PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνική Πτώση Ταχύτητας - Latency



Σελίδες : [1] 2

fcuk
10-11-13, 00:22
Καλησπερα σε ολο το φορουμ! Καταρχας μενω στο πολυδροσο χαλανδριου, κατα δευτερον μεχρι προχτες το ρουτερ μου συγχρονιζε τα τελευταια ~2 χρονια ΠΑΝΤΑ στα 12mbps. Καθως ηθελα η γραμμη μου να ειναι fastpath λογω του οτι ασχολουμαι με Online gaming , ειχα αποδεχτει την μοιρα μου και κλειδωθηκα σε 12 προφιλ ενω η γραμμη μου πριν κλειδωθει στο 12αρι, επιανε μεχρι και 15 αρκετες φορες (πριν ~2 χρονια αυτα).
Χτες λοιπον, ανοιγω τον υπολογιστη και χωρις να τα πολυλογω βλεπω οτι το ρουτερ μου συχρονιζει στα 7381 Kbps ενω στα αναλογα speedtest Και tracert το latency εχει ανεβει αρκετα απο 10 που ειχα πριν στα 90-100-200 κλπ...! Χτες το βραδυ σερνοτανε το ιντερνετ κυριολεκτικα, ουτε youtube δεν μπορουσα να δω. Σε ενα γρηγορο speedtest που εκανα μου εδειξε download speed γυρω στα 0.5-2mbps και latency εννοειται στο θεο. Σημερα το πρωι ειχα τηλεφωνικη επικοινωνια με το call center του ΟΤΕ (13888) και αφου τους εξηγησα το προβλημα, την ολη κατασταση και το ιστορικο της γραμμης μου, εκαναν το απαραιτητο restart στη γραμμη μου και η κυρια με "ενημερωσε" οτι "πολλες φορες λογω καποιον νομικων θεματων και προβληματων που προκυπτουν ειναι αναγκασμενος ο οτε να εχει χαμηλοτερες ταχυτητες και κατι τετοια περιεργα καθως επισης και οτι το μεγιστο στη περιοχη μου ειναι τα 7mbps ενω ο ιδιος συχρονιζα στα ~12, δυο ημερες πριν και ο γειτονας επισης. Ειδου τα στατιστικα της γραμμης , εχω αρχισει και εκνευριζομαι με τις διαφορες δικαιολογιες του ΟΤΕ και με τις υπαναχωρησεις εκ μερους μου ανα καιρους για την χαμηλη ταχυτητα που μου προσφερουν.:rtfm:



Link Rate
7808 Kbps
803 Kbps


Line Attenuation
18.0 dB
12.4 dB


Noise Margin
10.4 dB
9.7 dB



Τι μπορω να κανω και που να απευθυνθω ? Τι πιστευετε για τα στατιστικα της γραμμης μου και πως δικαιολογειται τετοια ξαφνικη πτωση της ταχυτητας και υποβαθμιση της γραμμης μου?

Εχυαριστω πολυ εκ των προτερων!! ;)

adni18
10-11-13, 09:30
Tο ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ στη Θεσσαλονίκη και τα ίδια περίπου μου είπε και μένα η Forthnet, μαλιστα εστειλε τον ΟΤΕ να κάνει έλεγχο τη γραμμή.
Ο έλεγχος έγινε αλλά η κατάσταση παραμένει η ίδια.

"Κλείδωνα" εδώ και πολλά χρόνια (από τότε που ξεκίνησε το ADSL στηνΕλλάδα) στα ~18 mbps και τώρα "κλειδώνω" στα ~12-13 mbps

Κάτι συμβαίνει οπωσδήποτε, κόψαν περιπου ~5 mbps, νέα πολιτική? Έχει κανείς κάποια πληροφορία?

giannis42
10-11-13, 10:03
Το ίδιο είπαν και σε εμένα. Απο 18 με κατέβασαν για έξι μήνες στα 13, και μετά στα 9. Σε ερώτηση που έκανα, μου απάντησαν ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, λόγω μιας οδηγίας που πήραν και έχει σχέση με τους εναλλακτικούς .
Δεν ξέρω αν είναι αληθές αυτό. Αν κάποιο απο τα μέλη εδώ, που δουλεύουν στον ΟΤΕ, γνωρίζει κάτι, ας μας ενημερώσει.

Evangelos10
10-11-13, 10:38
Καλημέρα σας.Μια από τα ίδια και σε μένα.Σταθερά στα 2 χρόνια στα 13 και τώρα στα 5.

sweet dreams
10-11-13, 13:51
Aπό ότι ακούγεται, χωρίς να είναι επιβεβαιωμένο, την ζημιά την έχει κάνει το IPTV του ΟΤΕ γιατί αναγκάστηκαν να ανεβάσουν το snr στο 10+. Λέτε ;;;;;;; :hmm::hmm::hmm:

valen_gr
10-11-13, 14:56
Tο ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ στη Θεσσαλονίκη και τα ίδια περίπου μου είπε και μένα η Forthnet, μαλιστα εστειλε τον ΟΤΕ να κάνει έλεγχο τη γραμμή.
Ο έλεγχος έγινε αλλά η κατάσταση παραμένει η ίδια.

"Κλείδωνα" εδώ και πολλά χρόνια (από τότε που ξεκίνησε το ADSL στηνΕλλάδα) στα ~18 mbps και τώρα "κλειδώνω" στα ~12-13 mbps

Κάτι συμβαίνει οπωσδήποτε, κόψαν περιπου ~5 mbps, νέα πολιτική? Έχει κανείς κάποια πληροφορία?
...και πόσοι ειχαν ADSL οταν ξεκινησε το ιντερνετ στην Ελλαδα πριν πολλα χρονια, και ποσοι τώρα? και τι επίπτωση έχει αυτο (http://whirlpool.net.au/wiki/adsl_theory_crosstalk) στις υποδομές ?

giorgosk
10-11-13, 15:10
Τότε να σας μειώσουν και το πάγιο.

Ingenius
10-11-13, 15:32
Τότε να σας μειώσουν και το πάγιο.

Γιατί; Για μισθωμένο τους το πούλησαν; :rolleyes:

- - - Updated - - -


Το ίδιο είπαν και σε εμένα. Απο 18 με κατέβασαν για έξι μήνες στα 13, και μετά στα 9. Σε ερώτηση που έκανα, μου απάντησαν ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, λόγω μιας οδηγίας που πήραν και έχει σχέση με τους εναλλακτικούς .
Δεν ξέρω αν είναι αληθές αυτό. Αν κάποιο απο τα μέλη εδώ, που δουλεύουν στον ΟΤΕ, γνωρίζει κάτι, ας μας ενημερώσει.

Αυτό ισχύει για εκπομπή σήματος από καμπίνα και όχι από Α/Κ. Από A/K εκπέμπουν στο καλώδιο όλοι οι πάροχοι το ίδιο σύμφωνα με ότι έχουν συμφωνήσει βάση RUO ;)

fcuk
10-11-13, 22:23
Καλησπερα, προς εκπληξη μου, με καλεσε τεχνικος σημερα το πρωι (9.00) για να με ρωτησει τι προβλημα εχω με την γραμμη. Επισης ενω του ειπα τι μου ανεφερε η κυρια απο το call center με την οποια συνομιλησα χτες το πρωι, αρνηθηκε κατηγωρηματικα οτι υπαρχει καποιο νομικο θεμα η οτι ειναι καποια νεα πολιτικη του ΟΤΕ. Ωστοσο δεν παρελειψε να αναφερει οτι η κατασταση με τις γραμμες και τους κομβους κλπ κλπ ειναι "δυναμικη" οπως ο ιδιος ανεφερε, δηλαδη οτι καποιοι βγαινουν καποιοι μπαινουν και οτι η ταχυτητα που συγχρονιζει το μοντεμ μας δεν γινεται να ειναι σταθερη. Τελος παντων αρνουμαι προσωπικα να πιστεψω οτι μεσα σε 2 μερες η αιτια για την πτωση ταχυτητας κατα περιπου 5mbps+ ειναι η "δυναμικοτητα" της καταστασης (συν το οτι οπως ανεφερα η γραμμη μου ειχε κλειδωθει σε 12αρι προφιλ για να ειναι ποιο σταθερη, συνεπως πιθανων να συγχρονιζε παραπανω αν δεν ηταν κλειδωμενη). Τελως παντων κανονιστηκε ραντεβου με τεχνικο της τριτη. Δυστυχως για να πω την πικρη μου αληθεια, δε νομιζω να αλλαξει κατι.... απλα πιστευω θα μετρησει αν υπαρχει απωλεια απο την πλευρα μου, καλωδιωσεις κλπ και θα καταληξει συντομα στο συμπερασμα οτι "αυτο ειναι, σορρυ..." :sorry:

adni18
10-11-13, 22:37
Νομιζω οτι οσο περνά ο καιρος ολο και περισοτερος κοσμος θα αντιληφθει αυτη τη αποτομη πτωση της ταχυτητας... και ελπιζω καποιος να βρεθει να μα δωσει μια βασιμη εξηγηση... :hmm:

sweet dreams
10-11-13, 22:42
Πάντως η ''δυναμική'' κατάσταση είναι η ποιό γελοία απάντηση που μπορεί να δοθεί από έναν οργανισμό. Τι ενδιαφέρει τον πελάτη που δίνει τα ωραία του λεφτά πόσοι θα ''μπούνε'' στην γραμμή. Ας φτιάξουν τις υποδομές τους για να μην γίνονται αυτά. Τσάμπα μας το δίνουν και ζητάνε την κατανόηση μας;;;;; Να δεχτώ μια αυξομείωση 1-2mbps σε επανεκκινήσεις του ρούτερ μου εντάξει. Και φυσικά μιλαω για ΑΥΞΟμειώσεις οχι συνεχόμενες μειώσεις!!!!! Τέλος πάντων εσυ έχεις κάνει και ενα τσεκ από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι;;;; αν δεν το έχεις κάνει κάντο και αυτό για να είσαι σίγουρος.

jim_nut18
10-11-13, 22:57
και γω forthnet τους πρωτους 4-5 μηνες κλειδωνα στα 11 mbps και επειτα πηγε στα 9..
εκεινο το καιρο μαλιστα εβλεπα το hyperiontest και ειχε εμφανιστει ενας 50/5 στη περιοχη..οποτε μαλλον για αυτο ειχα πεσει:p

apostol70
11-11-13, 00:32
Μήπως φταίει καμιά αλλαγή σε ΚΑΦΑΟ λόγω VSDL;

sdikr
11-11-13, 00:51
Στο 6 ποστ, αναφέρεται ενας απο τους λόγους που οι ταχύτητες αλλάζουν (crosstalk), είναι δυστυχώς περιορισμός της τεχνολογίας adsl

TeoT
11-11-13, 01:08
"Κλείδωνα" εδώ και πολλά χρόνια (από τότε που ξεκίνησε το ADSL στηνΕλλάδα) στα ~18 mbps και τώρα "κλειδώνω" στα ~12-13 mbps
[B]

Για την ιστορια και ... για τη αξιοπιστία μας ...
το ADSL στην Ελλάδα ξεκίνησε το 2003 (φετος συμπληρωσε δεκαετια) δεν ειμαι σίγουρος αν η 384 ηταν η ταχυτητα που εδινε ο ΟΤΕ τοτε η ηταν χαμηλοτερη .
Παντως το 2005 εδινε δυο ταχύτητες . ΧΑΜΗΛΗ 384 και ΥΨΗΛΗ 1ΜΒ
Για να φτάσουμε στο έως 24 πέρασε απο αρκετές ταχύτηρες και χρειάστηταν και κάμποσα χρόνια .
...Εστι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι...
.

babis3g
11-11-13, 01:45
ενας που εχει ταχυτητα απο 15 - 24μβ ειναι αρκετο και για μια οικογενεια αν το καλοσκεφτουμε ...

ριχνουν την ταχυτητα για παρουμε VDSL (οπως βλεπουμε δεν ειναι μονο ο οτε) ... εχουν χαλαστει (ασχετα απο ποιον) πολλα χρηματα για την αναβαθμηση σε VDSL (ευρωπαικη οδηγια) οχι που ειναι ασχημο ... μακαρι να το ειχα ...

το crosstalk συνηθως ισχυει οταν οι γραμμες ειναι γεματες ...ειναι???

Παντως και εγω τελευταια εχω λιγο παραπανω latency και παιξιμο ταχυτητας με packet loss και ισως και να εχουν καποια προσωρινη πανελλαδικη βλαβη στις κεντρικες γραμμες τους

adni18
11-11-13, 15:48
Ειμαι σιγουρος πως κατι τρεχει μ΄αυτη τη αποτομη μειωση ταχυτητας και οι παροχοι το γνωριζουν πολυ καλα... αλλα το αποσιωπουν για καποιο λογο.
Μετα πο ελεγχο των τεχνικων της Forthnet και του ΟΤΕ, η κατασταση ειναι ελαφρα βελτιωμενη, αλλα καμια σχεση με το προηγουμενο σταθερο κλειδωμα στα 18mbps, τωρα δυστυχως κλειδωνει στα 14mbps :down:
Η τεχνολογια προχωρα και εμεις κανουμε βηματα προς τα πισω... αν ειναι δυνατον! :hmm:

nicsid
11-11-13, 16:34
Μη τούς αφήνετε να σας κοροιδεύουν, πάρτε modem που μπορείτε να αλλάξετε το snr και ξανακερδίστε την ταχύτητα που σας εκλεψαν. Απο προσωπική εμπειρία απο 12 mbps με έριξαν στα 9 και μετά απο 1 χρόνο στα 4,5. Εχω adsl απο τότε που ήρθε στήν Ελλάδα και πάντα στη forthnet. Κατάφερα μετά απο μείωση του snr σε 0,2 db να πάω στα 9mbps οπου και είμαι πλέον σταθερά.

sdikr
11-11-13, 19:52
ενας που εχει ταχυτητα απο 15 - 24μβ ειναι αρκετο και για μια οικογενεια αν το καλοσκεφτουμε ...

ριχνουν την ταχυτητα για παρουμε VDSL (οπως βλεπουμε δεν ειναι μονο ο οτε) ... εχουν χαλαστει (ασχετα απο ποιον) πολλα χρηματα για την αναβαθμηση σε VDSL (ευρωπαικη οδηγια) οχι που ειναι ασχημο ... μακαρι να το ειχα ...

το crosstalk συνηθως ισχυει οταν οι γραμμες ειναι γεματες ...ειναι???

Παντως και εγω τελευταια εχω λιγο παραπανω latency και παιξιμο ταχυτητας με packet loss και ισως και να εχουν καποια προσωρινη πανελλαδικη βλαβη στις κεντρικες γραμμες τους

Πάντα ισχύει το crosstalk απο την στιγμή που υπάρχει συγχρονισμός κέντρου - modem
Είναι τέτοιος ο τρόπος που δουλεύει το σύστημα


Ειμαι σιγουρος πως κατι τρεχει μ΄αυτη τη αποτομη μειωση ταχυτητας και οι παροχοι το γνωριζουν πολυ καλα... αλλα το αποσιωπουν για καποιο λογο.
Μετα πο ελεγχο των τεχνικων της Forthnet και του ΟΤΕ, η κατασταση ειναι ελαφρα βελτιωμενη, αλλα καμια σχεση με το προηγουμενο σταθερο κλειδωμα στα 18mbps, τωρα δυστυχως κλειδωνει στα 14mbps :down:
Η τεχνολογια προχωρα και εμεις κανουμε βηματα προς τα πισω... αν ειναι δυνατον! :hmm:

Δεν τρέχει τίποτα, είναι φυσιολογικό.
η μόνη λύση είναι να κόψεις το ρευμά σε όλη την γειτονιά :p (φτάνει να μην έχουν ups Οι γείτονες)

adni18
12-11-13, 01:49
Τι να πω sdikr...


... πάρτε modem που μπορείτε να αλλάξετε το snr και ξανακερδίστε την ταχύτητα που σας εκλεψαν....

@ nicsid Με ποιο modem/router μπορει κανεις να αλλαξει το snr???

fcuk
12-11-13, 12:10
Περιμενοντας τον τεχνικο του ΟΤΕ, εκανε καποιες δοκιμουλες απο πριζα σε πριζα, με και χωρις φιλτρα στα τηλεφωνα κλπ μπας και υπαρχει καποια διαφορα αλλα γιοκ. Πως μπορω να δοκιμασω την γραμμη μου στην αρχη του κατανεμητη ? πως μπορω να βρω το ζευγος που αντιστοιχει στη γραμμη μου και να συνδεσω το ρουτερ μου εκει? μπορει καποιος να με διαφωτισει ? :)

Υ.Γ. ωστοσο με την βροχη δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αν θα ερθει τελικα ο τεχνικος παρολλο που εχουμε σημερα ραντεβου. :hmm:

- - - Updated - - -

Ηρθε λοιπον ο τεχνικος, αλλαξαμε πορτες - πηγαμε στο καφαo - δοκιμασαμε διαφορα τελικα βρηκαμε μια ελευθερη πορτα που αντι για 7.8mbps που συγχρονιζα μεχρι τωρα, συγχρονιζει στα 10.5mbps. Χειροτερες πορτες (5-6mbps)υπαρχουν, αλλα οι καλυτερες (15mbps)ειναι κατειλημμένες. Η ουσια ειναι οπως μου ειπε και ο ιδιος ο ανθρωπος, οτι αμα δε μπουνε οπτικες ινες στη περιοχη θα συνεχισει να πεφτει και να χαλαει οσο φορτωνεται η περιοχη. Και απο οτι μου ειπε και καταλαβα δεν υπαρχει σχεδιο για να μπουν συντομα οπτικες ινες στη περιοχη καθως υπαρχουν αλλες περιοχες με πολυ χειροτερα νουμερα και γενικα ψαχνουν περιοχες "οχι τοσο εκτεταμμενες" οπως το χαλανδρι. Κοινως 10mbps Και πολλα ειναι...! Το αστειο βεβαια ειναι οτι με το φορητο μοντεμ που ειχε (νομιζω argus το ειπε) συγχρονιζε στα 12+ και εγω με το μοντεμ μου στα 10+ παρολλο που συμφωνα με τον ιδιο το argus συνηθως συγχρονιζει λιγοτερο απο τα μοντεμ επειδη ειναι πιο αυστηρο και ανεβαζει το attenuation. Θα παω να παρω και το ZTE Που δινει ο ΟΤΕ μπας και εχει διαφορα αλλα δε το κοβω. Ενα Netgear DGN2200v3 εχω αυτη τη στιγμη, παιζει να συγχρονιζει λιγοτερο απο το μηχανηματακι του τεχνικου και απο το ZTE?

babis3g
12-11-13, 12:28
Ενα Netgear DGN2200v3 εχω αυτη τη στιγμη, παιζει να συγχρονιζει λιγοτερο απο το μηχανηματακι του τεχνικου και απο το ZTE?
To netgear γραφει καπου στο status το τσιπακι του dslam ... ποιο ειναι?δεν το εχω επανω να σου πω την ακριβες σελιδα

fcuk
12-11-13, 13:47
To netgear γραφει καπου στο status το τσιπακι του dslam ... ποιο ειναι?δεν το εχω επανω να σου πω την ακριβες σελιδα

ειναι το Broadcom (BDCM - 0x92ef). τι πιστευεις?
Επισης κατεβασα και εγκατεστησα ενα custom firmware για το DGN2200v3 και πειραξα το SNR στο ~7db και συγχρονισα στα 12νταν. Αλλα η γραμμη μου ειναι κλειδωμενη σε 12αρι προφιλ και οσο και να το κατεβασω δεν ανεβαινει η ταχυτητα που συγχρονιζει, απλα τους καλω στο 13888 και τους λεω να μου την ξεκλειδωσουν ? ευχαριστω :)

zenith
12-11-13, 13:57
μερικα σχολια γι'αυτα που διαβασα.

το snr δεν αλλαζει στο modem με ρυθμιση, προγραμματισμο,ξορκια κλπ snr= signal to noise ratio.

Συνεπως: αν δεν αλλαξεις τον δεκτη του modem ή αν δεν "καθαρισεις" την γραμμη απο θορυβο τοτε δεν πετυχαινεις καλυτερο ratio.

Να αλλαξεις τον δεκτη δεν μπορεις- ειναι μεσα στο modem, να καθαρισεις την γραμμη απο θορυβο δεν μπορεις εσυ αλλα ο ΟΤΕ -(αν μπορει να σου δωσει αλλο ζευγαρι χαλκου (τρεχα γυρευε δλδ....)).

Αυτο που μπορεις να κανεις εσυ αν σου το επιτρεπει το modem ειναι να μειωσεις το snr margin. Δες thread για dmt tool κλπ
Μετα ομως η γραμμη σου θα ειναι πιο ευαισθητη σε αποσυγχρονισμους

Επισης ουτε και το attenuation μπορεις να το αλλαξεις με ρυθμιση ή αλλαγη Modem . Ειτε αν αυτο ειναι χειρος ειτε φορητο ειτε οτι αλλο.Το attenuation μετριετε στον χαλκο απο το σημειο α (σπιτι σου) εως σημειο β (dslam) και αφορα συγκεκριμενες συχνοτητες δηλαδη σε καθε συχνοτητα ο χαλκος παρουσιαζει αλλο attn .
Διαφορες σε τιμες attenuation στο χαλκο παρουσιαζονται απο υγρασιες-θερμοκρασιες-εξωτερικες παρεμβολες κλπ.

Γενικα το μοντεμ ειναι ενας πομποδεκτης. ΑΝ θεωρητικα ευρισκες ενα πομπο που να εξεπεμπε περισσοτερη ισχυ απο αυτη που εκπεμπουν αυτα που εχουμε ΚΑΙ ειχε ενα δεκτη με μεγαλυτερη ευαισθησια απο αυτη που εχουν αυτα που εχουμε ΤΟΤΕ, ναι , θα ειχες ενα snr μεγαλο ΑΡΑ θα κλειδωνες σε μεγαλυτερο data rate ΑΛΛΑ θα δημιουργουσες cross talk σε ολες τις υπολοιπες dsl του καλωδιου σου ΑΛΛΑ και θα αποσυγχρονιζες με καθε μικρη παρεμβολη.

babis3g
12-11-13, 14:00
ειναι το Broadcom (BDCM - 0x92ef). τι πιστευεις?
Επισης κατεβασα και εγκατεστησα ενα custom firmware για το DGN2200v3 και πειραξα το SNR στο ~7db και συγχρονισα στα 12νταν. Αλλα η γραμμη μου ειναι κλειδωμενη σε 12αρι προφιλ και οσο και να το κατεβασω δεν ανεβαινει η ταχυτητα που συγχρονιζει, απλα τους καλω στο 13888 και τους λεω να μου την ξεκλειδωσουν ? ευχαριστω :)
δεν εχω ασχοληθει η να τυχει με τα φορητα μοντεμ των τεχνικων του οτε αλλα αν δεν κανω λαθος απο εμπιερια που ειχα απο επισκεψεις της ΒΤ στην Αγγλια που ειχε ο τεχνικος τους ειναι στυλ αυτοσεταρισματος δηλαδη εδειχναν το λιγοτερο και maximum log της γραμμης ... του ειχα ζητησει να παρω φωτο με το μηχανιμα και τα σταστικα της τοτε γραμμης και δεν με αφησε ... :nono:
Πρεπει να ειναι ειδικες κατασκευες οποτε αν κλειδωνεις 12 εισαι οκ και ειναι οκ και το 2200ν3

τωρα κανε μια προσπαθεια μεσω τηλεφωνου αν σε ξεκλειδωσουν δεν χανεις τιποτα

fcuk
12-11-13, 14:10
μερικα σχολια γι'αυτα που διαβασα.

το snr δεν αλλαζει στο modem με ρυθμιση, προγραμματισμο,ξορκια κλπ snr= signal to noise ratio.

Συνεπως: αν δεν αλλαξεις τον δεκτη του modem ή αν δεν "καθαρισεις" την γραμμη απο θορυβο τοτε δεν πετυχαινεις καλυτερο ratio.

Να αλλαξεις τον δεκτη δεν μπορεις- ειναι μεσα στο modem, να καθαρισεις την γραμμη απο θορυβο δεν μπορεις εσυ αλλα ο ΟΤΕ -(αν μπορει να σου δωσει αλλο ζευγαρι χαλκου (τρεχα γυρευε δλδ....)).

Αυτο που μπορεις να κανεις εσυ αν σου το επιτρεπει το modem ειναι να μειωσεις το snr margin. Δες thread για dmt tool κλπ
Μετα ομως η γραμμη σου θα ειναι πιο ευαισθητη σε αποσυγχρονισμους

Επισης ουτε και το attenuation μπορεις να το αλλαξεις με ρυθμιση ή αλλαγη Modem . Ειτε αν αυτο ειναι χειρος ειτε φορητο ειτε οτι αλλο.Το attenuation μετριετε στον χαλκο απο το σημειο α (σπιτι σου) εως σημειο β (dslam) και αφορα συγκεκριμενες συχνοτητες δηλαδη σε καθε συχνοτητα ο χαλκος παρουσιαζει αλλο attn .
Διαφορες σε τιμες attenuation στο χαλκο παρουσιαζονται απο υγρασιες-θερμοκρασιες-εξωτερικες παρεμβολες κλπ.

Γενικα το μοντεμ ειναι ενας πομποδεκτης. ΑΝ θεωρητικα ευρισκες ενα πομπο που να εξεπεμπε περισσοτερη ισχυ απο αυτη που εκπεμπουν αυτα που εχουμε ΚΑΙ ειχε ενα δεκτη με μεγαλυτερη ευαισθησια απο αυτη που εχουν αυτα που εχουμε ΤΟΤΕ, ναι , θα ειχες ενα snr μεγαλο ΑΡΑ θα κλειδωνες σε μεγαλυτερο data rate ΑΛΛΑ θα δημιουργουσες cross talk σε ολες τις υπολοιπες dsl του καλωδιου σου ΑΛΛΑ και θα αποσυγχρονιζες με καθε μικρη παρεμβολη.

Με μπερδεψες λιγο με τα ΑΝ και τα ΙΣΩΣ και τα ΔΕΝ χαχα αλλα ναι εννοουσα οτι με το Custom firmware του συγκεκριμενου ρουτερ μπορεις να αλλαξεις ευκολα το SNR margin ,τυπου DMT tool. προφανως και θα το πειραξω ελενγχομενα ωστε να μην εχω αποσυνδεσεις κλπκλπ.

jim_nut18
12-11-13, 14:12
Συνδεση forthnet 24/1
12 Νοεμβριου 2012
Upload:0.90 Mbps
Download:10.10 Mbps
12 Νοεμβριου 2013
Upload:0.90 Mbps
Download:7.80 Mbps

http://i.imgur.com/8joqbzu.png

zenith
12-11-13, 14:48
Με μπερδεψες λιγο με τα ΑΝ και τα ΙΣΩΣ και τα ΔΕΝ χαχα αλλα ναι εννοουσα οτι με το Custom firmware του συγκεκριμενου ρουτερ μπορεις να αλλαξεις ευκολα το SNR margin ,τυπου DMT tool. προφανως και θα το πειραξω ελενγχομενα ωστε να μην εχω αποσυνδεσεις κλπκλπ.

Ενταξει, προσπαθησα νa ειμαι οσο πιο περιεκτικος και συντομος γινεται. :)

Βασικα κολλησα με τις φρασεις:

συμφωνα με τον ιδιο το argus συνηθως συγχρονιζει λιγοτερο απο τα μοντεμ επειδη ειναι πιο αυστηρο και ανεβαζει το attenuation.
και

Μη τούς αφήνετε να σας κοροιδεύουν, πάρτε modem που μπορείτε να αλλάξετε το snr

τα οποια ειναι λαθος.

manwlhs7
12-11-13, 23:29
Μήπως φταίει καμιά αλλαγή σε ΚΑΦΑΟ λόγω VSDL;

χτες κατι εκαναν οι τεχνικοι του οτε σε ενα καφαω εξω απο την πολυκατοικια μου και εκεινη την μερα δεν ειχα τηλεδωνο(!).. την επομενη μερα που φωναξα τον τεχνικο (μεσω του 13888) απο 12 mbps που κλειδωνα τωρα ειμαι στα 7+.. τεσπα αν συνεχιστει και αυριο-μεθαυριο θα ξαναπαρω στο 13888.....

PGouv
14-11-13, 21:00
Και εγω συχρονιζα στα 22,5 και τωρα 14,5 -15 . Δε ξερω τι μπορει να φταιει

adni18
15-11-13, 01:41
Και εγω συχρονιζα στα 22,5 και τωρα 14,5 -15 . Δε ξερω τι μπορει να φταιει

Κατι φταιει...δεν μπορει να ειναι συμπτωσεις... :hmm:

eudel
16-11-13, 09:03
Και εγώ παιδιά συγχρόνιζα 12,5 για πολλά χρόνια στον ΟΤΕ.
Αποσυνδέθηκα από το δίκτυο τους πριν 1 μήνα, πήγα forthnet me 15 ξαναγύρισα λόγω καλύτερης προσφοράς στον ΟΤΕ.
Συγχρόνιζα στα 7 και με δήλωση βλάβης, κατάφερα να πάω στα 9.
Περιοχή Χαριλάου Θεσσαλονίκη.

fcuk
17-11-13, 00:43
Και πανω που ελεγα α τι ωραια, επανηλθα τουλαχιστον στα προηγουμενα, ισως οχι σε ικανοποιητικα επιπεδα αλλα τουλαχιστον οχι χειροτερα, βλεπω το ωραιο μου ρουτερακι να συγχρονιζει σημερα το πρωι στα 9mbps, απο 12 που ημουνα προχτες. Το διαπιστωνω και λεω κατσε να κανω ενα ρεσταρτ να στρωσει, ΑΜ ΔΕ... εγινε χειροτερα, απο 9+ πηγε στα 6.8mbps. Ε συγγνωμη κιολας αλλα εχει και η υπομονη και η καλοσυνη τα οριας της, δε θα καθομαι να πληρωνω 40 ευρω στον ΟΤΕ για να με δουλευει καθε τρεις και λιγο με την ταχυτητα. Ειναι προφανες οτι ειτε εχει προβλημα η γραμμη η το καφαο ειτε η πορτα, δεχνικος δεν ειμαι δε ξερω τι μπορει να εχει προβλημα, ειτε μειωνουν με πολυ υπουλο τροπο τις ταχυτητες των γραμμων.

- - - Updated - - -





ADSL Link
Downstream
Upstream


Link Rate
7787 Kbps
1023 Kbps


Line Attenuation
18.0 dB
12.2 dB


Noise Margin
10.9 dB
11.3 dB



Τωρα για καποιο λογο συγχρονισε στα 7+ μετα απο ενα ακομα ρεσταρτ...

Και σκεφτομαι τωρα εγω, να ξανακαλεσω το 13888 να μου πει τι? να μου ξαναφερει τεχνικο να προσπαθει να αλλαξει τις διαφορες πορτες στο καφαο μπας και βρει καποια αξιολογη (που δε νομιζω να υπαρχει διαθεσιμη κιολας)? Δεν ειναι πραγματα αυτα... γελοιοτητες ειναι, μια εταιρια την οποια την χρυσοπληρωνουμε χρονια τωρα σαν ελληνικος λαος της οποια τα βηματα προοδου και αναπτυξης ειναι τοσο απελπιστηκα αργα. 40 ευρω για ταχυτητες της ταξεως των 7Mbps με την δικαιολογια οτι το δικτυο ΑΥΤΟ μπορει να παρεχει στη συγκεκριμενη περιοχη. Ε και τι με νοιαζει εμενα τι μπορει να παρεχει το δικτυο. Αν δε μπορει να παρεχει αξιολογες υπηρεσιες η αναβαθμισε το η μη βαζεις αλλους. Αλλα αναβαθμισε το πριν δημιουργηθουν προβληματα. Αλλα τι λεω...

eudel
17-11-13, 09:28
Συμφωνώ απόλυτα με τον fcuk. Αν δεν μπορούν να δώσουν υπηρεσίες ανάλογες της χρέωσης τους θα πρέπει να κατεβάσουν τις τιμές τουλάχιστον.
Εγώ πάντως λέω να φύγω από οτε. Αλλά τώρα μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω πέναλτυ οπότε θα έχουμε νέες περιπέτειες!

fcuk
17-11-13, 12:56
Συμφωνώ απόλυτα με τον fcuk. Αν δεν μπορούν να δώσουν υπηρεσίες ανάλογες της χρέωσης τους θα πρέπει να κατεβάσουν τις τιμές τουλάχιστον.
Εγώ πάντως λέω να φύγω από οτε. Αλλά τώρα μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω πέναλτυ οπότε θα έχουμε νέες περιπέτειες!

ηταν σιγουρα εκτος περιοχης, δεν ειναι πεναλτυ... !:p

babis3g
17-11-13, 14:10
Συμφωνώ απόλυτα με τον fcuk. Αν δεν μπορούν να δώσουν υπηρεσίες ανάλογες της χρέωσης τους θα πρέπει να κατεβάσουν τις τιμές τουλάχιστον.
Εγώ πάντως λέω να φύγω από οτε. Αλλά τώρα μου λένε ότι πρέπει να πληρώσω πέναλτυ οπότε θα έχουμε νέες περιπέτειες!αφου απ' οτι διαβαζω στο ιδιο θεμα και αλλοι παροχοι κοβουν ταχυτητες εκτος αν εχουν αλλες τιμες, οποτε κανε υπομονη ... εγω εδω (για την ωρα) δεν εχω τετοιο προβλημα οποτε μαλλον ειναι κατα περιοχες που ειναι υπερφορτωμενες

fcuk
17-11-13, 15:42
αφου απ' οτι διαβαζω στο ιδιο θεμα και αλλοι παροχοι κοβουν ταχυτητες εκτος αν εχουν αλλες τιμες, οποτε κανε υπομονη ... εγω εδω (για την ωρα) δεν εχω τετοιο προβλημα οποτε μαλλον ειναι κατα περιοχες που ειναι υπερφορτωμενες

και κατα ποσον εισαι νομιμο να κοβουν ταχυτητες? δε καταλαβα, τι σοι μοδα ειναι αυτη? οταν αγοραζεις ενα προιον απο καποιο καταστημα-εμπορο-κλπ κλπ περιμενεις να ειναι ολοκληρωμενο, να δουλευει σωστα και να δικαιολογει τα λεφτα που ξοδεψες για να το αποκτησεις. Αν ειναι ελλατωματικο το πας πισω. Μου φαινεται οτι οι εταιριες τηλεπικοινωνιας (οτε + εναλλακτικοι) εχουν βρει εναν πολυ κομψο τροπο να κρυβονται πισω απο τα πολλα προβληματα τους.

sdikr
17-11-13, 15:45
και κατα ποσον εισαι νομιμο να κοβουν ταχυτητες? δε καταλαβα, τι σοι μοδα ειναι αυτη? οταν αγοραζεις ενα προιον απο καποιο καταστημα-εμπορο-κλπ κλπ περιμενεις να ειναι ολοκληρωμενο, να δουλευει σωστα και να δικαιολογει τα λεφτα που ξοδεψες για να το αποκτησεις. Αν ειναι ελλατωματικο το πας πισω. Μου φαινεται οτι οι εταιριες τηλεπικοινωνιας (οτε + εναλλακτικοι) εχουν βρει εναν πολυ κομψο τροπο να κρυβονται πισω απο τα πολλα προβληματα τους.

Τα 1024kbps (μισθωμένο) με εγγύηση κάνουν μόνο 750 με 850 τον μήνα, εκεί πάντα λαμβάνουν τα 1024

το adsl το πουλάνε για εως και χωρίς καμιά εγγύηση , όχι 24αρι βρέξει χιονίσει, θα πρέπει και εμείς να ξέρουμε τι αγοράζουμε
ΥΓ δεν κόβουν ταχύτητες, η ίδια η τεχνολογία που γίνεται χρήση έχει περιορισμούς, πχ crosstalk, μοίρασμα τις σύνδεσης μεταξύ των χρηστών, πχ ενα dslam με 100 χρήστες έως 24 δεν έχει 100 * 24 συνήθως έχει 10 * 24 ή και λιγότερο

babis3g
17-11-13, 16:26
Τα 1024kbps (μισθωμένο) με εγγύηση κάνουν μόνο 750 με 850 τον μήνα, εκεί πάντα λαμβάνουν τα 1024

το adsl το πουλάνε για εως και χωρίς καμιά εγγύηση , όχι 24αρι βρέξει χιονίσει, θα πρέπει και εμείς να ξέρουμε τι αγοράζουμε
ΥΓ δεν κόβουν ταχύτητες, η ίδια η τεχνολογία που γίνεται χρήση έχει περιορισμούς, πχ crosstalk, μοίρασμα τις σύνδεσης μεταξύ των χρηστών, πχ ενα dslam με 100 χρήστες έως 24 δεν έχει 100 * 24 συνήθως έχει 10 * 24 ή και λιγότερο
γινεται κατνομη απο το κομβο οπως το λεει ο Moderator. Το ασχημο ειναι οτι αν γεμισει προσθετουν και αλλους (δεν ειμαστε σιγουροι οτι ισχυει το ιδιο & σε ολους η σε εσενα) αλλα δυστυχως αυτο γινεται και Αγγλια που ημουν
Αλλιως παμε σε μισθωμενες γραμμες, αποκλειστικα για εμας αλλα κοστιζουν

sdikr
17-11-13, 16:30
γινεται κατνομη απο το κομβο οπως το λεει ο Moderator. Το ασχημο ειναι οτι αν γεμισει προσθετουν και αλλους (δεν ειμαστε σιγουροι οτι ισχυει το ιδιο & σε ολους η σε εσενα) αλλα δυστυχως αυτο γινεται και Αγγλια που ημουν
Αλλιως παμε σε μισθωμενες γραμμες, αποκλειστικα για εμας αλλα κοστιζουν

Για Αγγλία που λες, το φυσιολογικό είναι 1:50 δηλαδή έχουμε 50 χρήστες έως 24 έχουμε μια γραμμή 24 με το δίκτυο, στην Ελλάδα κάποτε που υπήρχε η αναφορά ήταν 1:20, τώρα είναι μάλλον ποιο κοντά στο 1:50 όπως και στον υπόλοιπο κόσμο

jim_nut18
18-11-13, 09:35
δεν αξιζει καν να εισαι στον οτε..να πω οτι θες καποια τηλεφωνα τσαμπα αν εχει καποιο προγραμμα που δε το εχουν αλλοι οκ..αλλα να πληρωνεις 40 ευρω μονο για το ιντερνετ ενω μπορεις να το εχεις τουλαχιστον στη μιση τιμη τοτε εισαι κοροιδο..
για μενα η adsl 24/1 δεν αξιζει ουτε 10 ευρω.

babis3g
18-11-13, 10:38
δεν αξιζει καν να εισαι στον οτε..να πω οτι θες καποια τηλεφωνα τσαμπα αν εχει καποιο προγραμμα που δε το εχουν αλλοι οκ..αλλα να πληρωνεις 40 ευρω μονο για το ιντερνετ ενω μπορεις να το εχεις τουλαχιστον στη μιση τιμη τοτε εισαι κοροιδο..
για μενα η adsl 24/1 δεν αξιζει ουτε 10 ευρω.H αληθεια ειναι οτι τον βρισκω λιγο ακριβο αλλα οχι και 10 ευρω ;) ... τωρα θα δωσει ο Σαμαρας τζαμπα :whistle:

fcuk
18-11-13, 12:29
H αληθεια ειναι οτι τον βρισκω λιγο ακριβο αλλα οχι και 10 ευρω ;) ... τωρα θα δωσει ο Σαμαρας τζαμπα :whistle:

στην βουλγαρια τα 100Mbps με οπτικες ινες κοστιζουν 20 ευρω το μηνα. Και αν δε μας αρεσει η βουλγαρια επειδη ειναι ακραιο παραδειγμα το αλλο παραδειγμα ειναι η σουηδια που τα 100Mbps επισης κοστιζουν περιπου 22ευρω το μηνα. Α ναι, εχουν και γραμμες 500Mbps...

babis3g
18-11-13, 13:06
καθηστε ρε παιδια 10 & 20 ευρω ... υπαρχει καποιο λινκ??
μηπως εννοειται χωρις το παγιο ... αν ναι συμφωνω η εκτος αν υπαρχουν καποιες περιορισμενου χρονου προσφορες ... ουτε και εγω αγγλια δεν πηγαινε με το παγιο 10 & 20 ευρω ... το SKY ειχε το ιντερνετ για 8 λιρες απεριοριστο και η Talk Talk με 4 λιρες στα 40 GB χρηση το μηνα αλλα οταν πηγαινες στην σελιδα τους εκαναν προσθεση την γραμμη τηλεφωνου με παγιο γραμμης και εβγαινε απο 25αρα και πανω αλλα οχι 10-20 ... τωρα οπως ειπα 40 στο συνολο με τον ΟΤΕ η αληθεια το βρισκω λιγο ακριβο

και στην Αγγλια εχουν 360μβ και ηδη κανουν δοκιμες με 1 GB αλλα αυτες ειναι αλλες τιμες αλλο σερβις ... δεν το βαζουν δωρεαν οπως το adsl/vdsl ... χρειαζεται το συνεργειο να σκαψει δρομους να βαλει κολονες κλπ να φερουν την οπτικη ινα στο σπιτι για μας μονο ... μιλαμε για καθε 100 μετρα μια 100σταρα λιρες (απο το local noodle) & μια 500ασα για τον κοπο του συνεργειου ... αυτοι που μενουν στο χιλιομετρο πανε πανω απο 1500 λιρες μονο η συνδεση και 2-3 χρονια (δεν θυμαμε) συμβολαιο ... κατι αναλογο πιστευω θα ειναι και εδω και στο καναδα/βουλγαρια

βεβαια υπαρχει αλλο ενα σερβις που μοιραζετε και δεν γινονται περετερω εξοδα μεχρι το 1GB FTTB (to the building) αλλα δεν κοστιζει 10-20 ... αλλα τελευταια φορα που κοιταξα περσι ηταν στις 80 λιρες χωρις τηλεφωνο αυτο
Αυτο ομως οταν ηταν πολλοι χρηστες μεσα μπορουσε να πεσει και στα 200 μβ οποτε με τα λεφτα που πληρωνες υπηρχαν παραπονα οπως εμεις εδω με το adsl που υπαρχουν πολλοι πανω στις γραμμες και προφανως οι υποδομες μικροτερες

Συμπερασμα παντου με οποιο σερβις τα ιδια εκτοσ αν πας για αποκλειστικα δικη σου γραμμη

fcuk
18-11-13, 13:43
Βεβαιως και υπαρχει λινκ, δες ΕΔΩ (http://vivacom.bg/en/residential/prices_and_services/internet_connections/vivacom_fiber_net_/vivacom_fiber_net_100) το βουλγαρικο ιντερνετ και ΕΔΩ (https://www.comhem.se/bredband/bredbandspaket/bredband-100-koax-33308#cPackageDescription) το Σουηδικο:)

babis3g
18-11-13, 17:11
Βεβαιως και υπαρχει λινκ, δες ΕΔΩ (http://vivacom.bg/en/residential/prices_and_services/internet_connections/vivacom_fiber_net_/vivacom_fiber_net_100) το βουλγαρικο ιντερνετ και ΕΔΩ (https://www.comhem.se/bredband/bredbandspaket/bredband-100-koax-33308#cPackageDescription) το Σουηδικο:)
στο σουηδικο ειναι special offer οι πρωτοι 3 μηνες με 199, μετα ειναι 399 κρονες δηλαδη γυρω στα 45 ευρω (ειπα εκτος απο προσφορα) αλλα η αληθεια για vdsl ειναι καλη τιμη
στο βουλγαρικο πραγματι δεν βλεπω με μια γρηγορη ματια να υπαρχει προσφορα οποτε παω πασο :) με 20 περιπου ευρο οπτικες ινες ... μπορω να αγορασω απο Βουλγαρια??? :p :)
Ευχαριτσω για τα λινκς :)

Ingenius
18-11-13, 22:52
και στην Αγγλια εχουν 360μβ και ηδη κανουν δοκιμες με 1 GB αλλα αυτες ειναι αλλες τιμες αλλο σερβις ... δεν το βαζουν δωρεαν οπως το adsl/vdsl ... χρειαζεται το συνεργειο να σκαψει δρομους να βαλει κολονες κλπ να φερουν την οπτικη ινα στο σπιτι για μας μονο ... μιλαμε για καθε 100 μετρα μια 100σταρα λιρες (απο το local noodle) & μια 500ασα για τον κοπο του συνεργειου ... αυτοι που μενουν στο χιλιομετρο πανε πανω απο 1500 λιρες μονο η συνδεση και 2-3 χρονια (δεν θυμαμε) συμβολαιο ... κατι αναλογο πιστευω θα ειναι και εδω και στο καναδα/βουλγαρια


Στα 300 μέτρα κερνάνε και καμιά μακαρονάδα δώρο;; :rofl::p

fcuk
20-11-13, 11:55
στο σουηδικο ειναι special offer οι πρωτοι 3 μηνες με 199, μετα ειναι 399 κρονες δηλαδη γυρω στα 45 ευρω (ειπα εκτος απο προσφορα) αλλα η αληθεια για vdsl ειναι καλη τιμη
στο βουλγαρικο πραγματι δεν βλεπω με μια γρηγορη ματια να υπαρχει προσφορα οποτε παω πασο :) με 20 περιπου ευρο οπτικες ινες ... μπορω να αγορασω απο Βουλγαρια??? :p :)
Ευχαριτσω για τα λινκς :)

ναι βεβαια συγκρινε το βιοτικο επιπεδο και τους μισθους της σουηδιας με τους ελληνικους! Οταν ο βασικος εκει ειναι 1500+ και εδω ειναι 500.. εε... τα 45 ευρω το μηνα για vdsl ειναι τιποτα! εδω πληρωνουμε 40 για να μην πω τι! Παρακαλω, δεν κανει τιποτα, να σαι καλα!;)

spdtst
21-11-13, 21:22
Μέχρι προχτές συγχρόνιζα στα 26-27 (VDSL 30)και εδώ και δύο ημέρες συγχρονίζω στα 15.5.
Αφού τηλεφώνησα στον ΟΤΕ και ήρθε ο τεχνικός, μετά τις προσπάθειες που έκανε, μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ότι θα προτείνει να με ρίξουν σε απλή ADSL.

Μετά που διάβασα όλα τα σχόλια σας, μου γεννιέται μια υποψία ότι επειδή δεν μπορεί να υποστηρίξει πολλούς συνδρομητές κόβει από κάποιους που ήδη έχουν καλή γραμμή μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα (οπότε θωρούνται και πελάτες) και δίνει τις καλές γραμμές σε καινούργιους….


Περιοχή Νέα Σμύρνη Αθήνα

babis3g
21-11-13, 21:33
Μέχρι προχτές συγχρόνιζα στα 26-27 (VDSL 30)και εδώ και δύο ημέρες συγχρονίζω στα 15.5.
Αφού τηλεφώνησα στον ΟΤΕ και ήρθε ο τεχνικός, μετά τις προσπάθειες που έκανε, μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ότι θα προτείνει να με ρίξουν σε απλή ADSL.

Μετά που διάβασα όλα τα σχόλια σας, μου γεννιέται μια υποψία ότι επειδή δεν μπορεί να υποστηρίξει πολλούς συνδρομητές κόβει από κάποιους που ήδη έχουν καλή γραμμή μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα (οπότε θωρούνται και πελάτες) και δίνει τις καλές γραμμές σε καινούργιους….


Περιοχή Νέα Σμύρνη Αθήνα
δεν μπορω να μην μιλησω ... κριμα ... σου ειπε γιατι αυτο??? αφου ερχονταν η γραμμη καλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.