PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για διακοπή



henry3gr
15-02-07, 18:34
Γεια σας…
έχω το ADSL in a box 1024/256 για 5 μήνες (την έκανα τον Δεκέμβριο, η αιτηση πανω γραφει ADSL 1 Bill). Εάν θέλω να μην μετατραπεί η σύνδεση σε αορίστου χρόνου πόσες μέρες πριν πρέπει να τους ειδοποιήσω; Και αν το κάνω πρέπει να πληρώσω το πάγιο για τους υπόλοιπους 7 μήνες; Ευχαριστώ…

deniSun
15-02-07, 18:38
Νομίζω 1 μήνα πριν πρέπει να τους ενημερώσεις.

nnn
16-02-07, 00:01
30 μέρες πριν τη λήξη του προπληρωμένου,δεν πληρώνεις επιπλέον.

Καλώς ήρθες.

orkos
16-02-07, 00:40
Για σιγουριά κοίτα τους όρους του συμβολαίου αλλά αν θυμάμαι από έναν γνωστό μου κανονικά πρέπει να τους ενημερώσεις εάν θέλεις να την κάνεις αορίστου και όχι αν θέλεις να διακοπεί.
Αλλά όπως σου είπα πριν διάβασε τους όρους. Τα λένε αρκετά ξεκάθαρα.

nnn
16-02-07, 02:00
Τι επιλογές έχω μετά τους πρώτους μήνες που περιλαμβάνονται στο πακέτο;

Με το ADSL in a box έχετε όλες τις επιλογές σας ανοικτές.

Μετά την πάροδο των πρώτων μηνών της συνδρομής σας που συμπεριλαμβάνονται στο κόστος του ADSL in a box μπορείτε να ανανεώσετε την συνδρομή σας με την Forthnet ή να την αφήσετε να λήξει.

Αν αποφασίσετε να συνεχίσετε να έχετε σύνδεση μέσω ADSL, μπορείτε να επιλέξετε την συνδρομή Forthnet ADSL 1Bill που σας ταιριάζει. Μπορείτε να παραμείνετε στην ταχύτητα 768 ή 1024 ή 2048 ή να αλλάξετε αν το επιθυμείτε. Mπορείτε να επιλέξετε συνδρομή αορίστου χρόνου ή ορισμένου χρόνου. Οι συνδρομές αορίστου χρόνου έχουν το χαρακτηριστικό ότι ανανεώνονται αυτόματα μέχρι να ζητήσετε εσείς την διακοπή τους. Οι συνδρομές ορισμένου χρόνου διακόπτονται αυτόματα με το τέλος της διάρκειας τους, εκτός αν τις ανανεώσετε.

Τέλος στην περίπτωση που αποφασίσετε ότι δεν θέλετε να έχετε πια γρήγορη και μόνιμη σύνδεση στο Internet μέσω ADSL, μπορείτε να μην ανανεώσετε την συνδρομή σας οπότε θα διακοπεί η πρόσβαση (γραμμή) ADSL καθώς και η συνδρομή σας στο Internet μέσω ADSL.

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetailsFaq.aspx?c=10007917

irokesen
16-02-07, 11:20
Μια ερώτηση,λίγο χαζή..Το in-a-box σου ήταν για 5 μήνες ή για 5+7 υποχρεωτικά???

henry3gr
16-02-07, 13:34
για 5 μηνες

Ευχαριστώ παιδιά...

henry3gr
24-02-07, 20:39
Γεια σας παιδιά…
Ξαναγράφω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο αφού και αυτά που θέλω να πω είναι σχετικά με το θέμα.
Επικοινώνησα με την forthnet και μου είπαν να στείλω mail στο τμήμα πωλήσεων. Έστειλα mail (2 μαλιστα) και τους παρακάλεσα να λάβω κάποια απάντηση πράγμα που δεν έγινε. Ξαναπήρα τηλέφωνο και η κοπελιά έκανε πως δεν καταλάβαινε και με ρωτούσε γιατί θέλω να διακόψω την συνδρομή μου τρεις μήνες πριν λήξει. Την εξήγησα 4 ολόκληρες φορές ότι δεν θέλω να την διακόψω αλλά να μην γίνει αορίστου μετα την ληξη της. Με έβαλε αναμονη και μετα απο 5 λεπτά με ειπε οτι δεν απαντάνε:evil: και ότι πρέπει να στείλω mail λίγο πριν λήξει η συνδρομή, γιατι τα mail μου ίσως να χαθούν αν τα στείλω νωρίτερα:lol: .

Είναι τόσο δύσκολο να γίνει αυτό το πράγμα; Μήπως προσπαθούν με αυτό το τρόπο να παρατείνουν την συνδρομή μου; Αρχίζω να ανησυχώ. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας; ευχαριστώ…

madboy76
26-02-07, 11:13
quote=henry3gr;1020885]Γεια σας παιδιά…
Ξαναγράφω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο αφού και αυτά που θέλω να πω είναι σχετικά με το θέμα.
Επικοινώνησα με την forthnet και μου είπαν να στείλω mail στο τμήμα πωλήσεων. Έστειλα mail (2 μαλιστα) και τους παρακάλεσα να λάβω κάποια απάντηση πράγμα που δεν έγινε. Ξαναπήρα τηλέφωνο και η κοπελιά έκανε πως δεν καταλάβαινε και με ρωτούσε γιατί θέλω να διακόψω την συνδρομή μου τρεις μήνες πριν λήξει. Την εξήγησα 4 ολόκληρες φορές ότι δεν θέλω να την διακόψω αλλά να μην γίνει αορίστου μετα την ληξη της. Με έβαλε αναμονη και μετα απο 5 λεπτά με ειπε οτι δεν απαντάνε:evil: και ότι πρέπει να στείλω mail λίγο πριν λήξει η συνδρομή, γιατι τα mail μου ίσως να χαθούν αν τα στείλω νωρίτερα:lol: .

Είναι τόσο δύσκολο να γίνει αυτό το πράγμα; Μήπως προσπαθούν με αυτό το τρόπο να παρατείνουν την συνδρομή μου; Αρχίζω να ανησυχώ. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας; ευχαριστώ…[/quote]

Καλημέρα, απο δική μου εμπειρία, παρε ξανά τηλ και πες τους να δουν αν όντως πήραν το μειλ σοθ...εγώ περιμένω εδώ και 2 εβδομάδες να μου ενεργοποιήσουν την προσωρινή διακοπή της συνδρομής μου λόγο μετακόμισης μου....είναι λίγο αργόστροφοι σε τέτοιες δοαδικασίες...αν και τη διακοπή την έκαναν σε χρόνο ρεκόρ...μέσα σε λίγες ώρες....τεσπά...υπομονή

Cue
30-03-07, 16:40
Είμαι σε συνδρομή αορίστου χρόνου χωρίς δέσμευση πλέον και πήρα τηλέφωνο να ζητήσω διακοπή.

Με ενημέρωσαν λοιπόν ότι επειδή το παραστατικό βγαίνει ανά δίμηνο, το minimum που πρέπει να πληρώσω θα είναι πάγια 2 μηνών και όχι 1 από την στιγμή που εκδίδεται με αυτό τον τρόπο ο λογαριασμός.:whistle:

Στην σύμβαση πέρα από την παράγραφο 7.1


Ο Πελάτης προκαταβάλλει την συνδρομή του, ή το τίμημα του επόμενου διμήνου στην περίπτωση συνδρομής αορίστου και η FORTHnet εκδίδει αντίστοιχο παρασταστικό που προβλέπεται από τον Κ.Β.Σ.

δεν αναφέρει κάτι στην περίπτωση διακοπής.

επίσης κάτι άλλο. Επειδή σκοπεύω να καταργήσω και την τηλεφωνική γραμμή, στην παράγραφο 7.6 αναφέρει,



Η προσωρινή ή οριστική διακοπή της τηλεφωνικής σύνδεσης του Πελάτη με τον ΟΤΕ για οποιοδήποτε λόγο επιφέρει αυτόματα και τη διακοπή της παρούσας αζημίως για την FORTHnet
Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται όσον αφορά το υπόλοιπο του 1Bill λογαριασμού?

Γνωρίζετε εσείς τίποτα περισσότερο από την εμπειρία σας; Περιμένοντας τηλέφωνο από την προϊσταμένη...

henry3gr
02-04-07, 17:49
Λοιπόν, έκανα αυτό που με είπε ο φίλος madboy76. τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι έχω στείλει 3 μηνύματα. Η κοπελιά ζήτησε το mail μου και μου είπαν ότι εφόσον έχω στείλει mail τότε ο λογαριασμός δεν θα γίνει αορίστου. Σε 3 μέρες έλαβα mail που με διαβεβαίωνε ότι πράγματι έλαβαν τα mail μου και ότι δεν θα γίνει αορίστου.

Cue: Τώρα για την διακοπή που λες λογικά δεν θα πληρώνεις τίποτα εφόσον είναι προπληρωμένη. Αλλά αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι εγώ δεν ζητούσα διακοπή αλλά να μην γίνει η συνδρομή μου αορίστου.

Ευχαριστώ…

@ ADSLgr.com All rights reserved.