PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL NetSpeeder τι είναι?



Σελίδες : [1] 2

Πέτρος
21-07-04, 17:50
μπορεί να καταλάβει κανείς τι είναι αυτό?

http://www.presspoint.gr/release.asp?id=48302

Είναι απλά proxy?

EvilHawk
21-07-04, 18:00
Ναί proxy είναι!
Θα χορτάσουν bandwidth οι χρήστες πάλι! :twisted:

aesir
21-07-04, 18:04
Proxy είναι οπότε ψιλομαμακίες λένε για 5πλες ταχύτητες κατά την γνώμη μου...

EvilHawk
21-07-04, 18:05
aesir, μα αφου ανακάλυψαν και το compression ....... χαχχαχχα

aesir
21-07-04, 18:10
EvilHawk, Ελα ντε!!! Παραπληροφόρηση στο έπακρο. Κανείς δεν δίνει compression over ADSL, και μετά σε ξενίζει το "μόνο στο web". Είναι για γιαούρτια, μόνο αυτό μπορώ να πω, για να διαφημίσουν απλά έναν proxy με τέτοιο πονηρό τρόπο, και κρίμα που δεν τους τρέχει κανείς.

Ασε που για μένα υποννοέι οτι οι συνδέσεις της έχουν καταντήσει για κλάματα και ψάχνει τρόπους να τα μπαλώσει και να μην δυσαρεστηθούν οι χρήστες της.

sdikr
21-07-04, 19:44
ο netspeeder είναι αν δεν κάνω λάθος κάτι που τρέχει τοπικά στον υπολογιστή του χρήστη και όχι ο κλασικός Proxy, είναι οι διαφημίσεις που βλέπουμε σε αρκετές σελίδες που λένε broadband speed from 56k και φυσικά είναι μόνο για δεδομένα που δέχονται συμπίεση.

aesir
21-07-04, 19:57
Δεν κατεβάζεις κάτι που τρέχει τοπικά στο PC, οι οδηγίες λένε οτι αλλάζεις απλά τα LAN settings στο internet connection για να δουλεύουν με proxy.

sdikr
21-07-04, 20:07
Δεν κατεβάζεις κάτι που τρέχει τοπικά στο PC, οι οδηγίες λένε οτι αλλάζεις απλά τα LAN settings στο internet connection για να δουλεύουν με proxy.

ναι τώρα το είδα στην σελίδα τους, turbo.hol.gr (καταπληκτικό όνομα!)

iron_gr
21-07-04, 20:14
Παιδιά θα πρότεινα, να γίνει ένα σχόλιο με κόκκινα γράμματα στο συγκεκριμένο "Νέο" που υπάρχει στην κεντρική σελίδα του adsl.gr, έτσι ώστε ο αναγνώστης να ξέρει για αυτή τη μαμακία. Σωστόοος... 8)

sdikr
21-07-04, 20:17
μαλακία δεν είναι,
Ναι η διαφήμιση που κάνουν δεν είναι οτι καλύτερο, αλλά απο την άλλη οι proxy server αν δουλέυουν σωστά είναι καλό πράγμα.

Και τουλάχιστον στο λένε, δεν το βάζουν κρυφά πίσω απο την πλάτη σου (read transparent proxies)

iron_gr
21-07-04, 20:26
μαλακία δεν είναι,
Ναι η διαφήμιση που κάνουν δεν είναι οτι καλύτερο, αλλά απο την άλλη οι proxy server αν δουλέυουν σωστά είναι καλό πράγμα.

Και τουλάχιστον στο λένε, δεν το βάζουν κρυφά πίσω απο την πλάτη σου (read transparent proxies)

Όμως έτσι όπως το παρουσιάζει το www.presspoint.gr είναι παραπληροφόρηση, όπως λέει και ο aesir. Και διαβάζοντας αυτό το thread το κατάλαβα. Καλό θα είναι να μπεί κάτι στο "Νέο" που να το επισημαίνει. Να μην είναι δηλαδή μία απλή αντιγραφή του presspoint.gr ( στη συγκεκριμένη περίπτωση). Να υπάρχει δηλαδή και και το "tip" του ειδικού, του adsl.gr

del_ahmettt
21-07-04, 20:53
Με μια λέξη μείνετε μακρια... απο τετοιου είδους "ανακαλύψεις"!
O τροχός εχει εφευρεθει εδώ και αρκετααά χρόνια και σιγουρα όχι από την ΗΟL!

EvilHawk
21-07-04, 21:13
Όμως έτσι όπως το παρουσιάζει το www.presspoint.gr είναι παραπληροφόρηση

To prespoint ανεβάζει μόνο δελτιά τύπου που στέλνουν οι εταιρείες, επομένως άλλος είναι ο υπεύθυνος για την εγκυρότητα της δημοσίευσης! :wink:

angeleye
21-07-04, 21:17
Εγώ πάντως που το ενεργοποίησα έχω διαφορά στο φόρτωμα των σελίδων. Βέβαια με χαμηλότερη ανάλυση των εικόνων και των φωτογραφιών άλλωστε μας προειδοποίησε για αυτό. Στο κατέβασμα όμως δεν υπάρχει διαφορά το μόνο που κάνει είναι γρήγορο σερφάρισμα...και για να είμαστε σωστοί πρώτα παιδιά δοκιμάζουμε και μετά κρίνουμε έτσι για να έχουν και βαρύτητα οι απόψεις μας. Να είσται καλά.

EvilHawk
21-07-04, 21:30
angeleye, το θέμα είναι το παρακάτω! :wink:


O τροχός εχει εφευρεθει εδώ και αρκετααά χρόνια και σιγουρα όχι από την ΗΟL

Το πρόβλημα δεν είναι άν βοηθάει ή όχι στο σερφάρισμα , αλλά στο ότι παρουσιάζεται σαν μια τεράστια καινοτομία και αναβάθμιση παρεχόμενων υπηρεσιών!
Οι proxy είναι καλοδεχούμενοι όταν δουλεύουν σωστά, αλλά δεν είναι κάτι καινούργιο και σίγουρα δεν δίνει πενταπλάσιες ταχύτητες. Aν ήταν έτσι θα μέναμε με τίς isdn μας!

ps.Που να δείς τί είχε ακούσει ο Otenet εδω μέσα όταν είχε ανακοινώσει κάτι παρόμοιο!! :lol: :lol:

aesir
21-07-04, 22:01
Επίσης είπε ο angeleye oτι οι εικόνες είναι χαμηλότερης ανάλυσης, οπότε αυτό και μόνο λέει πολλά και για το πως προσπαθούν να κάνουν τις σελίδες να κατεβούν πιο γρήγορα.

Εγώ δεν θα συμβιβαζόμουν με κάτι τέτοιο και ποτέ δεν χρησιμοποίησα proxy από ISP, και ούτως ή άλλως με ένα καλό cache στον browser το θα μπορούσε να πει κάποιος οτι αργεί είναι τα request, τα υπόλοιπα τα διαβάζει από τον δίσκο μου.

PhoiNiX
22-07-04, 09:43
δε θα σχολειασω για ακομη μια φορα τις ελληνικες εταιριες που ειναι παντα πρωτοπορες σε ολον τον κοσμο και πλασαρουν τεχνολογιες που αν τις ακουγε καμια AOL ή AT&T θα γελουσε μεχρι μεθαυριο.

Τελος παντων δε θα το δοκιμασω προσοπικα και ας μην γευτω τις 5πλες ταχυτητες. :twisted:

mrgoo
22-07-04, 22:01
Τι έγινε ρε παιδια; Σβήνετε τα μηνύματα που δεν σας αρέσουν; Πριν λίγο έκανα ένα post, το είδα και τώρα εξαφανίστηκε. Μπράβο αντιμετώπιση! Και γαμώ την ελευθερία του λόγου!

JohnGR
22-07-04, 22:06
mrgoo μήπως το μήνυμά σου παραβίαζε την πολιτική του forum: http://www.adslgr.com/policy.php ; (Δεν πρόλαβα να το διαβάσω)

aesir
22-07-04, 22:07
mrgoo, Εγώ στο έσβησα αν θες να ξέρεις. Επειδή είσαι νέος θα πρέπει να δείξεις περισσότερο σεβασμό σε χρήστες που ούτε καν τους ξέρεις πρώτου τους σχολιάσεις, και σε τέτοιες περιπτώσεις είμαι αδιάλλακτος και θα το επαναλάβω αν χρειαστεί χωρίς προειδοποιήση.

Επίσης αν θες να πεις κάτι τεκμηρίωσε το, πχ αν νομίζεις οτι είναι compression τότε πες μας με ποιο τρόπο γίνεται αφού δεν γίνεται πάνω στο πρωτόκολλο kai αφού καθαρά αλλάζεις τα settins για να προσθέσεις proxy.

mrgoo
22-07-04, 22:08
Δεν νομίζω. Απλά είπα στον phoinix ότι δεν είναι και πολύ περήφανος έλληνας.
Σε γενικές γραμμές βέβαια, εμένα μου αρέσει ο turbo της hol και μάλλον κάποιος moderator αποφάσισε να μου βουλώσει το στώμα.

aesir
22-07-04, 22:13
Δεν νομίζω. Απλά είπα στον phoinix ότι δεν είναι και πολύ περήφανος έλληνας.
Σε γενικές γραμμές βέβαια, εμένα μου αρέσει ο turbo της hol και μάλλον κάποιος moderator αποφάσισε να μου βουλώσει το στώμα.

Σου εξήγησα οτι έγω το έσβησα και σου είπα και τον λόγο. Δεν σταμάτησες απλά σε αυτό που είπες, συνέχισες με επαιγμό για αυτά που γράφουμε "εναντίον" της HOL για εμπάθεια κλπ. Υπάρχουν και φορές που ερχομαστε σε αντίθεση εδώ μέσα, αλλά σεβόμαστε ο ένας τον άλλο. Εσύ με το "καλήμερα" και με το πρώτο μήνυμα έδειξες την διάθεση σου. Ελπίζω στο μέλλον να με διαψεύσεις.

Το θέμα λήγει εδώ, και θα σε παρακαλέσω για τελέυταια φορά να μην γραφείς κάτι χωρίς να το στηρίζεις. Αν σου αρέσει η HOL μπορείς απλά να το πεις, αν στη συνέχεια δεν θες να καταλάβεις και να δεχτείς τα όσα λέμε, είναι δικαίωμα σου.

mrgoo
22-07-04, 22:14
Σε παρακαλώ μπορείς να ξαναβάλεις το post μου στον αέρα για να μου εξηγήσεις που ειναι η ασέβεια και η εμπάθεια που έδειξα, γιατί εγώ νομίζω ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Όσο αφορά τη τεκμηρίωση, άνοιξε το google και ψάξε για "Internet accelerator". Μέχρι και open source υπάρχει: http://www.khelekore.org/rabbit/.

Τι να τεκμηριώσω δηλαδή; Πως δουλεύει;

mrgoo
22-07-04, 22:25
Η τεκμηρίωση σου:

nefeli tmp # wget --proxy=off http://www.adslgr.com/
--22:23:26-- http://www.adslgr.com/
=> `index.html'
Resolving www.adslgr.com... 69.0.209.136
Connecting to www.adslgr.com[69.0.209.136]:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: unspecified [text/html]

[ <=> ] 28,682 50.44K/s

22:23:27 (50.30 KB/s) - `index.html' saved [28682]

nefeli tmp # export http_proxy=http://turbo.hol.gr:3128
nefeli tmp # wget --proxy=on http://www.adslgr.com/
--22:23:57-- http://www.adslgr.com/
=> `index.html.1'
Resolving turbo.hol.gr... 194.30.220.93, 194.30.220.92
Connecting to turbo.hol.gr[194.30.220.93]:3128... connected.
Proxy request sent, awaiting response... 200 OK
Length: unspecified [text/html]

[ <=> ] 7,638 --.--K/s

22:23:58 (88.92 KB/s) - `index.html.1' saved [7638]

Η σελίδα του www.adslgr.com είναι 7,5 kbytes μέσα από τον turbo.hol.gr ενώ είναι 28,5 kbytes χωρίς αυτόν.

Απαιτώ το post μου να ανέβει και πάλι στη θέση του.

aesir
22-07-04, 22:29
Eχεις καταλάβει ακόμα τους 2 βασικούς λόγους που κατηγορούμε την HOL? Αν οχι να στους ξαναπω με 2 λόγια:

1. Το press release είναι εντελώς παραπλανητικό και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

2. Η ΗΟL δεν έκανε καμμία καινοτομία, η ταχύτητα οφείλεται απλά στο οτι οι εικόνες του proxy είναι compressed και έχουν αφαιρεθεί και στοιχέια από την σελίδα, κοινώς έχεις ταχύτητα εις βάρος της ποιότητας. Δεν αυξήθηκε η ταχύτητα στις original ιστοσελίδες.

mrgoo
22-07-04, 22:36
Άκουσε να δεις. Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάς με τη hol και δεν με νοιάζει. Έχετε γράψει του κόσμου τις σαχλαμάρες χωρίς να έχετε καν δοκιμάσει την υπηρεσία, και όχι μόνο αυτό είστε ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ με τους χρήστες σας τους οποίους προφανώς θεωρείτε ανίδεους και τους γεμίζετε με ότι κατεβάζει η κοιλιά σας. Το να σβήσεις το post μου ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ PUBLIC FORUM. Έβρισα; Όχι. Έδειξα εμπάθεια; Σε τι; Τεκμηρίωσε μου εσύ το λάθος που έκανα στο post μου. Ούτε την ηλικία μου ξέρεις, ούτε ποιος είμαι. Που λέει η πολιτική χρήσης αυτού του site ότι μπορείς εσύ να σβήνεις posts όπως και όποτε σου καπνίσει;

Τελικά ίσως αυτό που πουλάει είναι η γκρίνια.
Δώστε γκρίνια στο κόσμο λοιπόν.

mrgoo
22-07-04, 22:40
Και παρεπιπτόντως. Η υπηρεσία δεν αφαιρεί τίποτα από τη σελίδα. Μόνο τα JPEGs κάνει λίγο παραπάνω compress με αποτέλεσμα να χαλάνε. Η HTML που κατέβασα 4 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ από το δικό σας site δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από αυτήν που κατεβαίνει χωρίς τον turbo.hol.gr. Απλά είναι συμπιεσμένη και ίδια σε ποιότητα.

JohnGR
22-07-04, 22:41
mrgoo δεν υπάρχει η δυνατότητα για επαναφορά του post σου, δυστυχώς ή ευτυχώς.

Ακόμη κι αν υπήρχε δεν θα το έκανα προσωπικά για τους δύο παρακάτω λόγους:

1. Παραδέχτηκες ο ίδιος ότι μίλησες προσβλητικά προς τον PhoiNiX, χωρίς καν να τον γνωρίζεις.

2. Θεώρησες ότι το μήνυμά σου διεγράφη για να "σου κλείσουμε" το στόμα, κάτι το οποίο θεωρώ απαράδεκτο!

--edit--

Θα σε παρακαλέσω να μην κρίνεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και πάλι! Οι χρήστες είναι που κρατάνε αυτό το forum ζωντανό και γι' αυτούς άλλωστε έχει φτιαχτεί!

Περί της τεχνικής πλευράς σου απάντησαν ήδη. Κι εγώ χρησιμοποιώ τον proxy της Forthnet, χωρίς όμως να μου "κόβει" τίποτα.

Τέλος, θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο ευγενικός.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κι αν έχεις κάτι να ρωτήσεις/συζητήσεις σε παρακαλώ να το κάνεις.

Φιλικά,
Γιάννης

aesir
22-07-04, 22:41
mrgoo, Aκόμα δεν κατάλαβες τίποτα από οτι είπα οπότε χάνω τα λόγια μου.

Δεν με ενδιαφέρει η ηλικία σου γιατί η ηλικία δεν είναι δείκτης ή εγγύηση ωριμότητας, χαρακτήρα και οτι άλλο προσπαθείς να πεις. Επίσης ακριβώς όπως δεν ξέρω ποιός είσαι, αλλό τόσο δεν ξέρεις οι άλλοι που απευθύνεσαι ποιοί είναι και τι κάνουν, οπότε με το καλήμερα κράτα και τα προσχήματα. Το γιατί το έσβησα στο είπα πιο πάνω, κινέζικα έγραψα;

Αν νομίζεις οτι λέμε χαζομάρες και είμαστε άσχετοι, σίγουρα χάνεις τον χρόνο σου με εμάς και εμείς με σένα. Δικαίωμα σου να μείνεις και να μας σεβαστείς όπως θα ηθελες και εσύ να σε σεβαστούμε, δικαίωμα σου και να φύγεις αν μας βρίσκεις ανίδεους.

EvilHawk
22-07-04, 22:49
Έχετε γράψει του κόσμου τις σαχλαμάρες χωρίς να έχετε καν δοκιμάσει την υπηρεσία, και όχι μόνο αυτό είστε ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ με τους χρήστες σας τους οποίους προφανώς θεωρείτε ανίδεους και

Αυτό μπορείς να το τεκμηριώσεις? Ποιές είναι οι σαχλαμάρες? Τί βγάλαμε απο την κοιλιά μας?

kostaspapadimas
22-07-04, 22:54
Χωρις να ξέρω την ουσία του πράγματος δεν νομίζω ότι ο mrgoo έχει άδικο.
Νομίζω ότι του οφείλετε μια συγνώμη.
Το να έχει διαφορετική γνώμη κάποιος δεν σημαίνει "ασέβια".
Οι δικαιολογίες τύπου "σεβασμό σε χρήστες που ούτε καν τους ξέρεις πρώτου τους σχολιάσεις" έτσι αόριστα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ από μια δημόσια συζήτηση.
Αν αρέσει ο σχολιασμός τότε να μην γράφει Δημόσια...

JohnGR
22-07-04, 22:56
Παραδέχτηκες ο ίδιος ότι μίλησες προσβλητικά προς τον PhoiNiX, χωρίς καν να τον γνωρίζεις.

Δεν πιστεύω πώς αυτό είναι καθόλου αόριστο.

Tony_Ts
22-07-04, 23:05
Βλέποντας το "http_proxy=http://turbo.hol.gr:3128 " καταλαβαίνω ότι πρόκειται για squid proxy. Στη δουλειά που έχουμε squid αντιμετωπίζω προβλήματα με το Windowsupdate site της Microsoft καθώς και το knowledge base της.

Μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί τον proxy της HOL να μας πει αν παίζουν σωστά τα παραπάνω sites ?

Για θέματα proxy τώρα κι εγώ είμαι κατά έστω κι αν ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον proxy της Vivodi. Πιστεύω όμως ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλες οι εταιρίες έχουν ενεργοποιημένο proxy στις συνδέσεις τους κι αυτό για τον απλό λόγο ότι χωρίς proxy δεν θα έφτανε το BW στους ISPs.

Μόνο ένα Windowsupadte να θέλεις να κάνεις όταν ανακοινώνει η Μ$ τα νέας μπαλώματα φτάνει :lol: :lol: :lol:

kostaspapadimas
22-07-04, 23:08
Την παραδοχή αν και διάβασα προσεκτικά τα μυνήματα δεν την είδα κάπου.

Θα επιμείνω ότι, άσχετα με την ουσία του θέματος, ή ακόμα και το προκλητικό ύφος του mrgoo, η λογοκρίσία εφόσον δεν παραβιάζονται κανόνες,δεν είναι το πρώτο πράγμα που κάνει κάποιος.
Το να διαχειρίζεσε μια δημόσια συζήτηση δεν σημαίνει ότι την εξουσιάζεις.

mrgoo
22-07-04, 23:10
Παιδιά, το τελευταίο μου post και κάντε ότι καταλαβαίνετε:

α) Δεν μίλησα προσβλητικά για κανέναν. Κάνοντας χιούμορ και με :D στο τέλος του post, είπα (όσο το θυμάμαι): "Ο phoinix δεν πρέπει να είναι πολύ περήφανος σαν έλληνας. Η AOL έχει τον AOL Top Speed... η Earthlink τον Accelerator... που είναι το ίδιο πράγμα αλλά σου δίνουν κάτι προγραμματάκια μαζί που τα βάζεις στο PC σου και σου μετράνε τη ταχύτητα real time. Αντί να πούμε μπράβο στη HOL που έφερε την υπηρεσία στην Ελλάδα, τους τα χώνουμε κι όλας, εκτός αν κάποιοι ζηλεύουν που δεν έτυχε να έχουν hol τούτη την ώρα. :D :D :D "

Πες τε μου εσείς ποια είναι η προσβολή; Ποιος άνθρωπος με μέση νοημοσύνη δεν καταλαίνει ότι το παραπάνω είναι ένα κείμενο με καλύ διάθεση και ελαφρώς ερεθιστικό τόνο "έτσι για να κάνουμε κουβέντα και να πούμε την άποψη μας".
Ήταν το πρώτο μου post - ναι. Ήταν τραγικό; Άξιζε να διαγραφεί; Γιατί;

β) Δεν είναι δυνατόν ως admins και moderators του forum να λέτε ότι σας κατέβει:

Ο aesir στο 3ο post:
Proxy είναι οπότε ψιλομαμακίες λένε για 5πλες ταχύτητες κατά την γνώμη μου...

---

ο ίδιος στο 5ο post:

EvilHawk, Ελα ντε!!! Παραπληροφόρηση στο έπακρο. Κανείς δεν δίνει compression over ADSL, και μετά σε ξενίζει το "μόνο στο web". Είναι για γιαούρτια, μόνο αυτό μπορώ να πω, για να διαφημίσουν απλά έναν proxy με τέτοιο πονηρό τρόπο, και κρίμα που δεν τους τρέχει κανείς.

Ασε που για μένα υποννοέι οτι οι συνδέσεις της έχουν καταντήσει για κλάματα και ψάχνει τρόπους να τα μπαλώσει και να μην δυσαρεστηθούν οι χρήστες της.

---

EvilHawk στο τέλος της πρώτης σελίδας:

Το πρόβλημα δεν είναι άν βοηθάει ή όχι στο σερφάρισμα , αλλά στο ότι παρουσιάζεται σαν μια τεράστια καινοτομία και αναβάθμιση παρεχόμενων υπηρεσιών!
Οι proxy είναι καλοδεχούμενοι όταν δουλεύουν σωστά, αλλά δεν είναι κάτι καινούργιο και σίγουρα δεν δίνει πενταπλάσιες ταχύτητες. Aν ήταν έτσι θα μέναμε με τίς isdn μας!

---

Θέλετε μήμπως να μιλήσω για τα δεκάδες εμπαθητικά σχόλια εναντίον της HOL από τους moderators και site amdmins που εμφανίζονται; Κανονικά θα έπρεπε να σας κάνει μήνυση. Στη τελική, στοιχειωδώς να ψάχνατε τα σχετικά documents θα βλέπατε ότι η hol έχει εκδόσει μέχρι και μετρήσεις: http://home.hol.gr/online/holofyou/getServiceElement.aspx?SID=201&whichPage=TechnicalDescr&whichLang=gr

Τέλος πάντων - το site δικό σας είναι κάντε ότι καταλαβαίνεται.
Δεν ήρθα εδώ για να τσακωθώ, ούτε να σας το παίξω έξυπνος και κατέληξα μετά απ' όλα αυτά να παίζουν τα νεύρα μου.
Δεν θα με ξαναδείτε.

Ευχαριστώ πολύ.

iron_gr
22-07-04, 23:20
Παιδιά, το τελευταίο μου post και κάντε ότι καταλαβαίνετε:

Έλα ρε μεγάλε, ποιός είσαι να ούμ... Μετά τον Θεό... ο "mrgoo" :evil:
Ο άνθρωπος δεν ξέρει τι λέει.:evil: :evil: :evil:
Τι να πω :!: :!: :!: :!:

aesir
22-07-04, 23:24
mrgoo, Αυτά και κάποια άλλα είπες επιπλέον. Τρομέρο το humour σου, φαίνεται και από τα υπόλοιπα μηνύματα που έγραψες.

Οι συνδέσεις όλων έχουν πάρει την κατηφόρα και όχι μόνο της HOL. Και επειδή υπερασπίζεσαι την HOL σε ξαναρωτώ, το κάνει εις βάρος της ποιότητας ναι ή οχι; Η σελίδα έχει υποστεί "ξαλάφρωμα"; Είναι απλά ένας proxy "ξαλαφρωμένων" σελίδων; Το αναφερεί αυτό στο press release ή αφήνει να εννοηθεί οτι γίνεται compression πάνω στην σύνδεση;

Μήπως δουλευεις για την HOL και την θίξαμε; Γιατί λέμε και τα καλά και τα κακά κάθε ISP, μάλλον δεν έχεις διαβάσει άλλα threads...

EvilHawk
22-07-04, 23:24
Καλά, δές πρώτα το δελτίο τύπου που έβγαλε η Hol για να διαφημίσει την υπηρεσία και μετά έλα να μας πείς τί βγάλαμε απο την κοιλία μας!

sdikr
22-07-04, 23:25
είμαι με hol τώρα, το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι είναι χειρότερη ακόμα και απο την οτενετ, και αν θέλει η Hol ας μου κάνει μύνηση ευχαρίστως να δώσω τα πραγματικά μου στοιχεία

mrgoo, καταλαβαίνεις πιο είναι το πρόβλημα;
η διαφήμηση ότι σου δίνει 5 φορές γρηγορότερο Internet (πράγμα το οποίο είναι αδύνατο, 56κ έχεις 56κ θα έχεις και με αυτό)

mrgoo
22-07-04, 23:31
Ευχαριστώ πολύ που με επαληθεύετε.

Στη σελίδα με τις μετρήσεις η hol λέει τι κάνει και πως το κάνει. Επίσης στο FAQ λέει:

Η υπηρεσία χρησιμοποιεί συμπίεση αρχείων, προκειμένου οι σελίδες να κατεβαίνουν στον υπολογιστή σας στον ελάχιστο δυνατό χρόνο. Είναι συνεπώς πιθανό να υπάρχουν αποκλίσεις στην ποιότητα των φωτογραφιών.

Αντί λοιπόν να παραδεχθείτε το λάθος και την εμπάθεια σας, προσπαθείτε τώρα να με βγάλετε μη αντικειμενικό χαρακτηρίζοντας με "στέλεχος της hol".
Μπράβο σας!

sdikr
22-07-04, 23:36
Η υπηρεσία χρησιμοποιεί συμπίεση αρχείων, προκειμένου οι σελίδες να κατεβαίνουν στον υπολογιστή σας στον ελάχιστο δυνατό χρόνο. Είναι συνεπώς πιθανό να υπάρχουν αποκλίσεις στην ποιότητα των φωτογραφιών.

Αντί λοιπόν να παραδεχθείτε το λάθος και την εμπάθεια σας, προσπαθείτε τώρα να με βγάλετε μη αντικειμενικό χαρακτηρίζοντας με "στέλεχος της hol".
Μπράβο σας!


καλά τι θέλεις για να καταλάβεις;

το πρόβλημα είναι οτι το κάνει διαφήμιση σαν 5 φορές πιο γρήγορο δηλαδή τα 56κ θα 'επρεπε να είναι 280κ, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
να γυρίσει και να μου πεί (στο news report) οτι η Ηol έχει βάλει υπηρεσία που θα κάνει συμπίεση με αποτέλεσμα να χάνεται ενα 60% απο την ποιότητα για χάρη της ταχύτητας να το δεχτώ

EvilHawk
22-07-04, 23:37
iron_gr, δεν χρειάζετε η ειρωνία! Δεν μας απασχολεί καθόλου το που εργάζετε κανείς και άν έχει καμμία σχέση με οποιαδήποτε εταιρεία! Σε παρακαλώ να διορθώσεις το post σου!

aesir
22-07-04, 23:37
Κοινώς ο νέος proxy της έχει αποθηκευμένες σελίδες που έχουν φάει "ξαλάφρωμα=compression, αφαίρεση objects κλπ" σωστά; Δεν είναι Stac LZS compression και παρεμφερή όπως είχαμε παλιά και ήταν κανονικό compression πάνω στην σύνδεση; Συμφωνεις ναι ή οχι;

WAntilles
22-07-04, 23:41
Πες τε μου εσείς ποια είναι η προσβολή;

Προσβολή της νοημοσύνης του καταναλωτή είναι οι εξαγγελίες για 5πλης ταχύτητας Internet απλά και μόνο με έναν ούτε καν "lossless" proxy.


Ποιος άνθρωπος με μέση νοημοσύνη δεν καταλαίνει...

Συμπληρώνω εγώ για σένα:

...ότι η HOL με τέτοιες διαφημίσεις "πλασάρει" στην αγορά ΜΕΓΑΤΟΝΟΥΣ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟΥ και πρέπει να τους πάνε μέσα τους ΑΛΗΤΕΣ για παραπλάνηση καταναλωτών.


Θέλετε μήμπως να μιλήσω για τα δεκάδες εμπαθητικά σχόλια εναντίον της HOL από τους moderators και site amdmins που εμφανίζονται; Κανονικά θα έπρεπε να σας κάνει μήνυση.

Τι μας λες μωρέ;

Σοβαρά;

Πόσες χιλιάδες μετοχές της HOL έχεις;


Στη τελική, στοιχειωδώς να ψάχνατε τα σχετικά documents θα βλέπατε ότι η hol έχει εκδόσει μέχρι και μετρήσεις:

Μετρήσεις του τύπου "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει";


Τέλος πάντων - το site δικό σας είναι κάντε ότι καταλαβαίνεται.

Το site δεν είναι sentient being να καταλαβαίνεται από μόνο του.


Δεν ήρθα εδώ για να τσακωθώ, ούτε να σας το παίξω έξυπνος και κατέληξα μετά απ' όλα αυτά να παίζουν τα νεύρα μου.

Ήρθες να το παίξεις μεγαλομέτοχος της HOL.


Δεν θα με ξαναδείτε.

Στο καλό και να μας γράφεις.


Ευχαριστώ πολύ.

Και εγώ ευχαριστώ.

Τέτοια πλάκα είχα να σπάσω μήνα+.

ΥΓ: Απ' ό,τι άκουσα στις ειδήσεις, τον επόμενο μήνα μοιράζει η ΕΕ αγροτικές επιδοτήσεις. Επιδοτεί ιδιαίτερα τα νέα πολλά υποσχόμενα προϊόντα. Πήγαινε πάρε επιδότηση και ξεκίνα καλλιέργεια κουτόχορτου. Είσαι άσσος σε αυτό. Θα θησαυρίσεις (αν δεν θησαυρίζεις ήδη από το 5πλης ταχύτητας Internet της HOL).

ΥΓ2: Καλύτερα να το αλλάξει η HOL σε:

Και τώρα, ΜΟΝΟ από τη HOL, Borg Internet speeds.

Resistance is futile.

EvilHawk
22-07-04, 23:42
mrgoo, τα παράπονά σου να τα στείλεις στον υπεύθυνο που σύνταξε και μοίρασε το δελτίο τύπου για να διαφημίσει την υπηρεσία! Πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και ζητάς απο εμάς ευθύνες!


HELLAS ON LINE: Μέχρι και 5 φορές πιο γρήγορο Internet!

Η Ηellas On Line πρωτοπορεί αλλάζοντας και πάλι τα δεδομένα στις συνδέσεις Internet – αναβαθμίζοντας ιδιαίτερα τις συνδέσεις PSTN και ISDN, οι οποίες αποτελούν ακόμη την συντριπτική πλειονότητα των συνδρομών που έχουν οι Έλληνες χρήστες του Διαδικτύου - παρουσιάζει τη νέα υπηρεσία HOL NetSpeeder που κάνει το κατέβασμα των ιστοσελίδων μέχρι και 5 φορές πιο γρήγορο. Με τη νέα αυτή υπηρεσία η HOL δίνει τη μεγαλύτερη ταχύτητα στο «σερφάρισμα» από όλους τους ISP της χώρας.

Η υπηρεσία διατίθεται εντελώς δωρεάν για όλους τους συνδρομητές των πακέτων HOL ΑnyAccess (Home και Οffice) αλλά και για τους χρήστες της υπηρεσίας Internet χωρίς συνδρομή και πάγιο ΗΟL AnyTime, της Hellas On Line.

Το NetSpeeder βελτιώνει εντυπωσιακά τον χρόνο κατεβάσματος των ιστοσελίδων του Διαδικτύου με τρεις τρόπους:

1. Συμπίεση: Τόσο οι σελίδες όσο και οι εικόνες συμπιέζονται ώστε να έχουν μικρότερο μέγεθος με αποτέλεσμα να χρειάζεται λιγότερος χρόνος για να κατέβει μία σελίδα.

2. Προσωρινή αποθήκευση (caching): Οι σελίδες που κατεβαίνουν στον υπολογιστή μέσω του NetSpeeder αποθηκεύονται προσωρινά και έτσι, όταν ο χρήστης επισκεφθεί ξανά τις ίδιες σελίδες, αυτές ξαναχρησιμοποιούνται από την προσωρινή αποθήκευση τους.

3. Μόνιμες συνδέσεις (persistent connections): Ο NetSpeeder χρησιμοποιεί ειδικές τεχνικές για να βελτιώσει την επικοινωνία μεταξύ του modem και των server του δικτύου. Ο υπολογιστής συνδέεται μόνο μια φορά τον NetSpeeder, και δεν χρειάζεται να συνδέεται με κάθε site χωριστά, πράγμα που βελτιώνει σημαντικά το χρόνο που απαιτείται για την έναρξη μεταφοράς των σελίδων.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τη βελτίωση που προσφέρει ο NetSpeeder στο κατέβασμα σελίδων δημοφιλών δικτυακών τόπων του ελληνικού και ξένου Διαδικτύου (η βελτίωση υπολογίζεται με βάση ταχύτητα απλής PSTN):

In.gr: 2,1 φορές πιο γρήγορο κατέβασμα σελίδας

Flash.gr: 4 φορές

Naftemporiki.gr: 3,1 φορές

Sportline.gr: 5.3 φορές

Amazon.com: 2,5 φορές

Με τον NetSpeeder η Hellas On Line συνεχίζει να παρουσιάζει νέες υπηρεσίες στην ελληνική αγορά, που αναβαθμίζουν σημαντικά ακόμα και τις πιο απλές συνδέσεις Internet.

Για περισσότερες πληροφορίες για τη νέα υπηρεσία επισκεφθείτε το www.hol.gr




Υπεύθυνος Επικοινωνίας :
Νίκος Μανδαλάς - Nikos.Mandalas@hol.net - 210/8762322

kostaspapadimas
22-07-04, 23:48
Πιο Χαμηλά πιο χαμηλά...
:cry:

EvilHawk
22-07-04, 23:54
WAntilles, :evil: :evil: και εσύ να διορθώσεις το post σου! Δηλαδή τί θα γίνεται κάθε φορά που κάποιος θα έχει αντιρήσεις ή ενστάσεις με κάποιο θέμα θα τον βαφτίζουμε με το έτσι θέλω μέτοχο στην τάδε ή δείνα εταιρεία?

sdikr
22-07-04, 23:56
kostaspapadimas,

τι ένοείς με το


Πιο Χαμηλά πιο χαμηλά...

:?:

kostaspapadimas
23-07-04, 00:00
Όταν παίρνω φόρα, φόρα κατηφόρα κι ο Θεός (moderator?) o ίδιος δεν με σταματά...

WAntilles
23-07-04, 00:01
Δεν με ενοχλεί ο συγκεκριμένος άνθρωπος, άλλωστε δεν τον γνωρίζω.

Ούτε με ενοχλεί αν είναι (που δεν το ξέρω φυσικά) συμφερόντων HOL.

Αλλά όπως έχω πει πολλές φορές σε αυτό το forum, από τα λίγα πράγματα που δεν ανέχομαι με τίποτα στη ζωή, είναι η κοροϊδία, ο εμπαιγμός και το κουτόχορτο.

Και ο mrgoo, προωθεί κουτόχορτο. Γιατί, δεν με ενδιαφέρει. Αλλά το προωθεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.