PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνές αποσυνδέσεις Wind Vdsl



Machete
14-11-13, 13:58
Εδώ και μερικές μέρες έχω μεγάλο πρόβλημα με μικρές σε διάρκεια αποσυνδέσεις της γραμμής μου.
Εκεί που σερφάρω κανονικά, ξαφνικά χάνετε το ίντερνετ για 10-20 δευτερόλεπτα.
Σήμερα έχει παραγίνει το κακό...πχ. έβαλα να παίξω ένα online game και κάθε 2-3 λεπτά με πέταγε έξω μιας και χανότανε η σύνδεση με το server.:evil::evil:
Έχει κανείς αντίστοιχες εμπειρίες αυτές τις μέρες ?


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps
Noise Margin (Up/Down) 30.9/27.9 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 2.3/5.9 dB
Output Power (Up/Down) 1.1/14.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 47220/123328 kbps

sakisxas
14-11-13, 17:30
Κι εγω το ιδιο φίλε μου
Προσπαθω εδω και 1 τεταρτο να επικοινωνησω στο 1212 αλλα ματαια...
Θα προσπαθησω μεχρι να το σηκωσουν,που θα παει....

Machete
14-11-13, 22:20
Προσπάθησα και εγω αλλά δεν έβγαλα άκρη...τσατίστηκα και το έκλεισα...
Έβγαλες καμια άκρη ?

sakisxas
14-11-13, 23:21
Mίλησα τελικα με τεχνικο και μου ειπε αυτες τις ρυθμίσεις που βλεπεις.
Μπορεις να παιξεις με το beacon interval απο 100 σε 50 ms αν δεις οτι ξανακανει αποσυνδεση.
Με το chanel μου ειπε να το δοκιμασω απο 8 εως 13 καναλι.
Με βολεψε το 11 διοτι εκει παρατήρησα κατεβαζω ασυρματα με μεγαλύτερη ταχυτητα,απο οτι στο auto πυ το ειχα.
Αυτα,προς το παρον, μεχρι τωρα δεν εχω αποσυνδεσεις,ιδωμεν....

- - - Updated - - -

Επισης οπως ειπε,αν εχεις κανενα ασυρματο τηλέφωνο πολύ κοντα στο ρουτερ καλυτερα να το απομακρύνεις.
Επιρεαζει πολυ μαλλον το συγκεκριμενο ρουτερ...

Machete
15-11-13, 14:15
Οκ,
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Θα κάνω και εγώ τα πειραματακια μου :)

- - - Updated - - -

Βλέπω ότι αυτά αφορούν το wifi και μόνο.
Εγώ είχα το πρόβλημα με καλωδιακή σύνδεση...( σήμερα πάντως δεν έχω πρόβλημα )
Αν ξανα γίνει κάτι θα τους πάρω και θα ενημερώσω.

hall2001
16-11-13, 00:05
Εμένα δεν παίρνει ip και είμαι χωρίς net από το μεσημέρι αλλά μου είπαν ότι το κοιτάνε,:down:καλά νταξ.

Machete
16-11-13, 11:53
Εδώ πάντως όλα καλά από εχθές!
Ελπίζω να παραμείνει έτσι!:whistle:

manila
20-11-13, 23:09
λογικά είναι κάτι παροδικό, έχανες συγχρονισμό ή ip ή τίποτα από τα δύο. Δεν μου το έχει κάνει ποτέ

Machete
21-11-13, 02:29
Σήμερα πάλι τα ίδια...χάνεται το ίντερνετ για 20sec περίπου κάθε τόσο.
Όσο γίνεται το ρούτερ δεν δείχνει κάτι περίεργο...
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps
Αν το κάνει και αύριο θα καλέσω την wind να δω τι παίζει...μήπως φταίει το ρούτερ ;

hall2001
21-11-13, 11:00
Σήμερα πάλι τα ίδια...χάνεται το ίντερνετ για 20sec περίπου κάθε τόσο.
Όσο γίνεται το ρούτερ δεν δείχνει κάτι περίεργο...
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps
Αν το κάνει και αύριο θα καλέσω την wind να δω τι παίζει...μήπως φταίει το ρούτερ ;

Και μένα το κάνει που και που δεν χάνει ip αλλά φριζαρι αδικαιολόγιτα πάντως παίζει να φταίει και το router.

Machete
21-11-13, 11:57
Και μένα το κάνει που και που δεν χάνει ip αλλά φριζαρι αδικαιολόγιτα πάντως παίζει να φταίει και το router.

Στο κάνει συχνά ;

hall2001
21-11-13, 12:49
Όσο κάθομαι στο pc κανα 2ωρο δηλαδή το βράδυ το κάνει 2-3 φορές,άλλες ώρες δεν ξέρω αλλά από ότι μου λέει η γυναίκα μου δεν έχει παρατηρήσει κάτι στο λέω γιατί άμα ήταν θα με έβριζε,το γνωστό (εσύ φταις για όλα) χαχαχαχαχαχαχα!

Machete
22-11-13, 16:39
Όσο κάθομαι στο pc κανα 2ωρο δηλαδή το βράδυ το κάνει 2-3 φορές,άλλες ώρες δεν ξέρω αλλά από ότι μου λέει η γυναίκα μου δεν έχει παρατηρήσει κάτι στο λέω γιατί άμα ήταν θα με έβριζε,το γνωστό (εσύ φταις για όλα) χαχαχαχαχαχαχα!

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Σήμερα μίλησα με wind μιας και είχα πάλι τα ίδια και μου είπανε να πάω το MTU στο 1450.
Το έκανα και ο Θεός βοηθός!

hall2001
22-11-13, 19:27
Α ρε φίλε εμένα μου το είχαν πει από την,αρχή ξέχασα να το αναφέρω,αλλά και πάλι δεν νομίζω να είναι αυτό γιατί εμένα έτσι κι αλλιώς το κάνει κι έτσι.
Εχτές και σήμερα δεν το έχει κάνει καθόλου πάντως ,σε λίγο θα βάλω πάνω ένα texhnicolor tg788vn από forthnet να δούμε πως θα συμπεριφερθεί,αφού το ξεκλειδώσω πρώτα βέβαια.

Machete
23-11-13, 10:03
Α ρε φίλε εμένα μου το είχαν πει από την,αρχή ξέχασα να το αναφέρω,αλλά και πάλι δεν νομίζω να είναι αυτό γιατί εμένα έτσι κι αλλιώς το κάνει κι έτσι.
Εχτές και σήμερα δεν το έχει κάνει καθόλου πάντως ,σε λίγο θα βάλω πάνω ένα texhnicolor tg788vn από forthnet να δούμε πως θα συμπεριφερθεί,αφού το ξεκλειδώσω πρώτα βέβαια.


Τελικά μου το ξανά έκανε και σήμερα και εχθές...:evil::hmm::evil:

hall2001
25-11-13, 00:39
Kαλά εντάξει το 788 είναι έτη φωτός μπροστά (ξεκλείδωτο βέβαια) με disable το web browsing interception πραγματικά τώρα έχω ένα router που όχι μόνο πάει σφαίρα στην απόκριση των σελίδων αλλά έλυσε και το θέμα του skype αλλά και το θέμα του freeze που παρουσίαζε κατά διαστήματα το zte.
Επιστροφή λοιπόν στα αγαπημένα μου router της thomson.
Με 15euro,10 το router (να ναι καλά το παιδί από την Έδεσσα που μου το έστειλε) και 5 τα μεταφορικά έλυσα όλα τα προβλήματα.
Όχι τίποτε άλλο ήμουν έτοιμος να χτυπήσω κανα draytek και δεν θα μου έφταναν ούτε 200 euro.

Machete
27-11-13, 10:44
Έχεις κάνα link με Χαρακτηριστικά να του ρίξω μια ματιά μήπως το τσιμπήσω και εγώ ;



Kαλά εντάξει το 788 είναι έτη φωτός μπροστά (ξεκλείδωτο βέβαια) με disable το web browsing interception πραγματικά τώρα έχω ένα router που όχι μόνο πάει σφαίρα στην απόκριση των σελίδων αλλά έλυσε και το θέμα του skype αλλά και το θέμα του freeze που παρουσίαζε κατά διαστήματα το zte.
Επιστροφή λοιπόν στα αγαπημένα μου router της thomson.
Με 15euro,10 το router (να ναι καλά το παιδί από την Έδεσσα που μου το έστειλε) και 5 τα μεταφορικά έλυσα όλα τα προβλήματα.
Όχι τίποτε άλλο ήμουν έτοιμος να χτυπήσω κανα draytek και δεν θα μου έφταναν ούτε 200 euro.

hall2001
27-11-13, 11:42
http://www.adslgr.com/forum/threads/686720-Manual-TG788VN

jim_nut18
04-12-13, 20:16
μπηκε και μενα το vdsl2 σημερα και κανει αποσυνδεσεις για λιγα δευτερολεπτα..η ip βεβαια παραμενει ιδια..αλλαξα και το MTU απο 1492 σε 1450 αλλα παλι τα ιδια..
κανενα νεο?

Machete
07-12-13, 10:08
μπηκε και μενα το vdsl2 σημερα και κανει αποσυνδεσεις για λιγα δευτερολεπτα..η ip βεβαια παραμενει ιδια..αλλαξα και το MTU απο 1492 σε 1450 αλλα παλι τα ιδια..
κανενα νεο?

Εγώ είδα κάποιες βελτιώσεις με το MTU : 1450 αλλά δεν έφτιαξε η κατάσταση οριστικά.
Τελικά μπορεί να φταίει και το ρούτερ όπως μας λέει και ο hall2001.

vaggos_fromhell
07-12-13, 13:37
Εγώ είδα κάποιες βελτιώσεις με το MTU : 1450 αλλά δεν έφτιαξε η κατάσταση οριστικά.
Τελικά μπορεί να φταίει και το ρούτερ όπως μας λέει και ο hall2001.

Το ρουτεράκι έχει σίγουρα αρκετά προβλήματα με αποσυνδέσεις από διάφορα networks. Ελπίζω να δώσει κανένα άλλο σύντομα η Wind.

jim_nut18
07-12-13, 22:17
βασικα το Noise Margin εχει πεσει στα 24.6 dB απο 30 που ηταν..και ενω δεν αλλαζει η ip συνεχιζει και κανει disconnect απο συγκεκριμενα host,servers πχ mirc κλπ

theopan
08-12-13, 02:27
βασικα το Noise Margin εχει πεσει στα 24.6 dB απο 30 που ηταν..και ενω δεν αλλαζει η ip συνεχιζει και κανει disconnect απο συγκεκριμενα host,servers πχ mirc κλπ

http://www.adslgr.com/forum/threads/623073-VDSL-από-τη-Wind-και-ZTE-ZXDSL-931-WII?p=4933703#post4933703

jim_nut18
08-12-13, 13:41
ναι αλλα δεν εχω adsl..μια χαρα πιανει 50/5

theopan
08-12-13, 14:17
Δεν έχει να κάνει με το τι έχεις. Μου το παρουσιάζε και στο διάστημα που είχα VDSL και μετά που ξαναγύρισα σε ADSL και το άφησα για λίγες μέρες πάνω δοκιμαστικά. Το συγκεκριμένο ρούτερ (όπως και τα άλλα που δίνει η Wind βέβαια) έχει σοβαρά προβλήματα. Για κάποιο λόγο, κάνει συνεχείς, μικρής διάρκειας αποσυνδέσεις. Και επειδή είναι μικρής διάρκειας είναι δύσκολο να εντοπιστούν από τους περισσότερους που απλά σερφάρουν ή κατεβάζουν.

jim_nut18
08-12-13, 17:28
απαντηση η wind εχει δωσει σε κανενα?

vaggos_fromhell
08-12-13, 22:52
απαντηση η wind εχει δωσει σε κανενα?

Είχα προσπαθήσει πριν μερικούς μήνες να εξηγήσω το θέμα και το μόνο που κάνανε ήταν να μου στείλουν καινούργιο ρούτερ. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και τεράστιο θέμα με το ασύρματο (σε άκυρες στιγμές κολλάει και δεν ανοίγει καμιά σελίδα) το οποίο λύνεται με κλείσιμο του anti-hacking protection αλλά ούτε αυτό δεν ξέρανε να μου πουν. Γενικά μην περιμένεις καμια υποστήριξη της προκοπής από Wind απλά να εύχεσαι όπως και γω να δώσουν κανα άλλο μοντέλο.

hall2001
09-12-13, 02:24
Στον κουμπάρο μου έδωσαν αυτό (ZTE ZXHN H168N) με μια γρήγορη ματιά που έριξα είδα ότι δεν έχει voip είναι μικρότερο δεν έχει usb και στέκεται όρθιο,τώρα για το πως συμπεριφέρεται στη γραμμή δεν ξέρω γιατί δεν έχει ενεργοποιηθει ακόμα,μάλλον θα του το ζητήσω αύριο να το βάλω στη δική μου να δω πως πάει.
Να πώ άλλη μια φορά ότι με το 788vn δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα.



Ε ρε στραβομάρα τώρα που το ψάχνω βλέπω ότι πρέπει να έχει usb αλλά είναι στα πλάγια.

jim_nut18
09-12-13, 19:50
και γω που πηρα μου ειπαν να παω το MTU στο 1450 , μου ειπε να ξετικαρω το anti-hacking που ειχα ηδη κανει, και στο upnp να ξετικαρω το enable.
αλλα συνεχιζει απο οτι φαινεται

vaggos_fromhell
09-12-13, 21:38
Στον κουμπάρο μου έδωσαν αυτό (ZTE ZXHN H168N) με μια γρήγορη ματιά που έριξα είδα ότι δεν έχει voip είναι μικρότερο δεν έχει usb και στέκεται όρθιο,τώρα για το πως συμπεριφέρεται στη γραμμή δεν ξέρω γιατί δεν έχει ενεργοποιηθει ακόμα,μάλλον θα του το ζητήσω αύριο να το βάλω στη δική μου να δω πως πάει.
Να πώ άλλη μια φορά ότι με το 788vn δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα.



Ε ρε στραβομάρα τώρα που το ψάχνω βλέπω ότι πρέπει να έχει usb αλλά είναι στα πλάγια.

Πήρα την Wind και το ζήτησα. Μου είπανε ότι δεν το δίνουν πλέον το 931.

vk1981
25-09-15, 22:11
Καλησπέρα σε όλους έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ρουτερ κάνει συνέχεια αποσυνδεσεις. Έχω ένα Technicolor tg788vn από forthnet ξέρει κάποιος να μου πει πως θα το ρυθμίσω να δουλέψει διότι το έβαλα με τους κωδικούς της wind αλλά τίποτα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.