PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικη αποφαση για Laptop (Voting)



Alarm
15-02-07, 14:45
Καλησπερα σας,

ειμαι στο τελικο σταδιο να αποφασησω ποιο laptop θα παρω τελικα.
Ειμαι αναμεσα σε 3
Τα οποια ειναι τα εξης, με τα technical specifications :

HP - DV6187EA Specs (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900211)
Acer - 5635 WLMi Specs (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975846&product=918636&tab=specs&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE59F6DF1149D8E3099DECD6D8281D78E43A550CCAC5A038133ED6E296FF9257F6AC3222C948FA3B6BB9AE4760CA10 B8AD8DF26053A1830167E3EE56E769EF8A2D58C93F50FB9A41B996A17BD59D190AD3BF6C99B6518E2341A3BFA274D9372ECF480E0D7B29EF3DC461D0 43CE08219E981F62E6E298EB11A6)
Toshiba - A100-192 Specs (http://gulf.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=AE&BV_UseBVCookie=yes&PRODUCT_ID=113574)

Οι τιμες ειναι:
HP = 1200 euro
Acer = 1100 euro
Toshiba = 1250 (512Ram) , 1300(1024Ram)

Κλεινω περισσοτερο προς το HP βασικα, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την Toshiba. Απο οσο βλεπω η toshiba εχει αρκετα καλυτερη καρτα γραφικων απο την HP , αλλα υστερη ελαχιστα στην cpu καθως ειναι με 2mb L2 , σε αντιθεση με την HP που ειναι στα 4mb L2 .

Θα ηθελα δικες σας γνωμες απο θεμα εμπειριας , οσο αναφορα ποιοτητα, ευκρινια οθονης (ειδα πχ οθονες της acer και δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα...)
Γενικοτερα μηπως μπορειτε πειτε κανεναν λογο παραπανω ωστε να αποφασησω και αν αξιζει τα 100euro παραπανω η Toshiba σε σχεση με την HP .


Ζητω συγνωμη καθως στην δημοσκοπιση εβαλα LG , το σωστο ειναι Toshiba...

konsniper
15-02-07, 15:00
Θα σου ελεγα αντι για τον 5635,μιας και εχεις τα λεφτα αφου κοιτας και τον 6187 να δεις τον 5684,που ειναι πανςω κατω κοντα στα λεφτα αλλα πολυ κλαυτερος.Εχει την 7600 καρτα πανω,που με την 7300 εχει μεγαλη διαφορα νομιζω.Σου δινω και ενα ΛΙΝΚ (http://www.openmind.gr/product_info.php?products_id=3004) να δεις...δες το και πες μου.οσο αφορα τα 3 που δινεις,και εγω ακριβως σε αυτα ειμαι αναμεσα....οταν βγαλεις αποφαση πες,γιατι θα με επιρεασει..:p

Και για τον α100-192 εχω ενστανση..γιατι να δωσεις τοσα και να παρεις ενα παλιοτερο μοντελο??Παρε core2duo..με 150 ευρο λιγοτερα παιρνεις τον α100-906 (http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=4973) που νομιζω πως ειναι κλαση ανωτερος..τον δινουν ακομα και στα carrefour..Ασε που ο α100-192 απτους αλλους δυο που δινεις ειναι κατωτερος..δεν υπαρχει θεμα συγκρισεις για μενα, ειδικα με τον HP 6187
Παντως απτους 3 που δινεις ψηφιζω μακραν 6187

Alarm
15-02-07, 15:23
O α100-192 εχει καλυτερο επεργαστη απο τον α100-906 ασχετα και ποιο παλιος, οχι μονο σε ταχυτητα αλλα και σε benchmarks βγαινει πιο γρηγορος.
Τωρα η αληθεια ειναι πως απεριψα οτι laptop ειχα βρει με Intel 950 , πιστευω πως και με μια nvidia 7400 θα κανω την δουλεια μου μιας και δεν παιζω πολλα παιχνιδια , σιγουρα η 7600 ειναι πολυ καλητερη.
Τωρα για την acer ειναι ας πουμε η κατωτερη μου επιλογη απο τα 3 .
Σε ευχαριστω για τα λινκ αλλα και τα δυο καθως ειδα ειναι στα 1.83 cpu, κοιτασα βασικα για 2ghz και φυσικα με προτιμηση ο core duo 2 με 4mb L2

Alarm
15-02-07, 15:26
Αν εχεται να κανετε καμια προταση για καποιο αλλο laptop κατω απο 1300ευρω φυσικα με τις ιδιες περιπου δυνατοτητες θα βοηθουσε .
Cpu ειμαι καπως κολλημενος με τον Dual Core duo 2 (2ghz)

konsniper
15-02-07, 15:35
οκ..εγω θα ψηφισω 6187...αν και διαφωνω νε τον 100-192...νομιζω πως ειναι σιγουρα καλυτερος ο επεξεργαστης του 906..ας μας πει καποιος ππου ξερει καλυτερα...
Για τον acer εχεις δικιο..ηθελα να βαλω τον 5685 (http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?4094)..που ειναι στα 2 γιγκα...Αν και συμφωνω πως η acer πρεπει ναναι η τελευταια μας επιλογη...δεν μπορουμε ομως να παραβλεψουμε πως για αυτα που δινει ειναι πολυ ελκυστικη η τιμη...

Υ.Γ στην ψηφοφορια πανω εχεις γραψει lg a100-192.

NikoLakis
15-02-07, 15:53
Εγω θα σου προτεινα παντως να αποφυγεις τους acer γιατι οι οθονες τους ειναι επιοικώς απαραδεκτες. Εχω δουλεψει με 4 μηχανηματα acer τα 3 (σχετικα καινουρια μοντελα) ειχαν χαλια οθονες το 1 ειχε μετρια οθονη (αυτο το 1 ηταν πιο παλιο απο τα αλλα). Βεβαια το αν σου αρεσει ή οχι μια οθονη ειναι καθαρα υποκειμενικό θέμα. Εμενα δεν μου αρεσαν εσενα μπορεί να σου αρέσουν. Καλύτερα παντως να τα δεις να λειτουργουν και μετα να αποφασισεις

Alarm
15-02-07, 16:02
Και εγω ειμαι καπως απογοητευμενος με την ποιοτητα εικονας της acer .

Για δειτε και αυτο, τωρα επεσε εκει το ματι μου http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=4178

NikoLakis
15-02-07, 16:29
Πιστευω πως για τα λεφτα που θες να δωσεις ο 6187 ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη δυνατοτήτων, επιδοσεων και ποιότητας. Η μόνη διαφορα του τελευταιου με τον 6187 απ'οτι βλεπω ειναι η καρτα γραφικών του (Χ1600) που ειναι καλυτερη απο του 6187 (7400 με turbo cache)

konsniper
15-02-07, 16:33
Αυτος μαρεσε και μενα πολυ...αν και δεν ξερω απο ποιοτητα πως τα πανε οι Asus

Alarm
15-02-07, 17:43
Την Toshiba την απεκλεισα καθως στην ιδια τιμη η Asus εχει καλυτερη προσφορα.

Αρα... HP η Asus(S96J)... (βρηκα και asus με 1.83 αλλα nvidia 7600, και χαμηλοτερη τιμη, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θελω να παω στην cpu παρακατω...)

Alarm
15-02-07, 18:40
To toshiba ειναι εκτος λιστας λογο Cpu 2500 ,δεν εχει καμερα (αν και δεν επιρεασε αυτο την κριση μου καθολου) , και 533 μνημη

Αρα τωρα παμε αναμεσα σε

HP DV6187EA http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900211
Asus S96J http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=4178

Τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι τα ιδια, εκτος VGA . τωρα απο εκει και περα πιστευω ειναι προσωπικη αποψη, απλα απο θεμα πειρας τι εχετε να πειτε για τις παραπανω εταιριες η ακομα καλυτερα παραπανω λαπτοπ.

haHa
15-02-07, 21:11
Να ξερεις οτι αυτο το asus δεν ειναι ακριβως asus.
Δηλαδη ειναι built-to-order με σασι asus που δεν ειναι τοσο καλα οσο τα κανονικα asus...

Alarm
16-02-07, 10:38
αυτο ειναι κατι που δεν ηξερα...

profitis
20-02-07, 20:22
Θα σου ελεγα αντι για τον 5635,μιας και εχεις τα λεφτα αφου κοιτας και τον 6187 να δεις τον 5684,που ειναι πανςω κατω κοντα στα λεφτα αλλα πολυ κλαυτερος.Εχει την 7600 καρτα πανω,που με την 7300 εχει μεγαλη διαφορα νομιζω.Σου δινω και ενα ΛΙΝΚ (http://www.openmind.gr/product_info.php?products_id=3004) να δεις...δες το και πες μου.οσο αφορα τα 3 που δινεις,και εγω ακριβως σε αυτα ειμαι αναμεσα....οταν βγαλεις αποφαση πες,γιατι θα με επιρεασει..:p

Και για τον α100-192 εχω ενστανση..γιατι να δωσεις τοσα και να παρεις ενα παλιοτερο μοντελο??Παρε core2duo..με 150 ευρο λιγοτερα παιρνεις τον α100-906 (http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=4973) που νομιζω πως ειναι κλαση ανωτερος..τον δινουν ακομα και στα carrefour..Ασε που ο α100-192 απτους αλλους δυο που δινεις ειναι κατωτερος..δεν υπαρχει θεμα συγκρισεις για μενα, ειδικα με τον HP 6187
Παντως απτους 3 που δινεις ψηφιζω μακραν 6187

Τον A100-906 δίνουνε στα carefour;Η φτηνότερη τιμή κατα 150€(απο τα 1250 του toshiba που σκεφτεται ο φίλος Αlarm),δηλαδή 1100€ είναι για τον A100-906 στα carefour...Το γλυκοκοιτάω πάρα πολύ αυτο το toshiba τώρα τελευταία....Αν το βρω και κάτω απο τα 1100€ θα είναι όνειρο!

konsniper
21-02-07, 01:21
Και εγω ελεγα γαι κατω απο 1100 αλλα με τιποτα..εχει εξαντληθει κιολας..οτι εχει μεινει ειναι εκει..

konsniper
22-02-07, 04:02
Ενας απολους που εχει τον 6187 ας μας πει κανα στοιχειο ..αν ειναι ευχαριστημενος..αν εχει κανα προβλημα..πως ειναι η καρτα γραφικων...θερμοκρασιες....Γιατι βλεπω ψηφιζουν 6187 ,δεν μπορει,καποιος 8α τον εχει...ας μας πει τιποτα....

Υ.Γ. Φιλε profitis αν βρεις τον 100-906 πουθενα σε καλη τιμη πες...Αν και πια γουσταρω 6187...η μονη διαφορα σημαντικη υπερ του τοσιβα ειναι η καρτα γραφικων..αλλα νταξει..παιζω στο desktop αμα θελω..ετσι νομιζω καλυτερο πακετο τον 6187

profitis
22-02-07, 10:22
Ενας απολους που εχει τον 6187 ας μας πει κανα στοιχειο ..αν ειναι ευχαριστημενος..αν εχει κανα προβλημα..πως ειναι η καρτα γραφικων...θερμοκρασιες....Γιατι βλεπω ψηφιζουν 6187 ,δεν μπορει,καποιος 8α τον εχει...ας μας πει τιποτα....

Υ.Γ. Φιλε profitis αν βρεις τον 100-906 πουθενα σε καλη τιμη πες...Αν και πια γουσταρω 6187...η μονη διαφορα σημαντικη υπερ του τοσιβα ειναι η καρτα γραφικων..αλλα νταξει..παιζω στο desktop αμα θελω..ετσι νομιζω καλυτερο πακετο τον 6187

1135€

http://e-acorn.com/view_product.php?productid=6339&idcat=7&idsubcat=161&idsubsubcat=-1

Oμως βγάζει άγνωστη επόμενη διαθεσιμότητα. Να σου πω την αλήθεια, μετά το Toshiba A100-906 έχω σταμπάρει τον 6181ΕΑ και όχι των 6187... Υπάρχει μία μικρή διαφορά στην τιμή τους. Οι μοναδικές διαφορές νομίζω είναι ο καλύτερος επεξεργαστής και το bluetooth;

Eruyome(MMXGN)
22-02-07, 12:52
1135?

http://e-acorn.com/view_product.php?productid=6339&idcat=7&idsubcat=161&idsubsubcat=-1

Oμως βγάζει άγνωστη επόμενη διαθεσιμότητα. Να σου πω την αλήθεια, μετά το Toshiba A100-906 έχω σταμπάρει τον 6181ΕΑ και όχι των 6187... Υπάρχει μία μικρή διαφορά στην τιμή τους. Οι μοναδικές διαφορές νομίζω είναι ο καλύτερος επεξεργαστής και το bluetooth;

Και η web-camera φαντάζομαι. Στο site της hp αναφέρει webcamera μόνο για τον 6187. Kαι εγώ για αυτόν σκέφτομαι να αγοράσω. Για acer έχω ακούσει πολύ κακα λόγια, οι vaio είναι μεν καλοί αλλα είναι κάπως ακριβοί και φυσικά στέκομαι μακριά απο οποιαδήποτε "ελληνική" λύση.

Η HP απο service φορητών πώς τα πάει; (ελπίζω όχι όπως το service τους σε φωτογραφικές μηχανές)
Απο επίπεδα θορύβου πως είναι;

Οθόνη κατα την εμπειρία του ας πεί κάποιος ποιά laptops έχουν καλύτερη (σε mid-range πάντα) τα HP ή τα Sony;

Σημείωση: Το toshiba έχει κατά 20GB μικρότερο δίσκο απο το HP. Κατα τα άλλα μου φαίνεται καλό σε χαρακτηριστικά, αλλα εγώ το απέρριψα λόγω ATI (για το linux)

NikoLakis
22-02-07, 14:35
Και τα HP και τα Sony εχουν αρκετα καλές οθόνες. Αυτές των Sony είναι κάπως καλύτερες

konsniper
22-02-07, 16:01
Παντως δειχνει πολυ καλη η οθονη του 6187...την ειδα σε μαυρο φοντο και δεν εχει αυτους τους ασπρους προβολεις τησ Ακροπολης που χουν κατι αλλα.
profitis εχει εξαντληθει γιαυτο δε λεει διαθεσιμοτητα.ουτε προκειτα να πει.Σε λιγο θα αφαιρεθει και απτον καταλογο.Οπως ειπα,ας μας δωσει καποιος χαρακτηριστικα γι α6187...θερμοκρασιαες,καρτα γαρφικων κτλ...Δεν υπαρχει ενας???:lol:

Eruyome(MMXGN)
22-02-07, 16:06
Χμ, τελικά είδα εγώ το HP 6187. Όλα τα laptop με Core 2 duo φαντάζομαι παρόμοιες θερμοκρασίες θα έχουν. Επίσης η 7400 απο ότι έχω καταλάβει είναι πολύ πιο δροσερή απο την 7600 που βέβαια σε επιδόσεις την ταπώνει.

Τελικά κατέληξα στο Sony Vaio Fe31-h που μπορεί να είναι κάπως πιο ακριβό (150Ε παραπάνω μου βγαίνει) αλλα εχει webcam+καλύτερη οθόνη απο ο,τι μου λένε. H sony δίνει και αυτονομια 220 λεπτά που όσο και να απέχει απο την πραγματική την θεωρώ πολύ καλή.

Θα το πάρω το απόγευμα :)

konsniper
22-02-07, 20:05
Αντε καλοριζικο....Σιγουρα η 7600 ειναι πολυ καλυτερη..αλλα δεν μπορεις να ταχεις και ολα....νασαι καλα που εξεφρασε ςτην εμπειρια σου :oneup:

Eruyome(MMXGN)
22-02-07, 20:51
To πήρα τελικά και το χω και δουλεύει χωρίς μπαταρία, προς το παρόν.

Παρατηρήσεις:

1. Δεν δίνουν CD, πρέπει τα cd να τα κάψεις μόνος σου, απαράδεκτο κατα τη γνώμη μου.
2. Δεν έχει έντυπο manual (...)
3. Είναι φορτωμένο με ένα σωρό μπούρδες + οτι έχει και τον Norton Internet Security.
Όπως είναι το μηχάνημα του γράφω το system recovery και πάει για format.

Και άλλο ενα μικρό αρνητικό, με το που το άνοιξα, μετα απο 3 λεπτά (ενώ προσπαθούσα να μπώ στο ασύρματο δίκτυο μου) μου πέταξε Windows explorer has encountered an error and needs to close κτλ, κτλ.

Παντως για να λέμε την αλήθεια, πέρα απο το software, η οθόνη του είναι τρομερή (ξαφνικά η οθόνη του mac μου φαίνεται...μουντή).

Το touchpad του θα μπορούσε να ναι λιγο πιο βολικό (τα κουμπάκια του είναι μέσα σε ένα βαθούλωμα και ψιλοεκνευρίζουν). To πληκτρολόγιο του έχει μεγάλα κουμπιά και μου αρέσει.

Είναι και αρκετά κομψό (αν και δεν είναι apple)

Άντε μεγειά μου :D

manoulamou
22-02-07, 21:29
Ψηφιζω Toshiba 100-192 με βαση οσα λεγονται για την ποιοτητα κατασκευης, αλλα και το μοντελακι της!

Δυστυχως το θεμα επιλογης ενος laptop ειναι πολυ πιο περιπλοκο απ ο,τι ενος desktop.
Κατ αρχην εαν θελεις να παρεις κατι αξιοπρεπες αποκλειονται τα build-to-order noname
οποτε
πρεπει να δωσεις χοντρα λεφτα. Γιατι μετα την αγορα του οι αναβαθμισεις ιδιαιτερα σε hardware
ειναι εως και απαγορευτικες! Δηλαδη ο,τι παρεις θα εχεις αυτουσιο συνηθως μεχρι το επομενο καινουργιο.
Αρα πρεπει να προσεξεις ωστε ολα τα επι μερους συστηματα, να σε ικανοποιουν στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο.
Επειτα παιζει καθοριστικο ρολο η εγγυηση και η πιθανη επεκταση της.
Νομιζω οτι μια δημοσκοπηση εαν δεν συνοδευεται απο εκτεταμενη συζητηση
θα αδικησει και τα συγκεκριμενα μοντελα και τους κατασκευαστες τους.

ΜΕ ΓΕΙΕΣ :) σε οσους πηραν προσφατα ειθε να καλυφθουν οι αναγκες τους πληρως. :oneup:

t300
24-02-07, 22:56
Τι λέτε για αυτόν (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_208&manufacturers_id=&products_id=5000); Αξίζει να το κοιτάξει κανείς;

Alarm
24-02-07, 23:29
t300 με λιγοτερα χρηματα περνεις το HP dv6187 που ειναι καλυτερο σε hardware εκτος τις vga που υστερει ελαχιστα.
http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

konsniper
25-02-07, 05:41
και εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο ειμαι οπως λεω και σε αλλα θεμα..συμφωνω για το λιγο καλυτερο hardware αλλα η οθονη του LG ειναι μια σκαλα καλυτερη...τελεια θαλεγα..απολαμβανεις οτι βλεπεις...γιαυτο και μεχει επιρεασει και μενα..

Alarm
26-02-07, 10:56
Αληθεια, απο οσους εχετε δοκιμασει το HP6187 εχετε δει καθολου το προβλημα με το σφυριγμα ?

YiannisP
26-02-07, 16:21
Εγω εχω Acer και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

costas_volos
26-02-07, 18:37
Γεια σας παιδια ,σημερα πηρα το καινουργιο μηχανημα απο οπου σας γραφω ..!!!τι να πρωτοπω.....!!!!ολα τελεια....!!!!!βεβαια μου φενεται λιγο παραξενο αλλα ειναι θεμα χρονου.
Την μεγαλυτερη πλακα την επαθα με τον θορυβο...3 φορες νομισα οτι ειχε κλεισει....!!!!!Καλα απο ταχυτητα και τετοια δεν θα πω γιατι τοσα χρονια ειχα πατινι.....!!!!!παιχνιδια δεν εβαλα ακομα γιατι βαλε προγραμματα ,γραψε dvd recovery και τετοια ανασα δεν πηρα ακομα.

Εχω ομως κατι αποριες
1.Μπορω να τα γυρισω στα ελληνικα (γραφει xp sp2 gr/en);;
2.Τωρα που το εχω στην πριζα την μπαταρια να την βγαλω;;; ή να την εχω μεσα;;
3.Πρεπει να παω στο site της hp να το δηλωσω;

haHa
26-02-07, 20:25
Αληθεια, απο οσους εχετε δοκιμασει το HP6187 εχετε δει καθολου το προβλημα με το σφυριγμα ?


Εγω το ειχα παρατηρησει , αλλα με 3 κλικ στο device manager διορθωνεται.




Hopefully I can describe this right. Go to control panel. Double click on "System." Choose the "Hardware" tab. Choose "Device Manager." Scroll down to "Universal Serial Bus Controllers" and expland it. You should see a bunch of items labeled "USB Root Hub". Right-click on it and choose "properties". Go to the "Power Management" tab. Unclick the option that says "Allow the computer to turn off this device to save power." I only did it for one USB Root Hub, and it seems to have worked, but I suppose you might have to change the setting for every instance of USB Root Hub. My annoying high-pitched sound has not returned since I did it.

Alarm
26-02-07, 22:37
Καταλαβα... αλλα ετσι δεν κλεινουν ποτε η usb , αρα περισσοτερο ρευμα...

haHa
26-02-07, 23:04
Καταλαβα... αλλα ετσι δεν κλεινουν ποτε η usb , αρα περισσοτερο ρευμα...

Μαλλον.

Αλλα δεν παρατηρησα καποια διαφορα στην αυτονομια,τουλαχιστον καποια που να φαινεται ευκολα χωρις μετροπρογραμμα.

konsniper
27-02-07, 00:45
Αυτοπου με ξενερωνει στο 6187 ειναι οτι ζεσταινεται εκει που ακουμπας το αριστερο χερι.....ειναι λιγο βλακει ανομιζω...καλυτερα να το εβαζαν πιο πισω λιγο ...

Alarm
27-02-07, 01:09
Μαλλον.

Αλλα δεν παρατηρησα καποια διαφορα στην αυτονομια,τουλαχιστον καποια που να φαινεται ευκολα χωρις μετροπρογραμμα.

Απο οσο εχω διαβασει , μειονεται 5-10% η διαρκεια της μπαταριας. Διολου λιγο...

NeK
27-02-07, 01:16
Να πω και εγώ κάτι; Πολλά χρόνια τα toshiba ήταν τα καλύτερα γιατί φέραν την αναγραφή "Made In Japan" και αυτό υποσχόταν πολύ ποιοτικό manufacturing και ήταν ένας σημαντικός λόγος που απέκτησαν την φήμη τους (άλλος ένας είναι ότι η IDEAL έχει πολύ καλό support), δυστυχώς όμως πλεόν τα νέα toshiba (από όσα μοντέλα ξέρω τουλάχιστον) είναι και αυτά "Made In China", που σημαίνει ότι το έχασαν αυτό το προτέρημά τους ενάντια στα υπόλοιπα.

sdikr
27-02-07, 02:11
Να πω και εγώ κάτι; Πολλά χρόνια τα toshiba ήταν τα καλύτερα γιατί φέραν την αναγραφή "Made In Japan" και αυτό υποσχόταν πολύ ποιοτικό manufacturing και ήταν ένας σημαντικός λόγος που απέκτησαν την φήμη τους (άλλος ένας είναι ότι η IDEAL έχει πολύ καλό support), δυστυχώς όμως πλεόν τα νέα toshiba (από όσα μοντέλα ξέρω τουλάχιστον) είναι και αυτά "Made In China", που σημαίνει ότι το έχασαν αυτό το προτέρημά τους ενάντια στα υπόλοιπα.

Γιατί η Ideal........συγνώμη @εγνατια

konsniper
27-02-07, 02:15
Καλά υπαρχει λιγο μυθος με αυτο το Made in.....Γιατι μια εταιρεια αν ειναι καλή ειναι παντου καλη και επιπεδατη.Αν τηρει προδιαγραφες και στανταρ ποιοτητας δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα εχει που ειναι η χωρα...Και η Κινα ναι λεμε ολοι φτηνα κινεζικα,αλλα δε βγαζει μονο φτηνα κινεζικα.Αν θες,βρισκεις και ακριβα πολυ καλα κινεζικα.και μην ξεχναμε οτι π.χ. στα ρουχα,ολες οι μαρκες που χρυσοπληρωνουμε για φιρμες,φτιαχνονται στην κινα.Το ιδιο ισχυει για ολες τις κατηγοριες..
Εμενα δε μου λεει κατι το οτι φτιαχνεται στην Κινα.ολα εκει φτιαχνονται πλεον.Θα μου ελεγε αν μου πει καποιος,οτι ξερεις,τωρα πια στην κινα τα κανουν χαμηλοτερης ποιοτητας και το ξερω απο την ταδε πηγη.Τοτε να πουμε οτιιεναι παλιοκινεζικο.Σιγουρα βεβαια αν με ρωτησεις,εκτιμβ πιο πολυ τη βιομηχανια της Ιαπωνιας...αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.,και δε σημαινει πως δεν μπορει η Κινα να βγαλει κατι καλο.Αλλωστε οι ειδικοι των εταιριων ,σπανια ειναι κινεζοι ακομα και αν η εταιρεια ιεναι στην κινα.Οταν λεμε <<φτηνα κινεζικα εργατικα χερια>> συνηθως ειναι στους τομεις συκευασιας,σκουπισματος,κτλ...και οχι οτι παιρνουν ενα κινεζο φτηνο,και του λενε σχεδιαζε και κατασκευαζε επεξεργαστες...

profitis
27-02-07, 15:35
http://my-shop.ath.cx/eshop/catalog/product_info.php?products_id=16485

O Τoshiba A100-906 στα 1123€...Πιστεύω πως δεν είναι καθόλου άσχημα για τα χαρακτηριστικά του αυτη η τιμή.Πλησιάζει πάρα πολύ στα 1100€.

Σε μεγάλες φίρμεσ(Πλαισιο,e-shop.gr κτλ) παίζει καθόλου παζάρεμα αν τα έχεις μετρητά τα λεφτά ή οι πωλητές είναι αναγκασμένοι να το πωλουν στην τιμή του τιμοκαταλόγου αναγκαστικα;

konsniper
27-02-07, 18:24
Βαι και εγω το σκεφτομαι αλλα δεν εχω δει την οθονη του ανοικτη...και προβληματιζομαι..αν ξερει κανεις ας πει κατι σχετικα με την ποιοτητα της.....

haHa
27-02-07, 18:30
Την εχω δει εγω.
Ιδιας ποιοτητας με του hp 6187, καλυτερη απο τα περισσοτερα acer που εχω δει.
Μια αρκετα καλη οθονη, οχι ομως και η κορυφαια.
Τα lg στα ιδια χρηματα πανω κατω εχουν καλυτερη οθονη.

konsniper
03-03-07, 17:40
haHa με το 6187 πως τα πας?βασικά θα τοπαιρνα αν δεν εκαιγε στο σημειο που ακουμπας τα χερια σου.καιει πολυ?ειναι ενοχλητικο?Γιατι αλλο να καιει σε καμια πανω γωνια,και αλλο εκει που ακουμπας.Μην καιγομαστε και το καλοκαιρι....

haHa
03-03-07, 17:58
Δεν το εχω εγω, αλλα ενας φιλος μου.
Συνολο το εχω χρησιμοποιησει κανα 10ωρο και δε μου φανηκε να καει καθολου.Βεβαια δεν εγραψα ιδιαιτερα, ισως για αυτο δεν παρατηρησα οτι καει εκει που λες.

Κυριως κοιταξα να δω αν ζεσταινεται απο κατω, που αυτο ειναι πολυ σημαντικο για εμενα
για να μπορω να το εχω το καλοκαιρι στα ποδια μου(ταξιδια,λεωφορειο,πλοια,κρεβατι,καναπες κλπ κλπ)
Δε ζεσταινοταν σχεδον καθολου! Ανετα το εβαζα σε γυμνα μπουτια..

@ ADSLgr.com All rights reserved.