PDA

Επιστροφή στο Forum : Από wind σε hol. Ερωτήσεις για εξοπλισμό και για υπαναχώρηση



djkokalis
03-11-13, 14:16
Καλημέρα σε όλους.
Αποφάσισα μετά από πολύ καιρό να μετακομίσω στην hol καθώς πήρα και πολύ καλή προσφορά και έκπτωση στο κινητό μου. Αν και στην wind ήμουν αρκετά ευχαριστημένος από ίντερνετ-τηλέφωνο και είχα μια πολύ καλή τιμή (12 ευρώ περίπου το μήνα) ωστόσο επειδή το τηλέφωνο είναι ενεργοποιημένο σε επαγγελματικό χώρο είχα προβλήματα με την εκτροπή κλήσεων (ακουγόταν ένας τριπλός τόνος πριν γίνει η εκτροπή με αποτέλεσμα η αντίθετη πλευρά στο ακουστικό να καταλαβαίνει ότι μάλλον έπεσε η γραμμή). Hol έχω ενεργοποιημένη και στο εξοχικό μου σε άλλη πόλη και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά, σε περίπτωση που δεν μείνω ικανοποιημένος σε πόσο διάστημα έχω το δικαίωμα να υπαναχωρήσω από την HOL? Θα πληρώσω τέλη ενεργοποίησης και επανεργοποίησης στην προηγούμενη εταιρεία αν κάνω την αίτηση υπαναχώρησης;

Επίσης μου έστειλαν ένα netfaster iad 2. Εγώ αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το αρχικό μόντεμ της wind (zte zxv10 h108l). Ποιο μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω;
Ευχαριστώ

vaggoulas
03-11-13, 14:30
Μίλα με το customer της hol για τις μέρες υπαναχώρησης αλλά νομίζω πως είναι 15.
Αν σου έστειλαν netfaster2 μάλλον πας για ενεργοποίηση μέσω voip πάντως.

djkokalis
03-11-13, 17:30
Μίλα με το customer της hol για τις μέρες υπαναχώρησης αλλά νομίζω πως είναι 15.
Αν σου έστειλαν netfaster2 μάλλον πας για ενεργοποίηση μέσω voip πάντως.

καλό αυτό ή κακό (το voip)? πως θα το καταλάβω αν με ενεργοποιήσουν μέσω voip?

Vitruvian78
04-11-13, 14:39
Δίνουν το συγκεκριμένο ρούτερ μόνο με voip συνδεσεις, εκτος κι αν δεν εχουν αλλο (που δεν το νομίζω). Το voip είναι τηλεφωνία μεσω του ρούτερ (για να λειτουργει το τηλέφωνο πρεπει να ειναι σε λειτουργία και το ρουτερ). Με άλλα λόγια μολις ενεργοποιηθείς στη hol, θα πρεπει να χρηςιμοποιήςεις το ρουτερ της hol μονο, και να συνδεςεις την τηλεφωνική συςκευή σου πανω στο ρουτερ, στη συγκεκριμενη θυρα. Διαφορετικά το τηλέφωνό σου δεν θα λειτουργεί. Οποτε σε διακοπές ρευματος δεν θα εχεις και τηλεφωνο. Η hol αποφευγει τη voip πλεον γιατι οι περισσοτεροι πελατες της δεν την προτιμούν και γιατι δεν μπορει να δώσει σκετη τηλεφωνία σε όσους δεν χρειαζονται το ιντερνετ. Εγώ εχω voip και είμαι απόλυτα ευχαριςτημένος με την ποιότητα τηλεφωνίας και την παροχή δύο γραμμών. Αν ομως δεν το προτιμάς και σε ενεργοποιήσουν σε voip, μπορείς να ζητησεις να σε γυρίσουν σε pots μολις υπαρξει διαθεσιμότητα στην περιοχη σου. Οποτε μην ανησυχείς. Σε ποιά περιοχή είσαι;

akilleas
12-11-13, 20:13
@Vitruvian78
Σε Voip έχεις ακόμη 2 γραμμές;
Εμένα μου την είχανε κόψει την 2η χωρίς να με ρωτήσουν. [/OFFTOPIC]

Vitruvian78
13-11-13, 16:50
Ναι και τις δύο κανονικά....δεν είναι λογικό να σου καταργούν εναν αριθμό ετσι απλά. Εκανες μετατροπη σε pots μήπως;

akilleas
14-11-13, 01:32
Ναι και τις δύο κανονικά....δεν είναι λογικό να σου καταργούν εναν αριθμό ετσι απλά. Εκανες μετατροπη σε pots μήπως;

Εμένα μετά από 5 χρόνια ΠΛΗΡΗΣ αδράνειας, τον περασμένο Ιανουάριο μου το κόψανε.
Έτσι απλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.