PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την ενεργοποίηση της adsl σύνδεσης



giannis_tsim
14-02-07, 13:42
Γειά σας!
έχοντας διαβάσει τις “περιπέτειες” πολλών συνδρομιτών του ΟΤΕ, πήρα το θάρρος να σας αποστείλω αυτό το mail μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε να αντιμετωπίσω το τέρας της γραφειοκρατίας.
Το πρόβλημα λοιπόν ξεκινά στις 30/01/07 όταν έκανα αίτηση στην Otenet για φοιτητικό internet. Προσπερνώντας το γεγονός ότι λόγω έλλειψης ασύρματων adsl routers τελικά δεν συμμετείχα, πήρα την απόφαση να γίνω συνδρομιτής του conn-x με κανονική χρέωση.
Η αίτηση έγινε κανονικά, πήρα αμέσως το wireless router του conn-x πληρώνοντας ένα συμβολικό ποσό και έπειτα από παραίνεση του πολιτή, ενεργοποίησα ηλεκτρονικά την υπηρεσία από τον δυκτιακό τόπο my.otenet.gr. Αν και εντελώς περίεργο, η σύνδεση ενεργοποιήθηκε αμέσως και όλα δούλεψαν τέλεια με αποτέλεσμα εγώ να έχω την ψευδαίσθηση ότι δεν χρειαζόταν κάποια περεταίρω ενέργεια.
Εντούτοις την επόμενη ημέρα όλα ξαφνικά σταμάτησαν να λειτουργούν και, υποθέτοντας οτι επρόκειτω για βλάβη, απευθύνθηκα στο 121. Από το 121 με παρέπεμψαν στο 1242, όπου (επειδή “δεν ήταν αρμόδιοι”) με παρέπεμψαν στο 134. Από εκεί μου είπαν ότι επειδή η Lannet (πάροχος της προηγούμενης σύνδεσής μου adsl) κρατούσε υπό ομηρία την γραμμή μου, δε μπορούσαν να προχωρήσουν . Εν αντιθέσει, εγώ είχα δώσει εντολή αποδέσμευσης της γραμμής εδώ και καιρό. Ξανακαλώντας την Lannet δίνω πάλι εντολή αποδέσμευσης της γραμμή και επικοινωνώ ξανά με το 134 όπου μου είπαν ότι ως δια μαγείας η αίτησή μου για adsl δεν είχε γίνει ποτέ (?) και μάλιστα μου πρότειναν να συμπληρώσω μία αίτηση εκ νέου μέσω τηλεφώνου! Αφού λοιπόν έκανα κι αυτή την αίτηση, περίμενα άλλες 4 ημέρες αλλά ποτέ δεν ενεργοποιήθηκε η γραμμή.
Παίρνω λοιπόν πάλι το 134 και εκεί ο νεαρός που μίλησα μου είπε ότι είχαν γίνει δύο αιτήσεις στο όνομά μου για adsl και ότι το σύστημα τις έβγαζε και τις δύο λανθασμένες,και με παρέπεμψε στα εξής τηλέφωνα :2610 240201, 2610 277499, 2610 631146. Αφού τηλεφώνησα και σε αυτά τα νούμερα, έπειτα από ομόφωνη απόφαση όλων όσων απάντησαν, με έστειλαν στο κατάστημα όπου ενεργοποίησα την υπηρεσία. Από εκεί μου λένε οτι δε μπορούν να επικοινωνήσουν με το τμήμα πληροφορικών συστημάτων του ΟΤΕ και ότι έχουν στείλει κάποιο μήνυμα. Βέβαια, εδω και 3 ημέρες κανείς δεν έχει απαντήσει στο μήνυμα με αποτέλεσμα εγώ ακόμα να παραμένω χωρίς σύνδεση. Επιπλέον, στην περιοχή μου (που καλύπτεται από το μακράν χειρότερο σταθμό της Ελλάδας, αυτόν της Κωνσταντινουπόλεως στην Πάτρα) δεν υπάρχουν πολλές Ports διαθέσημες με αποτέλεσμα να με καθυστερήσουν άλλον έναν μήνα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μάλλον πάνε να σπάσουν ρεκόρ, αφού με έχουν πηγαινοφέρει από την οτενετ στο 1242 και τούμπαλιν πάνω από 12 φορές.
επίσης έκανα αίτηση ενεργοποίησης στις 30/01/07 κι έχει περάσει μισός μήνας!!

Αν ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να αποκτήσω επιτέλους την πολυπόθητή μου σύνδεση ας βοηθήσει! του είμαι ευγνώμων!

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

deniSun
14-02-07, 14:33
Κατά την άποψή μου:
1) έπρεπε να σιγουρευτείς ότι η παλιά σου σύνδεση διακόπηκε και μετά να προχωρήσεις σε νέα
2) δεν έπρεπε να κάνεις δεύτερη αίτηση (δεν χάνονται έτσι απλά οι αιτήσεις) συνήθως είναι δίπλα τους και δεν τις βλέπουν
3) ο μισός μήνας που περίμενες δεν είναι πολύς (αλλού περιμένουν πάνω από μήνα)

giannis_tsim
15-02-07, 15:23
Γεια! τελικά οι πιέσεις μου έλαβαν τόπο και μέσα σε δύο μέρες κινιτοποιήθηκε ο ΟΤΕ!! επιτέλους adsl!

@ ADSLgr.com All rights reserved.