PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα εχω καταλαβει σωστα για το Conn-X Talk?



Σελίδες : [1] 2

Thrylos
15-02-07, 16:34
Λοιπον παιδια ψαχνομαι να δω τι θα κανω σε 1 μηνα που τελειωνει η HOL συνδρομη μου και θελω κατι προσωρινο για 4-5-6 μηνες και τοτε εφοσον με καλυπτουν τα ιδιοκτητα δικτυα αποτ ις tellas/forthnet/hol/on κλπ και εχει γινει και το beta testing απο αλλους, να παω σε καποιο απο αυτα.

Στην HOL μου ειπανε minimum ετησιες συνδρομες οποτε αποριφθηκε.

Το Conn-x μου κινησε το ενδιαφερον κυριως επειδη ακουσα απο γνωστο οτι ενεργοποιειται αμεσα σε λιγες μερες σε αντιθεση με οτιδηποτε αλλη εταιρεια που θα με αφησει τουλαχιστον 1 μηνα χωρις ADSL. Καταρχην αυτο ισχυει? Εχει βαση? Δεν ρωταω να μου πειτε "στον ταδε το ενεργοποιησαν σε 1 μηνα" , ΟΚ ΟΤΕ ειναι καποιες τραγικες καθυστερησεις σιγουρ αθα εχουν συμβει σε καποιους, το θεμα ειναι τι ειναι ο "κανονας" , δηλαδη στην πλειοψηφια σε ποσες μερες ενεργοποιειται?

Μετα, επειδη με ενδιαφερουν και δωρεαν αστικες/υπεραστικες κλησεις, αποτι βλεπω με 7 ευρω εξτρα σε οποιοδηποτε πακετο conn-x μπορω να εχω απεριοριστες κλησεις το βραδυ τις καθημερινες και ολο το σαββατοκυριακο σωστα?

Αρα αν παω στο conn-x 768 (αφου δεν με νοιαζει ιδιαιτερα η ταχυτητα), με 18+7=25 ευρω περιπου το μηνα θα εχω ADSL 768 και δωρεαν κλησεις το βραδυ και ολο το σαββατοκυριακο, και σε 6 μηνες αν θελω το σταματαω?

ΥΓ: Μιας και μιλαμε για ΟΤΕ, στο conn-x talk, οι δωρεαν κλησεις ειναι VOIP ή οχι? και αν ειναι VOIP, μιλαμε για καλη ποιοτητα?

no_logo
15-02-07, 16:47
Το Conn-x μου κινησε το ενδιαφερον κυριως επειδη ακουσα απο γνωστο οτι ενεργοποιειται αμεσα σε λιγες μερες σε αντιθεση με οτιδηποτε αλλη εταιρεια που θα με αφησει τουλαχιστον 1 μηνα χωρις ADSL. Καταρχην αυτο ισχυει? Εχει βαση?

εξαρτάται από το κέντρο που πέφτεις
Πχ στους Αμπελόκηπους που ανοίκω εγώ περιμένω εδώ και 24 μέρες για την ενεργοποίηση


Μετα, επειδη με ενδιαφερουν και δωρεαν αστικες/υπεραστικες κλησεις, αποτι βλεπω με 7 ευρω εξτρα σε οποιοδηποτε πακετο conn-x μπορω να εχω απεριοριστες κλησεις το βραδυ τις καθημερινες και ολο το σαββατοκυριακο σωστα?

ναι


Αρα αν παω στο conn-x 768 (αφου δεν με νοιαζει ιδιαιτερα η ταχυτητα), με 18+7=25 ευρω περιπου το μηνα θα εχω ADSL 768 και δωρεαν κλησεις το βραδυ και ολο το σαββατοκυριακο, και σε 6 μηνες αν θελω το σταματαω?

ναι


ΥΓ: Μιας και μιλαμε για ΟΤΕ, στο conn-x talk, οι δωρεαν κλησεις ειναι VOIP ή οχι? και αν ειναι VOIP, μιλαμε για καλη ποιοτητα?


αυτό έλειπε να είναι voip :down:

Voip = Αθλια ποιότητα

aria
15-02-07, 16:50
Ακριβώς οι χρεώσεις είναι 18,5 ευρώ + 7,3 ευρώ για τηλέφωνο. Το ποσό των 7,3 ευρώ είναι για απεριόριστες κλήσεις (από το σταθερό σου) ΜΟΝΟ για τις ώρες οκτώ βράδυ με οκτώ πρωί, και τις καθημερινές και τα Σαββατοκύριακα (δεν είναι για όλη τη διάρκεια του ΣΚ).

Δες τα αναλυτικά εδώ (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=456&hop=h&tab=1).

Thrylos
15-02-07, 17:03
Εισαι σιγουρη aria οτι δεν ειναι ολοκληρα τα σαββατοκυριακα? Εγω απο την σελιδα αυτο καταλαβαινω, οτι το 8 το βραδυ με 8 το πρωι ισχυει μονο για τις καθημερινες...γι'αυτο αλλωστε και κανει διακριση αλλιως θα ελεγε το βραδυ ολη την εβδομαδα.

Η αποπληρωμη γινεται μεσω του λογαριασμου του ΟΤΕ?

Απο modem router τι γινεται? Δινει τετοιο ή θα χρειαστει να βαλω μπροστα εκεινο το Jetspeed 500i που ειχα χρυσοπληρωσει πριν 4 χρονια?

aria
15-02-07, 17:12
Είμαι σίγουρη από αυτό που διαβάζω στη σελίδα. Καταλαβαίνω για την πρώτη κατηγορία οκτώ-οκτώ καθημερινές, για τη δεύτερη ΟΛΟ το ΣΚ και για την τρίτη οκτώ-οκτώ καθημερινές & ΣΚ (σύμφωνα με την ελληνική γραμματική αυτό σημαίνει ότι το οκτώ-οκτώ αναφέρεται και στα δύο που ακολουθούν ;)). Μπορείς να το διευκρινίσεις στο 134 ή στον ΟΤΕ.

Η αποπληρωμή γίνεται μέσω του λογαριασμού του ΟΤΕ.

Για εξοπλισμό δεν γνωρίζω μιας και εγώ έχω κόνεξ παλαιότερης προσφοράς με Speedtouch 585, ας μας πει κάποιος που έχει την υπηρεσία.

mariosxania
15-02-07, 17:14
Μην είσαι τόσο σίγουρος εμένα για ενεργοποίηση έκανε ενα μήνα + με ΟΤΕ και μένω χανια.

mrnoname
15-02-07, 17:25
Όχι δεν είναι έτσι. Το Σ/Κ είναι όλη την ημέρα. Από τις 8 το πρωί του Σαββάτου (ουσιαστικά από τις 8μμ την Παρασκευή) μέχρι τα μεσάνυχτα της Κυριακής για την ακρίβεια αν διαλέξεις το 3ο πρόγραμμα.

aria
15-02-07, 18:15
Αυτό είναι και το πιο λογικό, έτσι όπως είναι γραμμένο μπορεί να γίνει παρανόηση ;)

Πάντως τι καταλαβαίνετε εσείς από το αντίστοιχο αγγλικό κείμενο; :hmm:

Weekdays & Weekend unlimited local & domestic-long distance calls Zone from 20:00 to 08:00

sprog111
15-02-07, 18:34
Απο το site του oteshop:

Επιλέξτε τη ζώνη που σας ταιριάζει:

1) Zώνη απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων από 20:00 έως 08:00 τις καθημερινές € 4,4 /μήνα http://www.oteshop.gr/blank.gif
2) Zώνη απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων το Σαββατοκύριακο http://www.oteshop.gr/blank.gif € 4,4 /μήνα
3) Zώνη απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων από 20:00 έως 08:00 τις καθημερινές και το Σαββατοκύριακο http://www.oteshop.gr/blank.gif € 7,3 /μήνα

Είναι σαφές ότι για την 3η ζώνη εννοεί ότι και τα Σ/Κ ισχύει το 20:00-8:00. Από την τιμή όμως και την ύπαρξη του 2ου πακέτου υποψιάζομαι ότι εννοεί: αφού 1+2 πακέτο = € 8.8 , πάρε και τα 2 με € 7,3. Σε αυτή την περίπτωση είμαι σίγουρος ότι το κείμενο το έγραψε δικηγόρος... :twisted:

aria
15-02-07, 18:39
Και το προσωπικό στο 134 απεργεί . . .

diamat
15-02-07, 19:29
Τι εννοείς ότι το προσωπικό στο 134 απεργεί;

Είναι γεγονός ότι η διατύπωση στην οποία αναφέρεσαι δεν είναι σωστή και μπορεί να οδηγήσει σε παρανοήσεις γιατί πράγματι σύμφωνα με τη γραμματική το "και" συνδέει "ομοειδή" πράγματα παρόλα αυτά, όμως, ο mrnoname τα είπε πολύ σωστά. :oneup: Το σαβ/κο οι απεριόριστες κλήσεις είναι για όλο το 24ωρο και έτσι ουσιαστικά εκέινος που θα επιλέξει το πακέτο με τα 7,3 ευρώ θα έχει απεριόριστες κλήσεις (αστικές και υπεραστικές πάντα) από τις 8 το βράδυ της Παρασκευής έως τις 12 τα μεσάνυχτα της Κυριακής. ;)

aria
15-02-07, 19:32
Αυτό μου λέει η γνωστή φωνή όταν καλώ το 134.

Δες και παραπάνω τη μετάφραση στα αγγλικά από το σάιτ τους . . . εκεί πλέον κανείς είναι σίγουρος ότι το 20:00-08:00 αναφέρεται και στο ΣΚ! :) Τι να πεις . . .

Mythos
16-02-07, 10:58
Απο το site του oteshop:

Επιλέξτε τη ζώνη που σας ταιριάζει:

1) Zώνη απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων από 20:00 έως 08:00 τις καθημερινές € 4,4 /μήνα http://www.oteshop.gr/blank.gif
2) Zώνη απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων το Σαββατοκύριακο http://www.oteshop.gr/blank.gif € 4,4 /μήνα
3) Zώνη απεριόριστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων από 20:00 έως 08:00 τις καθημερινές και το Σαββατοκύριακο http://www.oteshop.gr/blank.gif € 7,3 /μήνα

Είναι σαφές ότι για την 3η ζώνη εννοεί ότι και τα Σ/Κ ισχύει το 20:00-8:00. Από την τιμή όμως και την ύπαρξη του 2ου πακέτου υποψιάζομαι ότι εννοεί: αφού 1+2 πακέτο = € 8.8 , πάρε και τα 2 με € 7,3. Σε αυτή την περίπτωση είμαι σίγουρος ότι το κείμενο το έγραψε δικηγόρος... :twisted:


Μην μπερδευεστε ρε παιδια. Για ολο το ΣΚ εννοει! Αλλιως δε θα διαχωριζε τις καθημερινες στο 3ο πακετο.
Μου το εχουν πει και στο 134 προσφατα που ανανεωσα το conn-x.

prodromosfan
16-02-07, 16:09
Ολο το σ/κ σημαινει Σαββάτο 12π.μ.(0:00) μέχρι Κυριακή 23:59
48 ωρες

georgelyk
17-02-07, 18:22
Μένω Ν Ψυχικό Σε πέντε μέρες Ο Courier με Εξοπλισμό Στην ΩΡΑ του


Σε 10 μέρες(ημερολογιακές) ολα ήταν έτοιμα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!

Θυμάμαι την ταλαιπωρία με Hol για την ενεργοποίηση (πρέπει να πώ ότι στην ΗΟΛ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα απο κει και μετα εκτός απο την απαράδεκτη απαίτηση τους να παραμείνω ένα ακόμα ολόλκηρο χρόνο μαζί τους χωρίς δικαιωμα αορίιστου χρόνου



:clap: :clap:

tsitoudi
18-02-07, 17:58
Αν πάρεις το πακέτο των 7,30€ τότε οι απεριόριστες αστικές-υπεραστικές του Σ/Κ ισχύουν από τις 20:00 την Παρασκευή το βράδυ έως τις 08:00 την Δευτέρα το πρωί.

Επίσης να αναφέρω ότι αν κάποιος κάνει ένα τηλεφώνημα την Παρασκευή στις 19:59 και μιλησει 3 ώρες,αυτές θα χρεωθούν κανονικά.Αν όμως το τηλεφώνημα γίνει την Δευτέρα στις 07:59 και είναι αντίστοιχης διάρκειας,δεν θα χρεωθεί τίποτα.


Φιλικά,
Γιάννης.

diamat
18-02-07, 20:00
Αν πάρει κάποιος το πακέτο των 7,30 οι απεριόριστες αστικές-υπεραστικές κλήσεις του Σ/Κ ΔΕΝ ισχύουν μέχρι τις 8 το πρωί της Δευτέρας αλλά μέχρι τις 23:59 της Κυριακής.Από τις 00:00 και μετά
μπαίνουμε στη Δευτέρα και άρα ΔΕΝ μπορούμε να μιλάμε για κλήσεις Σ/Κ. Οι απεριόριστες κλήσεις ξεκινάνε και πάλι από τις 8:00 το ΒΡΑΔΥ της Δευτέρας. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και παρανοήσεων...
Όσο για τη δεύτερη παρατήρηση φίλε tsitoudi έχεις δίκιο (εκτός φυσικά από τη Δευτέρα που αναφέρεις και πάλι) και καλά κάνεις που το επισημαίνεις γιατί δεν είχε αναφερθεί μέχρι τώρα...

tsitoudi
19-02-07, 01:23
Αν πάρει κάποιος το πακέτο των 7,30 οι απεριόριστες αστικές-υπεραστικές κλήσεις του Σ/Κ ΔΕΝ ισχύουν μέχρι τις 8 το πρωί της Δευτέρας αλλά μέχρι τις 23:59 της Κυριακής.Από τις 00:00 και μετά
μπαίνουμε στη Δευτέρα και άρα ΔΕΝ μπορούμε να μιλάμε για κλήσεις Σ/Κ.

Τυπικά αν το δούμε έχεις απόλυτο δίκιο.


Οι απεριόριστες κλήσεις ξεκινάνε και πάλι από τις 8:00 το ΒΡΑΔΥ της Δευτέρας. Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και παρανοήσεων...


Εδώ είναι που κάνεις το λάθος.Οι απεριόριστες κλήσεις ξεκινούν και πάλι από τις 00:00 την Δευτέρα και μέχρι τις 08:00.Για αυτό το λόγο έγραψα παραπάνω ότι αν έχεις το πακέτο των 7,30€,η ζώνη δωρεάν κλήσεων(ας ξεχάσουμε προσωρινά τις υπόλοιπες καθημερινές) αρχίζει από την Παρασκευή στις 20:00 και τελειώνει την Δευτέρα το πρωί στις 08:00.Το αν εμπίπτει σε πακέτο καθημερινών ή Σ/Κ έχει να κάνει με το όνομα που του δίνουμε επειδή τα πακέτα αυτά πωλούνται και ξεχωριστά.Έτσι,τυπικά έχεις δίκιο σε αυτό που λες(τα ξημερώματα Δευτέρας δεν είναι ζώνη Σ/Κ) αλλά πρακτικά συνεχίζει να ισχύει η μηδενική χρέωση.

diamat
19-02-07, 04:29
Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά.Η παρατήρησή μου δεν είχε να κάνει με την διαφοροποίηση μεταξύ
Σ/Κ και καθημερινών όσο με το ότι οι απεριόριστες κλήσεις τις καθημερινές είναι από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί της επόμενης (π.χ. 8 βράδυ Δευτέρας με 8 πρωί Τρίτης) και όχι το αντίστροφο δηλαδή από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ.

tsitoudi
19-02-07, 06:09
Ναι πολύ σωστά τα λες και έτσι είναι(8 βράδυ με 8 πρωί και όχι το αντίστροφο) αλλά παραπάνω διευκρινίζω κάτι πολύ συγκεκριμένο και διαφορετικό από τα λεγόμενά σου.Να το πω αλλιώς,αν πάρεις το πακέτο μόνο για καθημερινές(4,30€) τότε θα έχεις(εξαιρώ τις υπόλοιπες καθημερινές γιατί ξέρουμε τι ισχύει) απεριόριστα αστικά-υπεραστικά την Παρασκευή το βράδυ 20:00-00:00 και την Δευτέρα ξημερώματα 00:00 έως 08:00.Επίσης,την Δευτέρα το βράδυ θα μπει το πακέτο στις 20:00 έως Τρίτη πρωί στις 08:00 και ούτω το κάθ' εξής.Ελπίζω να μην σε κούρασα απλά καλό είναι να μαθαίνουν όσοι δεν ξέρουν για να μην την πατάνε εκ των υστέρων.

mrnoname
20-02-07, 18:32
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως είναι έτσι για τη Δευτέρα. Ακόμα και το πρόγραμμα των καθημερινών να πάρεις, οι δωρεάν κλήσεις είναι
Δευτέρα 20:00-08:00. ......... Παρασκευή 20:00 - 23:59. Το πρόγραμμα είναι "καθημερινές από 8μμ έως 8πμ". Έτσι όπως τα λες πιάνεις και την Κυριακή από 8μμ έως Δευτέρα 8 πμ.
Πρόγραμμα Σ/Κ. Σάββατο 00:01 έως Κυριακή 23:59.
Το 2πλό πρόγραμμα είναι ίδιο τις καθημερινές με εξαίρεση ότι μιλάς δωρεάν από Παρασκευή στις 20:00 έως Κυριακή 23:59.

grandstyle
20-02-07, 18:46
μακρυααααααΑΑΑ οτι εχει να κανει με οτε ..

thouthou
21-02-07, 08:51
Μην ξεχνάμε και ότι ο Γερμανός με κάθε conn-x talk δίνει και ένα ασύρματο τηλέφωνο δώρο, μέχρι 60 ευρώ.... Από εκεί θα ανανεώσω εγώ αύριο το conn-x μου........

pgp69
21-02-07, 19:21
Καλησπέρα και από μένα
εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο
έχω και εγώ Conn-X Talk και έχω μια κεριά ερώτηση
αν πάρω τηλέφωνο ένα νούμερο tellas η vivodi χρεώνομαι η δεν χρεώνομαι
στο 134 που ρώτησα με βάλανε σε αναμονή και μετά μου είπανε ότι χρεώνομαι κανονικά για άλλους παρόχους
Το έχει ελέγξει κάποιος να με διαφώτιση γιατί έχω ενδοιασμούς για την απάντηση του 134


Ευχάριστο για το χρόνο σας

tsitoudi
21-02-07, 20:53
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως είναι έτσι για τη Δευτέρα. Ακόμα και το πρόγραμμα των καθημερινών να πάρεις, οι δωρεάν κλήσεις είναι
Δευτέρα 20:00-08:00. ......... Παρασκευή 20:00 - 23:59. Το πρόγραμμα είναι "καθημερινές από 8μμ έως 8πμ". Έτσι όπως τα λες πιάνεις και την Κυριακή από 8μμ έως Δευτέρα 8 πμ.
Πρόγραμμα Σ/Κ. Σάββατο 00:01 έως Κυριακή 23:59.
Το 2πλό πρόγραμμα είναι ίδιο τις καθημερινές με εξαίρεση ότι μιλάς δωρεάν από Παρασκευή στις 20:00 έως Κυριακή 23:59.


Ισχύουν αυτά που είπα παραπάνω και είναι ακριβώς έτσι.Μην τα μπλέκεις.Το πρόγραμμα Σ/Κ όπως το περιγράφεις έτσι έιναι αλλά τις καθημερινές και το μεικτό πρόγραμμα περιλαμβάνει και τα ξημερώματα της Δευτέρας.

mrnoname
23-02-07, 02:14
Κοίτα να δεις, δεν τα μπλέκω. Μου το είπε ο υπάλληλος του ΟΤΕ (όχι του 134) με τον οποίο επικοινωνούσα για το conn-X. Μάλιστα δεσμεύτηκε επώνυμα για ό,τι έλεγε. Ειδικά για την Κυριακή ακόμα θυμάμαι την επισήμανση που μου είχε κάνει με την αλλαγή μέρας. Τώρα αν άλλαξε κάτι μέσα σε αυτό το 2μηνο, τι να σου πω....

evang
11-03-07, 20:47
Εχω ADSL+ ISDN γραμμη απο ΟΤΕ, αλλα forthnet ISP και θελω να αλλαξω σε conn-x talk, Κοιταζωντας το site του Oteshop, δεν διευκρινιζεται τι ακριβως χρεωνουν για τα 18,5 ευρω για 768/192 γραμμη + ΟΤΕΝΕΤ . Ειναι το συνολικο παγιο για τον μηνα? Δεν υπαρχει αλλο παγιο για την ISDN γραμμη ή για τηλεφωνα (εκτος το παγιο για τις ελευθερες ζωνες)?
Ευχαριστω.

palto
07-06-07, 23:51
μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με το conn-x talk και όντως το μόνο διάστημα που δεν καλύπτει (το διπλό πακέτο για τις κλήσεις, καθημερινές και σ/κ) είναι δευτέρα ως παρασκευή από 8 π.μ. ως 8 μ.μ.

αλλά νταξ ρε παιδιά, δε γίνεται να μιλάς για απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις από το σταθερό σου τηλέφωνο αλλά να χρεώνεις τις κλήσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα στο δωρεάν διάστημα κλήσεων... ήμαρτον δλδ, τι ψευτοδικηγορίστικο κόλπο είναι αυτό? ντροπή για άλλη μια φορά :down:

captain556
08-06-07, 00:07
Εμένα το ενεργοποιήσανε ακριβώς σε 6 μέρες.
Μια μέρα πριν έρθει ο εξοπλισμός με τον κουριερ.

Θα σου πουνε άλλωστε μόλις κάνεις την αίτηση πότε θα έρθει ο εξοπλισμός,
και κατα 90% θα έχει ενεργοποιηθει και η adsl σου.

Ώσο για το δώρο ειναι ενα ασύρματο router(όνομα δεν θυμάμαι)

diamat
08-06-07, 01:17
μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με το conn-x talk και όντως το μόνο διάστημα που δεν καλύπτει (το διπλό πακέτο για τις κλήσεις, καθημερινές και σ/κ) είναι δευτέρα ως παρασκευή από 8 π.μ. ως 8 μ.μ.

αλλά νταξ ρε παιδιά, δε γίνεται να μιλάς για απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις από το σταθερό σου τηλέφωνο αλλά να χρεώνεις τις κλήσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα στο δωρεάν διάστημα κλήσεων... ήμαρτον δλδ, τι ψευτοδικηγορίστικο κόλπο είναι αυτό? ντροπή για άλλη μια φορά :down:

Γιατί φίλε μου ντροπή;Έκανε καμιά απάτη ο ΟΤΕ;Το connx talk πελαμβάνει απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα, αστικά και υπεραστικά. Όπως είπες και μόνος σου, σού έχει χρεώσει κλήσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα δηλαδή προς αριθμούς που δεν ανήκουν στο δίκτυο του ΟΤΕ. Είναι δυνατόν να δίνει απεριόριστες κλήσεις σε "ξένους" αριθμούς;

stmour
08-06-07, 13:33
μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με το conn-x talk και όντως το μόνο διάστημα που δεν καλύπτει (το διπλό πακέτο για τις κλήσεις, καθημερινές και σ/κ) είναι δευτέρα ως παρασκευή από 8 π.μ. ως 8 μ.μ.

αλλά νταξ ρε παιδιά, δε γίνεται να μιλάς για απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις από το σταθερό σου τηλέφωνο αλλά να χρεώνεις τις κλήσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα στο δωρεάν διάστημα κλήσεων... ήμαρτον δλδ, τι ψευτοδικηγορίστικο κόλπο είναι αυτό? ντροπή για άλλη μια φορά :down:

Paltoudaki τι κάνεις φίλε και συναγωνιστή του CoD?

Έβαλα και εγώ προσφατα COnn-X talk. Περιμένω να δώ πρώτο λογαριασμό. Τσιμπισα πάντως ένα ασυρματο Panasonic αρκετά καλό! ;)

palto
08-06-07, 17:04
Εμένα το ενεργοποιήσανε ακριβώς σε 6 μέρες.
Μια μέρα πριν έρθει ο εξοπλισμός με τον κουριερ.

Θα σου πουνε άλλωστε μόλις κάνεις την αίτηση πότε θα έρθει ο εξοπλισμός,
και κατα 90% θα έχει ενεργοποιηθει και η adsl σου.

Ώσο για το δώρο ειναι ενα ασύρματο router(όνομα δεν θυμάμαι)

όντως, συνήθως πλέον ενεργοποιείται πριν έρθει το κούριερ. ειδικά στην επαρχία, η ενεργοποίηση της γραμμής γίνεται την επόμενη ή τη μεθεπόμενη της αίτησης. αλλά ακόμα και στην αθήνα, μόνο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα σε κάποια περιοχή αργεί (π.χ. τεκ αμπελοκήπων). πολύ σπάνια να πάρεις το κουτί πλέον και να περιμένεις να γίνει ενεργοποίηση... το σοβαρότερο πρόβλημα είναι πως τα ελτα συχνά πυκνά πάνε όποτε τους καπνίσει χωρίς να λαμβάνουν ιδιαίτερα στα σοβαρά την ώρα/ημερομηνία παράδοσης που έχει δηλωθεί. τέσπα... το talk μπαίνει αυθημερόν, άντε την επόμενη!


Γιατί φίλε μου ντροπή;Έκανε καμιά απάτη ο ΟΤΕ;Το connx talk πελαμβάνει απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα, αστικά και υπεραστικά. Όπως είπες και μόνος σου, σού έχει χρεώσει κλήσεις προς άλλα σταθερά δίκτυα δηλαδή προς αριθμούς που δεν ανήκουν στο δίκτυο του ΟΤΕ. Είναι δυνατόν να δίνει απεριόριστες κλήσεις σε "ξένους" αριθμούς;

Ναι, το να αποκρύπτεις πληροφορίες τόσο ζωτικές, είναι απάτη imo. Ούτε καν σε κάποιον αστερίσκο δεν υπάρχει αυτή η info... Είδες εσύ δλδ σε καμμιά διαφήμιση ή σε κάποιο έντυπο για το εν λόγω προΐόν να αναφέρεται αυτός ο περιορισμός? Και δλδ, η τελλάς και η φορθνετ και οι άλλες εταιρείες στις οποίες πληρώνεις μόνο πάγιο και όχι κλήσεις, δε σε αφήνουν να πάρεις τηλέφωνο σε "ξένους" αριθμούς που ανήκουν σε δίκτυα άλλων εταιρειών?...

Ε όταν σου λένε ότι


Το Conn-x Talk είναι ο συνδυασμός οποιουδήποτε Conn-x με πρόγραμμα ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΩΝ Εθνικών κλήσεων, Αστικών και Υπεραστικών, σε συγκεκριμένες ώρες και ημέρες.

και


Με το Conn-x Talk θα γίνει όλη η Ελλάδα μια γειτονιά

αλλά σε χρεώνει για κλήσεις προς αριθμούς που δεν έχουν κάποιο ειδικό πρόθεμα μπροστά, ε τότε ναι, εγώ νιώθω σαν να με κοροΐδεύουνε...

σκέψου π.χ. σε 1 χρόνο να έχει ένα 10% double play, ένα 10% zisto, ένα 10% vivodi και on telecoms. πριν πάρω τηλέφωνο θα κάθομαι να ψάχνω σε πιο δίκτυο είναι ο άλλος? θα τρελαθούμε τώρα? αφού γίνεται μεταφορά αριθμού όταν φεύγουν δε μπορώ καν να ξέρω εγώ ποιός είναι σε τι δίκτυο! δεν αναφέρομαι σε αριθμούς που ξεκινάνε από 801 κτλ, έτσι?

Το μόνο που μπορώ να δεχτώ είναι πως όταν έβγαινε το talk πέρσι δεν είχε πάρει τόσο μεγάλες διαστάσεις η εναλλακτική τηλεφωνία (π.χ. η φορθνετ δεν είχε ξεκινήσει το double play), οπότε ίσως να μη τους πέρασε απ το μυαλό τι θα συμβεί σε αυτή την περίπτωση.

Τέσπα, δε ξέρω ακόμα τι θα γίνει με το θέμα και πραγματικά απορώ πως και δεν έχω ακούσει κανέναν από κόσμο που το χει βάλει πριν από μένα να διερωτάται! τι να πω, ίσως είμαι εγώ ο περίεργος, ίσως έχουμε συνηθίσει να μας εκμεταλλεύονται και δε μιλάμε πλέον...

που σαι ρε στεφ! σας έλειψε το φονικό μου χέρι? :p

diamat
08-06-07, 17:36
Τότε μάλλον έγινε παρεξήγηση ή δεν το εξήγησα εγώ σωστά (ψηφίζω το δεύτερο :sorry:.)Στον λογαριασμό του ΟΤΕ οι κλήσεις
προς άλλα σταθερά δίκτυα αντιστοιχούν σε κλήσεις προς αριθμούς 801 κλπ. είτε είναι cc εταιρειών ή οτιδήποτε άλλο είτε το free internet.
Αν εσύ δεν έχεις κάνει τετοιου είδους κλήσεις το τελευταίο δίμηνο τότε μάλλον αλλάζουν τα πράγματα και θα πρέπει να το ψάξεις!
Σε καμία περίπτωση δεν χρεώνονται οι κλήσεις σε αριθμούς που είναι με φορητότητα σε άλλες εταιρείες, δεν ήθελα να αφήσω να εννοηθεί κάτι τέτοιο! Σε τέτοιο σημείο παραλογισμού δεν νομίζω να φτάσει ποτέ ο ΟΤΕ... :lol:

GeorgeNorth
08-06-07, 17:43
Επειδη εχω το connX talk... δεν θα πω τιποτα μεχρι να παρω τον πρωτο λογαριασμο.....
Τοτε θα μιλησω με screenshots!

stmour
08-06-07, 18:23
Τότε μάλλον έγινε παρεξήγηση ή δεν το εξήγησα εγώ σωστά (ψηφίζω το δεύτερο :sorry:.)Στον λογαριασμό του ΟΤΕ οι κλήσεις
προς άλλα σταθερά δίκτυα αντιστοιχούν σε κλήσεις προς αριθμούς 801 κλπ. είτε είναι cc εταιρειών ή οτιδήποτε άλλο είτε το free internet.
Αν εσύ δεν έχεις κάνει τετοιου είδους κλήσεις το τελευταίο δίμηνο τότε μάλλον αλλάζουν τα πράγματα και θα πρέπει να το ψάξεις!
Σε καμία περίπτωση δεν χρεώνονται οι κλήσεις σε αριθμούς που είναι με φορητότητα σε άλλες εταιρείες, δεν ήθελα να αφήσω να εννοηθεί κάτι τέτοιο! Σε τέτοιο σημείο παραλογισμού δεν νομίζω να φτάσει ποτέ ο ΟΤΕ... :lol:

Kατά διαβολική σύπμτωση είχα στο λογαριασμό μου 10 ευρώ κλησεις σε άλλασταθερά δίκτυα. Στον προηγούμενο λογαριασμό. Τότε είχα Forthnet προεπιλογή. Από τον ΟΤΕ μου έιπαν σήμερα στο 134 ότι οι αριθμοί με φορητότητα χρεώνονται ως ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ αλλα όταν τυς ρώτησα για ποιό λόγο δεν μπήκαν οι κλήσεις στην προεπιλογή της Forthnet μου είπε πως ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ απο αυτήν και μεταφέρονται στο δικτυο του ΟΤΕ. Παρε τον ένα και χτύπα τον πάνω στον άλλον δλδ.

Φυσικά και μας λείπει πάντα ένα τέτοιο σκιλ Νικόλα :D

iced_82
10-06-07, 17:36
Ρε παιδια μπερδευτικα με οσα διαβασα σας παρακαλω καποιος να μου το διευκρινισει.
Εγω ειχα οτε τηλεφωνο.
Πηρα τελλας internet και εβαλα προεπιλογη τελλας στα τηλεφωνα μου.
Η κοπελα μου εχει βαλει connex talk και εχει βαλει το πακετο για καθημερινες και Σ/Κ.
Οποτε με παιρνει τηλεφωνο μεσα στις ωρες που εχει δωρεαν κλησεις προς αστικα και υπεραστικα(συγκεκριμενα παιρνει προς υπεραστικα γιατι ειμαι σε αλλη πολη) χρεωνεται σαν να παιρνει κανονικα τηλεφωνο? Δλδ το τηλεφωνο που θα κανει στις 10 το βραδυ της τριτης θα χρεωθει σαν τηλεφωνημα προς ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΔΙΚΤΥΑ?

stmour
10-06-07, 18:30
Από ότι έχω καταλάβει οι αριθμοί με πρόθεμα 211 212 κλπ χρεώνονται ως άλλα δίκτυα ΣΥΝ αυτοί που είναι με 210 και προέρχονται από αίτηση φορητότητας. Για σιγουριά και αποφυγή εγκεφαλικών με το λογαριασμό καλύτερα να πάρετε το 134 να ρωτήσετε.

palto
10-06-07, 20:08
ανεβάζω και το σχετικό χωρίο του λογαριασμού. όλα τα 210 είναι ένας συγκεκριμένος αριθμός τον οποίον καλούμε συχνά (:P) και ο οποίος από πρώτη μάη είναι πλέον στο 2play. εκτός της κλήσεως με α.α. 206 καμμία άλλη από αυτές με 210 δεν έπρεπε να χρεωθούνε... εγώ το θέμα δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, ειδικά σε περίπτωση που καταλάβω πως δεν έγινε λόγω ελλιπούς πρόβλεψης (όχι πως αυτό δεν είναι ανησυχητικό σημάδι, τόσος κόσμος εκεί μέσα, ούτε σε έναν δεν γεννήθηκε η απορία τι θα γίνει με τους εναλλακτικούς φορείς? :down::whistle:)

palto
12-06-07, 22:31
http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/NewsReleases/Announcments/AP407_04_conn_x_voice.pdf

όπως αναφέρεται και στο παραπάνω pdf, οι δωρεάν κλήσεις ισχύουν μόνο μέσα στο δίκτυο του ΟΤΕ... όπως και να έχει εγώ σκοπεύω να κάνω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ γιατί πιστεύω πως μου απέκρυψαν ηθελημένα ή μη πληροφορίες. θα μου πεις, από τη στιγμή που έχει δημοσιευτεί, μην περιμένεις και τίποτα...

η απορία μου βέβαια παραμένει: πως θα γνωρίζουμε πριν καλέσουμε έναν οποιοδήποτε αριθμό ότι αυτός δεν ανήκει στο δίκτυο του ΟΤΕ αφού οι τηλεφωνικοί αριθμοί μεταφέρονται και στα ιδιόκτητα δίκτυα? πολύ πρακτικότατο και λειτουργικότατο, δε νομίζετε? :down:

vspiros
30-06-07, 12:22
Τελικά έγινε κάτι με την καταγγελία;Η διαφημιστική καμπάνια και η ενημέρωση από το134 για μένα που το ενεργοποίησα από εκεί δε λέει τίποτε. Περιμένω κι εγώ τον πρώτο λογαριασμό για να δω το τι θα κάνω.Πάντως δεν έχω υπογράψει τίποτε.

FABARMBOY
05-07-07, 01:42
Γεια σας παιδες επιτελους καταφερα να ξεφυγω απο την ΤΕΛΛΑΣ και ναι επιστρεφω και με τιποτα δεν ξαναφευγω απο τον ΟΤΕ!
Εκανα το connex talk με ταχυτητα 2048 και τηλεφωνα το 3 πακετο!
Εκανα τηλεφωνικη αιτηση την Παρασκευη 29 Ιουνιου και Δευτερα 2 Ιουλιου ημουν ενεργοποιημενος!Τωρα περιμενω την Παρασκευη 6 Ιουλιου να μου φερουν σπιτι τα συμβολαια καθως και οτι αλλο δωρο θελουν !
Εγω τελειωσα με τις ιδιωτκες εταιριες ΟΤΕ και ξανα ΟΤΕ!
Εγω που παλαιοτερα εβριζα και φωναζα για τον ΟΤΕ τωρα πια μπορω να παρω πισω ολα αυτα που ελεγα!

no_logo
05-07-07, 02:01
μόνο το μυρμήγκι σου ξέμεινε στο άβαταρ :p

DaveMurray
05-07-07, 02:04
χαχαχα :rofl:

FABARMBOY
07-07-07, 20:09
μόνο το μυρμήγκι σου ξέμεινε στο άβαταρ :pXAXAXA ναι το παλιομυρμηγκι πως το ξεχασα τα αλλαξα ολα δεν αλλαξα την εικονα πωπω ρε δεν λενε να με αφησουν σε ησυχια εφιαλτες ουστ τωρα θα το πατησω κατω!
:lol:
:lol::lol:

DaveMurray
07-07-07, 20:19
χαχαχαχαχαχ :lol:

lewton
08-07-07, 01:42
ανεβάζω και το σχετικό χωρίο του λογαριασμού. όλα τα 210 είναι ένας συγκεκριμένος αριθμός τον οποίον καλούμε συχνά (:P) και ο οποίος από πρώτη μάη είναι πλέον στο 2play. εκτός της κλήσεως με α.α. 206 καμμία άλλη από αυτές με 210 δεν έπρεπε να χρεωθούνε... εγώ το θέμα δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, ειδικά σε περίπτωση που καταλάβω πως δεν έγινε λόγω ελλιπούς πρόβλεψης (όχι πως αυτό δεν είναι ανησυχητικό σημάδι, τόσος κόσμος εκεί μέσα, ούτε σε έναν δεν γεννήθηκε η απορία τι θα γίνει με τους εναλλακτικούς φορείς? :down::whistle:)

Η σωστή απάντηση είναι ότι εσύ υπέγραψες για απεριόριστες κλήσεις μόνο προς σταθερά ΟΤΕ. Ας πρόσεχες... (δυστυχώς).

ΥΓ. Και επειδή πάντα οι εναλλακτικοί μας σώζουν, δες και αυτό (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails.aspx?c=10009486), με πάγιο 6,90 € και χωρίς διακρίσεις στις κλήσεις.

DaveMurray
08-07-07, 01:59
τέτοια βλέπουμε και περιμένουμε πως και πως την κάλυψη της forthnet στην περιοχή μας :)

lewton
08-07-07, 02:38
τέτοια βλέπουμε και περιμένουμε πως και πως την κάλυψη της forthnet στην περιοχή μας :)
Tο πακετάκι που έδωσα είναι για προεπιλογή φορέα πάνω σε γραμμή ΟΤΕ, δηλαδή άμεσα ανταγωνιστικό στο Conn-x Talk.

DaveMurray
08-07-07, 03:54
κατάλαβα, γενικώς οπου φυγει φύγει αν καλυψθει η περιοχή μου. Για σταθερη τηλεφωνία+internet μάλλον με βλέπω πως 4νετ

grdreamer
23-07-07, 21:04
μιλησα με 134 και μου επιβεβαιωσαν οτι αν ειναι το τηλεφωνο ανηκει σε αλλο παροχο τοτε γινεται κανονικα χρεωση ειναι ενα ενοχο μυστικο του ΟΤΕ που αξιζει να διαδοθει σε ολο το κοσμο ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.