PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργα προβλήματα με ΟΤΕ



akis1009
07-11-13, 00:23
Καλησπέρα ,
έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα με ΟΤΕ .
Το modem είναι ένα vigor 120 . Μπορεί για κάνα δυο μέρες να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα , αλλά μέσα σε μια μέρα να μην έχω καθόλου internet για πολλές ώρες .
Το modem συγχρονίζει κανονικά αλλά :
Τις περισσότερες φορές παίρνει και ip και κάνει authnetication αλλά τα περισσότερα πακέτα χάνονται στο διάστημα.
Τις άλλες φορές το ppoe δεν γίνεται γιατί εμφανίζει ένα μήνυμα other side not responded .
Όποτε κάνουν reset την πορτα μου στο dslam αρχίζουν τα πάντα και δουλεύουν κανονικά (τις περισσότερες φορές για λίγες ώρες ).
Εδώ είναι τα στατιστικά του modem (αρκετά errors ) :
131314

Μέχρι τώρα μπορώ να διακρίνω 2 περιπτώσεις :
1) Η ip (είναι static ) δεν γίνεται σωστά propagate από τη μεριά τους
2) Υπάρχει πρόβλημα στο άλλο άκρο

Το προφίλ είναι κλειδωμένο στα 6Mbit.
Οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση ευπρόσδεκτη .

akis1009
08-11-13, 10:53
Anyone?

DSLaManiaC
08-11-13, 15:06
Πόσες φορές έχει δηλωθεί η βλάβη?
Έλεγχος καλωδίωσης στο χώρο σου έχει γίνει?

Αν έχει δηλωθεί βλάβη αρκετές φορές και έχει γίνει έλεγχος στη μεριά σου και δεν έχει βρεθεί θέμα, ένα έγγραφο παράπονο στο τοπικό κατάστημα θα βοηθούσε (για αρχή).

akis1009
08-11-13, 16:08
Πόσες φορές έχει δηλωθεί η βλάβη?
Έλεγχος καλωδίωσης στο χώρο σου έχει γίνει?

Αν έχει δηλωθεί βλάβη αρκετές φορές και έχει γίνει έλεγχος στη μεριά σου και δεν έχει βρεθεί θέμα, ένα έγγραφο παράπονο στο τοπικό κατάστημα θα βοηθούσε (για αρχή).
Καλωδίωση μια χαρά στη μεριά μας. Έχει δηλωθεί βλάβη 4 φορές σε 2 εβδομάδες. Έχει αλλαχτεί και ζεύγος στο καφαο.
Μετά τη δήλωση της χτεσινής βλάβης φαίνεται να δουλεύει προς το παρών. Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω. Ευχαριστώ

DSLaManiaC
08-11-13, 16:09
Καλωδίωση μια χαρά στη μεριά μας. Έχει δηλωθεί βλάβη 4 φορές σε 2 εβδομάδες. Έχει αλλαχτεί και ζεύγος στο καφαο.
Μετά τη δήλωση της χτεσινής βλάβης φαίνεται να δουλεύει προς το παρών. Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω. Ευχαριστώ

Αν σου ξανακάνει πρόβλημα θα πεταχτείς στον ΟΤΕ/ΟΤΕσοπ και γράψε ένα παράπονο και δώστο.

AssVas
09-11-13, 22:02
Αφού σου άλλαξαν ζεύγος , αν έφταιγε αυτό , θα πρέπει να σαι οκ τώρα, αυτή ήταν η τελευταία ενέργεια από πλευρά του ΟΤΕ ?

badweed
09-11-13, 22:14
εχεις βαλει φιλτρο στο τηλεφωνο ;
ποσα τηλεφωνα/φαξ ειναι συνδεδεμενα ;
εχεις προσεξει αν εχουν σχεση οι διακοπες με την ταυτοχρονη χρηση του τηλεφωνου ;
ειναι το modem συνδεδεμενο στην κυρια γραμμη του σπιτιου η σε καποιο πιθανο παρακλαδι της ;
τα καλωδια του τηλεφωνου ειναι ενταξυ ;
εχεις δοκιμασει να χρησιμοποιησεις διαφορετικα τηλεφωνικα καλωδια ;
εχεις δοκιμασει να βαλεις το spliter/modem σε αλλη μπριζα αν υπαρχει ;

akis1009
10-11-13, 16:45
Ακόμα με προβλήματα , ζευγος έχει αλλαχτεί .
Και με φίλτρο και χωρίς . Το τηλέφωνο είναι σε εταιρεία και είναι dedicated σε adsl και backup 56Κ.
Κανένα τηλέφωνο , φαξ . Το ζεύγος πάει κατευθείαν στο modem .

billybiros
10-11-13, 17:26
Το modem συγχρονίζει κανονικά αλλά :
Τις περισσότερες φορές παίρνει και ip και κάνει authnetication αλλά τα περισσότερα πακέτα χάνονται στο διάστημα.
Τις άλλες φορές το ppoe δεν γίνεται γιατί εμφανίζει ένα μήνυμα other side not responded .
Αν το πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις απο πάνω (συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει ip) τότε δεν φαίνεται για καλωδιακό.
1) Επιβεβαίωσε ότι εχεις συγχρονισμό την ώρα του προβλήματος.
2) Επιβεβαίωσε οτι τα πακέτα δεν χάνονται στο τοπικό δίκτυο (άνοιξε 2 cmd και τρέξε τις εντολές ping -t 8.8.8.8 και ping -t ip του router).
Όταν εχεις packet loss θα πρέπει να μην χάνονται πακέτα προς το router.
3) Δοκίμασε εναλλακτικούς DNS
4) Παίξε λιγο με τις ρυθμίσεις PPoE, PPoA και MTU, κανε firmware ungrade στο modem και
5) Δοκίμασε με άλλο modem.

Aν με αυτά δεν λυθεί τότε πιθανόν να είναι είναι θέμα δικτύου του ISP.

babis3g
11-11-13, 02:18
απλος να δωσω και μια αλλη εκδοχη επειδη ασχολουμαι με τα ντρειτεκ εχε υποψιν στο συγκεκριμενο μοντεμ εχουν αναφερθει μπουκοματα/κολληματα σε μερικα οταν δουλευτουν ασταματητα για μεγαλο χρονικο διαστημα ... βαλε ενα αλλο εναλακτικο παραλληλα με την βλαβη σου για λιγες μερες αν δεις καποια διαφορα

akis1009
11-11-13, 21:32
Αν το πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις απο πάνω (συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει ip) τότε δεν φαίνεται για καλωδιακό.
1) Επιβεβαίωσε ότι εχεις συγχρονισμό την ώρα του προβλήματος.
2) Επιβεβαίωσε οτι τα πακέτα δεν χάνονται στο τοπικό δίκτυο (άνοιξε 2 cmd και τρέξε τις εντολές ping -t 8.8.8.8 και ping -t ip του router).
Όταν εχεις packet loss θα πρέπει να μην χάνονται πακέτα προς το router.
3) Δοκίμασε εναλλακτικούς DNS
4) Παίξε λιγο με τις ρυθμίσεις PPoE, PPoA και MTU, κανε firmware ungrade στο modem και
5) Δοκίμασε με άλλο modem.

Aν με αυτά δεν λυθεί τότε πιθανόν να είναι είναι θέμα δικτύου του ISP.
1)Συγχρονισμός υπάρχει πάντα
2) Όλα τα πακέτα φεύγουν κανονικά από το router , οι απαντήσεις δεν γυρνάνε
3) DNS έχω δικούς μου εντός του δικτύου και παίζουν μια χαρά με άλλες adsl
4) Τα έκανα όλα , έφτασα μέχρι και 1400, το modem έχει το καλύτερο firmware για σύνδεση σε ΟΤΕ .
5) Αυτό είναι το 5ο modem και επιλέχθηκε γιατί με το συγκεκριμένο firmware έχει τον καλύτερο συγχρονισμό με ΟΤΕ.


απλος να δωσω και μια αλλη εκδοχη επειδη ασχολουμαι με τα ντρειτεκ εχε υποψιν στο συγκεκριμενο μοντεμ εχουν αναφερθει μπουκοματα/κολληματα σε μερικα οταν δουλευτουν ασταματητα για μεγαλο χρονικο διαστημα ... βαλε ενα αλλο εναλακτικο παραλληλα με την βλαβη σου για λιγες μερες αν δεις καποια διαφορα

Όπως είπα και στο 1ο post το draytek δουλεύει καθαρά σαν modem σε bridge mode , την κίνηση την ρυθμίζει ένα cisco router , οπότε μπουκώματα κτλ αποκλείονται .
Επίσης το πρόβλημα ξεκινάει με το που ξεκινήσει το router .
Αυτό που γίνεται κατά 90% είναι λάθος ρύθμιση στον ISP , πρέπει να γίνεται propagate η διευθυνσή μου μέσω bgp αλλού . Αν κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα ας ενημερώσει πως κατάφερε να το λύσει με τον ΟΤΕ , γιατί τα παιδιά στο ΤΚ αν και εξυπηρετικά δεν έχουν ιδέα από θέματα δικτύου και μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να μιλήσω με μηχανικό δικτύου .

babis3g
11-11-13, 23:40
Όπως είπα και στο 1ο post το draytek δουλεύει καθαρά σαν modem σε bridge mode , την κίνηση την ρυθμίζει ένα cisco router , οπότε μπουκώματα κτλ αποκλείονται .
Επίσης το πρόβλημα ξεκινάει με το που ξεκινήσει το router δεν παιζει ρολο ... ολα τα v120 δουλεουν σε bridge mode ... τα ν120 ειναι πολυ γνωστο οτι μερικες σειρες αν δουλευτουν για μεγαλο χρονικο διαρτημα κολανε δεν ειμαι σιγουρος αν οφειλεται λογο θερμοτητας ... η νρειτεκ οταν ημουν Αγγλια ειχα αντικαταστησει παρα πολλα στην εγγυηση ... δεν λεω οτι ειναι και το δικο σου ελατωματικο ... απλος καλου κακου βαλε ενα αλλο λιγες μερες να δεις αν υπαρχει το ιδιο προβλημα ... αλλα αν εισαι σιγουρος συνχωρεσε με για την παρεμβαση

badweed
12-11-13, 00:04
συγνωμη που επιμενω , καλωδιακια , εχεις δοκιμασεις να αλλαξεις ; και το καλωδιο το δισυρματο που παει απο την μπριζα στο μοντεμ .
μου εχει τυχει εμενα απο λαθος στο καλωδιο να παιζει η γραμμη λαθος, τα εχα φτιαξει εγω τα καλωδια και ενω συνχρονιζε μια χαρα , πρακτικα εκανε disconnect και η συνδεση σερνοτανε . ειχα και εγω εμπιστοσυνη στις ικανοτητες μου και σε ενα cisco 1841 , και νομιζα οτι εφταιγε ο οτε και η forthnet , μεχρι που ξανα εφτιαξα την καλωδιωση .
(και αλλη μια φορα , εχω κανει ενα κομπιουτερ βιδες , εβγαλα μεχρι επεξεργαστη γιατι δεν αναβε , και εφταιγε το εργοστασιακο καλωδιο του ρευματος το οποιο μου υποδειξε ενας φιλος να το αλλαξω ασχετος απο αυτα πετωντας ετσι μια ιδεα μεχρι εκει που ηξερε)

AssVas
16-11-13, 13:26
Ο ΟΤΕ φέτος βάζει ASR στο δίκτυό του και έχω φίλο που έχουμε στήσει σε κάμποσα μαγαζιά adsl/vdsl bonding και linux proxies etc με δικά μας CPE και είχαμε πολλά προβλήματα. Επειδή στο helpdesk δεν ξέρουν τι είναι bgp και στην περιγραφή μπορεί να χαθεί το νόημα , γλύτωσε από την αναμονή και από τον κόπο και δοκίμασε μέσω της φόρμας του ΟΤΕ από το portal τους ή καλύτερα από το Group στο Facebook που έχουν να επικοινωνήσεις "γραπτά" μαζί τους και να ζητήσεις να προωθήσουν την βλάβη από εκεί . Αλλιώς ζήτα από επόπτη του 13888 να σε καλέσει πίσω και να το εξηγήσεις το πρόβλημα όσο πιο απλοϊκά μπορείς για να το προωθήσει στο κατάλληλο τμήμα προς έλεγχο και να μιλήσει εσωτερικά με τα επόμενα επίπεδα για να το δουν .

spdtst
21-11-13, 21:41
συγνωμη που επιμενω , καλωδιακια , εχεις δοκιμασεις να αλλαξεις ; και το καλωδιο το δισυρματο που παει απο την μπριζα στο μοντεμ .
μου εχει τυχει εμενα απο λαθος στο καλωδιο να παιζει η γραμμη λαθος, τα εχα φτιαξει εγω τα καλωδια και ενω συνχρονιζε μια χαρα , πρακτικα εκανε disconnect και η συνδεση σερνοτανε . ειχα και εγω εμπιστοσυνη στις ικανοτητες μου και σε ενα cisco 1841 , και νομιζα οτι εφταιγε ο οτε και η forthnet , μεχρι που ξανα εφτιαξα την καλωδιωση .
(και αλλη μια φορα , εχω κανει ενα κομπιουτερ βιδες , εβγαλα μεχρι επεξεργαστη γιατι δεν αναβε , και εφταιγε το εργοστασιακο καλωδιο του ρευματος το οποιο μου υποδειξε ενας φιλος να το αλλαξω ασχετος απο αυτα πετωντας ετσι μια ιδεα μεχρι εκει που ηξερε)

και εγώ την έχω πατήσει με καλωδίωση.. νόμιζα ότι έφταιγε οτιδήποτε άλλο!!

babis3g
21-11-13, 23:23
Συγνωμη παιδια για την παρεβμαση


Ο ΟΤΕ φέτος βάζει ASR στο δίκτυό τουΑν καταλαβα καλα ... Ξερεις με τι τσιπακι παιζουν αυτα? δηλαδη η cisco δινει κατι συγκεκριμενο η εξαρταται?

πχ στο τοπικο κεντρο ειναι BDCM ... και απο οτι μου ειπε ενας τεχνικος απο του χρονου πανε για αναβαθμηση λογο vdsl (βεβαια δεν μου ειπε τι θα βαλουν γιατι δεν ξερουν ακομα - αλλα αν τυχη)

ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.