PDA

Επιστροφή στο Forum : SSD + Ram



babis131
01-11-13, 10:45
Καλημερα! θελω να αγορασω εναν ssd για το λαπτοπ μου και η αληθεια ειναι οτι εχω χαωθει...Σκεφτομαι για εναν στα 240-256Gb και 8ελω να δωσω μεχρι 200Ε.. Η ερωτηση ειναι η εξης: Αγοραζα εναν με 150ε και δινω αλλα 50ε για μια ram για να το κανω 'τουμπανο' ή αγοραζω εναν ssd με 200ε και ξεχναω την ram? To λαπτοπ ειναι Ν5110 ι5 της dell και δουλευει sata 2..(μαλλον)

Ευχαριστω!

BigBlack
01-11-13, 11:13
Καλωσήρθες στο φόρουμ!

Το μοντέλο που δίνεις είναι πολύ γενικό, έχουν βγει με διάφορες "οικογένειες" επεξεργαστών. Ποιόν ακριβώς i5 έχεις; Πόση ram έχεις τώρα; Είναι σε ένα ή σε δύο στικάκια;
Και τέλος, ποιά είναι η χρήση που του κάνεις για να δούμε τί σε συμφέρει πιό πολύ να αναβαθμίσεις.

babis131
01-11-13, 11:55
Καλωσήρθες στο φόρουμ!

Το μοντέλο που δίνεις είναι πολύ γενικό, έχουν βγει με διάφορες "οικογένειες" επεξεργαστών. Ποιόν ακριβώς i5 έχεις; Πόση ram έχεις τώρα; Είναι σε ένα ή σε δύο στικάκια;
Και τέλος, ποιά είναι η χρήση που του κάνεις για να δούμε τί σε συμφέρει πιό πολύ να αναβαθμίσεις.

Καλως σας βρηκα!! Λοιπον στο θεμα μας..i5-2430m Cpu .Εχει 2 θεσεις για ram mexri 8gb( τωρα εχω την 1 με 4gb) Η χρηση που του κανω ειναι games photoshop word excel..

BigBlack
01-11-13, 13:09
Λοιπόν, έχεις Sata III. Αν δουλεύεις μεγάλα αρχεία Photoshop η μνήμη θα σου φανεί πολύ χρήσιμη. Αλλά ακόμα κι ένα 2άρι dimm θα σου δώσει μιά μικρή αύξηση της ταχύτητας λόγω του dual channel που θα δημιουργηθεί. Μία 4άρα μνήμη ωστόσο δεν κάνει πάνω από 40 ευρώ, ενώ θα μπορούσες να βρεις και μεταχειρισμένη από αγγελία.

Για το δίσκο, οποιονδήποτε σχεδόν και να πάρεις θα είναι πολύ γρήγορος. Ποιούς έχεις στο μυαλό σου;
Πάντως ο Samsung (http://www.skroutz.gr/s/3731573/Samsung-840-Series-Evo-250GB.html) χωράει στο budget, όπως και ο Kingston (http://www.skroutz.gr/s/2627314/Kingston-SSDNow-V300-240GB.html).

babis131
01-11-13, 13:20
Αρα...Αγοραζω τον 840 pro και δεν παιρνω καμια ραμ?η να πεσω σε sandisk ultra plus και να παρω μια 4αρα μνημη?(παντα για 240-256gb ssd μιλαω)

- - - Updated - - -


Αρα...Αγοραζω τον 840 pro και δεν παιρνω καμια ραμ?η να πεσω σε sandisk ultra plus και να παρω μια 4αρα μνημη?(παντα για 240-256gb ssd μιλαω)


Ο evo me ton pro της samsung εκτος της τιμης τι διαφορες εχουν?

BigBlack
01-11-13, 13:53
Θα σου έλεγα να πάρεις μία μνήμη, έστω και 1 ή δύο γίγα για να πετύχεις αυτό το 3-5% επιτάχυνσης που δίνει το dual channel. Μιά μεταχειρισμένη δυάρα στα 1333 βρίσκεται με 10-12 ευρώ, κρίμα να μην την βάλεις.
O 840 pro είναι υλοποιημένος με καλύτερα τσιπάκια nand κι έχει 5ετή εγγύηση. Σου πρότεινα δύο εναλλακτικές, o Sandisk είναι ο πιό αργός απ'όλους. Δεν θα στον συνιστούσα.
Στα 150-160 ευρώ o Kingston και ο Samsung Evo είναι οι καλύτερες επιλογές. Αντιληπτές διαφορες ταχύτητας δεν θα δεις με τον 840 pro, το ζήτημα είναι αν σ' ενδιαφέρει η μεγαλύτερη εγγύηση.

babis131
01-11-13, 14:23
Θα σου έλεγα να πάρεις μία μνήμη, έστω και 1 ή δύο γίγα για να πετύχεις αυτό το 3-5% επιτάχυνσης που δίνει το dual channel. Μιά μεταχειρισμένη δυάρα στα 1333 βρίσκεται με 10-12 ευρώ, κρίμα να μην την βάλεις.
O 840 pro είναι υλοποιημένος με καλύτερα τσιπάκια nand κι έχει 5ετή εγγύηση. Σου πρότεινα δύο εναλλακτικές, o Sandisk είναι ο πιό αργός απ'όλους. Δεν θα στον συνιστούσα.
Στα 150-160 ευρώ o Kingston και ο Samsung Evo είναι οι καλύτερες επιλογές. Αντιληπτές διαφορες ταχύτητας δεν θα δεις με τον 840 pro, το ζήτημα είναι αν σ' ενδιαφέρει η μεγαλύτερη εγγύηση.

Οκ! Σε ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες....Παω να αγορασω τον Evo τελικα...ουτως η αλλιως σε 3 χρονια ποιος ξερει που θα εχουν φ8ασει οι ssd...

BigBlack
01-11-13, 14:54
Σωστός! Έτσι κι αλλιώς και γρήγορος είναι και μεγάλη χωρητικότητα έχει και καλή τιμή. Μεγειές!

lover
01-11-13, 15:06
Θα σου έλεγα να πάρεις μία μνήμη, έστω και 1 ή δύο γίγα για να πετύχεις αυτό το 3-5% επιτάχυνσης που δίνει το dual channel. Μιά μεταχειρισμένη δυάρα στα 1333 βρίσκεται με 10-12 ευρώ, κρίμα να μην την βάλεις.
O 840 pro είναι υλοποιημένος με καλύτερα τσιπάκια nand κι έχει 5ετή εγγύηση. Σου πρότεινα δύο εναλλακτικές, o Sandisk είναι ο πιό αργός απ'όλους. Δεν θα στον συνιστούσα.
Στα 150-160 ευρώ o Kingston και ο Samsung Evo είναι οι καλύτερες επιλογές. Αντιληπτές διαφορες ταχύτητας δεν θα δεις με τον 840 pro, το ζήτημα είναι αν σ' ενδιαφέρει η μεγαλύτερη εγγύηση.
Που υπάρχει μεταχειρισμένη μνήμη; Χρειάζομαι και εγώ. Με ένα πρόγραμμα σε DOS της Fujitsu μου έγραψε σχετικά με τη μνήμη:
DDR3 - SDRAM - 666MHz DDR1333 είναι δύο. Η μία 4GB και η άλλη 2GB και μάρκα είναι Samsung. Που θα μπορούσα να βρω μια τεσσάρα; Επειδή είμαι νέο μέλος εδώ στην κοινότητα δε μπορώ να ανοίξω θέμα ακόμα στο ζήτηση

BigBlack
01-11-13, 15:14
Ναι, αλλά μπορείς να συναλλαγείς με συμφορουμίτες που έχουν αγγελίες εδώ. Ψάξε στην προσφορά.

lover
01-11-13, 15:18
Ναι, αλλά μπορείς να συναλλαγείς με συμφορουμίτες που έχουν αγγελίες εδώ. Ψάξε στην προσφορά.
Έψαχνα σήμερα το πρωί μέχρι που κουράστηκα και το άφησα. Μπερδεύτηκα λίγο με τους αριθμούς. Δηλαδή να κοιτάζω για κάρτα 666ΜΗz ή για 1333 που έγραψες παραπάνω; γιατί μου δίνει και τους δύο αριθμούς αυτό το πρόγραμμα που σου ανέφερα;
Ακόμα όταν έτρεξα το cpu-z μου δείχνει 667MHz, εντάξει λογικά εννοεί το 666. Στο e-shop, (εντάξει τα περισσότερα από εκεί τα αγοράζω και να μη θεωρηθεί διαφήμιση, είναι άλλωστε δίπλα στο σπίτι μου) αν κοιτάξω στις κατηγορίες μεταξύ άλλων γράφει 667 και 1333 και δεν είμαι σίγουρος σε πια ανήκω. Πάντως στην πρώτη έχει ακόμα ακριβότερες μνήμες. Από 60 ευρώ σχεδόν η φθηνότερη! Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπες πως μπορούμε να βρούμε σε αρκετά χαμηλότερη τιμή.

biggeo65
01-11-13, 15:23
Θα έλεγα τον Kingston λόγω MLC NAND που θεωρητικά είναι καλύτερες.
Ο 840 ΕVO έχει TLC ΝΑΝD που είναι πιο αργές, με μικρότερη διάρκεια ζωής,
και πιο επιρεπής σε σφάλματα ανάγνωσης \εγγραφής από τις MLC.

Τα παραπάνω θεωρητικά βέβαια; γιατί σαν μέσος χρήστης ,από ότι αναφέρει η Samsung,
δεν θα καταλάβεις τις διαφορές ανάμεσα σε TLC κι MLC.

Όπως ανέφερε κι ο ΒigBlack, λόγω μνήμης NAND και controller o 840 Pro,
είναι από τυς πιο γρήγορους της αγοράς, αλλά σε καθημερίνή χρήση δεν γίνεται αντιληπτή.
Μόνο αν σε ενδιαφέρει η εγγύηση πας στον 840 Pro.

Πάντως με την χρήση που κάνεις μεγαλύτερο κέρδος θα έχεις, αν βάλεις
τον Kingston V300 + 4GB RAM παρά τον 840 Pro.

BigBlack
01-11-13, 15:25
Έψαχνα σήμερα το πρωί μέχρι που κουράστηκα και το άφησα. Μπερδεύτηκα λίγο με τους αριθμούς. Δηλαδή να κοιτάζω για κάρτα 666ΜΗz ή για 1333 που έγραψες παραπάνω; γιατί μου δίνει και τους δύο αριθμούς αυτό το πρόγραμμα που σου ανέφερα;
Ακόμα όταν έτρεξα το cpu-z μου δείχνει 667MHz, εντάξει λογικά εννοεί το 666. Στο e-shop, (εντάξει τα περισσότερα από εκεί τα αγοράζω και να μη θεωρηθεί διαφήμιση, είναι άλλωστε δίπλα στο σπίτι μου) αν κοιτάξω στις κατηγορίες μεταξύ άλλων γράφει 667 και 1333 και δεν είμαι σίγουρος σε πια ανήκω. Πάντως στην πρώτη έχει ακόμα ακριβότερες μνήμες. Από 60 ευρώ σχεδόν η φθηνότερη! Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπες πως μπορούμε να βρούμε σε αρκετά χαμηλότερη τιμή.


Αυτό που σου αναφέρει το πρόγραμμα είναι η ταχύτητα - βάση της μνήμης. Είναι όμως Double Data Rate (DDR) άρα το 666 Χ 2 μας κάνει περίπου 1333. Οι άλλες, οι ακριβές, είναι DDR2. Εσύ θέλεις DDR3 PC10600, 1333Mhz.

biggeo65
01-11-13, 15:43
Έψαχνα σήμερα το πρωί μέχρι που κουράστηκα και το άφησα. Μπερδεύτηκα λίγο με τους αριθμούς. Δηλαδή να κοιτάζω για κάρτα 666ΜΗz ή για 1333 που έγραψες παραπάνω; γιατί μου δίνει και τους δύο αριθμούς αυτό το πρόγραμμα που σου ανέφερα;
Ακόμα όταν έτρεξα το cpu-z μου δείχνει 667MHz, εντάξει λογικά εννοεί το 666. Στο e-shop, (εντάξει τα περισσότερα από εκεί τα αγοράζω και να μη θεωρηθεί διαφήμιση, είναι άλλωστε δίπλα στο σπίτι μου) αν κοιτάξω στις κατηγορίες μεταξύ άλλων γράφει 667 και 1333 και δεν είμαι σίγουρος σε πια ανήκω. Πάντως στην πρώτη έχει ακόμα ακριβότερες μνήμες. Από 60 ευρώ σχεδόν η φθηνότερη! Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπες πως μπορούμε να βρούμε σε αρκετά χαμηλότερη τιμή.

H Mνήμη που θέλεις θα αναφέρεται σαν DDR3 -1333 ή DDR3-667 ή DDR3 10666 SO-DIMM.
Ότι νούμερο και να δεις από τα παραπάνω είναι η ίδια μνήμη.

Στη ουσία 667 και 1333 είναι το ίδιο πράγμα για DDR μνήμες
Απλά το 667ΜΗz, αναφέρεται στην πραγματική ταχύτητα της μνήμης
και το 1333 MHz στην ταχύτητα λόγω DDR (Double data rate).

Mε λίγα λόγια το chip μνήμης έχει ταχύτητα 667MHz, αλλά επειδή είναι ]DDR (http://en.wikipedia.org/wiki/Double_data_rate)
μπορεί αν στέλνει τον διπλάσιο όγκο δεδομένων από την απλή παλιά μνήμη SDR
γι'αυτό κι αναφέρεται και σαν 1333 ΜΗz τις περισσότερες φορές.

Και οι τιμές ξεκινάνε από 35€ (http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46386_46394_46399_46402/4GB-DDR3-1100-1500-MHz-Laptop.html)

lover
01-11-13, 17:33
Σας ευχαριστώ παιδιά. Όμως ξέρετε τι γίνεται;
Προσπάθησα να βρω ακριβώς το μοντέλο του υπολογιστή από το internet και δε τα κατάφερα! Όσο και να φαίνεται απίστευτο. Δηλαδή αυτά τα στοιχεία της μνήμης που έδωσα παραπάνω ήταν από ένα dos πρόγραμμα που ενώ έτρεχε πρόλαβα και έγραψα σε ένα χαρτί αυτά τα στοιχεία σχετικά με τις μνήμες. Όμως πέρα από αυτό, επειδή έχουν ξεκολλήσει τα χαρτάκια από κάτω, τρόμαξα να θυμηθώ και πως το λένε ακριβώς το μοντέλο.
Πρόκειται για ένα Fujitsu φορητό υπολογιστή, που τελικά κάπου είχα φυλάξει και τη σελίδα που το είχα βρει. Είναι αυτός: http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.906469&oem=YLCG011166 Από εδώ το αγόρασα.
Όμως αν κοιτάξετε εκεί λέει πως η μνήμη είναι 1066MHz! Τώρα τι να κάνω που δεν είχα φυλάξει ούτε το serial number μήπως και μπορέσω να το βρω μέσα από τη σελίδα της fujitsu.
Τελικά όμως μπόρεσα και κατέβασα μια εφαρμογή που βρήκα κάπου ξεκάρφωτη, deskupdate κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι αυτή αφορούσε μόνο τους drivers και το software. Με την ευκαιρία αυτή είδα όμως το serial number αλλά και πως είτε δεν είχα τους drivers είτε δεν είχαν ανανεωθεί οπότε έκανα τη σχετική ανανέωση.
131041
Όμως μετά όσο και να προσπάθησα, όσες σελίδες και να είδα δε μπόρεσα να βρω ακριβώς το μοντέλο του φορητού. Υποτίθεται πως λέγεται Fujitsu Lifebook A AH530/HD6
Όμως με αυτό το όνομα βρήκα όχι μόνο διαφορές στη μνήμη αλλά μέχρι και στον επεξεργαστή που ενώ εμένα είναι i5 αλλού ήταν μέχρι και i3!
Δε μπορώ να καταλάβω τόσο δύσκολο είναι να βρει κανείς το μοντέλο του φορητού του υπολογιστή; Μάλλον πρέπει να έχουν γίνει τιποτα αλχημείες. Δε μπορώ να καταλάβω. Δηλαδή τώρα αν δεν είχα βρει το προγραμματάκι dos και το cpu-z θα έπρεπε να τον ξεβίδωνα για να δω ακριβώς τι γράφουν επάνω οι μνήμες! Ή μήπως πρέπει να το κάνω έτσι κι αλλιώς για να σιγουρευτούμε;
Εντωμεταξύ έχω μπερδευτεί και επειδή το cpu-z γράφει pc3-10700 και όχι το pc10600 που μου είπατε.
Τώρα εντάξει σας μπερδεύω, δε χρωστάτε και τίποτα. Όμως πραγματικά δηλαδή ο μόνος τρόπος τελικά για να μάθει κάποιος τι υπολογιστή έχει είναι να τον ξεβιδώσει και να διαβάζει ένα προς ένα τα χαρακτηριστικά του; Συμβαίνει και σε άλλους φορητούς αυτό, να μη μπορείς να βρεις ακριβώς το μοντέλο που έχεις;
Και το κερασάκι στην τούρτα του μπερδέματος είναι βέβαια αυτό το αρχείο: http://globalsp.ts.fujitsu.com/dmsp/Publications/public/ds-LIFEBOOK-AH530HD6.pdf
όπου υποτίθεται πως μου δείχνει τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου σύμφωνα με τη σελίδα της fujitsu και το serial που τελικά βρήκα όπως έγραψα παραπάνω. Εκεί έχει εικονίτσα του i7 επεξεργαστή! :hmm: και γράφει πάλι το 1066ΜΗz για τη μνήμη.

Αν ζαλιστήκατε με αυτά, εγώ να δείτε...:respekt:

Να προσθέσω πως και οι δύο μνήμες είναι Samsung. Οπότε μάλλον θα πρέπει να βρω samsung πάλι για το δεύτερο dim?

biggeo65
01-11-13, 18:32
O επεξεργαστής εξαρτάται καθαρά από την μητρική. Από την στιγ΄μή που η μητρική υποστηρίζει,
i3 ,i5,i7 κλπ. το ίδιο μοντέλο μπορεί να έχει οποιονδήποτε επεξεργαστή , καθώς και κάρτα γραφικών.

Συμβαίνει σε όλες σχεδόν τις εταιρείες αυτό το πράγμα. Βγάζουνε ένα μοντέλο,
και το εξοπλίζουν ανάλογα με την τιμή και το που απευθύνεται.

Mπορεί το Datasheet να αναφέρει για μνήμες DDR3 1066 , (533)
αλλά δυο προγράμματα τις διαβάζουν σαν 667 ή 1333MHz.

H μητρική του laptop υποστηρίζει και 1333 MHz οπότε και πάλι εξαρτάται
από το συγκεκριμένο φορητό που έχεις στα χέρια σου.

Όπως έγραψα παραπάνω το ίδιο μοντέλο μπορεί να έχει
διαφορετικό επεξεργαστή, κάρτα γραφικών ,μνήμες και σκληρό δίσκο.

Το πιο σίθγουρο είναι να δεις εσύ τι γράφουν επάνω, αν γράφουν 1066 ή 1333MHz.
Kαι δεν είναι απαραίτητο να είναι Samsung, αρκεί να έχουν τα ίδια χαρακτηρηστικά.

lover
01-11-13, 19:21
Τώρα να ζητήσω συγνώμη που κάπως έχουμε ξεφύγει από το θέμα του παιδιού που το άνοιξε, απλά το ένα έφερε το άλλο.
Λοιπόν τελικά και που άνοιξα να διαβάσω τις μνήμες, δε κατάφερα τίποτα.
Έβγαλα και κάποιες φωτογραφίες μήπως και μπορεί κανένας από τους κωδικούς να καταλάβει τίποτα, αλλά δε νομίζω.
Οπότε ή εμπιστεύομαι το cpu-z και το προγραμματάκι της fujitsu που μου δείχνει πως είναι 1333MHz ή θα πρέπει να αγοράσω και τις δύο, κάτι που δεν πρόκειται...
131046131047131048

biggeo65
01-11-13, 22:25
Το γράφουν καθαρά επάνω οι μνήμες στο αυτοκόλλητο.
PC3-10600S που σημαίνει 1333ΜΗz ,ότι έλεγε το CPU-Z
και το πρόγραμμα της Fujitsu. Άρα κοιτάς για 1333.

lover
01-11-13, 22:29
Το γράφουν καθαρά επάνω οι μνήμες στο αυτοκόλλητο.
PC3-10600S που σημαίνει 1333ΜΗz ,ότι έλεγε το CPU-Z
και το πρόγραμμα της Fujitsu. Άρα κοιτάς για 1333.
Σ' ευχαριστώ φίλε. Το ξέρω πως είμαι άσχετος με το θέμα, αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ.
Να' σαι καλά

biggeo65
02-11-13, 00:26
Σ' ευχαριστώ φίλε. Το ξέρω πως είμαι άσχετος με το θέμα, αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ.
Να' σαι καλά

Να΄σαι καλά.

Και δεν χρειάζεται να είναι Samsung, αρκεί να είναι 1333 CL9 SO-DIMM,
π.χ. όπως αυτές στον Skroutz (http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46386_46394_46399/4GB-DDR3-1100-1500-MHz.html?keyphrase=so+dimm+ddr3)

Aν αγοράζεις από e-bay,μπορείς να βρεις Samsung (http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0&_nkw=Samsung+4GB+DDR3-1333+PC3-10600+SODIMM+M471B5273DH0-CH9&_sacat=0&_from=R40)

alexgk
04-11-13, 20:57
Θα σου έλεγα να πάρεις μία μνήμη, έστω και 1 ή δύο γίγα για να πετύχεις αυτό το 3-5% επιτάχυνσης που δίνει το dual channel. Μιά μεταχειρισμένη δυάρα στα 1333 βρίσκεται με 10-12 ευρώ, κρίμα να μην την βάλεις.
O 840 pro είναι υλοποιημένος με καλύτερα τσιπάκια nand κι έχει 5ετή εγγύηση. Σου πρότεινα δύο εναλλακτικές, o Sandisk είναι ο πιό αργός απ'όλους. Δεν θα στον συνιστούσα.
Στα 150-160 ευρώ o Kingston και ο Samsung Evo είναι οι καλύτερες επιλογές. Αντιληπτές διαφορες ταχύτητας δεν θα δεις με τον 840 pro, το ζήτημα είναι αν σ' ενδιαφέρει η μεγαλύτερη εγγύηση.

Για να είναι dual channel δεν πρέπει και η δεύτερη μνήμη να είναι 4GB;

BigBlack
04-11-13, 21:10
Όχι, δεν είναι απαραίτητο.

biggeo65
05-11-13, 01:22
Για να είναι dual channel δεν πρέπει και η δεύτερη μνήμη να είναι 4GB;

Ναι, οι μνήμες πρέπει να είναι πανομοιότυπες (http://www.hardwaresecrets.com/article/Everything-You-Need-to-Know-About-the-Dual-Triple-and-Quad-Channel-Memory-Architectures/133/5), αν θέλεις να έχεις το 10%
έξτρα απόδοση που προσφέρει το Dual Channel.

Σε μνήμες που δεν είναι ίδιες, μπορεί να δεις Dual Channel π.χ. στο CPU-Z ή στο BIOS,
αλλά αυτό πιο πολύ θα δείχνει ότι υποστηρίζεται το Dual Channel από την μητρική,
αλλά δεν θα έχεις το μέγιστο δυνατόν όφελος από αυτό.

BigBlack
05-11-13, 01:30
Κι όμως, οι διαφορές σε επιδόσεις και bandwidth κινούνται στα όρια του στατιστικού λάθους, δηλαδή είναι ασήμαντες.
Το να συνεργάζονται σωστά τα dimmακια είναι απείρως πιό σημαντικό, κι αυτό δυστυχώς δεν είναι ζήτημα ονομαστικών χαρακτηριστικών.

biggeo65
05-11-13, 01:38
Κι όμως, οι διαφορές σε επιδόσεις και bandwidth κινούνται στα όρια του στατιστικού λάθους, δηλαδή είναι ασήμαντες.
Το να συνεργάζονται σωστά τα dimmακια είναι απείρως πιό σημαντικό, κι αυτό δυστυχώς δεν είναι ζήτημα ονομαστικών χαρακτηριστικών.

Εγώ αναφέρω τι αναφέρει η Crucial και το τεστ που είδα στο Hardware secrets.
Aυτοί καναν τα διάφορα τεστ. Προσωπική εμπειρία δεν έχω, μια που δεν έχω κάνει δοκιμές.

BigBlack
05-11-13, 01:55
Οκ. Για να μην ψειρίζουμε τη μαιμού, να δεχτούμε πως καλύτερα dual channel ακόμα και με διαφορετικής χωρητικότητας dimm, παρά single channel;
Έτσι κι αλλιώς το ιδανικό είναι τα πανομοιότυπα ντιμάκια, που όμως δεν γίνεται να το έχεις πάντα και παντού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.