PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιορισμένη σύνδεση εκτυπωτή και αδυναμία εκτύπωσης



efkola
16-11-13, 23:05
Καλησπέρα σε όλες/όλους!
Εδώ και ώρες ολόκληρες παιδεύομαι με έναν εκτυπωτή και δεν έχω βρει άκρη,έχουν γίνει τα νεύρα μου κρόσια.Είναι ο HP Deskjet 3520 και συνδέεται με wifi όχι ενσύρματα με το laptop.Λειτουργούσε απροβλημάτιστα για μήνες αλλά πριν από λίγες μέρες έκανα recovery στα win 8(και σήμερα εγκατέστησα τα win 8.1)και όταν ξεκίνησα να προσπαθώ να το επανεγκαταστήσω με το cd,με σταματάει στο σημείο που ζητάει την IP την οποία γράφω(την έχω από τη δοκιμαστική εκτύπωση σελίδας που πέτυχα κάποια στιγμή να εκτυπώσω μαζί με μία άλλη σελίδα που είχα ζητήσει)αλλά μετά δε με αφήνει να προχωρήσω επειδή ''ο υπολογιστής και ο εκτυπωτής είναι συνδεδεμένοι σε διαφορετικούς δρομολογητές''.Ενώ λοιπόν δε με αφήνει να ολοκληρώσω την εγκατάσταση,παραδόξως στις συσκευές φαίνεται κανονικά ο εκτυπωτής...για την ακρίβεια φαίνονται δύο ίδιοι με μικρές διαφορές στο όνομα,κάτι που συνέβαινε και παλιότερα που λειτουργούσε κανονικά.
Αν έχει σημασία,όταν πηγαίνω στα δίκτυα(στην ''κεραιούλα'',κάτω δεξιά στην οθόνη),κλικάρω και πατάω ''σύνδεση'',φορτώνει και μετά από λίγο δείχνει περιορισμένη σύνδεση και παράλληλα μου βγάζει ένδειξη ότι η σύνδεση στο δίκτυο διαρκεί περισσότερο από το συνηθισμένο..
Αν κάποιος γνωρίζει,ας προτείνει μια λύση γιατί δεν παλεύεται...μου'ρχεται να τον σπάσω

chillath
17-11-13, 14:04
Δεν έχω ξαναδεί αυτό το μήνυμα σφάλματος ''ο υπολογιστής και ο εκτυπωτής είναι συνδεδεμένοι σε διαφορετικούς δρομολογητές'', αλλά κοίταξε αν το pc και ο εκτυπωτής έχουν τον ίδιο gateway. Λογικά τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή για το wifi θα στις βγάλει αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί λειτουργίας για μερικά δευτερόλεπτα ή από το ηλεκτρονικό μενού. Μετά κάνε remove όλους τους εκτυπωτές από τα windows και ξαναδοκίμασε να τον εγκαταστήσεις.

Simpleton
17-11-13, 14:23
Τί IP έχει ο υπολογιστής; Είναι της μορφής 169.254.x.x;

efkola
17-11-13, 14:24
Καλησπέρα!Chillath ευχαριστώ για την απάντηση..
Τελικά μετά από πάρα πολύ παίδεμα,πειράματα και ''τρικυμίες'',το πρόβλημα εντοπίστηκε και λύθηκε...ήταν κάτι που δεν είχε πάει καθόλου το μυαλό μου και το γράφω εδώ μήπως βοηθήσει και κάποιους άλλους.Έπρεπε να πάω στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή και να επαναφέρω τις εργοστασιακές και μετά να πάω στο μενού της ασύρματης σύνδεσης πάλι στον εκτυπωτή ώστε να επαναφέρω και εκεί τις προεπιλογές.
Με βοήθησε πάρα πολύ ο υπομονετικός υπάλληλος του support forum της HP...να είναι καλά ο άνθρωπος γιατί ακόμα θα παιδευόμουν :)
Edit:Simpleton,το IP του εκτυπωτή είναι της μορφής 192.168.xxx.x και του υπολογιστή 192.168.x.xxx!

@ ADSLgr.com All rights reserved.