PDA

Επιστροφή στο Forum : Nexus 5: επίσημες προδιαγραφές



Σελίδες : [1] 2 3

NeK
31-10-13, 22:01
131022Το Nexus 5 της Google είναι πλέον επίσημο, έχοντας κορυφαίο hardware μαζί με το νέο Android 4.4 KitKat σε προσιτή τιμή. Αν και από διάφορες διαρροές έχουν γίνει γνωστά πολλά για το τι θα έχει το Nexus 5, αξίζει να δείτε την λίστα των προδιαγραφών τώρα που όλα είναι επίσημα, ανακοινωμένα και ολοκληρωμένα.

Τα πιο βασικά: 5 ιντσών οθόνη 1080p, επεξεργαστής Snapdragon 800, 2GB μνήμης, 16 ή 32GB αποθηκευτικός χώρος, μία 8MP κάμερα και υποστήριξη 4G LTE με πολλαπλά bands.




Αναλυτικά:

Nexus 5 προδιαγραφές



Οθόνη

4.95 ίντσες 1920x1080 (445 ppi)
Full HD IPS
Corning® Gorilla® Glass 3



Κάμερα

1.3MP μπροστινή
8MP οπίσθια με Optical Image Stabilization



Διαστάσεις

69.17x137.84x8.59 mm



Βάρος

130g



Μπαταρία
2300 mAh
Χρόνος ομιλίας έως 17 ώρες **
Χρόνος αναμονής έως 300 ώρες **
Χρήση Internet έως 8.5 ώρες σε WiFi, έως 7 ώρες σε LTE **
Ενσωματωμένη Ασύρματη φόρτιση



Ήχος

Ενσωματωμένο ηχείο, 3.5mm stereo audio connector



Επεξεργαστές

CPU: Qualcomm Snapdragon™ 800, 2.26GHz
GPU: Adreno 330, 450MHz



Ασύρματη συνδεσιμότητα

Dualband WiFi (2.4G/5G) 802.11 a/b/g/n/ac
NFC (Android Beam)
Bluetooth 4.0



Δίκτυα (Βόρεια Αμερική)

GSM: 850/900/1800/1900 MHz
CDMA: Band Class: 0/1/10
WCDMA: Bands: 1/2/4/5/6/8/19
LTE: Bands: 1/2/4/5/17/19/25/26/41



Δίκτυα (υπόλοιπος κόσμος)

GSM: 850/900/1800/1900 MHz
WCDMA: Bands: 1/2/4/5/6/8
LTE: Bands: 1/3/5/7/8/20



Μνήμη

16GB ή 32GB εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος (ο πραγματικός φορμαρισμένος χώρος είναι μικρότερος)
2GB RAM



Θύρες και Συνδέσεις

microUSB
SlimPort™ enabled
3.5mm stereo audio jack
Διπλά μικρόφωνα
power και volume Κουμπιά από κεραμικό



Αισθητήρες

GPS
Γυροσκόπιο
Επιταχυνσιόμετρο Accelerometer
Πυξίδα
Αισθητήρας εγγύτητας/περιβάλλοντος φωτισμού
Πίεσης
Hall






** Η δοκιμή έγινε από την Google χρησιμοποιώντας συσκευές Nexus 5 και λογισμικό. Οι δοκιμές για τον χρόνο ομιλίας έγιναν με προρυθμισμένες ρυθμίσεις με το WiFi απενεργοποιημένο και το LTE ενεργοποιημένο. Οι δοκιμές χρόνου αναμονής έγιναν με προρυθμισμένες ρυθμίσεις με LTE ενεργοποιημένο και το WiFi συνδεδεμένο με ένα δοκιμαστικό access point. Οι δοκιμές WiFi internet έγιναν με ενεργοποιημένο το Airplane Mode και το WiFi ήταν συνδεδεμένο στο δοκιμαστικό access point, καθώς φόρτοναν αυτόματα 3 δημοφιλές ιστοσελίδες που ήταν cached σε έναν τοπικό server. Το Nexus 5 φόρτωνε την σελίδα, περίμενε 40 δευτερόλεπτα και ύστερα φόρτωνε μία σελίδα από το επόμενο website. Οι δοκιμές LTE internet έγιναν με το WiFi απενεργοποιημένο και το LTE ενεργοποιημένο και χρησιμοποίησαν την ίδια μέθοδο με τις δοκιμές για το WiFi internet.

Πηγή: androidcentral (http://www.androidcentral.com/nexus-5-specs?utm_source=ac&utm_medium=twitter)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-10-13, 22:09
Φάγαμε μια ήττα με την τιμή...στο UK το 16άρι βγαίνει σε αρχική τιμή 299 λίρες, 60 παραπάνω από όσο είχε βγει το 4. Πάλι φθηνό είναι, αλλά είχαμε καλομάθει.

nnn
31-10-13, 22:27
χμμ να το περιμένουμε γύρω στα 450€ στην Ελλάδα ?

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-10-13, 22:31
Αυτή είναι μια απαισιόδοξη (αλλά αρκετά πιθανή) εκτίμηση.
Το καλό σενάριο είναι ότι θα βγει κοντά στα 400 φαντάζομαι.

intech
31-10-13, 22:32
χμμ να το περιμένουμε γύρω στα 450€ στην Ελλάδα ?

Και βάλε....Μην ξεχνάς, εδώ έχουμε πολλά λεφτά.:p

Rama
31-10-13, 22:34
respe για τον τίτλο!

runner70
31-10-13, 22:51
Αυτή είναι μια απαισιόδοξη (αλλά αρκετά πιθανή) εκτίμηση.
Το καλό σενάριο είναι ότι θα βγει κοντά στα 400 φαντάζομαι.

Μπα 400 με τιποτα. Πολυ αισιοδοξο. Τα 450 πιστευω θα ειναι στανταρ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-10-13, 22:56
300 είχε βγει το 4άρι το 8GB;

Veldrin
31-10-13, 23:09
400 να έχει το nexus 5 στην Ελλάδα με 430 το S4 και 480 το G2 δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει την αγορά.

Μακάρι να πέσει γρήγορα στο 16άρι και θα είναι τεράστιο ξερολούκουμο. Αλλιώς... το παραγγέλνουμε και απο έξω.

runner70
31-10-13, 23:42
300 είχε βγει το 4άρι το 8GB;

Εγω μιλαγα για τα ελληνικα καταστηματα. ;) Οχι για να το φερει κανεις απο ξενο play store.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-11-13, 00:59
Εγω μιλαγα για τα ελληνικα καταστηματα. ;) Οχι για να το φερει κανεις απο ξενο play store.

Και εγώ στα Ελληνικά αναφερόμουν! Για να κάνουμε μια σύγκριση για τη διαφορά τιμής που είχαν τα Ελληνικά σε σχέση με το play store για να κάνουμε και μια υποθετική αναγωγή στην τιμή που θα βγει το 5άρι τώρα.

lewton
01-11-13, 01:42
Απογοήτευση οι συχνότητες 4G.
Το ευρωπαϊκό δε συνδέεται σε σχεδόν κανένα αμερικάνικο δίκτυο LTE και το αμερικάνικο σε σχεδόν κανένα ευρωπαϊκό. Roaming μόνο σε 3G θα κάνουμε....

Gordito
01-11-13, 08:29
Απογοήτευση οι συχνότητες 4G.
Το ευρωπαϊκό δε συνδέεται σε σχεδόν κανένα αμερικάνικο δίκτυο LTE και το αμερικάνικο σε σχεδόν κανένα ευρωπαϊκό. Roaming μόνο σε 3G θα κάνουμε....

The horror....

- - - Updated - - -

Hardwarικα τα ξεραμε τα περισσοτερα.

Dissapointment για την μπαταρια, αναμενουμε να δουμε στην πραξη αν θα ειναι κακη ή απλα μετρια η αυτονομια του.

Softwarικά προκεται για τεραστιο release. Well Done για το 4.4

minas
01-11-13, 10:18
The horror....

- - - Updated - - -

Hardwarικα τα ξεραμε τα περισσοτερα.

Dissapointment για την μπαταρια, αναμενουμε να δουμε στην πραξη αν θα ειναι κακη ή απλα μετρια η αυτονομια του.

Softwarικά προκεται για τεραστιο release. Well Done για το 4.4

Well done για ένα "ελαφρύ" λειτουργικό που θα μειώσει το fragmentation, αλλά δεν το δίνουν ούτε στο δικό τους Galaxy Nexus? Δε νομίζω...

RASTAVIPER
01-11-13, 10:28
, Τεραστια μειον η μπαταρια και η καμερα.
Τα αλλα τρωγονται.

Revolution
01-11-13, 10:44
400 να έχει το nexus 5 στην Ελλάδα με 430 το S4 και 480 το G2 δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει την αγορά.


Γιατί?

darax
01-11-13, 10:46
Από την τιμή που θα φτάσει εδώ έχουμε να δούμε αν αξίζει τα λεφτά ...Σίγουρα δεν ειναι τόσο ακριβό όσο s4 και i5

Revolution
01-11-13, 11:09
Bang for the buck όπως λένε και οι Αμερικάνοι το τηλέφωνο σκοτώνει και δεν νομίζω να υπάρχει αυτή την στιγμή smartphone με καλύτερο λόγο τιμής/specs, μένει να δούμε τα reviews μέσα στο τριήμερο.

iliask
01-11-13, 12:10
Τιμή στα μεγάλα καταστήματα κάτω από 460-500 δεν πρόκειτε να βγεί . Στους υπολοιπους φαντάζομαι κοντά στα 420 αρχικά. Να δούμε εαν θα πέσεισ και το nexus 4 .. Πολύ καλή συσκευή... ήδη ψάχνω τρόπο να το φέρω από το εξωτερικό.

Veldrin
01-11-13, 12:38
Γιατί?

Επεκτασιμότητα αποθηκευτικού χώρου, μπαταρία, κάμερα. Τέτοια τιμή είναι απαγορευτική για nexus με τα συγκεκριμένα specs. Στα 350 απο εξωτερικό πέφτεις σε άλλη κατηγορία και αξίζει.

ThReSh
01-11-13, 12:43
χμμ να το περιμένουμε γύρω στα 450€ στην Ελλάδα ?

η τιμή της είδησης είναι για το Store της Google και στις χώρες που δεν υπάρχει όπως πχ η Ελλάδα, η τιμή θα είναι εύκολα +200 euro όπως έγινε και με το Nexus 4...

sonic
01-11-13, 12:49
Τι έχει η μπαταρία και τρώγεστε ρε παιδιά, μεγάλη μου φαίνεται.... ωραίο κινητό BTW:oneup:

Gordito
01-11-13, 13:02
Well done για ένα "ελαφρύ" λειτουργικό που θα μειώσει το fragmentation, αλλά δεν το δίνουν ούτε στο δικό τους Galaxy Nexus? Δε νομίζω...

Ποτε δεν εδωσε update μετα το 18μηνο η google. Ισως λιγο παραπανω να ηταν στο Nexus S αλλα μεχρι εκει.

seath
01-11-13, 13:03
Τι έχει η μπαταρία και τρώγεστε ρε παιδιά, μεγάλη μου φαίνεται.... ωραίο κινητό BTW:oneup:

Και εγώ αναρωτιέμαι... έχω μείνει εκτός από την αγορά αυτή... οπότε δε ξέρω αλλά δεν είναι μεγάλη η αυτονομία του;
300 ώρες δεν είναι πολλές;

Veldrin
01-11-13, 13:08
Η αντίστοιχων δυνατοτήτων πρόταση της μαμάς εταιρίας (LG G2) έχει μπαταρία 3000mAh και δίνει υπερδιπλάσιο εως τριπλάσιο ονομαστικό χρόνο αναμονής και ομιλίας. (900h, 17h)

Θα ήταν μια καλή μπαταρία αν δεν είχε Full HD οθόνη με 440+ dpi, και επεξεργαστή που δεν τρέχει σε αυτή τη συχνότητα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο ονομαστικός χρόνος λειτουργίας δουλεύοντας φούλ το Wi-Fi που στην πράξη θα είναι ακόμα πιο κάτω. Διατηρείται η παράδοση του 4 που είχε επίσης μέτριας χωρητικότητας μπαταρία.

protsimer
01-11-13, 13:09
Well done για ένα "ελαφρύ" λειτουργικό που θα μειώσει το fragmentation, αλλά δεν το δίνουν ούτε στο δικό τους Galaxy Nexus? Δε νομίζω...

Τί update να δώσουν ακριβώς; Αφού η Texas Instruments έκλεισε to SoC department και δεν έδωσε driver binaries στη Google.

Revolution
01-11-13, 13:10
Επεκτασιμότητα αποθηκευτικού χώρου, μπαταρία, κάμερα. Τέτοια τιμή είναι απαγορευτική για nexus με τα συγκεκριμένα specs. Στα 350 απο εξωτερικό πέφτεις σε άλλη κατηγορία και αξίζει.

Τι ακριβώς έχει η μπαταρια?
Πότε ακριβώς χρειάστηκες περισσότερο απο 16GB χώρου στο κινητό?
Τις ακριβώς ξέρεις για την απόδοση της κάμερας πέρα απο τα MP που ως γνωστόν δεν κάνουν την διαφορά?

Veldrin
01-11-13, 13:14
Τι ακριβώς έχει η μπαταρια?
Πότε ακριβώς χρειάστηκες περισσότερο απο 16GB χώρου στο κινητό?
Τις ακριβώς ξέρεις για την απόδοση της κάμερας πέρα απο τα MP που ως γνωστόν δεν κάνουν την διαφορά?

Φίλε μου δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες. Εσένα μπορεί να σου κάνει, εμένα πάντως τα 16gb δε μου φτάνουν ούτε στο τωρινό μου κινητό και κυκλοφορώ με 32άρα κάρτα επάνω εκτός της ενσωματωμένης. Για την κάμερα θα δείξει, αλλά φυσικά συγκρίνω με τα specs στον ανταγωνισμό, και δε νομίζω να έχει καλύτερη κάμερα απο ένα Sony xperia Z που κάνει 380...
Δε θες μόνο εσύ να είναι καλό αυτό το τηλέφωνο, σα τρελός το περίμενα και το περιμένω παρά την ήττα που φάγαμε, αλλά στα 450+ υπάρχουν καλύτερες λύσεις για κάποιους. Για τη μπαταρία το εξηγώ πιο πάνω.

minas
01-11-13, 13:22
Τί update να δώσουν ακριβώς; Αφού η Texas Instruments έκλεισε to SoC department και δεν έδωσε driver binaries στη Google.

Είμαι περίεργος να ξέρω ποιος διέδωσε πρώτος αυτή τη φήμη ότι η κακόμοιρη google δεν έχει πρόσβαση στα binaries του OMAP. Δηλαδή μέχρι το 4.3 δεν είχαν πρόβλημα, αλλά τώρα φταίει η κακή Texas Instruments?
Και κώδικα να τους ζήταγαν μπορεί να τον έδιναν... Η google επιλέγει να μην υποστηρίξει το Nexus και μαγκιά της, αλλά όχι να μας βγει και η θιγμένη της υπόθεσης.

Revolution
01-11-13, 13:22
Ναι φυσικά και έχουμε όλοι διαφορετικές ανάγκες απλά θέλω ένα ρεαλιστικό παράδειγμα που χρειάζεσαι περισσότερα παο 16GB χώρου σε ένα κινητό.
Κουβαλάς τανίες μαζί σου?
Στο range των 400-450 θα συγκριθεί με S4, Z1 και οριακά με G2 με πολύ δυνατό + το ΚΚ και SD800
Ας περιμένουμε τα reviews

RASTAVIPER
01-11-13, 13:26
Τι ακριβώς έχει η μπαταρια?
Πότε ακριβώς χρειάστηκες περισσότερο απο 16GB χώρου στο κινητό?
Τις ακριβώς ξέρεις για την απόδοση της κάμερας πέρα απο τα MP που ως γνωστόν δεν κάνουν την διαφορά?

Η μπαταρια θεωρειται αντικειμενικα πολυ μικρη για συγχρονο κινητο επιδοσεων και ο χωρος ειναι αναλογα την χρηση του καθενα.

Veldrin
01-11-13, 13:27
Ναι φυσικά και έχουμε όλοι διαφορετικές ανάγκες απλά θέλω ένα ρεαλιστικό παράδειγμα που χρειάζεσαι περισσότερα παο 16GB χώρου σε ένα κινητό.
Κουβαλάς τανίες μαζί σου?



Κουβαλάω τεράστια pdf λόγω επαγγέλματος, προσωπικές εργασίες και αρχεία + βίντεο μαζί μπόλικες πρόχειρες φωτογραφίες απο επισκέψεις σε χώρους αυτοψίας. Και πολλά τραγούδια για να βγαίνουν τα χιλιόμετρα πέρα-δώθε. Οπότε χώρος=άγχος και μπαταρία=βασικό. Η μοίρα των μηχανικών!

seath
01-11-13, 13:40
Η αντίστοιχων δυνατοτήτων πρόταση της μαμάς εταιρίας (LG G2) έχει μπαταρία 3000mAh και δίνει υπερδιπλάσιο εως τριπλάσιο ονομαστικό χρόνο αναμονής και ομιλίας. (900h, 17h)

Θα ήταν μια καλή μπαταρία αν δεν είχε Full HD οθόνη με 440+ dpi, και επεξεργαστή που δεν τρέχει σε αυτή τη συχνότητα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο ονομαστικός χρόνος λειτουργίας δουλεύοντας φούλ το Wi-Fi που στην πράξη θα είναι ακόμα πιο κάτω. Διατηρείται η παράδοση του 4 που είχε επίσης μέτριας χωρητικότητας μπαταρία.

Ευχαριστώ για την απάντηση αν και ονομαστικά έχουν τον ίδιο χρόνο ομιλίας -έχεις δίκιο για την αναμονή... αλλά φυσικά το G2 έχει μεγαλύτερη μπαταρία... 'Ομως νομίζω ότι το G2 έρχεται πιο ακριβά...

Gordito
01-11-13, 13:42
Ναι φυσικά και έχουμε όλοι διαφορετικές ανάγκες απλά θέλω ένα ρεαλιστικό παράδειγμα που χρειάζεσαι περισσότερα παο 16GB χώρου σε ένα κινητό.
Κουβαλάς τανίες μαζί σου?


CWM backup, apps backup, 3-4 μεγαλα games, mp3's, φωτος/βιντεος, εφαρμογες.

Εγω αυτη τη στιγμη εχω 19GB πιασμενα στην SD μου, εχοντας 136 εφαρμογες και αρκετα παιχνιδια. Και φυσικα και μια ταινια που πηγα σε ενα φιλο μου :p
Και μην προσπαθησεις να μου πεις κατι, προφανως και ξερω οτι δεν χρειαζονται ολα αυτα αλλα δεν θα καθομαι εγω να ταλαιπωρουμαι με μεταφορες και περα-δωθε αρχειων.

Οποτε απλα να αποδεχεσαι και το 'μη-ρεαλιστικο', δεν γυριζει ο κοσμος γυρω απο το κεφαλι του καθενος.

Veldrin
01-11-13, 13:44
Ευχαριστώ για την απάντηση αν και ονομαστικά έχουν τον ίδιο χρόνο ομιλίας -έχεις δίκιο για την αναμονή... αλλά φυσικά το G2 έχει μεγαλύτερη μπαταρία... 'Ομως νομίζω ότι το G2 έρχεται πιο ακριβά...

Όλα θα κριθούν στην τιμή που θα έρθει, για 40-50 ευρώ διαφορά, είναι σοβαρό downgrade, για 100-150 όχι. Απλά το Nexus σε τιμές εξωτερικού παίζει χωρίς αντίπαλο. Εδώ αν έρθει σε αυτές τις τιμές που μας μάθανε στο παρελθόν, το πρώτο του εξάμηνο θα ανταγωνίζεται ναυαρχίδες ακόμα και της μαμάς εταιρίας και δεν είναι ο σκοπός του να παίζει σε αυτή την κατηγορία all-around.

Το Nexus 4 στα 280 που το βρίσκει κάποιος τώρα παραμένει αντικειμενικά μια πολύ καλή αγορά. Στα 480 που είχε κυκλοφορήσει (αν δε με απατά η μνήμη μου) και με τον τότε ανταγωνισμό, ήταν;

hellenicsun
01-11-13, 13:56
Πάντως με μια πρόχειρη ματιά στο eBay, παίζουν ήδη αγγελίες για Nexus 5 16/32 με τις περισσότερες να αφορούν pre-orders από το Play Store και στη συνέχεια άμεση αποστολή στον αγοραστή.

Τιμές από 499 ευρώ (16) ως περίπου 600 ευρώ (32) δίχως τα έξοδα αποστολής, από χώρες όπως Γερμανία και Αγγλία.

Revolution
01-11-13, 15:09
CWM backup, apps backup, 3-4 μεγαλα games, mp3's, φωτος/βιντεος, εφαρμογες.

Εγω αυτη τη στιγμη εχω 19GB πιασμενα στην SD μου, εχοντας 136 εφαρμογες και αρκετα παιχνιδια. Και φυσικα και μια ταινια που πηγα σε ενα φιλο μου :p
Και μην προσπαθησεις να μου πεις κατι, προφανως και ξερω οτι δεν χρειαζονται ολα αυτα αλλα δεν θα καθομαι εγω να ταλαιπωρουμαι με μεταφορες και περα-δωθε αρχειων.

Οποτε απλα να αποδεχεσαι και το 'μη-ρεαλιστικο', δεν γυριζει ο κοσμος γυρω απο το κεφαλι του καθενος.

Ναι ρε μαν κι εγώ θέλω όλες τις σειρές μου περασμένες στο κινητό για να μην "κουβαλάω" τον δίσκο, οτιδήποτε λιγότερο απο 500GB είναι πολύ λίγο...

See what i did there?
Τεσπα δεν θα μπούμε σε αυτήν την συζήτηση που δεν οδηγεί πουθενά γιατί εσύ έχεις πειστεί ότι οι 136 εφαρμογές στο κινητό σου έχουν νόημα.

Αναμένουμαι τα reviews.

hellenicsun
01-11-13, 15:14
Ναι ρε μαν κι εγώ θέλω όλες τις σειρές μου περασμένες στο κινητό για να μην "κουβαλάω" τον δίσκο, οτιδήποτε λιγότερο απο 500GB είναι πολύ λίγο...

See what i did there?
Τεσπα δεν θα μπούμε σε αυτήν την συζήτηση που δεν οδηγεί πουθενά γιατί εσύ έχεις πειστεί ότι οι 136 εφαρμογές στο κινητό σου έχουν νόημα.

Αναμένουμαι τα reviews.

Αυτό τώρα τι ακριβώς είναι; ..κι εγώ αν δε χρησιμοποιούσα μεγάλο data plan και τρεις cloud υπηρεσίες, τα 16 GB θα ήταν για πρωινό. Εσύ δε μπορείς να κάνεις χρήση ενός Χ αποθηκευτικού χώρου, εγώ μπορώ.

Χωρίς multimedia και εφαρμογές.

Revolution
01-11-13, 15:19
E ωραία το ίδιο λέμε η συζήτηση δεν έχει νόημα καθώς είναι υποκειμενικό το μέγεθος, που είναι το πρόβλημα?
Εγώ έχω 64GB φλασάκι μαζί μου και δεν προβληματίζομαι με το να γεμίζω σαβούρα το κινητό μου εσύ θες να το κάνεις HDD, ο άλλος να το κάνει κονσόλα, ο καθένας με τα γούστα του.

sotisdiv
01-11-13, 15:19
Η μπαταρία του είναι οριακή για 20 ώρες μέσης χρήσης.
Η κάμερα είναι απλά καλή.
Ο αποθηκευτικός χώρος είναι..απλά αυτό που περιμέναμε και μας έχουν συνηθίσει.
Η σχεδίαση είναι του 2009

Σε 6 μήνες θα είναι όμως η πιο value for money πρόταση.

Revolution
01-11-13, 15:27
Η σχεδίαση όντως είναι αδιάφορη στην καλύτερη (υποκειμενικό και αυτό)

Veldrin
01-11-13, 15:44
E ωραία το ίδιο λέμε η συζήτηση δεν έχει νόημα καθώς είναι υποκειμενικό το μέγεθος, που είναι το πρόβλημα?
Εγώ έχω 64GB φλασάκι μαζί μου και δεν προβληματίζομαι με το να γεμίζω σαβούρα το κινητό μου εσύ θες να το κάνεις HDD, ο άλλος να το κάνει κονσόλα, ο καθένας με τα γούστα του.

Βρε αρχηγέ, δεν το έκανε κανείς πρόβλημα απο τους υπόλοιπους. Ζήτησες να μάθεις ρεαλιστική χρήση και στη δώσαμε ο καθένας απο την πλευρά του. Μετά είπες οτι τα 16gb είναι υποκειμενικό θέμα, αυτό δηλαδή που προσπαθούμε να σου δείξουμε. Υποκειμενικό θέμα όμως είναι και το τι κρίνει κανείς ως "σαβούρα", άρα μειώνεις τον άλλο αμέσως... Δεν έχει λόγο αυτό που γίνεται.

Εσένα τα 16gb σου φαίνονται υπερ-αρκετα. Μπράβο σου γιατί θα σου ταιριάξει γάντι και ζηλεύω κιόλας. Αν μου φαινόντουσαν κι εμένα έτσι δε θα ξηλωνόμουν πριν 2 εβδομάδες να πάρω μια 64άρα για το 8.0 galaxy note που κουβαλάει ήδη 16. Άλλοι θεωρούμε οτι είναι ακριβό γι αυτά που προσφέρει στην παρούσα φάση γιατί δεν καλύπτει τις x,y ανάγκες μας και πρέπει να κοιτάξουμε αλλού αν βιαζόμαστε για να περιμένουμε την 32gb σε προσαρμοσμένη τιμή με τον ανταγωνισμό. Simple.

Όπως είπε ο sotisdv πιο πάνω σε 6 μήνες όποιος ψάχνει το πιο VFM τηλέφωνο και δε θέλει να μπλέξει με την αγορά της Κίνας θα είναι μονόδρομος. Θα έχει περάσει και η φάση του Beta Testing από τους πρώτους γενναίους :p

Xouzouris
01-11-13, 16:05
Γνωστός που εργάζεται στον τομέα κινητής τηλεφωνίας στην LG Ελλάδας πάντως υποστηρίζει οτι θα έρθει μόνο το 16αρι περίπου στα 400 ευρώ.

Θα δούμε, έχω πάντως ήδη αγγαρεψει φίλο στη Γερμανία να μου το παραγγείλει αν και ήδη το μαύρο 32ρι που θέλω εχει χρόνο παράδοσης 2-3 εβδομάδες...

Viper
01-11-13, 16:13
Το περιπου 400 ευρω ακουγεται καλο αρκει το περιπου να μην γινει 450+ ευρω.

Xouzouris
01-11-13, 16:34
Αν βάλεις οτι 399 πουλάνε το 32αρι στη Γερμανία, τα 400 για το 16αρι δεν ακούγονται και λίγα...

Viper
01-11-13, 16:39
Σιγουρα δεν ειναι λιγα αλλα δεν ειναι και 470 ευρω του Nexus 4 οταν πρωτοβγηκε.

ThReSh
01-11-13, 16:43
μου αρέσει η αισιοδοξία ότι θα κάνει 400-450 ενώ δεν έχουμε Google Store στην Ελλάδα :p

minas
01-11-13, 16:53
Η μπαταρία του είναι οριακή για 20 ώρες μέσης χρήσης.
Η κάμερα είναι απλά καλή.
Ο αποθηκευτικός χώρος είναι..απλά αυτό που περιμέναμε και μας έχουν συνηθίσει.
Η σχεδίαση είναι του 2009

Σε 6 μήνες θα είναι όμως η πιο value for money πρόταση.

Δε νομίζω ότι η τιμή του στο play store θα αλλάξει σε έξι μήνες... Η google μπορεί να τα αρχίζει φτηνά, αλλά μόνο λίγο πριν βγάλει το επόμενο ρίχνει την τιμή.

Gordito
01-11-13, 17:42
Ναι ρε μαν κι εγώ θέλω όλες τις σειρές μου περασμένες στο κινητό για να μην "κουβαλάω" τον δίσκο, οτιδήποτε λιγότερο απο 500GB είναι πολύ λίγο...

See what i did there?
Τεσπα δεν θα μπούμε σε αυτήν την συζήτηση που δεν οδηγεί πουθενά γιατί εσύ έχεις πειστεί ότι οι 136 εφαρμογές στο κινητό σου έχουν νόημα.

Αναμένουμαι τα reviews.

Ρε μαν ο αλλος δεν παιζει παιχνιδια, δεν τραβαει φωτος, δεν εχει ιδεα τι ειναι το backup και εχει το τηλεφωνο για κλησεις + λιγο browsing.
Toυ φτανουν τα 2gb. Οτι παραπανω ειναι μη ρεαλιστικο.

Need i say more?

hellenicsun
01-11-13, 17:54
Γνωστός που εργάζεται στον τομέα κινητής τηλεφωνίας στην LG Ελλάδας πάντως υποστηρίζει οτι θα έρθει μόνο το 16αρι περίπου στα 400 ευρώ.

Θα δούμε, έχω πάντως ήδη αγγαρεψει φίλο στη Γερμανία να μου το παραγγείλει αν και ήδη το μαύρο 32ρι που θέλω εχει χρόνο παράδοσης 2-3 εβδομάδες...

Αυτό που θα ήθελα εγώ να ξέρω είναι το πότε.

Ως προς τη τιμή, αν δε ξεπεράσει τα 400€ στα μεγάλα καταστήματα θεωρώ πως θα είναι οκ δεδομένης και της φορολογίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.