PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ΟΤΕ σε HOL - Αξίζει;



DrDSL
14-11-13, 20:18
Καλησπέρα σε όλους,

Κατ' αρχήν συγγνώμη αν δημοσιεύω σε λάθος ενότητα, αν συμβαίνει αυτό ας μεταφερθεί το post μου στη σωστή.

Είμαι με τον ΟΤΕ εδώ και πάρα πολλά χρόνια (δεκαετίες) και με ADSL από το 2006. Λόγω των μεγάλων χρεώσεων του ΟΤΕ και μιας προσφοράς της Vodafone/HOL, αποφάσισα να μεταφέρω τη γραμμή μου στη HOL. Συγκεκριμένα, η προσφορά είναι για το HOL Double Play Ευέλικτο 300' στα 17 ευρώ/μήνα + 36 ευρώ κόστος ενεργοποίησης. Έχω ήδη υπογράψει τα σχετικά έγγραφα και αναμένω να γίνει η μεταφορά.

Πριν λίγο με κάλεσε μια υπάλληλος του ΟΤΕ και προσπάθησε να με πείσει να παραμείνω σ' αυτούς. Μου προσέφερε σύνδεση με τα εξής χαρακτηριστικά: Internet μέχρι 24 Mbps (ίδιο με της HOL), 3,5 ώρες δωρεάν αστικά/υπεραστικά + μισή ώρα δωρεάν κινητά (η HOL δίνει 5 ώρες δωρεάν προς όλους) και όλα αυτά με 27,90 ευρώ/μήνα για τους πρώτους 6 μήνες και μετά 32,90 ευρώ/μήνα. Επίσης μου δίνει 100 € δωροεπιταγή για αγορές από τα καταστήματα Γερμανός.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάω στη HOL με τα παραπάνω δεδομένα. Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής η γραμμή του ΟΤΕ είναι άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα και το router μου συγχρονίζει στα 12 Mbps χωρίς καμία απολύτως αποσύνδεση. Δηλαδή οι υπηρεσίες του ΟΤΕ είναι άψογες ως προς την ποιότητά τους.

Τι γνώμη έχετε; Μπορώ να περιμένω αντίστοιχη ποιότητα και από τη HOL ή θα ανοίξω το κουτί της Πανδώρας και θα μου σπάσουν τα νεύρα με τα προβλήματα και τις αποσυνδέσεις; Είμαι στην περιοχή των Κάτω Πατησίων (Αθήνα). Όσοι από εσάς έχετε κάνει τη μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL αν θέλετε πείτε μου τις εντυπώσεις σας για να ξέρω τι να περιμένω και να αποφασίσω αν θα πρέπει να προχωρήσω στη μεταφορά.

Όλες οι απόψεις/γνώμες είναι ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Vitruvian78
14-11-13, 20:57
Λόγω καλής ποιότητας της γραμμής δεν θα δεις ιδιαίτερες διαφορές. Τα ίδια πράγματα οπως στον ΟΤΕ θα δεις

dionisis1925
14-11-13, 22:39
Καλησπέρα σε όλους,

Κατ' αρχήν συγγνώμη αν δημοσιεύω σε λάθος ενότητα, αν συμβαίνει αυτό ας μεταφερθεί το post μου στη σωστή.

Είμαι με τον ΟΤΕ εδώ και πάρα πολλά χρόνια (δεκαετίες) και με ADSL από το 2006. Λόγω των μεγάλων χρεώσεων του ΟΤΕ και μιας προσφοράς της Vodafone/HOL, αποφάσισα να μεταφέρω τη γραμμή μου στη HOL. Συγκεκριμένα, η προσφορά είναι για το HOL Double Play Ευέλικτο 300' στα 17 ευρώ/μήνα + 36 ευρώ κόστος ενεργοποίησης. Έχω ήδη υπογράψει τα σχετικά έγγραφα και αναμένω να γίνει η μεταφορά.

Πριν λίγο με κάλεσε μια υπάλληλος του ΟΤΕ και προσπάθησε να με πείσει να παραμείνω σ' αυτούς. Μου προσέφερε σύνδεση με τα εξής χαρακτηριστικά: Internet μέχρι 24 Mbps (ίδιο με της HOL), 3,5 ώρες δωρεάν αστικά/υπεραστικά + μισή ώρα δωρεάν κινητά (η HOL δίνει 5 ώρες δωρεάν προς όλους) και όλα αυτά με 27,90 ευρώ/μήνα για τους πρώτους 6 μήνες και μετά 32,90 ευρώ/μήνα. Επίσης μου δίνει 100 € δωροεπιταγή για αγορές από τα καταστήματα Γερμανός.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάω στη HOL με τα παραπάνω δεδομένα. Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής η γραμμή του ΟΤΕ είναι άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα και το router μου συγχρονίζει στα 12 Mbps χωρίς καμία απολύτως αποσύνδεση. Δηλαδή οι υπηρεσίες του ΟΤΕ είναι άψογες ως προς την ποιότητά τους.

Τι γνώμη έχετε; Μπορώ να περιμένω αντίστοιχη ποιότητα και από τη HOL ή θα ανοίξω το κουτί της Πανδώρας και θα μου σπάσουν τα νεύρα με τα προβλήματα και τις αποσυνδέσεις; Είμαι στην περιοχή των Κάτω Πατησίων (Αθήνα). Όσοι από εσάς έχετε κάνει τη μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL αν θέλετε πείτε μου τις εντυπώσεις σας για να ξέρω τι να περιμένω και να αποφασίσω αν θα πρέπει να προχωρήσω στη μεταφορά.

Όλες οι απόψεις/γνώμες είναι ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.


Ήμουνα στην ίδια θέση πριν 3 μήνες,πολλά χρόνια στον ΟΤΕ αλλά οικονομικά δεν με έπαιρνε για 24αρα στον ΟΤΕ,έτσι πήγα στην Wind,από την στιγμή που δεν έχεις προβλήματα στον ΟΤΕ δεν θα έχεις λογικά ούτε στην hol,τουλάχιστον αυτό λέει η εμπειρία μου μέχρι σήμερα.

Για τις προσφορές του ΟΤΕ υπάρχει αντίστοιχο θέμα,μπορείς αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά.

http://www.adslgr.com/forum/threads/742952-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD

vforvendetta85
15-11-13, 21:44
Τιμές καταλόγου σου προσέφεραν για το σταθερό.Αν μπεις στο site του ΟΤΕ είναι το dp 24 economy.Η δωροεπιταγή είναι το δώρο.
Θα σου έλεγα να την κάνεις την μετάβαση.Στα ίδια ακριβώς μ σένα ημουν πριν κανά 2 μήνες και πήγα τελικά στη hol, με το ίδιο πρόγραμμα, όντας απόλυτα ικανοποιημένος με ΟΤΕ(την γραμμή και το net εννοώ).
Ένα τηλεφωνάκι θα κάνεις στη hol για να σου ρίξουν το margin στα 9 db και δεν θα τους ξαναενοχλήσεις.

DrDSL
17-11-13, 10:51
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά αποφάσισα να την κάνω τη μετάβαση και να πάω στη HOL. Αρκετά με τις υπέρογκες χρεώσεις του ΟΤΕ... Υπολόγισα ότι με τη HOL θα έχω εξοικονόμηση περίπου 60 ευρώ/δίμηνο, δηλαδή κέρδος 360 ευρώ το χρόνο!

Με ειδοποίησαν από τη HOL ότι η αλλαγή/ενεργοποίηση θα γίνει στις 26 του μήνα. Κάτι τελευταίο: δίνουν μόνο μία μάρκα/μοντέλο router ή μπορώ να επιλέξω μεταξύ πολλών; Διαβάζω για το CellPipe 7130, το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η108Ν και το NetFasteR IAD2. Μπορώ να επιλέξω κάποιο απ' αυτά και αν ναι ποιο προτείνετε;

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα ενημερώσω με τις εντυπώσεις μου. Και πάλι ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Vitruvian78
17-11-13, 19:54
Δεν μπορείς να επιλέξεις ρούτερ. Ο,τι υπάρχει διαθέσιμο θα σου αποσταλεί. Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος με την λειτουργία/απόδοση του εξοπλισμού, μπορείς να ζητησεις αντικατάσταση.

DrDSL
19-11-13, 20:30
Δεν μπορείς να επιλέξεις ρούτερ. Ο,τι υπάρχει διαθέσιμο θα σου αποσταλεί. Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος με την λειτουργία/απόδοση του εξοπλισμού, μπορείς να ζητησεις αντικατάσταση.
Ευχαριστώ για την απάντηση Vitruvian78. Σε αναμονή λοιπόν και όταν είμαι up & running θα ενημερώσω με εντυπώσεις.

DrDSL
23-11-13, 23:54
Πριν μερικές μέρες έλαβα τον εξοπλισμό. Μου ήρθε το CellPipe router. Πολύ όμορφο και μοντέρνο εμφανισιακά, ομορφότερο από το ZTE του ΟΤΕ. Να δούμε και τι ψάρια πιάνει στην πράξη... Σε 3 μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση, θα αναφέρω εντυπώσεις.

bill27
25-11-13, 10:04
για το cellpipe ακουγονται παραπονα οτι δεν συγχρονιζει ψηλα...αλλα θα το δεις μολις ενεργοποιηθεις αυτο.

DrDSL
26-11-13, 14:19
για το cellpipe ακουγονται παραπονα οτι δεν συγχρονιζει ψηλα...αλλα θα το δεις μολις ενεργοποιηθεις αυτο.Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είπαν ότι κάποια στιγμή σήμερα θα γίνει η ενεργοποίηση. Θα αναφέρω εντυπώσεις και ταχύτητες.

Ερώτηση: Αν στο ZTE που έχω από το conn-x περάσω τα στοιχεία της HOL θα παίξει ή θέλει το δικό του; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ router άλλου παρόχου για να συνδεθώ... Επίσης στις οδηγίες του CellPipe λέει ότι δεν χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Δηλαδή τα username και password είναι ήδη περασμένα στο router; Δεν στα λένε για να τα περάσεις εσύ όπως γινόταν παλιά;

psylos
26-11-13, 14:58
Οχι, δεν χρειαζονται username και password... Και να μην αλλαξεις ρουτερ κατα πασα πιθανοτητα θα παιξει κανονικα οπως ειναι ηδη αυτό που έχεις επάνω.

cool11
26-11-13, 15:14
Οχι, δεν χρειαζονται username και password... Και να μην αλλαξεις ρουτερ κατα πασα πιθανοτητα θα παιξει κανονικα οπως ειναι ηδη αυτό που έχεις επάνω.

Ε πως θα παιξει το router που μεχρι τωρα επαιζε με οτε?
Δεν πρεπει να βαλει τους νεους κωδικους της hol?

Vitruvian78
26-11-13, 15:37
Οχι. Απο τη στιγμή που θα περάσει στο δίκτυο της hol, το ίντερνετ είναι plug and play, δεν χρειάζεται κωδικούς. Θα λειτουργήσει κανονικά με οποιοδήποτε ρούτερ υπάρχει πάνω στη γραμμή

jkoukos
26-11-13, 15:52
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται συγκεκριμένους κωδικούς της HOL.
Απλά θέλει στα αντίστοιχα πεδία (username & password) να γράφει κάτι έστω και άσχετο. Οπότε κάνουν και οι κωδικοί του ΟΤΕ.
Αν θυμάμαι καλά οι συσκευές έρχονται προρυθμισμένες με χρήστη guest@adsl.gr και κωδικό guest (ή κάτι παρεμφερές).

- - - Updated - - -

Ο κωδικός και το όνομα χρήστη χρειάζονται για το email και το myHOL.

vforvendetta85
26-11-13, 17:01
Κι εγώ την ίδια απορία είχα http://www.adslgr.com/forum/threads/760100-%CE%9D%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-hol

DrDSL
26-11-13, 18:18
Λοιπόν παιδιά...

Ένα τεράστιο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΜΠΡΑΒΟ στη HOL για την άψογη και ομαλότατη μετάβαση από τον ΟΤΕ σε αυτήν. Είμαι ήδη συνδεμένος και η ταχύτητά μου είναι μεγαλύτερη απ' του ΟΤΕ! Το εντυπωσιακό όμως είναι ότι δεν άλλαξα κάτι στον εξοπλισμό μου! Τα παιδιά παραπάνω που λένε ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για να συνδεθείς στη HOL έχουν απόλυτο δίκιο!

Σήμερα το πρωί, έχοντας ακόμα τη σύνδεση του ΟΤΕ, ξεκίνησα να κατεβάζω κάποια μεγάλα αρχεία. Ήξερα ότι κάποια στιγμή θα γινόταν διακοπή της σύνδεσης και περίμενα να κοπεί το internet και να πρέπει να βάλω το CellPipe, να το σετάρω, να ανοίξω κάποιες πόρτες που χρησιμοποιώ, να φτιάξω το Wi-Fi κ.α. Σε κάποια φάση κατά το μεσημέρι παρατηρώ μια αισθητή αύξηση της ταχύτητας κατεβάσματος. Λέω από μέσα μου "για κοίτα που ο ΟΤΕ πάει πολύ καλά σήμερα, χαζομάρα έκανα που άλλαξα σε HOL"... Φεύγω για κάποιες δουλειές, επιστρέφω σπίτι και διαβάζω τα μηνύματά σας. Τσεκάρω το IP μου και διαπιστώνω ότι ήμουν ήδη απ' το μεσημέρι στη HOL! Δεν χρειάστηκε να κάνω απολύτως τίποτα! Όλες οι ρυθμίσεις (πόρτες, Wi-Fi password/MAC filtering, DynDNS κ.α.) σεταρισμένες και λειτουργικές. Μακράν η πιο ανώδυνη και ομαλή μετάβαση παρόχου που έχω κάνει ποτέ. Και πάλι μπράβο!

ΟΤΕ:
Συγχρονισμός: ~12000/900 Kbps (down/up)
SNR/attenuation: 8/10 dB (down)

HOL:
Συγχρονισμός: ~15000/900 Kbps (down/up)
SNR/attenuation: 8/14 dB (down)

Μέχρι στιγμής είναι σταθερότατο και χωρίς καμία αποσύνδεση. Και όλα αυτά με 17 €/μήνα (34 €/δίμηνο) και με 5 ώρες δωρεάν κλήσεις κάθε μήνα προς όλους, ενώ με τον ΟΤΕ έδινα 90+ €/δίμηνο χωρίς τίποτα δωρεάν. Μέχρι και την αναγνώριση κλήσης την πλήρωνα 2 €/δίμηνο! Για όσους σκέφτονται την αλλαγή και βρίσκονται στα Κάτω Πατήσια τους λέω να μη διστάσουν, πρόκειται για μια καλύτερη υπηρεσία στη μισή τιμή. Ίσως βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα, ο χρόνος θα δείξει. Μέχρι τώρα πάντως όλα OK.

Και πάλι ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν.

bill27
26-11-13, 19:02
enjoy!!!

balandis
26-11-13, 21:02
και γω πριν 4 χρονια περιπου ειχα μια διακοπη για μερικα λεπτα και αυτο ηταν....:)

f15
26-11-13, 23:17
Τα ίδια και από έμενα ,σήμερα έγινε η σύνδεση ,πολύ ικανοποιημενος !!Από 10400 kbps στον Οτε ανέβηκα στα 11455 στην HOL .

Vitruvian78
27-11-13, 00:14
Λοιπόν παιδιά...

Ένα τεράστιο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ΜΠΡΑΒΟ στη HOL για την άψογη και ομαλότατη μετάβαση από τον ΟΤΕ σε αυτήν. Είμαι ήδη συνδεμένος και η ταχύτητά μου είναι μεγαλύτερη απ' του ΟΤΕ! Το εντυπωσιακό όμως είναι ότι δεν άλλαξα κάτι στον εξοπλισμό μου! Τα παιδιά παραπάνω που λένε ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για να συνδεθείς στη HOL έχουν απόλυτο δίκιο!

Σήμερα το πρωί, έχοντας ακόμα τη σύνδεση του ΟΤΕ, ξεκίνησα να κατεβάζω κάποια μεγάλα αρχεία. Ήξερα ότι κάποια στιγμή θα γινόταν διακοπή της σύνδεσης και περίμενα να κοπεί το internet και να πρέπει να βάλω το CellPipe, να το σετάρω, να ανοίξω κάποιες πόρτες που χρησιμοποιώ, να φτιάξω το Wi-Fi κ.α. Σε κάποια φάση κατά το μεσημέρι παρατηρώ μια αισθητή αύξηση της ταχύτητας κατεβάσματος. Λέω από μέσα μου "για κοίτα που ο ΟΤΕ πάει πολύ καλά σήμερα, χαζομάρα έκανα που άλλαξα σε HOL"... Φεύγω για κάποιες δουλειές, επιστρέφω σπίτι και διαβάζω τα μηνύματά σας. Τσεκάρω το IP μου και διαπιστώνω ότι ήμουν ήδη απ' το μεσημέρι στη HOL! Δεν χρειάστηκε να κάνω απολύτως τίποτα! Όλες οι ρυθμίσεις (πόρτες, Wi-Fi password/MAC filtering, DynDNS κ.α.) σεταρισμένες και λειτουργικές. Μακράν η πιο ανώδυνη και ομαλή μετάβαση παρόχου που έχω κάνει ποτέ. Και πάλι μπράβο!

ΟΤΕ:
Συγχρονισμός: ~12000/900 Kbps (down/up)
SNR/attenuation: 8/10 dB (down)

HOL:
Συγχρονισμός: ~15000/900 Kbps (down/up)
SNR/attenuation: 8/14 dB (down)

Μέχρι στιγμής είναι σταθερότατο και χωρίς καμία αποσύνδεση. Και όλα αυτά με 17 €/μήνα (34 €/δίμηνο) και με 5 ώρες δωρεάν κλήσεις κάθε μήνα προς όλους, ενώ με τον ΟΤΕ έδινα 90+ €/δίμηνο χωρίς τίποτα δωρεάν. Μέχρι και την αναγνώριση κλήσης την πλήρωνα 2 €/δίμηνο! Για όσους σκέφτονται την αλλαγή και βρίσκονται στα Κάτω Πατήσια τους λέω να μη διστάσουν, πρόκειται για μια καλύτερη υπηρεσία στη μισή τιμή. Ίσως βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα, ο χρόνος θα δείξει. Μέχρι τώρα πάντως όλα OK.

Και πάλι ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν.

Αντε καλώς ήρθες!! :p δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στη σύνδεσή σου, μην ανησυχείς!;)

DrDSL
27-11-13, 07:07
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να 'στε όλοι καλά!

DrDSL
02-12-13, 13:59
Update:

Μέχρι στιγμής (μετά από 1 εβδομάδα χρήσης) είναι όλα Α-ΨΟ-ΓΑ! Σήμερα που μπήκα στον router από περιέργεια για να δω τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης διαπίστωσα ότι είναι συγχρονισμένο στα ~18000 Kbps! Αυτή τη στιγμή που σας γράφω κατεβάζω με 1,78 MB/s! Τέτοια ταχύτητα ομολογώ πως δεν είχα ξαναδεί στη σύνδεσή μου. Με τον ΟΤΕ πήγαινε το πολύ 1,2 MB/s (~12000 Κbps). Και όλα αυτά με το ταπεινό ΖΤΕ router του ΟΤΕ (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το CellPipe)! Από πλευράς τηλεφώνου επίσης άψογα, τέλεια ποιότητα ήχου, αναγνώριση κλήσης κανονικά και δωρεάν, όλα μια χαρά.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τον ΟΤΕ, τόσο σε ποιότητα υπηρεσιών, όσο και σε τιμή.

Vitruvian78
02-12-13, 16:05
Και η δική μου αίσθηση είναι αυτή, συγκρίνοντας με τους γονείς μου που έχουν ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.