PDA

Επιστροφή στο Forum : port forwarding



gregluffy
15-11-13, 22:58
παιδια γεια σας ,ανοιγω την Port 82 και ενω εχω απενεργοποιηση το firewall παλι οταν παω στο can youseeme λεει οτι η πορτ μου ειναι κλειστη.εχω ενα netfaster iad 2 ,ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?
ευχαριστω

FoTiKiS
16-11-13, 07:42
Έχεις απενεργοποιήσει το firewall του router ή των windows? Μήπως την μπλοκάρει κάποιο antivirus?
Επίσης για πιο λόγο θέλεις να την ανοίξεις στο router?

gregluffy
16-11-13, 17:28
εχω απεργοποιηση τα παντα,απλα δεν μου διχνει στο canyouseeme open port στο PFportcheck η πορτα φαινεται ανοικτη

FoTiKiS
16-11-13, 22:29
εχω απεργοποιηση τα παντα,απλα δεν μου διχνει στο canyouseeme open port στο PFportcheck η πορτα φαινεται ανοικτη

Συνήθως για να δει το canyouseeme την port θα πρέπει να ανοίξεις και την εφαρμογή ή υπηρεσία που χρειάζεσαι την port.
Για παράδειγμα θέλεις να ανοίξεις μια port για το μtorrent, ανοίγεις την 5000 και δηλώνεις την τοπική IP σου.
Στην συνέχεια ανοίγεις το μtorrent και μπαίνεις στο canyouseeme. Από εκεί κάνεις το τεστ και βλέπεις αν όλα είναι οκ.
Αν έχεις κλειστό το μtorrent όμως ότι και να κάνεις το site θα σου λέει ότι η port δεν έχει ανοίξει.

Δεν είμαι και ειδήμων στα δίκτυα απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω την διαδικασία από προσωπική εμπειρία.

gregluffy
17-11-13, 16:04
Συνήθως για να δει το canyouseeme την port θα πρέπει να ανοίξεις και την εφαρμογή ή υπηρεσία που χρειάζεσαι την port.
Για παράδειγμα θέλεις να ανοίξεις μια port για το μtorrent, ανοίγεις την 5000 και δηλώνεις την τοπική IP σου.
Στην συνέχεια ανοίγεις το μtorrent και μπαίνεις στο canyouseeme. Από εκεί κάνεις το τεστ και βλέπεις αν όλα είναι οκ.
Αν έχεις κλειστό το μtorrent όμως ότι και να κάνεις το site θα σου λέει ότι η port δεν έχει ανοίξει.

Δεν είμαι και ειδήμων στα δίκτυα απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω την διαδικασία από προσωπική εμπειρία.

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου ,που ασχοληθηκες για να τη δειξεις.τελικα τη δειχνει.αυτο που εκανα ηταν να απενεργοποιησω το no-ip,και μετα φανηκε στο can....,αυτο το εκανα γτ διαβασα οτι οταν εχεισ νο ιπ ειναι ποιο σταθερος ο server σου.με netfaSTER IAD 2 για να εχω εσωτερικη ιπ πανατ την ιδια που ακριβως παω και τοδηλωνω στο router?

@ ADSLgr.com All rights reserved.