PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλλήνη PCM



pablito_gr
15-02-07, 09:47
Κανένα νέο για την αναβάθμιση των γραμμών στην Παλλήνη δεν υπάρχει φαντάζομαι. Εδώ και δύο χρόνια ο εργολάβος του ΟΤΕ ολοκληρώνει το έργο αναβάθμισης της καλωδίωσης στην περιοχή προκειμένου να απομακρυνθεί το PCM.
Ακόμα όμως τίποτα! Και το χειρότερο είναι ότι όταν τους πάρεις τηλέφωνο απαντούν "Σύντομα θα ολοκληρωθούν τα έργα".
Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο ή μας δουλεύουν κανονικά?

flatrate
15-02-07, 10:21
Tι θες να πεις?

ISDN δεν δινουν ? (παρολο που υπαρχουν PCM και για ISDN γραμμες βλεπε DS-PCM/P της intracom). Τα PCM τα φορτωνει επίτηδες στις αναλογικες γραμμες ο οτε με σκοπο να μεταβουν οσοι θελουν νετ/καλυτερη ποιοτητα σε isdn (γνωστη τακτικη). Υπαρχει τροπος να καταλαβεις αν εισαι ή οχι σε PCM.

mephisto
15-02-07, 10:41
για πειτε γιατι ενδιαφερει ενα φιλο μου που εφαγε ενα cube στο κ.λ.ο....

pablito_gr
15-02-07, 11:26
Οχι το τηλέφωνό μου είναι σε PCM και δεν γίνεται αναβάθμιση σε ISDN. Ούτε αναγνώριση κλήσεων δεν μπορώ να βάλω μου είπαν. Πρέπει να περιμένουμε τα συνεργεία του ΟΤΕ να σκάψουν τους δρόμους να περάσουν καλώδια. Εντωμεταξύ εδώ και 2 χρόνια συμβαίνει αυτή η ιστορία και κανένας από τον ΟΤΕ δεν μπορεί να δώσει χρονοδιάγραμμα έργου.

flatrate
15-02-07, 19:53
Αυτό πάντως θα αφορά και τους γείτονες σου εκεί οποτε ψαχτείτε ομαδικά νομικά να δείτε τι μπορείτε να κάνετε. Είναι απαράδεκτο να μην μπορείς να βάλλεις τόσο isdn για τηλεφωνία όσο και dsl!

tsitoudi
19-02-07, 06:18
Έχω κολλητό που έχει το ίδιο πρόβλημα.Όλη η Παλλήνη είναι σε pcm και δεν φαίνεται να αλλάζει σύντομα αυτό.Από όσο ξέρω,δεν υπάρχει καν πρόβλεψη για αναβάθμιση δικτύου οπότε όσοι την περιμένετε,οπλιστείτε με υπομονή.Επίσης,το ίδιο δύσκολο να δουλέψει και η "πατέντα" της PSTN(pcm)->BRA.Δεν υπάρχει καμία απολύτως υποδομή αυτήν την στιγμή για μετατροπές.

lightg3
21-09-07, 08:45
Και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα.

Μάλιστα από επιστολή που είχα στείλει στο υπουργείο μεταφορών για το θέμα, μου απάντησαν ότι λόγο προβλήματος με τον προηγούμενο εργολάβο (τα πήρα χοντρά, έκανε 2 τρύπες και έφυγε) το έργο σταμάτησε. Αλλά θα έκαναν δημοπράτηση στο τέλος Ιουλίου για να αναλάβει αλλος και να έχει ολοκληρωθεί το έργο στο τέλος του 2007.
Βέβαια τώρα με τις εκλογές σίγουρα θα πήρε και νέα αναβολή.
Αλήθεια μήπως έχει δεί κανείς στην Παλλήνη να σκάβετε τίποτα; Εγώ που μένω απο την κάτω πλευρά, κοντά στο 1ο Σχολείο και την πλατεία, δεν έχω να γίνετε κάτι. Απο την πάνω ξέρετε κάτι;

Μήπως να μαζευτούμε όλοι μαζί να γίνει τίποτα.

chrisyah
27-09-07, 04:38
Να μάστε...

Είμαι καινούργιος κάτοικος Παλλήνης (περιοχή γεφυράκι) για όσους γνωρίζουν...

Έκανα μεταφορά γραμμής από το Πολύγωνο αθήνας χωρίς να αλλάξω το νούμερο (210 644xxxx)

Κλασσικά εικονογραφημένα όταν έγινε η σύνδεση ο υπάλληλος του ΟΤΕ με ενημέρωσε πως είμαι πάνω σε pcm.

Επισκέφτηκα το oteshop της Παλλήνης για να ζητήσω αναβάθμιση γραμμής. Ο υπάλληλος με κοίταξε περίεργα και με ρώτησε αν θέλω "γρήγορο internet". Στην καταφατική μου απάντηση μου είπε πως δυστυχώς δεν γίνεται τίποτε....

Του αντιπρότεινα την μετατροπή σε ISDN και αφού με αγριοκοίταξε μου είπε πως ακόμα και αν κάνω την αίτηση αυτή θα κολλήσει.....

Σκέπτομαι να κάνω την αίτηση και σε περίπτωση αδυναμίας να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Στην Παλλήνη υπάρχει γραφείο ΟΤΕ ? (οχι oteshop) και που είναι ?

potmos
04-10-07, 20:58
Δεν υπάρχουν πλέον γραφεία ΟΤΕ, μόνο OTEshops. Το έμαθα όταν προσπάθησα να σκαλίσω κι εγώ τί συμβαίνει, που έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην Παιανία.

Papados
05-10-07, 11:04
η αναγνώριση κλείσεις "περνάει" από το pcm

Papados
05-10-07, 11:20
Οχι δεν πειράζει. ετσι κι αλλιώς το μήνυμα ήταν ανορθόγραφο:)
Λοιπόν, υπάρχουν PCM από όπου περνάει το "σήμα" της αναγνώρησης, αρα εσύ στην τηλεφωνική σου συσκευή θα βλέπεις κανονικά ποιος σε καλεί και ας είσαι επάνω σε PCM.
Για να μάθεις εάν είσαι πράγματι σε PCM κοίτα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1144296&postcount=26) ή πάρε το 134 να δεις τι θα σου πούνε.

στα μηνύματα σου γράφε Ελληνικά. Είναι από τους βασικούς κανόνες του Forum

athageorge
05-10-07, 11:27
Ευχαριστώ, παω το απογευμα να τη μετρησω.

Παντως μιλαμε για Παλληνη (το σπιτι της αδερφης μου) , οποτε μαλλον ειμαι χλωμος ε???

Papados
05-10-07, 11:30
Πολύ χλωμός.......;)

chrisyah
05-10-07, 18:27
η αναγνώριση κλείσεις "περνάει" από το pcm


Η αναγνώριση κλήσης στις περισσότερες των περιπτώσεων ΔΕΝ περνάει από το PCM...

Papados
06-10-07, 14:40
Η αναγνώριση κλήσης στις περισσότερες των περιπτώσεων ΔΕΝ περνάει από το PCM...

Στις περισσότερες, όχι όλες. Τουλάχιστον στον από πάνω μου (όροφο εννοώ:)) περνάει.

chrisyah
06-10-07, 15:13
Στις περισσότερες, όχι όλες. Τουλάχιστον στον από πάνω μου (όροφο εννοώ:)) περνάει.

Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό...

paraponiaris
06-10-07, 15:26
παιδια μενω παλληνη κ ολα σταματανε στην αγια παρασκευη!!!ρε 5 χιλιομετρα ειμαστε απο κει k μια οπτικη ινα δεν μπορουν να φερουν??Και αυτη τη μετατροπη που λετε...χρρρροοοοονιιιαααα την ακουμε.... :down:

paraponiaris
06-10-07, 15:28
ρε chrisyah οχι και χωριο η παλληνη...το κεντρο του κοσμου...λολ

chrisyah
06-10-07, 16:37
ρε chrisyah οχι και χωριο η παλληνη...το κεντρο του κοσμου...λολ




Εξάρχεια -> Πολύγωνο (γκύζη) - > Παλλήνη...

Όπως και να το κάνεις χωριό είναι...

chrisyah
19-05-08, 11:59
Είμαι πολύ χαρούμενος !!!

Ύστερα από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες μετατροπής σε ISDN λόγο γείωσης από τον ΠΟΤΕ :

εδώ και μια βδομάδα σκάβει η Intrakat για λογαριασμό της HOL και περνάει οπτικές ίνες...

Είναι να μην είμαι χαρούμενος ???

vazelo
19-05-08, 12:37
Κοιτα μην σε δει κανας συνδικαλιστης απο οτε μερια, μ'αυτα που λες, θα χουμε αλλα....


(Κ μετα θα φταιει το ξεπουλημα στην D.T.)

DSLaManiaC
19-05-08, 12:40
Είμαι πολύ χαρούμενος !!!

Ύστερα από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες μετατροπής σε ISDN λόγο γείωσης από τον ΠΟΤΕ :

εδώ και μια βδομάδα σκάβει η Intrakat για λογαριασμό της HOL και περνάει οπτικές ίνες...

Είναι να μην είμαι χαρούμενος ???

Κάτι μου λέει οτι εαν δεν είσαι σε καθαρό βρόχο και ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα να πας όσες οπτικές και να δείς ιδιόκτητο δε θα δείς..

xmperop1
19-05-08, 14:05
Είμαι πολύ χαρούμενος !!!

Ύστερα από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες μετατροπής σε ISDN λόγο γείωσης από τον ΠΟΤΕ :

εδώ και μια βδομάδα σκάβει η Intrakat για λογαριασμό της HOL και περνάει οπτικές ίνες...

Είναι να μην είμαι χαρούμενος ???

Το πρόβλημα σου δεν είναι να έχει οπτική ίνα το Α.Κ Παλλήνης -άλλωστε είναι για άλλη δουλειά - αλλά από το καφαο της γειτονιάς σου μέχρι το σπίτι σου να υπάρχουν ελεύθερες γραμμές ( χαλκός).

chrisyah
19-05-08, 14:16
Υπάρχουν άλλα θέλει μέσο...

Α/Κ Παλλήνης δεν υπάρχει...

Η Παλλήνη εξυπηρετειται από το Α/Κ Γέρακα και από το Α/Κ στα γλυκά νερά.

xmperop1
19-05-08, 19:54
Υπάρχουν άλλα θέλει μέσο...

Α/Κ Παλλήνης δεν υπάρχει...

Η Παλλήνη εξυπηρετειται από το Α/Κ Γέρακα και από το Α/Κ στα γλυκά νερά.

Δεν αλλάζει τίποτα σε αυτά που γράφω το θέμα είναι να υπάρχουν ελεύθερα ζευγάρια χαλκού.

lightg3
20-05-08, 00:30
Λοιπόν όπως λέει και ο φίλος chrisyah, είδα και εγώ κάτι σκαψίματα στην Παλλήνη (περιοχή κάτω από Μαραθώνος προς περιφερειακό) και ρώτησα έναν εργάτη και μου είπε ότι είναι Vodafone, και μάλιστα τα καλώδια κατέληξαν σε τρύπα στο δρόμο που έγραφε Vodafone. Βέβαια το πρόβλημα με το PCM που έχω και εγώ παραμένει και ακόμα δεν ξέρω πως θα φύγει.

Πάντος για τα έργα του ΟΤΕ που δεν ολοκληρώνονται ποτέ, ενώ έχει γίνει ανάληψη έργου από τον περασμένο Δεκέμβριο, έχουν σταματήσει λόγο του Δήμαρχου :down: που ζητάει αποζημιώσεις για τα έργα που θα γίνουν. (τουλάχιστον αυτό μου λένε από τον ΟΤΕ).

pnikolo
20-05-08, 01:09
Λοιπόν όπως λέει και ο φίλος chrisyah, είδα και εγώ κάτι σκαψίματα στην Παλλήνη (περιοχή κάτω από Μαραθώνος προς περιφερειακό) και ρώτησα έναν εργάτη και μου είπε ότι είναι Vodafone, και μάλιστα τα καλώδια κατέληξαν σε τρύπα στο δρόμο που έγραφε Vodafone. Βέβαια το πρόβλημα με το PCM που έχω και εγώ παραμένει και ακόμα δεν ξέρω πως θα φύγει.

Πάντος για τα έργα του ΟΤΕ που δεν ολοκληρώνονται ποτέ, ενώ έχει γίνει ανάληψη έργου από τον περασμένο Δεκέμβριο, έχουν σταματήσει λόγο του Δήμαρχου :down: που ζητάει αποζημιώσεις για τα έργα που θα γίνουν. (τουλάχιστον αυτό μου λένε από τον ΟΤΕ).

Μαυρο στον Μαυρογιαλουρο :closed:

chrisyah
20-05-08, 11:52
Λοιπόν όπως λέει και ο φίλος chrisyah, είδα και εγώ κάτι σκαψίματα στην Παλλήνη (περιοχή κάτω από Μαραθώνος προς περιφερειακό) και ρώτησα έναν εργάτη και μου είπε ότι είναι Vodafone, και μάλιστα τα καλώδια κατέληξαν σε τρύπα στο δρόμο που έγραφε Vodafone. Βέβαια το πρόβλημα με το PCM που έχω και εγώ παραμένει και ακόμα δεν ξέρω πως θα φύγει.

Πάντος για τα έργα του ΟΤΕ που δεν ολοκληρώνονται ποτέ, ενώ έχει γίνει ανάληψη έργου από τον περασμένο Δεκέμβριο, έχουν σταματήσει λόγο του Δήμαρχου :down: που ζητάει αποζημιώσεις για τα έργα που θα γίνουν. (τουλάχιστον αυτό μου λένε από τον ΟΤΕ).


Ένδιαφέρον πληροφορία,

θα το έχω υπόψιν μου στις επόμενες δημοτικές εκλογές μιας και πλέον είμαι δημότης Παλλήνης...

Μπορείς να μου πεις σε ποιόν δρόμο είδες τα καλώδια ?

DSLaManiaC
20-05-08, 12:01
Δε μπορεί να οργανωθεί μια ομάδα και να ζητήσετε να μιλήσετε με το δήμαρχο?

chrisyah
20-05-08, 12:19
Δε μπορεί να οργανωθεί μια ομάδα και να ζητήσετε να μιλήσετε με το δήμαρχο?

Δεν θα ήταν άσχημα...

Στο μεταξύ στις 27/05 έχω κλείσει ραντευού (το τρίτο) για μετατροπή σε ISDN.

Παρόλο που δεν περιλαμβάνεται στην συμβατική υποχρέωση του ΟΤΕ περί καθολικής υπηρεσίας σκέφτομαι να προβώ σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Έτσι για το γαμώτο,

Δεν μπορεί ο γείτονας με το που μετακόμισε 4 μήνες μετά από μένα μέσα σε μια βδομάδα να συνδέεται με ADSL...

Γίνεται ???

xmperop1
20-05-08, 13:38
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1971163#post1971163

lightg3
20-05-08, 16:12
Λοιπόν το σκάψιμο το είδα να ξεκινα από την διασταύρωση Μαραθώνος και Εθνικής Αντιστάσεως να κατεβένει μέχρι την πλατεία και να στρίβει αριστερα στην Μεγάλου Αλεξάνδρου και να φτάνει μέχρι την ταβέρνα το Γεφυράκι (όπου είναi και το καπάκι με το λογοτυπο Vodafone).

chrisyah
20-05-08, 22:35
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1971163#post1971163

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά πράγματα, μένεις στην περιοχή ή γνωρίζεις "από μέσα" κάποιες πληροφορίες ???

........Auto merged post: chrisyah πρόσθεσε 5 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπόν το σκάψιμο το είδα να ξεκινα από την διασταύρωση Μαραθώνος και Εθνικής Αντιστάσεως να κατεβένει μέχρι την πλατεία και να στρίβει αριστερα στην Μεγάλου Αλεξάνδρου και να φτάνει μέχρι την ταβέρνα το Γεφυράκι (όπου είναi και το καπάκι με το λογοτυπο Vodafone).

Λοιπόν έπαθα την πλάκα μου...

Είδα και εγώ το καπάκι στην αρχή της Αλαμάνας. Άλλα δεν γράφει Vodafone, Panafon γράφει...

Και μου κάνει εντύπωση γιατί αυτό το καπάκι υπάρχει τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα...

Η απορία μου είναι η εξής :

Η Vodafone γνωρίζω ότι στήνει ιδιόκτητο...

Από την κάτω πλευρά της Παλλήνης ξεκινάει που υπάρχει πρόβλημα ?

Πάντως για την διασύνδεση των κτηρίων της δεν είναι. (οπτικός δακτύλιος)

Αυτός έχει ολοκληρωθεί εδώ και αρκετό καιρό...

Και μια άλλη απορία :

Από το καπάκι στην Αλαμάνας, που πάει ???

xmperop1
20-05-08, 23:53
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά πράγματα, μένεις στην περιοχή ή γνωρίζεις "από μέσα" κάποιες πληροφορίες ???

........Auto merged post: chrisyah πρόσθεσε 5 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Λοιπόν έπαθα την πλάκα μου...

Είδα και εγώ το καπάκι στην αρχή της Αλαμάνας. Άλλα δεν γράφει Vodafone, Panafon γράφει...

Και μου κάνει εντύπωση γιατί αυτό το καπάκι υπάρχει τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα...

Η απορία μου είναι η εξής :

Η Vodafone γνωρίζω ότι στήνει ιδιόκτητο...

Από την κάτω πλευρά της Παλλήνης ξεκινάει που υπάρχει πρόβλημα ?

Πάντως για την διασύνδεση των κτηρίων της δεν είναι. (οπτικός δακτύλιος)

Αυτός έχει ολοκληρωθεί εδώ και αρκετό καιρό...

Και μια άλλη απορία :

Από το καπάκι στην Αλαμάνας, που πάει ???

Εχω γνωστούς και στην περιοχή και πληροφορίες από "μέσα".

lightg3
21-05-08, 01:54
Λοιπόν, πήγα και πλήρωσα το κινητο μου (Vodafone)(στο κατάσημα Παλλήνης) σήμερα και ρώτησα. Δεν ήξεραν τίποτα για εργασίες ανάπτυξης δικτύου τους στην περιοχή. Αντιθέτως μου είπαν ότι ένας πελάτης τους, τους είπε ότι στην περιοχή πίσω από το κατάστημα τους, ο ΟΤΕ σκάβει για καλώδια.
Που φτάσαμε,( αν είναι αλήθεια ότι ξεκίνησαν απο τον ΟΤΕ να σκάβουν), να στο λένε από τη Vodafone.

chrisyah
21-05-08, 02:31
Λοιπόν, πήγα και πλήρωσα το κινητο μου (Vodafone)(στο κατάσημα Παλλήνης) σήμερα και ρώτησα. Δεν ήξεραν τίποτα για εργασίες ανάπτυξης δικτύου τους στην περιοχή. Αντιθέτως μου είπαν ότι ένας πελάτης τους, τους είπε ότι στην περιοχή πίσω από το κατάστημα τους, ο ΟΤΕ σκάβει για καλώδια.
Που φτάσαμε,( αν είναι αλήθεια ότι ξεκίνησαν απο τον ΟΤΕ να σκάβουν), να στο λένε από τη Vodafone.

Ναι άλλα το κατάστημα είναι από την πάνω πλευρά...

FuS
23-05-08, 18:49
Να μάστε...

Είμαι καινούργιος κάτοικος Παλλήνης (περιοχή γεφυράκι) για όσους γνωρίζουν...

Έκανα μεταφορά γραμμής από το Πολύγωνο αθήνας χωρίς να αλλάξω το νούμερο (210 644xxxx)

Κλασσικά εικονογραφημένα όταν έγινε η σύνδεση ο υπάλληλος του ΟΤΕ με ενημέρωσε πως είμαι πάνω σε pcm.

Επισκέφτηκα το oteshop της Παλλήνης για να ζητήσω αναβάθμιση γραμμής. Ο υπάλληλος με κοίταξε περίεργα και με ρώτησε αν θέλω "γρήγορο internet". Στην καταφατική μου απάντηση μου είπε πως δυστυχώς δεν γίνεται τίποτε....

Του αντιπρότεινα την μετατροπή σε ISDN και αφού με αγριοκοίταξε μου είπε πως ακόμα και αν κάνω την αίτηση αυτή θα κολλήσει.....

Σκέπτομαι να κάνω την αίτηση και σε περίπτωση αδυναμίας να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Στην Παλλήνη υπάρχει γραφείο ΟΤΕ ? (οχι oteshop) και που είναι ?

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ;;
Τον χρόνο σου θα χάσεις.
Ο ΟΤΕ υποχρεούται νομικά να διαμορφώσει το PCM αν το downstream rate σου είναι κάτω από 9600 baud (9.6 Kbps) ;)

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Tι θες να πεις?

ISDN δεν δινουν ? (παρολο που υπαρχουν PCM και για ISDN γραμμες βλεπε DS-PCM/P της intracom). Τα PCM τα φορτωνει επίτηδες στις αναλογικες γραμμες ο οτε με σκοπο να μεταβουν οσοι θελουν νετ/καλυτερη ποιοτητα σε isdn (γνωστη τακτικη). Υπαρχει τροπος να καταλαβεις αν εισαι ή οχι σε PCM.

Τι εννοείς; ότι ο οτέ βάζει παλμοκωδική διαμόρφωση την PSTN για να πάει ο ελάτης σε ISDN;;
Έλεος δηλαδή :down:

chrisyah
30-05-08, 20:30
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ;;
Τον χρόνο σου θα χάσεις.
Ο ΟΤΕ υποχρεούται νομικά να διαμορφώσει το PCM αν το downstream rate σου είναι κάτω από 9600 baud (9.6 Kbps) ;)


Αν διάβαζες λίγο παρακάτω θα έβλεπες ότι γνωρίζω πια είναι η καθολική υπηρεσία που υποχρεούται ο ΟΤΕ να μου παρέχει.

Η απορία μου σε σχέση με τον δήμαρχο είναι η εξής :

Όταν σκάβουν οι εναλλακτικοί ποια αντισταθμιστικά έργα υλοποιούν προς όφελος του δήμου ???

lightg3
31-05-08, 01:25
Και οχι μονο οι εναλλακτικοί, η ΔΕΗ σκάβει μπροστά απο το σπιτι μου και έχει φτάσει μέχρι την πλατεία μπροστά απο το δημαρχείο και μάλλον συνεχίζει, όπως φαίνεται, αλλά τι έργα "έκαναν" για το δήμο για να μπορούν να σκάψουν;;;;;

pnikolo
31-05-08, 01:57
Και οχι μονο οι εναλλακτικοί, η ΔΕΗ σκάβει μπροστά απο το σπιτι μου και έχει φτάσει μέχρι την πλατεία μπροστά απο το δημαρχείο και μάλλον συνεχίζει, όπως φαίνεται, αλλά τι έργα "έκαναν" για το δήμο για να μπορούν να σκάψουν;;;;;

Υπαρχουν και εργα κατω απο το τραπεζι. ;) Για κοιτα απο κατω! :lol:

lightg3
16-07-08, 19:43
Παιδιά υπάρχει κανένα νεότερο με την ανάπτυξη δικτύου στην Παλλήνη... :sorry:

jbakog
17-07-08, 11:33
Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά την προηγούμενη εβδομάδα είχαν κοπεί τα τηλέφωνα στην πολυκατοικία μας δηλώσαμε την βλάβη και ήρθαν μετά απο 2 μέρες να το φτιάξουν. Δυστυχώς δεν ήμουνα εκεί για να ρωτησω. Λέτε να αλλάζουν τις συνδέσεις στα Καφάο;:hmm:

El_Shadai
17-07-08, 21:26
Παιδιά είχα και εγώ πρόβλημα με PCM. Συγκεκριμένα ήμουνα μόνο 1 μήνα σε PCM, αλλά χάρη στην ύπαρξη καποιου γνωστού μου πλέον έχω κανονικά δισύρματο καλώδιο και ADSL.
Πάντως από προσωπική εμπειρία θέλω να πω κάποια πράγματα. Βέβαια μπορεί να τα γνωρίζετε και καλύτερα από εμένα, αλλά εγω θα πω αυτό που έζησα!!!! Κατ'αρχάς εγώ γνώριζα ότι είμαι σε PCM γιατί ένα μόνο μικρό καλωδιάκι συνδεδεμένο σε ένα μικρό κουτάκι δίπλα από τον κατανεμητή του ΟΤΕ ήταν αρκετά για να με πείσουν!!!! Αν και παρόλα αυτά δεν ήταν αρκετά πειστικό το ότι ήμουνα σε PCM, τότε επάνω στο εν λόγω κουτάκι έγραφε: ΜΑΡΑΚ PCM-4.:worthy:. Πάω στο Ψηφιακό Κέντρο της περιοχής μου και μιλάω με τον τεχνικό προϊστάμενο. Μπήκαμε στον μέσα στον Προμηθέα βρήκαμε ότι δανειζόμουν την συχνότητα της γραμμής 38 στο ΚΑΦΑΟ 138, τώρα για το ΚΑΦΑΟ είμαι σίγουρος γιατί αυτό γράφει επάνω και ο κατανεμητής. Για το ζεύγος όχι και τόσο σίγουρος. Τεσπα. Ρώτησα εάν μπορώ να κάνω την γραμμή ISDN, αλλά και πάλι δεν γινόταν κάτι γιατί στο ΚΑΦΑΟ δεν υπήρχε ελεύθερο δισύρματο ζεύγος. Απλά θέλω να πω ότι τα πάντα έχουν να κάνουν με το αν υπάρχουν ελεύθερα ζεύγη στα ΚΑΦΑΟ. Εάν όχι, ISDN over PCM ftw!!!! Την επόμενη μέρα ήρθαν σπίτι και περασαν δισύρματο καλώδιο και το συνέδεσαν στον υπαίθριο κατανεμητή και μετά από 20 μέρες πέρασα σε κανονικό δίκτυο.:) Πάντως για εμένα 1 μήνας χωρίς Internet ήταν αυτοκτονία!!! Πάντως όσοι θέλουνε να μάθουν εάν έχουν φερέσυχνο ένα τηλ. στο 134-121 θα τους διαφωτίσει!!! Καλή τύχη σε όλους!!!!:)

lightg3
02-10-08, 14:02
Παιδιά έχει κανείς κάτι νεότερο σχετικά με τις γραμμές στην Παλλήνη. Έχει δεί κανείς να κουνιέται κανείς για να βάζει νέα καλώδια. Αντε γιατί έχουν περάσει 3 χρόνια και ακόμα τίποτα.

chrisyah
05-10-08, 10:23
Παιδιά έχει κανείς κάτι νεότερο σχετικά με τις γραμμές στην Παλλήνη. Έχει δεί κανείς να κουνιέται κανείς για να βάζει νέα καλώδια. Αντε γιατί έχουν περάσει 3 χρόνια και ακόμα τίποτα.

Για σου γείτονα.

Για πέρνα από εδώ μια βόλτα να οργανωθούμε.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=225652

@ ADSLgr.com All rights reserved.