PDA

Επιστροφή στο Forum : Το router δεν παίρνει ip (zte zxdsl 931 wii)



hall2001
16-11-13, 11:14
Από χτες το μεσημέρι είμαι χωρίς internet,το λαμπάκι του dsl είναι σταθερά αναμμένο αλλά του internet δεν λέει να ανάψει με τίποτα και δεν έχω σύνδεση, συγχρονίζει κανονικά στην μέγιστη ταχύτητα δείχνει στατιστικά αλλά η ip και dns είναι μηδενικά.

Τους πείρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι το κοιτάνε αλλά δεν ξέρουν τι φταίει,μάλλον λένε είναι η γραμμή και όχι το router.
Έβαλα στη γραμμή ένα netgear dgn2200 και ένα thomson tg585v7 μήπως συνδεθούν αλλά τίποτα,το λαμπάκι του internet είναι κόκκινο και στα δύο,δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος τις ρυθμίσεις η φταίει ότι είναι adsl router.

Το θέμα είναι ότι είχα κι άλλα προβλήματα τις τελευταίες 2 εβδομάδες,η σύνδεση πάγωνε για μερικά δευτερόλεπτα και ξανά επανερχόταν μετά από λίγο το οποίο είναι μάλλον θέμα του zte γιατί βλέπω ότι έχει αναφερθεί στο forum κι άλλες φορές.

Καμιά συμβουλή στο τι μπορεί να φταίει;

Α και κάτι τελευταίο στην κάρτα δικτύου δείχνει ότι έχει κίνηση αλλά χωρίς σύνδεση στο internet.

hall2001
17-11-13, 20:12
Έγινε αυτό ακριβώς που φοβόμουν το πρόβλημα θα λυθεί μόνο από την μεριά του ΟΤΕ έτσι μου είπαν σήμερα,τρίτη μέρα χωρίς internet και φυσικά μετά από δική μου προσπάθεια επικοινωνίας,η γνωστή wind δηλαδή που δεν παίρνει ποτέ να ενημερώσει γιατί πολύ απλά γράφει τους πελάτες της στα @ρχιδι@ της.
Σκέφτομαι τη έχω να περάσω πάλι μ αυτούς τους γελοίους και με πιάνει αγανάκτηση.

theopan
17-11-13, 20:24
Από την Παρασκευή το μεσημέρι που από όσο είδα έχεις τη βλάβη, έχουν περάσει ...μηδέν εργάσιμες μέρες. Δυστυχώς μπορούμε να μετράμε χρόνο -τουλάχιστον σε δύσκολα προβλήματα- μόνο σε εργάσιμες. Σε όλους δε τους παρόχους ο πελάτης παίρνει να δηλώσει το πρόβλημα. Η Wind να σε πάρει να σου πει ξανά και ενδιάμεσα μέσα στο σ/κ και πριν την αποκατάσταση της βλάβης τι; "Όλα πάνε καλά ακόμα το κοιτάμε"; Πάλι καλά που διαπιστώθηκε ότι είναι "θέμα ΟΤΕ" μέσα σε αργίες.

hall2001
17-11-13, 20:30
Όταν είμαι sync no ip τη σχέση έχει ο ΟΤΕ αφού είμαι σε ιδιόκτητο.
Έχω κακή μα πάρα πολύ κακή εμπειρία με την wind επέτρεψε μου να περιμένω τα χειρότερα απ αυτά τα λαμόγια.

theopan
17-11-13, 21:55
Δεν είσαι σε ιδιόκτητο. Σε VDSL από καφάο, γραμμή του ΟΤΕ χονδρικής μισθώνει η Wind. Όταν υπάρχει βλάβη ο ΟΤΕ τη διορθώνει. Και σε "ιδιόκτητο" να ήσουν εδώ που τα λέμε, πάλι η άρση της πλειοψηφίας των βλαβών στη δικαιοδοσία του ΟΤΕ είναι. Εντάξει εμπειρία έχω κι εγώ. Wind γράφει το info μου όπως βλέπεις. 3 χρόνια συμπληρώνω όπου να'ναι...

hall2001
17-11-13, 22:34
πω πω 3 χρόνια ε και πως αντέχεις;χαχαχαχα πλάκα κάνω,να σαι καλά πάντως σε ευχαριστώ πολύ.

kostas4949
18-11-13, 02:41
Τι disconnect reason σου βγαζει το router? Ειμαι στην ιδια κατασταση απο τις 24/10 σε καινουργια ενεργοποιημενη γραμμη.

hall2001
18-11-13, 09:57
ωχ τέτοια λέγε με βλέπω να μένω πάλι κανά μήνα χωρίς net.
authentication failed μου βγάζει.

kostas4949
18-11-13, 10:04
Να ευχεσαι να μην κολλησει και σενα καπου η βλαβη προς τον οτε. Μου βγαζει ακριβως το ιδιο απο τις 24/10. Δοκιμασε με τα default στοιχεια του οτε να δεις αν παιρνει ip(εμενα παιρνει). username: otenet@otenet.gr pass: otenet

hall2001
18-11-13, 11:38
Έχω δοκιμάσει και παίρνει ip την πατήσαμε με τη wind αυτό μόνο έχω να πω.

kostas4949
18-11-13, 11:47
Εγω δεν εχω ακομα καταλαβει ποιος απο τους 2 φταιει. Οτε ή wind. Να ξερω τουλαχιστον ποιον να κυνηγησω

hall2001
18-11-13, 12:06
Να σου πω μόνο ότι στην ενεργοποίηση η wind με άφησε 22 μέρες χωρίς internet και τις μισές από αυτές χωρίς τηλέφωνο,έτσι αναγκάστηκα μετά από οδηγίες από παιδί εδώ στο forum,να επικοινωνήσω εγώ με τον οτε και τους τεχνικούς στην περιοχή μου για να βγάλω άκρη,δεν λέω με εξυπηρέτησαν και συνδέθηκα τελικά μετά κόπων και βασάνων αλλά αυτό δεν συμαίνει ότι δεν έφταιγαν κι αυτοί.

Με βλέπω λοιπόν να ακολουθώ την ίδια διαδικασία και πάλι μήπως και βγάλω άκρη γιατί η ανικανότητα της wind είναι απίστευτη.

SfH
18-11-13, 12:35
Πιθανότατα φταίει ο οτε ( υποθέτω δεν έχει ρυθμίσει σωστά τα vlans για εσάς από τη μεριά του ) , εκτός αν έχει κάνει λάθος η wind σε κάποιο διαδικαστικό θέμα.

kirileman
18-11-13, 12:48
Τα ίδια και εδώ. AUTHENTICATION FAILURE από την Παρασκευή που συγχρόνισε το μόντεμ για 1η φορά (επιτέλους) σε vdsl. Έβαλα και γω το username του ote και πήρα ip με τη μία. Μίλησα τώρα με Wind, θα με ενημερώσουν σήμερα, είπαν.

hall2001
18-11-13, 12:49
Κάπως έτσι το φαντάστηκα και εγώ άντε τώρα να βγάλεις άκρη,τους πήρα και μου είπαν ότι σήμερα έχουν πρόβλημα με το σύστημα και δεν έχουν επικοινωνία με τον οτε,μαγικές καταστάσεις δηλαδή.

Παίρνω τα παλικαράκια του οτε να δούμε τι γίνετε.

kirileman
18-11-13, 12:59
Είχα Tellas τις "καλές εποχές" και τώρα έφυγα από HOL που ήμουν υπερευχαριστημένος για να βάλω Wind σταθερό λόγω του ότι υποτίθεται ότι θα μου έδιναν vdsl. Το δις εξαμαρτείν...

hall2001
18-11-13, 14:42
Μίλησα με οτε και περιμένω να με πάρουν,μάλλον μου είπαν θα στείλουν σήμερα τεχνικό στο kv και το κερασάκι στην τούρτα,δεν είχαν καμία πληροφόρηση για βλάβη,με λίγα λόγια η wind με δουλεύει (η ο οτε δεν ξέρω) ψιλό γαζί.
Αυτά είναι.

kirileman
18-11-13, 14:49
Είμαστε σε διαφορετικά kv αλλά με το ίδιο πρόβλημα. Κάτι μου λέει πως δεν είναι βλάβη ΟΤΕ.

hall2001
18-11-13, 14:58
update
Με πήραν τηλέφωνο,το πρόβλημα είναι στο kv θα στείλουν τεχνικό σήμερα η αύριο το πρωί.
Να ναι καλά οι άνθρωποι είναι η δεύτερη φορά που με εξυπηρετούν.
Έσκασε και μήνυμα από την wind ότι δηλώθηκε η βλάβη,καληνύχτα και όνειρα γλυκά wind.
Άμα είναι να φτάνουμε στο απροχώρητο και να ζητάμε προσωπικά στον οτε να μας κάνει τη δουλειά ζήτω που καήκαμε.

kirileman
18-11-13, 15:04
Τους τεχνικούς στην Ηλιούπολη πήρες;

hall2001
18-11-13, 15:07
Ναι της Ηλιούπολης.

kirileman
18-11-13, 15:09
Οκ, με αυτούς μιλάω και γω. Δεν το σήκωσαν τώρα. Αν δεν έχω ίντερνετ μέχρι το βράδυ, πρωί πρωί τους ξαναπαίρνω. Μου φαίνεται περίεργο, πάντως, που σε 2 (ή μήπως 3) διαφορετικά kv προέκυψε την ίδια μέρα όμοιο πρόβλημα.

theopan
18-11-13, 16:27
Το έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν: αυτό το "μοντέλο" δίνουμε προσβασή στο δημόσιο δίκτυο σε όλους τους παρόχους αλλά διατηρείται η διαχείριση αυτού από έναν εξ'αυτών (τον ΟΤΕ) δε λειτουργεί. Υπάρχουν "συγκρουόμενα συμφέροντα". Πρέπει να συγκροτηθεί νέο "σώμα" ("αρχή", ας το πουν όπως θέλουν) που θα ασχολείται αποκλειστικά με τη διαχείριση/αποκατάσταση βλαβών του δικτύου. Στελεχωμένο συγκεκριμένα και διακριτά από τους υπάρχοντες ή και νέους "πιστοποιημένους" τεχνικούς ανάλογα με τις ανάγκες και τη συνδρομητική βάση του εκάστοτε παρόχου. Και φυσικά με δαπάνη των παρόχων.

kirileman
18-11-13, 18:04
Ουάου, έχω vdsl! Δεν άργησε πολύ, μόνο 3 μήνες. Κατέβασα από ntua με μια μέση ταχύτητα 4,7 MB/s. Είναι οκ; Έφτασα μέχρι 5,2 ΜΒ/sec, ψιλοκαλά τα βλέπω τα πράγματα.

hall2001
18-11-13, 20:30
Ουάου, έχω vdsl! Δεν άργησε πολύ, μόνο 3 μήνες. Κατέβασα από ntua με μια μέση ταχύτητα 4,7 MB/s. Είναι οκ; Έφτασα μέχρι 5,2 ΜΒ/sec, ψιλοκαλά τα βλέπω τα πράγματα.

Mεγιές,με πήραν ναι αλήθεια σας λέω από τη wind μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο κι ότι είναι κι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα.
Δεν τους πιστεύω πια με τίποτα.



Πριν λίγο πήρε ip/dns για κανα λεπτό και μετά πάλι τα ίδια επίσης το authentication failed έγινε ISP TIME OUT

- - - Updated - - -


Το έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν: αυτό το "μοντέλο" δίνουμε προσβασή στο δημόσιο δίκτυο σε όλους τους παρόχους αλλά διατηρείται η διαχείριση αυτού από έναν εξ'αυτών (τον ΟΤΕ) δε λειτουργεί. Υπάρχουν "συγκρουόμενα συμφέροντα". Πρέπει να συγκροτηθεί νέο "σώμα" ("αρχή", ας το πουν όπως θέλουν) που θα ασχολείται αποκλειστικά με τη διαχείριση/αποκατάσταση βλαβών του δικτύου. Στελεχωμένο συγκεκριμένα και διακριτά από τους υπάρχοντες ή και νέους "πιστοποιημένους" τεχνικούς ανάλογα με τις ανάγκες και τη συνδρομητική βάση του εκάστοτε παρόχου. Και φυσικά με δαπάνη των παρόχων.

Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λες μόνο που μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να γίνει

kostas4949
19-11-13, 00:53
Εμενα το προβλημα ειναι απο την μερια του ΟΤΕ τελικα. Εχει κολλησει η βλαβη στο συστημα που την στελνουν εδω και κανα μηνα.

hall2001
19-11-13, 20:53
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα,τώρα ο οτε μου λέει ότι δεν είναι γενικό το πρόβλημα και ότι κάτι άλλο συμβαίνει οπότε θα με καλέσουν σε λίγο στο κινητό να μου πουν.

- - - Updated - - -

Τελικά μου το έφτιαξε ο οτε,μάλιστα με πήραν και 2 φορές να με ρωτήσουν αν είναι εντάξει,απ΄ ότι μου είπαν έριξαν όλο το κύκλωμα από αυτούς και πίσω στη wind και επανήλθε.
Φυσικά δεν υπήρχε ποτέ γενικό πρόβλημα και φυσικά για άλλη μια φορά τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνει η WIND την έκανα εγώ όσο αναφορά την επικοινωνία δηλαδή μιας και δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο και το τεχνικό μέρος της βλάβης που το έκαναν τα παιδιά στον οτε και τους ευχαριστώ πολύ.
Δηλαδή με λίγα λόγια όσες φορές χρειάστηκα τη wind όλες τις φορές το φίδι από την τρύπα το έβγαλα εγώ σε προσωπική επικοινωνία με τους τεχνικούς του οτε στη περιοχή μου.

Άχρηστοι τεχνικοί άχρηστοι προϊστάμενοι και διευθυντές άχρηστο και μη λειτουργικό το σύστημα τους;
Δεν ξέρω αυτό που ξέρω όμως είναι ότι εγώ όσες φορές τους χρειάστηκα το αποτέλεσμα ήταν μια τρύπα στο νερό.

Να ευχαριστήσω και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ για την πολύτιμη πραγματικά βοήθεια τους,να σται καλά.

kirileman
21-11-13, 16:38
Houston, we have a problem... ξανά! Το ίδιο πρόβλημα. Πήρα wind, μου ήρθε sms με τον κωδικό του αιτήματος, να δούμε τί θα δούμε!

Edit: Μου το έλυσε ο ΟΤΕ, καμία ενημέρωση από Wind.

@ ADSLgr.com All rights reserved.