PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα με pc



nynick
14-02-07, 20:42
Καλησπερα,

εδω και 2 εβδομαδες εχω ενα προβλημα με τον Η/Υ μου αλλα δε μπορω να καταλαβω τι φταιει...

Ενω ο υπολογιστης λειτουργουσε κανονικα,μια μερα ξαφνικα,κι ενω ηταν ανοιχτος στα windows, εκλεισε τελειως απο μονος του.Μετα,μολις πατουσα το κουμπι να τον ανοιξω,λειτουργουσαν οι ανεμιστηρες κανονικα και η οθονη,αλλα δεν ξεκινουσε η διαδικασια του boot.

Υστερα,ξαναδοκιμασα να τον ανοιξω,ξεκινησε να bootαρει,εβγαλε το logo των windows,και αμεσως ,μετα μαυρισε η οθονη και αναβοσβηνε μια παυλα πανω αριστερα στην οθονη του pc.

Μετα απο ολα αυτα ανοιξα τον υπολογιστη να κανω εναν καθαρισμο,μηπως εφταιγε αυτο...και οντως μετα τον καθαρισμο το pc λειτουργησε μια χαρα για 5-6 μερες περιπου.

Ωσπου,τωρα δεν ανοιγει καθολου (ουτε οι ανεμιστηρες λειτουργουν),παρα μονο η οθονη,η οποια τροφοδοτειται παρεπιπτοντως απο το case...

Κι εχω μεινει εκει...

Τι λετε......Motherboard????

k_koulos
14-02-07, 20:58
αρχικά μου έμοιαζε για πρόβλημα δίσκου, αυτό το δουλεύουν όλα αλλά δεν boot-άρει, αλλά τώρα για αν σου κάνει τέτοιο γύρισμα μάλλον κάτι άλλο παίζει. Τις καλωδιώσεις τις κοίταξες μήπως χαλάρωσε κατι με το καθάρισμα? [ξέρω λειτρούργησε για 5-6 μέρες, αλλά για κοίτα τες]

demis21
14-02-07, 21:03
τροφοδοτικό !

nnn
15-02-07, 00:37
Ξεκινάς με τροφοδοτικό και προχωράς στη μητρική.

wi fi thief
15-02-07, 20:45
Αν δεν ειναι το τροφοδοτικο (πρωτος υποπτος) και με το σκεπτικο οτι οταν τον καθαρισες (φανταζομαι εννοεις οτι φυσηξες με αερα τους ανεμιστηρες) δουλεψε κανονικα, υποψιαζομαι οτι πιθανον η ψυκτρα του επεξεργαστη εχει προβλημα (που λυθηκε προσωρινα με το καθαρισμα) και ανεβαζει θερμοκρασια η cpu εμποδιζοντας το συστημα να εκκινησει.
Ριξε και σ' αυτο μια ματια, δεν χανεις τπτ.;)

Stratos
16-02-07, 10:28
Ωσπου,τωρα δεν ανοιγει καθολου (ουτε οι ανεμιστηρες λειτουργουν),παρα μονο η οθονη,η οποια τροφοδοτειται παρεπιπτοντως απο το case...

Αρα το τροφοδοτικό παίρνει ρευμα...Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού λειτουργει?δοκίμασε τη μητρική...αν θες πες και μοντέλο!

Kapnos
16-02-07, 18:00
Αρα το τροφοδοτικό παίρνει ρευμα...

Όχι απαραίτητα... Μπορεί να λειτουργεί το μέρος του κυκλώματος που δίνει ρεύμα στην οθόνη και να έχει χαλάσει το μέρος του κυκλώματος που δίνει ρεύμα στη μητρική και στα υπόλοιπα...

Anarki
17-02-07, 11:56
Τα τροφοδοτικά που έχουν έξοδο για να συνδέσεις οθόνη έχουν απλά συνδεδεμένη τη φάση, το ουδέτερο και τη γείωση της εισόδου τους στην έξοδο αυτή. Δεν μπορείς να συμπεράνεις αν λειτουργεί το τροφοδοτικό απο το αν ανάβει η οθόνη που έχεις συνδέσει πάνω του.

jdm
17-02-07, 19:44
μητρικη ανοιγμενοι πυκνωτες ...
κατι δεν παταει καλα
βγαλτα ολα ασε μονο cpu και δες αν αρχιζει να φωναζει(μπιπ μπιπ)

nynick
18-02-07, 15:35
Παιδια ευχαριστω,το εφτιαξα το προβλημα...
Ηταν τροφοδοτικο,αγορασα ενα thermaltake 550W και ολα λειτουργουν αψογα...

l_satsok
19-02-07, 23:01
to 98% των προβληματων να ξερετε οτι οφειλονται στο τροφοδοτικο.
στο παρελθον θυμαμαι ειχα στειλει δισκο maxtor για αλλαγη,αλλα αποδειχτηκε οτι εφταιγε το τροφοδοτικο,την πληρωσε η κακομοιρα η αντιπροσωπεια της maxtor αφου τσαμπα μου τον αλλαξε.

αδειαζουν η σκανε πολυ ευκολα οι ηλεκτρολυτικοι που τους βαζουν και ετσι τα φτυνουν στο
χρονο επανω.
στα χαλασμενα εγω αλλαζω τους πυκνωτες με καλης ποιοτητας και εχω τροφοδοτικο για 5 χρονια στα σιγουρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.