PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιστοποιηση σύνδεσης Wind



testgio
12-11-13, 20:07
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω 3 ερώτησεις που αφορούν την βελτιστοποίηση της γραμμής μου.Σε γενικές γραμμές είμαι καλυμμένος από το download speed και θα ήθελα να βελτιώσω το ping της γραμμής

1)Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το Qos του router για να περιορίσω το bandwidth που παραχωρείται στην ασύρματη σύνδεση.Προσπάθησα να το πετύχω αυτό με το zte router της wind αλλά από οτι κατάλαβα δεν προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες.Υπάρχει κάποιο router που να προσφέρει αυτήν την δυνατότητα? Η αν έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο router για να αντικαταστήσει το zte.(με τιμή γύρω στα 50 ευρώ)

2)Πέρα απο την αλλαγή του datapath σε fast υπάρχει κάποια αλλή αλλαγή που θα βελτιώσει τo ping της γραμμής μου?Τέλος παραθέτω και της πληροφορίες για την γραμμή όπως τις αναφέρει το router.

Ευχαριστώ.

superalex405
06-12-13, 11:58
Πρώτα απ'όλα με το attentuation της γραμμής σου θα έπρεπε να συγχρονίζεις σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Επιπλέον καλό θα ήταν να βεβαιωθείς για το αν είσαι σε fast path. Δοκίμασε να κάνεις ping στο ftp.ntua.gr άμα το ping είναι μεγαλύτερο από 15 ms τότε δεν νομίζω να είσαι σε fast-path. Όσο για το router δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά. :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.