PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνω θυμα στο DSLAM της ΕΡΜΟΥ



foucaki
13-02-07, 23:14
Παιδια εχω 19 pps υπαρχει κανενας πιο ατυχος απο μενα με καμια 15αρια pps
να του χωσω κανενα DoS ? :rofl:

Δεν ξερω τι αλλο να κανω με 19pps.. ισως να παιξω multiplayer κουπες.. :hmm:

Ακουω προτασεις

cpu0
14-02-07, 22:31
κουράγιο! 19 ομολογώ πως τόσο χαμηλά δε θυμάμαι να χω πέσει ! πριν τα χριστούγεννα είχα κ εγώ πρόβλημα με σύνδεση στο dslam ερμού (37-40pps..). Λογικά με τόσα λίγα ούτε το φτπ δε θα σου πηγαίνει γρήγορα οπότε πρήξε τον ισπ σου να δηλώσει βλάβη στον οτε.. Και τίποτα να μη βγει, τουλάχιστο θα χεις με κάτι να ασχολείσαι βρε αδερφέ :rolleyes: :D
Σοβαρά τώρα, δομκίμασε πριν τις 9-10 το πρωί, να δεις αν είναι καλύτερα

foucaki
15-02-07, 00:24
:cry: Απο 4-9 το πρωι πιανει και 140 pps .. μετα ομως

kadronarxis
15-02-07, 00:29
Τα ίδια και στη Σταυρούπολη,εντάξει όχι 19 αλλά χαμηλά πάλι.
50pps απο το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ.
Περίπου 40-45 kBps. Σε 1mbit γραμμή.
Περιμένω πότε θα έρθει ο Μάρτης, να το ρίξω στα 768, να ησυχάσω.

balander
15-02-07, 00:30
Μεγάλη ιστορία το DSLAM Ερμού! :down:

foucaki
15-02-07, 00:32
Εγω περιμενω ποτε θα ερθει καμια tellas η' forthnet να σηκωθω να φυγω απο το μπου!@#!λο του οτε

sdikr
15-02-07, 00:33
Μα υπάρχει ρε παιδιά η vivodi στην Ερμου, αντέ κάντε αίτηση

foucaki
15-02-07, 00:36
Μα υπάρχει ρε παιδιά η vivodi στην Ερμου, αντέ κάντε αίτηση

Δεν δεχεται νεες συνδεσεις ομως εχει φουλαρει! Ο οτε ομως λεει ελατε πελατες μου να τα κονομησω κ 1000 καλοι χωραμε!

wintech2003
15-02-07, 00:38
Και Ροσταν που ειναι ο αδελφός μου, μια απο τα ίδια...

harris
15-02-07, 00:39
Για την Ερμού Θεσσαλονίκης μιλάμε βρε παιδιά; Μπερδεύτηκα :oops:

sdikr
15-02-07, 00:40
Δεν δεχεται νεες συνδεσεις ομως εχει φουλαρει! Ο οτε ομως λεει ελατε πελατες μου να τα κονομησω κ 1000 καλοι χωραμε!

Μα και η vivodi Λέει ελάτε θα σας βάλω σε ΑΡΥΣ

ίσως θα έπρεπε και ο ΟΤΕ να κάνει οτι κάνει η vivodi ή ο κάθε εναλακτικός αλλά μετα δεν θα μας άρεσε έτσι;

foucaki
15-02-07, 00:44
Μα και η vivodi Λέει ελάτε θα σας βάλω σε ΑΡΥΣ

ίσως θα έπρεπε και ο ΟΤΕ να κάνει οτι κάνει η vivodi ή ο κάθε εναλακτικός αλλά μετα δεν θα μας άρεσε έτσι;

Τουλαχιστον η vivodi κραταει το επιπεδο στο δικο της DSLAM μακαρι να το εκανε και ο οτε

sdikr
15-02-07, 00:47
Τουλαχιστον η vivodi κραταει το επιπεδο στο δικο της DSLAM μακαρι να το εκανε και ο οτε


αααα κάτσε να τον πάρω τηλέφωνο να κόψει αυτους που μπήκαν μετά απο εμένα............ ααα συγνώμη αν σε πιάνει και εσένα

harris
15-02-07, 00:49
αααα κάτσε να τον πάρω τηλέφωνο να κόψει αυτους που μπήκαν μετά απο εμένα............ ααα συγνώμη αν σε πιάνει και εσένα

Δηλαδή αυτή είναι η λύση;

Πιάσαμε οροφή στην χωρητικότητα της Ερμού ή της κάθε Ερμού δηλαδή;

foucaki
15-02-07, 00:50
αααα κάτσε να τον πάρω τηλέφωνο να κόψει αυτους που μπήκαν μετά απο εμένα............ ααα συγνώμη αν σε πιάνει και εσένα

Εχεις δικιο χαρη μου εκανε! Σε φχαριστω οτε εισαι ο ελπιδα μας! πηδα πηδα πηδα μας! λολ

sdikr
15-02-07, 00:53
Εχεις δικιο χαρη μου εκανε! Σε φχαριστω οτε εισαι ο ελπιδα μας! πηδα πηδα πηδα μας! λολ

Δεν είπα οτι είναι ελπίδα μας, αλλά τουλάχιστον εσυ κάποτε είχες επιλογη για εναλακτικό, αλλά τελικά δεν έχεις,

δίνεις ευσήμα στον εναλακτίκο που δεν σε καλύπτει μόνος του αλλά μέσω του ΟΤΕ και τα ρίχνεις στον οτε που δεν έκανε οτι ο εναλακτικος (που αν το εκάνε δεν θα είχες σύνδεση)

απλό δεν είναι;


Δηλαδή αυτή είναι η λύση;

Πιάσαμε οροφή στην χωρητικότητα της Ερμού ή της κάθε Ερμού δηλαδή;

Εσυ τι λές; τι θα ήθελες;

foucaki
15-02-07, 00:55
Δεν είπα οτι είναι ελπίδα μας, αλλά τουλάχιστον εσυ κάποτε είχες επιλογη για εναλακτικό, αλλά τελικά δεν έχεις,

δίνεις ευσήμα στον εναλακτίκο που δεν σε καλύπτει μόνος του αλλά μέσω του ΟΤΕ και τα ρίχνεις στον οτε που δεν έκανε οτι ο εναλακτικος (που αν το εκάνε δεν θα είχες σύνδεση)

απλό δεν είναι;

Ενω τωρα εχω...broadband..πσσσσσσσσσσσσσσ

harris
15-02-07, 00:56
απλό δεν είναι;

Όχι ακριβώς... γιατί και ο εναλλακτικός θα μπορούσε αρκετά φτηνά να προσθέσει πόρτες στο dslam του αδιαφορόντας για την λοιπή ανεπαρκή υποδομή του και να τις πουλήσει αποκτόντας έτσι αρκετούς δυσαρεστημένους πελάτες...

Προτίμησε όμως την δύσκολη λύση να μην επεκτείνει την πελατιακή του βάση και να κρατήσει πελάτες περισσότερο ευχαριστημένους :hmm:

(Όχι ότι η βιβόδι δεν έχει προβλήματα... αλλά μάλλον πολύ λιγότερα από τον πΟΤΕ...)

sdikr
15-02-07, 00:58
Ενω τωρα εχω...broadband..πσσσσσσσσσσσσσσ

εεε αμα δεν σου αρέσει βάλε vivodi, Μπορείς ακόμα να βάλεις το 3πλε Play με 20mbit

harris
15-02-07, 00:58
Εσυ τι λές; τι θα ήθελες;

Θα ήθελα ο ΟΤΕ να κάνει την απαραίτητη αναβάθμιση της υποδομής του για να μπορεί να προσφέρει πραγματικές υπηρεσίες και όχι «και καλά» ευρυζωνικότητα... ζητάω πολλά;

sdikr
15-02-07, 00:59
Όχι ακριβώς... γιατί και ο εναλλακτικός θα μπορούσε αρκετά φτηνά να προσθέσει πόρτες στο dslam του αδιαφορόντας για την λοιπή ανεπαρκή υποδομή του και να τις πουλήσει αποκτόντας έτσι αρκετούς δυσαρεστημένους πελάτες...

Προτίμησε όμως την δύσκολη λύση να μην επεκτείνει την πελατιακή του βάση και να κρατήσει πελάτες περισσότερο ευχαριστημένους :hmm:

(Όχι ότι η βιβόδι δεν έχει προβλήματα... αλλά μάλλον πολύ λιγότερα από τον πΟΤΕ...)

Θα σου άρεσε να το κάνει ο ΟΤΕ αυτό;

ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

foucaki
15-02-07, 00:59
Όχι ακριβώς... γιατί και ο εναλλακτικός θα μπορούσε αρκετά φτηνά να προσθέσει πόρτες στο dslam του αδιαφορόντας για την λοιπή ανεπαρκή υποδομή του και να τις πουλήσει αποκτόντας έτσι αρκετούς δυσαρεστημένους πελάτες...

Προτίμησε όμως την δύσκολη λύση να μην επεκτείνει την πελατιακή του βάση και να κρατήσει πελάτες περισσότερο ευχαριστημένους :hmm:

(Όχι ότι η βιβόδι δεν έχει προβλήματα... αλλά μάλλον πολύ λιγότερα από τον πΟΤΕ...)

:oneup:

sdikr
15-02-07, 00:59
Θα ήθελα ο ΟΤΕ να κάνει την απαραίτητη αναβάθμιση της υποδομής του για να μπορεί να προσφέρει πραγματικές υπηρεσίες και όχι «και καλά» ευρυζωνικότητα... ζητάω πολλά;

ααα στον ΟΤΕ θα ήθελες, για την vivodi όχι;

harris
15-02-07, 00:59
Θα σου άρεσε να το κάνει ο ΟΤΕ αυτό;

ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

Σου απάντησα στο από πάνω μήνυμα ;)

edit: Είπα ότι και για τους δύο το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει: να φροντίζουν όταν δίνουν συνδέσεις να έχουν στήσει την κατάλληλη υποδομή! Τι να τα κάνω τα 20Mbps αν δεν μπορώ να τα δω ποτέ, και φυσικά τι να την κάνω την 2Mbps του ΟΤΕ όταν δεν μπορώ να τα δώ...

Δεν κρατώ άλλα μέτρα και άλλα σταθμά... οφείλεις όμως να ομολογήσεις ότι από αυτά που βλέπουμε το μεγάλο πρόβλημα φαίνεται να το έχει ο ΟΤΕ...

foucaki
15-02-07, 01:02
εεε αμα δεν σου αρέσει βάλε vivodi, Μπορείς ακόμα να βάλεις το 3πλε Play με 20mbit

Οχι λεω να βαλω την απατη το connex (μεταπωληση της μεταπωλησης) που διαφημιζει η θεια

sdikr
15-02-07, 01:04
Οχι λεω να βαλω την απατη το connex (μεταπωληση της μεταπωλησης) που διαφημιζει η θεια

ποια μεταπώληση;


Σου απάντησα στο από πάνω μήνυμα ;)

edit: Είπα ότι και για τους δύο το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει: να φροντίζουν όταν δίνουν συνδέσεις να έχουν στήσει την κατάλληλη υποδομή! Τι να τα κάνω τα 20Mbps αν δεν μπορώ να τα δω ποτέ, και φυσικά τι να την κάνω την 2Mbps του ΟΤΕ όταν δεν μπορώ να τα δώ...

Δεν κρατώ άλλα μέτρα και άλλα σταθμά... οφείλεις όμως να ομολογήσεις ότι από αυτά που βλέπουμε το μεγάλο πρόβλημα φαίνεται να το έχει ο ΟΤΕ...

εεε ναι τους πάροχους δεν τους είδαμε ακόμα, ή μηπώς τους είδαμε με τον διπλασιασμό :hmm:

harris
15-02-07, 01:08
εεε ναι τους πάροχους δεν τους είδαμε ακόμα, ή μηπώς τους είδαμε με τον διπλασιασμό :hmm:

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο Σπύρο...

Ο διπλασιασμός αφορούσε τις συνδέσεις ΑΡΥΣ, άρα πάλι τον ΟΤΕ και την υποδομή του... και ήταν περίτρανη περίπτωση που έδειξε πόσο ανέτοιμος είναι ο ΟΤΕ στην υποδομή του να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της αγοράς...

Όσοι έχουμε shared/full LLU (οπότε η σύνδεση αφορά αποκλειστικά τους εναλλακτικούς), ακόμα και με τις όσες καθυστερήσεις / προβλήματα στους χρόνους ενεργοποίησης, προβλήματα ταχύτητας / pings / latencies / pps δεν αντιμετωπίζουμε, με εξαίρεση φωτεινές εξαιρέσεις!

foucaki
15-02-07, 01:08
Η otenet μεταπωλει το ADSL του οτε και ο οτε με το connext μεταπωλει τη συνδεση της otenet ακριβοτερα βεβαια!

sdikr
15-02-07, 01:12
Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο Σπύρο...

Ο διπλασιασμός αφορούσε τις συνδέσεις ΑΡΥΣ, άρα πάλι τον ΟΤΕ και την υποδομή του... και ήταν περίτρανη περίπτωση που έδειξε πόσο ανέτοιμος είναι ο ΟΤΕ στην υποδομή του να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της αγοράς...

Όσοι έχουμε shared/full LLU (οπότε η σύνδεση αφορά αποκλειστικά τους εναλλακτικούς), ακόμα και με τις όσες καθυστερήσεις / προβλήματα στους χρόνους ενεργοποίησης, προβλήματα ταχύτητας / pings / latencies / pps δεν αντιμετωπίζουμε, με εξαίρεση φωτεινές εξαιρέσεις!

Εγώ προσωπικά δεν είχα προβλημα με τον διπλασιασμό, βέβαια είχα καλό πάροχο, άλλους που δοκιμάσα δεν τα πήγαν τόσο καλά,

Εσύ έχεις Hol, η Hol έχει αναφέρει οτι το 70% που έχει πάει στα llu για τους ΑΡΥΣ τίποτα (υπάρχει σχετικό νήμα)


Το θέμα εδώ έχει να κάνει, μιλάμε για ΕΡΜΟΥ μια απο τις δυο περιόχες στην θεσσαλονική που υπάρχει (?) εναλακτικός, η πλάκα είναι οτι για τον εναλακτικό θεωρούμε λογικό το να μην δίνει μέσω του δικού του δικτύου αλλά τα ριχνουμε στον ΟΤΕ (που μεσω οτε δίνει ο εναλλακτικός).

Σκέψου τι θα είχε να ακούσει ο ΟΤΕ αν εκάνε ότι κάνουν οι εναλακτικοι που προσέχουν το δικτύο τους

foucaki
15-02-07, 01:16
Εγώ προσωπικά δεν είχα προβλημα με τον διπλασιασμό, βέβαια είχα καλό πάροχο, άλλους που δοκιμάσα δεν τα πήγαν τόσο καλά,

Εσύ έχεις Hol, η Hol έχει αναφέρει οτι το 70% που έχει πάει στα llu για τους ΑΡΥΣ τίποτα (υπάρχει σχετικό νήμα)


Το θέμα εδώ έχει να κάνει, μιλάμε για ΕΡΜΟΥ μια απο τις δυο περιόχες στην θεσσαλονική που υπάρχει (?) εναλακτικός, η πλάκα είναι οτι για τον εναλακτικό θεωρούμε λογικό το να μην δίνει μέσω του δικού του δικτύου αλλά τα ριχνουμε στον ΟΤΕ (που μεσω οτε δίνει ο εναλλακτικός).

Σκέψου τι θα είχε να ακούσει ο ΟΤΕ αν εκάνε ότι κάνουν οι εναλακτικοι που προσέχουν το δικτύο τους

Λογικοτατο φιλε διοτι περιμενει τον οτε για συνεγκατασταση! Ο οτε ποιον περιμενει? (τον πΟΤΕ?)

sdikr
15-02-07, 01:18
Λογικοτατο φιλε διοτι περιμενει τον οτε για συνεγκατασταση! Ο οτε ποιον περιμενει? (τον πΟΤΕ?)

η vivodi είναι εδώ και αρκετά χρόνια στην ΕΡΜΟΥ οπότε η δικαιολογιά για πόρτες/συνεγκατασταση δεν στέκει

harris
15-02-07, 01:19
Εσύ έχεις Hol, η Hol έχει αναφέρει οτι το 70% που έχει πάει στα llu για τους ΑΡΥΣ τίποτα (υπάρχει σχετικό νήμα)

Πράγματι υπάρχει σχετικό νήμα, και μάλιστα εκεί το είχαμε συζητήσει και τελικά ίσως να μην φταίει ο διαχωρισμός που αναφέρεις, γιατί κι εγώ έχω HOL ΑΡΥΣ στο γραφείο και δεν έχω κανένα πρόβλημα... βλέπεις τα Μελίσσια Αττικής δεν έχουν μεγάλη δυίσδυση στο διαδίκτυο :p



Το θέμα εδώ έχει να κάνει, μιλάμε για ΕΡΜΟΥ μια απο τις δυο περιόχες στην θεσσαλονική που υπάρχει (?) εναλακτικός, η πλάκα είναι οτι για τον εναλακτικό θεωρούμε λογικό το να μην δίνει μέσω του δικού του δικτύου αλλά τα ριχνουμε στον ΟΤΕ (που μεσω οτε δίνει ο εναλλακτικός).

Αυτό που λέω είναι απλό: Αν ο ΟΤΕ δεν είχε την υποδομή να βάλει κι άλλες πόρτες ας μην τις έβαζε... το να βάζει όμως αβέρτα πόρτες παντού, για να μην τον βρίζουμε για την έλλειψή τους, ενώ από την άλλη δεν μπορεί να υποστηρίξει το traffic που αυτές δημιουργούν είναι κοροϊδία...

Ο κάθε εναλλακτικός απλά μεταπουλά την πόρτα του ΟΤΕ στην περίπτωση της ΑΡΥΣ... φέρει την ευθύνη του γιατί μεταπουλά μια ελλατωματική υπηρεσία, αλλά (για να δώσω το παράδειγμα του αυτοκινήτου που διάβασα αλλού) είναι σα να βρίζω την dealer γιατί ο κινητήρας του αυτοκινήτου μου είναι ελλατωματικός :p

sdikr
15-02-07, 01:24
Πράγματι υπάρχει σχετικό νήμα, και μάλιστα εκεί το είχαμε συζητήσει και τελικά ίσως να μην φταίει ο διαχωρισμός που αναφέρεις, γιατί κι εγώ έχω HOL ΑΡΥΣ στο γραφείο και δεν έχω κανένα πρόβλημα... βλέπεις τα Μελίσσια Αττικής δεν έχουν μεγάλη δυίσδυση στο διαδίκτυο :p




Αυτό που λέω είναι απλό: Αν ο ΟΤΕ δεν είχε την υποδομή να βάλει κι άλλες πόρτες ας μην τις έβαζε... το να βάζει όμως αβέρτα πόρτες παντού, για να μην τον βρίζουμε για την έλλειψή τους, ενώ από την άλλη δεν μπορεί να υποστηρίξει το traffic που αυτές δημιουργούν είναι κοροϊδία...

Ο κάθε εναλλακτικός απλά μεταπουλά την πόρτα του ΟΤΕ στην περίπτωση της ΑΡΥΣ... φέρει την ευθύνη του γιατί μεταπουλά μια ελλατωματική υπηρεσία, αλλά (για να δώσω το παράδειγμα του αυτοκινήτου που διάβασα αλλού) είναι σα να βρίζω την dealer γιατί ο κινητήρας του αυτοκινήτου μου είναι ελλατωματικός :p

τόσο καιρό δεν είδα κάνεναν να φωνάζει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΡΤΕΣ Η ΧΝΕΤ, είδα μόνο δεν έχει πορτες ο ΟΤΕ


Ακόμα δεν είδα πουθενά την vivodi να λεει δεν θα δώσω πόρτες μεσω ΟΤΕ γιατί υπάρχει πρόβλημα
:closed:

foucaki
15-02-07, 01:25
η vivodi είναι εδώ και αρκετά χρόνια στην ΕΡΜΟΥ οπότε η δικαιολογιά για πόρτες/συνεγκατασταση δεν στέκει

Δεω διαφωνω σε αυτο φιλε μου εστω οτι δε γουσταρει να κανει αναβαθμιση τουλαχιστον ομως δεν φορτωνει επιπλεον το κεντρο της. Ο οτε ομως το εχει παρακανει.

sivadws2
15-02-07, 01:25
Το κέντρο στην Ερμού δεν έχει πρόβλημα σαν κέντρο....:whistle:
Αλλάγή dslam (από τα πρώτα γύρω στο 2004 στα καινούρια που εγκατέστησαν πρόσφατα) έκανε μια μικρή:lol: αλλαγή.. Από 50 έφτασε στα 220 kb/sec τις ίδιες ώρες της ημέρας...
Τα συμπεράσματα δικά σας....

harris
15-02-07, 01:26
τόσο καιρό δεν είδα κάνεναν να φωνάζει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΡΤΕΣ Η ΧΝΕΤ, είδα μόνο δεν έχει πορτες ο ΟΤΕ

:closed:

ΟΚ!

Σ'αυτό έχεις δίκιο... απόλυτο...

Αλλά γενικώς όταν φωνάζαμε να μπούνε πόρτες, τουλάχιστον όσοι γνωρίζαμε κάτι, δεν εννοούσαμε απλά να μπούνε πόρτες χύμα και ό,τι προκύψει! Πόρτες = κίνηση = υποδομή... μην κρυβόμαστε!...

sdikr
15-02-07, 01:28
ΟΚ!

Σ'αυτό έχεις δίκιο... απόλυτο...

Αλλά γενικώς όταν φωνάζαμε να μπούνε πόρτες, τουλάχιστον όσοι γνωρίζαμε κάτι, δεν εννοούσαμε απλά να μπούνε πόρτες χύμα και ό,τι προκύψει! Πόρτες = κίνηση = υποδομή... μην κρυβόμαστε!...

Ναι έχεις δικαίο και είπα ποιο πάνω, να μην βάζει πόρτες, αλλά μάλλον δεν θα άρεσε σε αρκετους

harris
15-02-07, 01:32
Ναι έχεις δικαίο και είπα ποιο πάνω, να μην βάζει πόρτες, αλλά μάλλον δεν θα άρεσε σε αρκετους

Η πρώτη μου υπογραφή σαν μέλος του adslgr.com ήταν "internet is a right, not a privelege"... εξακολουθώ να το πιστεύω αυτό, και η λύση στο πρόβλημα δεν είναι μόνο οι πόρτες... είναι η υποδομή που δεν υπάρχει...

Και ο ΟΤΕ έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης δυστυχώς...

foucaki
15-02-07, 01:34
Ναι έχεις δικαίο και είπα ποιο πάνω, να μην βάζει πόρτες, αλλά μάλλον δεν θα άρεσε σε αρκετους

Προτιμοτερο θα ηταν παρα η απατη που υπαρχει τωρα

sdikr
15-02-07, 01:37
Η πρώτη μου υπογραφή σαν μέλος του adslgr.com ήταν "internet is a right, not a privelege"... εξακολουθώ να το πιστεύω αυτό, και η λύση στο πρόβλημα δεν είναι μόνο οι πόρτες... είναι η υποδομή που δεν υπάρχει...

Και ο ΟΤΕ έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης δυστυχώς...

το 2001 βγήκε το πρώτο RUO, απο τότε έχουμε vivodi/tellepassport, ξαφνικά στο 2006 αποκτήσαμε και αλλούς, αλλά με αναμενομενή κάλυψη.

Την στιγμή που το broadband δεν ειναι καθολική υπηρεσία, δεν βλέπω μόνο τον ΟΤΕ,

τώρα εξαρτάτε τι θεωρεί κάποιος υποδομη, το 1:1 ή το 1:20;

Βέβαια εγώ είμαι επαρχία, οπότε τι ψάχνω


Προτιμοτερο θα ηταν παρα η απατη που υπαρχει τωρα
μπα δεν σε βολέυει ;)

harris
15-02-07, 01:39
τώρα εξαρτάτε τι θεωρεί κάποιος υποδομη, το 1:1 ή το 1:20;

Δεν είναι μόνο θέμα αναλογίας χρηστών ανά πόρτα Σπύρο...

sdikr
15-02-07, 01:40
Δεν είναι μόνο θέμα αναλογίας χρηστών ανά πόρτα Σπύρο...

δεν είπα πουθενα ανα πόρτα

harris
15-02-07, 01:42
δεν είπα πουθενα ανα πόρτα

το 1:1 και το 1:20 σε τι αναφερόταν;

Μάλλον με μπέρδεψες :p

sdikr
15-02-07, 01:45
το 1:1 και το 1:20 σε τι αναφερόταν;

Μάλλον με μπέρδεψες :p

είναι αναλογιά στο κομμάτι dslam προς bbras

cpu0
15-02-07, 01:46
Έχει πάντως ενδιαφερον οτι η Ελλάδα παρουσιάζεται πρώτη στην ανάπτυξη της "ευρυζωνικότητας" μέσω adsl στον κόσμο - φυσικά μετρώντας αριθμούς σε "πόρτες" και συνδρομητές. Ίσως δεν είναι παράλογο να εμφανίζονται τόσα προβλήματα, με διαρκή αύξηση συνδρομητών (και ταχυτήτων). Τι σχεδιασμός δικτύου να γίνει και πώς θα εφαρμόζεται?

(κλασικά the greek way τελευταία στιγμή, να προλάβουμε το τρένο καταϊδρωμένοι! βάλτε πόρτες και ας μένουν τα dslam από bandwidth):p


Μπορεί και να κάνω λάθος - αλλά είναι κάτι που μου είχε έρθει στο μυαλό με εκείνες τις πομπώδεις ανακοινώσεις για την.. παγκόσμια πρωτιά. Και βλεποντας το speedtest σαυτα τα χάλια, να μη μπορώ ούτε με rapintshare να κατεβάσω (έστω να κάνω browse στο youtube) μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι! μάλλον θα το ρίξω στο uploading :D

15/02/2007 00:40:21
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.44Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 96.16kb/s
15/02/2007 00:41:55
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.13Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 49.51kb/s
15/02/2007 00:43:28
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.13Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 17.16kb/s

harris
15-02-07, 01:48
είναι αναλογιά στο κομμάτι dslam προς bbras

To πήγες ένα βήμα παραπέρα! Σωστός :oneup:

Α! και μην ξαναδιαβάσω ότι η Θεσσαλονίκη είναι "επαρχία"! Όπως και οι υπόλοιπες μεγάλες πόλεις! Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται!:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.