PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα μας τρελάνει η ΜΑΝΤΑΜ Forthnet...



Gouili
05-11-13, 13:19
Καλήμερα παιδιά.. Λοιπών πριν 2 εβδομάδες δεν ειχα ουτε τηλ ούτε νετ.... ήρθε τεχνικός το πρόβλημα ηταν ενα κομενω καλώδιο στον πινάκα εξω απο το σπιτι το διόρθωσε κ μου ειπε οτι εχω ταχύτητα 13,7 ενω πριν ειχα 14,1... δεν ειναι αυτο το πρόβλημα μου, μετα απο μια εβδομαδα η ιδια ιστορια πείρα τηλ στην φορτηνετ κ μου ειπαν να δοκιμάσω τις συσκευές μια μια το πρόβλημα τελικά ηταν το φίλτρο πιθανόν ελαττωματικό.... μετα ειχα συχνές αποσυνδέσεις.... τους ξανά κάλεσα περιμένοντας κλασικά ενα 15λεπτο σε αναμονή κ μου ειπαν πως θα το διορθώσουν κ οτι το πρόβλημα μάλλον ηταν γραμμής... κ το αποτέλεσμα... ναι τωρα εχω ιντερνετ αλλα με την ταχύτητα που γουσταρουν αυτοι.. δειτε σαν παρακαλώ την εικονα...

HackFreak
05-11-13, 13:33
Βλέπω αρκετά σφάλματα. Restart στο ρούτερ έκανες;

Gouili
05-11-13, 13:37
οχι δεν εχω κανει τπτ... θα το δοκιμάσω τώρα αμέσως λεσ να αλλάξει τπτ?

tsad92
05-11-13, 13:42
Πολύ πιθανό να βοηθήσει.Αν δεν γίνει τίποτα δοκίμασε να αλλάξεις και το splitter καθώς και τα καλώδια από την τηλεφωνική πρίζα μέχρι το ρούτερ.

Gouili
05-11-13, 14:16
Τα εχω αλλάξει ολα τα καλώδια κ το ρουτερ ειναι μόνο του στην πρίζα... Τωρα δε με συνδέει καθόλου μετά το ρεσταρτ. περνώ στη φορθνετ για να ακούσω τη έχουν να μου πουν πάλι....

Hengeo
05-11-13, 19:57
Πολύς θόρυβος στη γραμμή..

Αν πριν έπιανες 14 και έλεγξες αυτά που λέει ο tsad, μήπως έκανε κάποια βλακεία αυτός που ήρθε και έφτιαξε τη βλάβη; Σε κάθε περίπτωση πίεσέ τους στη Forthnet να το ξαναελέγξουν..

tsad92
05-11-13, 20:12
Μήπως το πρόβλημα βρίσκεται στο δίκτυο του οτε;Έχουν σκάψει πρόσφατα εκεί κοντά;Όπως και να έχει μάλλον δεν έχεις εσύ το πρόβλημα άρα βάλε τις φωνές και απαίτησε αυτά που λέει το συμβόλαιο.

makfil
06-11-13, 08:20
Οι χαμηλές ταχύτητες οφείλονται, σε ένα βαθμό, στο snr margin, που από 10/6 Up/Down στο γύρισαν σε 5,5/11 προφανώς για να σταθεροποιηθεί η γραμμή σου.
Μπορείς να τους ζητήσεις να στο γυρίσουν στο 10/6 και θα δεις αν έχεις αποσυνδέσεις.

Gouili
06-11-13, 21:00
Λοιπόν μίλησα χθες μαζί τους κ κάπως διορθώθηκε το θέμα αλλα οχι όπως πριν .. Τωρα εχω 11μβ αλλα οχι σταθερά ανεβοκατέβαινει... Τους περνώ τωρα τηλ μπας κ περαςει κανενας τεχνικός για να ξεμπερδεύουμε... Δείτε παρακάτω να μ πείτε γτ εγώ δεν τα κΤαλαβενω αυτα...


Link Information

Uptime: 0 days, 0:13:30

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.057 / 10.604

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 10.384

Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 960,00 / 6,96

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 20,0 / 31,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 6,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 458.748 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 589.826 / 0

FEC Errors (Up/Down): 662 / 84.767

CRC Errors (Up/Down): 56 / 1.247

HEC Errors (Up/Down): 238 / 25.257

makfil
06-11-13, 21:09
Όπως βλέπεις, διορθώθηκε σημαντικά το sn Margin αλλά αν έχεις αποσυνδέσεις θα πρέπει να ανεβάσουν λίγο ακόμη το 6,5 αλλά θα πέσει αντίστοιχα η ταχύτητα

Gouili
06-11-13, 21:21
Πως γίνεται ομως αφου πριν με ταχυτητα 14 δεν ειναι κανενα προβλημα....? το sn Margin τι ακριβώς ειναι?

makfil
06-11-13, 21:33
Έχεις πει, όμως, ότι έχουν έρθει τεχνικοί και έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στη σύνδεσή σου και στην εσωτερική συνδεσμολογία.

sn margin = signal to noise margin

Gouili
06-11-13, 21:52
Ο τεχνικός είχε έρθει για ένα καλωδιακι που είχε κοπεί κ απλα το ξανασυνδεσαν αυτό τπτ άλλο...

makfil
06-11-13, 21:59
Καλήμερα παιδιά.. Λοιπών πριν 2 εβδομάδες δεν ειχα ουτε τηλ ούτε νετ.... ήρθε τεχνικός το πρόβλημα ηταν ενα κομενω καλώδιο στον πινάκα εξω απο το σπιτι το διόρθωσε κ μου ειπε οτι εχω ταχύτητα 13,7 ενω πριν ειχα 14,1... δεν ειναι αυτο το πρόβλημα μου, μετα απο μια εβδομαδα η ιδια ιστορια πείρα τηλ στην φορτηνετ κ μου ειπαν να δοκιμάσω τις συσκευές μια μια το πρόβλημα τελικά ηταν το φίλτρο πιθανόν ελαττωματικό.... μετα ειχα συχνές αποσυνδέσεις.... τους ξανά κάλεσα περιμένοντας κλασικά ενα 15λεπτο σε αναμονή κ μου ειπαν πως θα το διορθώσουν κ οτι το πρόβλημα μάλλον ηταν γραμμής... κ το αποτέλεσμα... ναι τωρα εχω ιντερνετ αλλα με την ταχύτητα που γουσταρουν αυτοι.. δειτε σαν παρακαλώ την εικονα...

Μήπως ξέχασες αυτά που έγραψες;

Gouili
06-11-13, 22:07
Δεν ηταν όμως αφού κ με καινούργιο σπλιτερ που εχω αυτή τη στιγμή το πρόβλημα συνεχίζετε...

makfil
06-11-13, 22:10
Στις περισσότερες παρόμοιες περιπτώσεις υπάρχει λανθασμένη εσωτερική συνδεσμολογία, αφού είναι εξασφαλισμένο ότι η εξωτερική σύνδεση είναι σωστή, όπως λες.

Gouili
07-11-13, 16:26
Με την εξωτερική συνδέσει πιστεύω πως υπάρχει κάποιο θέμα κάποιο βραχυκύκλωμα η κατι τέτοιο.... Γτ στην μέσα ειναι όπως ειναι τόσο καιρό....

- - - Updated - - -

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες σας να είστε όλοι καλα.. Το πρόβλημα διορθώθηκε μετα απο επίσκεψη του τεχνικού τις φορθνετ... Το πρόβλημα ηταν εξωτερικό σε κατι γυμνά καλώδια που υπάρχουν... Ο τεχνικός μου είπε πως εκεί πρέπει να μπει ένας πίνακας διαφορετικά το πρόβλημα θα το εχω πάλη σε κανά 2 εβδομάδες... Αυτα τα καλούδια συνδέουν 4 σπίτια νωμιζω μια τέτοια εγκατάσταση μήπως μπορει κάποιος να μου πει περίπου την αξία του; Και πάλι σας ευχαριστώ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.