PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδιόκτητο δίκτυο HOL



dimnikol
15-02-07, 12:12
Το ότι θα συνδεθώ στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL τί επιπτώσεις έχει?

Καταρχάς πόσο χαμηλά (προς τους πελάτες λιανικής) αυτό φθάνει ? Δηλαδή το χάλκινο καλώδιο του ΟΤΕ που φθάνει τώρα στο σπίτι μου, θα απενεργοποιηθεί και θα εγκατασταθεί άλλο της HOL, ή η HOL θα ενοικιάσει απο τον ΟΤΕ το υπάρχον και θα συνδέσει κάποια άλλη άκρη του σε δικό της ιδιόκτητο DSLAM?
Εκτός απο το τεχνική απορία, αυτό πρακτικά με ενδιαφέρει γιατί απέχω αρκετά απο το DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής μου, με αποτέλεσμα υψηλή εξασθένηση του σήματός μου και δυνατότητα μέγιστης ταχύτητας ADSL τα 2,5 Μb/sec.

Επιπλέον οι υπηρεσίες φωνής θα εξακολουθούν να παρέχονται μέσω του OTE, έστω και αν εγώ δεν δεν έχω καμμιά συνδιαλλαγή μαζί του (ακόμα και αυτής του παγίου της γραμμής μου)

nm96027
15-02-07, 12:34
Το δίκτυο της HOL (και όλων των εναλλακτικών) φτάνει μεχρι το DSLAM του ΟΤΕ. Απο κει και περα νοικιάζει το χαλκινο καλώδιο του ΟΤΕ.
Οι υπηρεσίες φωνής θα συνεχίσουν να παρεχονται απο τον ΟΤΕ, γιαυτο λεγεται shared και οχι full LLU.
Απο οσο ξέρω όμως, η HOL ακομα δεν εχει ανοιξει το κεντρο της Αγ. Παρασκευης, αν και θα το κανει μεχρι τελος Φεβρουαριου.
Εσυ ποσο απέχεις απο το Α/Κ της Αγ. Παρασκευής? Κανε μια μετρηση στο Google Earth!;)
Και βεβαίως:

Welcome!

dimnikol
15-02-07, 12:44
Εσυ ποσο απέχεις απο το Α/Κ της Αγ. Παρασκευής? Κανε μια μετρηση στο Google Earth!;)


Δυστυχώς δεν έχει σημασία η ευθεία απόσταση μεταξύ μας αλλά η διαδρομή, οι διακλαδώσεις και οι συνδέσεις που παρεμβάλονται. Την εκτίμηση της μέγιστης ταχύτητας που παραθέτω μου δίνει το αρκετά καλό Fritz.

Αλήθεια γιατί δεν χρησιμοποιούν ή/και ασύρματη κάλυψη της περιοχής απο κάθε DSLAM ώστε να απαλλαγούμε απο τις καλωδιώσεις?

nm96027
15-02-07, 16:30
Αφου εχεις ήδη σύνδεση, τσεκαρε το attainable data rate που εχεις τώρα σε ADSL (ειναι αυτο το 2.5mbps???) και βρες τα db που αντιστοιχουν στην αποσταση σου απο το DSLAM απο τον παρακατω πινακα που υπαρχει και στο εξής thread: Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)
Αφου βρεις τα db σου, δες τί μπορει να σου δώσει σε αυτη την αποσταση το ADSL2+ που δίνει η HOL στο δικο της δίκτυο.

14969

dimnikol
15-02-07, 19:21
Αφου εχεις ήδη σύνδεση, τσεκαρε το attainable data rate π....


Χμμ... Σύμφωνα πάντα με τις μετρήσεις του router μου (FRITZ) έχω :

S/N = 15db (23db στο receive) ->[11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού]

Attenuation = 54db (32db στο receive) ->[50dB-60dB φτωχό με πιθανά προβλήματα σύνδεσης]


Attainable το FRITZ μου δείχνει 3,484 Mbps αντί για περίπου 4,100Mbps απο τον πίνακα για ADSL

Απο τον πίνακα συνάγεται ότι με ADSL2+ και στα 54db θα έχω μια βελτίωση περί τα 400 bps δηλαδή

περίπου 3,9 Μbps σύμφωνα με το FRITZ ή περίπου 4,5 Μbps σύμφωνα με τον πίνακα.


Γιατί διαφέρoυν σε ποιότητα οι γραμμές του receive και send?

klekkas
15-02-07, 22:59
SNR margin (dB))(download/upload): 30.3 31.0
Attenuation (dB))(download/upload): 19.0 5.5
Output power (dBm))(download/upload): 9.3 11.1
Attainable rate (Kbps)(download/upload): 9952 1056

από το USR 9108. Ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να πιάσω στο ADSL2+;

nm96027
16-02-07, 00:42
Αν δεν κανω λαθος φίλε klekkas (απο το "Μπέκας" να υποθέσω?:p ) μπορεις να φτάσεις μεχρι τα 21mbps!

SpeedKiller
16-02-07, 16:50
Το ότι θα συνδεθώ στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL τί επιπτώσεις έχει?

Καταρχάς πόσο χαμηλά (προς τους πελάτες λιανικής) αυτό φθάνει ? Δηλαδή το χάλκινο καλώδιο του ΟΤΕ που φθάνει τώρα στο σπίτι μου, θα απενεργοποιηθεί και θα εγκατασταθεί άλλο της HOL, ή η HOL θα ενοικιάσει απο τον ΟΤΕ το υπάρχον και θα συνδέσει κάποια άλλη άκρη του σε δικό της ιδιόκτητο DSLAM?
Εκτός απο το τεχνική απορία, αυτό πρακτικά με ενδιαφέρει γιατί απέχω αρκετά απο το DSLAM του ΟΤΕ της περιοχής μου, με αποτέλεσμα υψηλή εξασθένηση του σήματός μου και δυνατότητα μέγιστης ταχύτητας ADSL τα 2,5 Μb/sec.

Επιπλέον οι υπηρεσίες φωνής θα εξακολουθούν να παρέχονται μέσω του OTE, έστω και αν εγώ δεν δεν έχω καμμιά συνδιαλλαγή μαζί του (ακόμα και αυτής του παγίου της γραμμής μου)

1ον Δεν θα εγκατασταθεί άλλο καλώδιο από τη HOL

2ον Το καλώδιο που παρέχει οποιαδήποτε υπηρεσία από το κέντρο (της περιοχής) πρός τα σπίτια μας ΔΕΝ είναι του ΟΤΕ, συγκεκριμένα δεν είναι κανενός, γιατί είναι δημοσίου συμφέροντος.

3ον Το καλώδιο ΔΕΝ νοικιάζεται (απλά χρησιμοποιείται παράλληλα από δύο παροχείς). Το μόνο που νοικιάζεται είναι χώροι στα κέντρα του ΟΤΕ για να φτιάχνουν οι ISPs τα DSLAM τους ή ότι άλλο θέλουν , πχ τηλ.κέντρο και έτσι να έχουν πρόσβαση στα καλώδια που φτάνουν σπίτια μας.

4ον Σχετικά με την απόσταση από το κέντρο είναι το μόνο πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Είναι η τεχνολογία του ADSL τετοια εκτός και άν μελλοντικά φτιαχτεί κάποιο κέντρο ποιο κοντά σου.

Α! και ξέχασα το κυριώτερο. Οι επιπτώσεις εάν ζητήσεις κύκλωμα ADSL από τη HOL (άλλα και απο οποιονδήποτε άλλον provider) είναι:
Εφόσον έχεις ήδη DSL κύκλωμα ΟΤΕ πρέπει να γίνει αίτηση αποσύνδεσης. (σε μία-δύο μέρες έχει πέσει η γραμμή αλλά όχι και σύνδεση σου εσωτερικά στον ΟΤΕ, πάντως η γραμμή στο σπίτι ΚΑΠΟΥΤ)

Όταν αποσυνδεθεί (σχεδόν 15-20 εργάσιμες , δλδ περίπου μήνας) συνδέεσε με το νέο κύκλωμα.

Ελπίζω να βοήθησα. :rolleyes:

nm96027
16-02-07, 17:12
3ον Το καλώδιο ΔΕΝ νοικιάζεται (απλά χρησιμοποιείται παράλληλα από δύο παροχείς). Το μόνο που νοικιάζεται είναι χώροι στα κέντρα του ΟΤΕ για να φτιάχνουν οι ISPs τα DSLAM τους ή ότι άλλο θέλουν , πχ τηλ.κέντρο και έτσι να έχουν πρόσβαση στα καλώδια που φτάνουν σπίτια μας.



Νομιζω πως η HOL του δίνει το κατιτις του ΟΤΕ...

chris25873
16-02-07, 18:10
Νομιζω πως η HOL του δίνει το κατιτις του ΟΤΕ...
Στο sharedLLU αν δεν κάνω λάθος είναι 2,5€ / μηνα ενώ στο fullLLU είναι 8,5 € / μηνα.

Tem
16-02-07, 22:46
τι νέα από το ιδιόκτητο ?

doganos1985
16-02-07, 22:48
8,5ε πολλα μου φαίνονται!!!!!!!!!!

doganos1985
16-02-07, 22:49
Ηρθε στο κεντρο του Ρεντη!!!!
Τα τηλ που αρχιζουν απο 4212.....

nm96027
16-02-07, 23:20
Ηρθε στο κεντρο του Ρεντη!!!!
Τα τηλ που αρχιζουν απο 4212.....

Πριν δεν εβγαζε διαθεσιμοτητα???
Τα μαυρα κατάστιχα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945) του lewton που εχουν γραμμένα τα αποδεσμοποιημενα DSLAMs, γραφουν και Ρεντη για την HOL, παντως. Αρα μαλλον ειναι παλιο.

chris25873
16-02-07, 23:33
Η HOL δεν χρειάζεται αποδεσμοποιημένα κέντρα μια και βασίζεται στο δίκτυο των Αττικών το οποίο με την σειρά του έχει διαλέξει την απομακρυσμένη συνεγκατάσταση, οπότε έχει κάλυψη ακόμα και σε κέντρα που δεν έχουν ανοίξει ακόμα για τους υπόλοιπους...

lewton
17-02-07, 14:27
Η HOL δεν χρειάζεται αποδεσμοποιημένα κέντρα μια και βασίζεται στο δίκτυο των Αττικών το οποίο με την σειρά του έχει διαλέξει την απομακρυσμένη συνεγκατάσταση, οπότε έχει κάλυψη ακόμα και σε κέντρα που δεν έχουν ανοίξει ακόμα για τους υπόλοιπους...
Έχεις μπερδέψει τον όρο «αποδεσμποιημένο κέντρο».
Αποδεσμοποιημένο κέντρο είναι για μια εταιρία αυτό στο οποίο μπορεί να βάλει συνδρομητές LLU.
Αποδεσμοποιημένα είναι και τα κέντρα με απομακρυσμένη συνεγκατάσταση και τα κέντρα με τοπική συνεγκατάσταση.

chris25873
17-02-07, 15:13
Έχεις μπερδέψει τον όρο «αποδεσμποιημένο κέντρο».
Αποδεσμοποιημένο κέντρο είναι για μια εταιρία αυτό στο οποίο μπορεί να βάλει συνδρομητές LLU.
Αποδεσμοποιημένα είναι και τα κέντρα με απομακρυσμένη συνεγκατάσταση και τα κέντρα με τοπική συνεγκατάσταση.

Ουπς....
Παλι λαλακια είπα...
Είχα την εντύπωση όμως ότι βάση νόμου ο ΟΤΕ ειναι υποχρεωμένος να δεχτει απομακρυσμενη συνεγκατασταση σε όλα τα κέντρα. Για τοπική συνεγκατάσταση πρέπει να έχει υποδομή οπότε γι'αυτό και δεν είναι υποχρεωμένος άμεσα να βάλει άλλους παρόχους στις εγκαταστάσεις του.
Δηλαδή αυτή την στιγμή υπάρχουν κέντρα που δεν επιτρέπουν ούτε κάν απομακρυσμένη συνεγκατάσταση?

(Εξ'άλλου στο προηγούμενο ποστ που απαντούσα έχει link στην λίστα που έχεις φτιάξει και που ρητά αναφέρεται σε τοπικη συνεγκατάσταση...)
Δηλαδή μπορεί οι λέξεις να είναι λάθος αλλά η ουσία παραμένει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.