PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαθεσιμοτητα VDSL και αξιοπιστια συστηματος ελεγχου



Rezwalker
11-11-13, 16:05
Καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι εδώ και αρκετούς μήνες για την παροχή υπηρεσίας VDSL
Σε επανειλημμένους ελέγχους στο σύστημα τις forthnet πάντα μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζεται η υπηρεσία στην περιοχή μου.
Η απόσταση από το αστικό κέντρο υπολογίζεται περίπου στα 1365 μέτρα.
Γνωρίζω ότι τα 1000 μετρα είναι το ανώτερο αποδεκτό από την εταιρεία.
Παρόλα αυτά θα ήθελα να τονίσω κάτι που μου κάνει εντύπωση μεγάλη και θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις από μέρους σας.
Σε διπλανό δρόμο στην περιοχή μου (ούτε λίγο ούτε πολύ περίπου 60-70 μέτρα από την οικεία μου)
και σε συγκεκριμένη διεύθυνση και τηλεφωνικό αριθμό που γνωρίζω φιλικού προσώπου (Η διεύθυνση και ο τηλεφωνικός αριθμός στην διάθεση σας να το ελέγξετε και μονοι σας για του λόγου το αληθές), σε έλεγχο στο σύστημα τις Forthnet βγάζει το εξής: "Υπάρχει δυνατότητα απόκτησης VDSL υπηρεσιών με ταχύτητες έως 50Mbps στην περιοχή σας" !
Αναρωτιέμαι 2 πράγματα λοιπόν:
1) Πόσο αξιόπιστος είναι τελικά αυτός ο τρόπος ελέγχου με δεδομένο το παραπάνω παράδειγμα
2) Πως εξηγείται να με βγάζει στα 1365 μέτρα και στο διπλανό στενό να είναι κάτω από 1000 μέτρα (για να δίνει πρόσβαση έως 50mbps)
Τι δεν καταλαβαίνω με λίγα λόγια...

ευχαριστώ.

Forthnet.Nova.Rep5
12-11-13, 13:32
Αγαπητέ/ή Rezwalker,

To εργαλείο της εταιρείας μας στο site προφανώς και δεν μπορεί να εντοπίσει επακριβώς την αποστασή σας απο το αστικό κέντρο, μόνο κατα προσέγγιση. Για να είστε σίγουρος για την απόσταση σας προτείνουμε να επικοινωνήσετε με το τεχνικό τμήμα της εταιρείας μας στο 13831 ή να μας αφήσετε το τηλέφωνό σας να σας καλέσουμε άμεσα για ακριβή μέτρηση. Απο εκει και ύστερα, η περίπτωση που αναφέρετε είναι δυνατή. Αυτό οφείλεται στο οτι αυτό που μετράει πραγματικά για την δυνατότητα στο vdsl δεν είναι η απόσταση απο το αστικό κέντρο, αλλά το πραγματικό μήκος του βρόχου σας, της γραμμής σας. Αυτό πρακτικα σημαίνει οτι μπορεί η πραγματική απόσταση απο το αστικό κέντρο να είναι μικρή, αλλά το μήκος της γραμμής σας ( με τις διάφορες διακλαδώσεις κτλ) μπορεί να είναι σημαντικά μεγαλύτερο, πράγμα που εμποδίζει την δυνατότητα για vdsl. Σε κάθε περίπτωση είμαστε στη διάθεση σας για διευκρινίσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.