakatel ηταν χαλια ,μου το αλλαξε με netfaster3 , ειναι καλυτερο αλλα τα κοληματα παραμενουν.
@ bill27 , αυτο που γραφεις παραπανω για το antivirus ... μπορεις να μου το εξηγησεις???

bill27
28-10-13, 11:13
βασικα δεν υπαρχει καποια εξηγηση,απλα μου το ειπανε και μενα απο δω και ετσι λυθηκε το προβλημα,τουλαχιστον σε μενα, http://www.adslgr.com/forum/threads/760151-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B5%CF%84%CF%86%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81-2?highlight=

kostas_pav
28-10-13, 11:27
Περίεργο που το διαβάζω τέτοιο feedback για το Alcatel. Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα... και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις λειτουργίες του.

geldidam7
28-10-13, 14:47
παιδια πηρα την hol και μου ειπαν πως μπορει να φταιει η συνδεση του σπιτιου μου επειδη εχω το καλωδιο στα 5 μετρα και λενε πως αν συνεχιστει θα πρεπει να δοκιμασω το καλωδιο του 1,5 μετρου.επισης μου αλλαξαν το ονομα του ασυρματου και το καναλι για να δουν αν θα αλλαξει κατι.μου εστειλαν και ενα email να κανω καποια πραγματα για να δουν την ταχυτητα του download και κατι αλλο με το cmd.το παραξενο ειναι οτι εβγαλε και ενα αλλο προβλημα ενω δειχνει το φωτακι του wlan αναμμενο δεν το εβρισκα για να συνδεθω και μετα απο επανεκκινηση του ρουτερ εμφανιστηκε ως δια μαγειας . αυτο εγινε 3 φορες για χθες τουλαχιστον σημερα.το θεμα ειναι οτι τα στατιστικα μπορει να ειναι καλα για αυτους ομως το νετ ειναι σαφως πιο αργο

@ ADSLgr.com All rights reserved.