PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί έφυγα από τη FORTHnet



WAntilles
15-02-07, 18:34
Εδώ και κάποιους μήνες είχα πάρει την απόφαση να φύγω από τη FORTHnet και ν' αλλάξω ISP, κάτι το οποίο πλέον είναι οριστικό.

Ας δούμε ποιά - κατ' εμέ - ατοπήματα της FORTHnet μέσα στο 2006 με ώθησαν στο να φύγω από 9χρονος πελάτης τους, από το 2000 με ISDN, από το 2004 με aDSL, και τα 2 τελευταία χρόνια αορίστου.

Μέσα στο 2006 η FORTHnet:

- δίμηνο Ιανουαρίου-Μαρτίου
φορτώνεται όλη η νότια ελλάδα την κίνηση καί της βόρειας όπως καί την κίνηση του εξωτερικού τους αφού κατέβαζαν τις ΟΚΣΥΑ από εκεί πάνω εδώ κάτω

- τέλη Μαΐου
γνωρίζουν ότι θα γίνει διπλασιασμός από τον ΟΤΕ, έχουν αποφασίσει να τον κάνουν και αυτοί, βάζουν χιλιάδες νέους χρήστες πακέτων μέσα. Φτάνει η 25η Αυγούστου που αρχίζουν να "μπαίνουν" μέσα οι διπλασιασμένες γραμμές, και η σύνδεση με το εξωτερικό καθίσταται ανεπαρκής. Γιατί δεν ήταν έτοιμοι στη FORTHnet; Εάν ήξεραν ότι δεν θα μπορούσαν ή δεν ήθελαν να είναι έτοιμοι, γιατί δεν βγήκαν να πουν ευθαρσώς "για τους επόμενους 2-3-4 μήνες δεν δεχόμαστε νέους συνδρομητές γιατί αδυνατούμε να τους εξυπηρετήσουμε"; Αλλά αντί γι' αυτό έβαλαν χιλιάδες νέους χρήστες πακέτων;

- τέλη Αυγούστου
για 15 μέρες οι mail servers της εταιρίας δέχονται ορυμαγδό (onslaught) spam & phishing επιθέσεων και αδυνατούν να ανταπεξέλθουν. Γιατί δεν ενημερώθηκαν οι πελάτες;
Δεν τους καταλογίζω ότι είχαν το πρόβλημα. Προβλήματα πότε-πότε θα υπάρχουν σε μια υπηρεσία που λειτουργεί άψογα επί χρόνια (εκτός του μικρού αυτού χρονικού διαστήματος). Τους καταλογίζω μόνο ότι δεν ενημέρωσαν τους πελάτες.

- 25η Αυγούστου
όπως είπαμε παραπάνω, κάτω από το συνθλίβον βάρος των χιλιάδων νέων χρηστών πακέτων, καταρρέει η σύνδεση με το εξωτερικό

- αρχές Νοεμβρίου
έχει μεγάλο πρόβλημα (το έχουν και άλλοι ISPs) η Seabone στη Γαλλία που επηρρεάζει τα μέγιστα καί τη FORTHnet. Γιατί δεν ενημερώθηκαν οι πελάτες;
Δεν τους καταλογίζω και πάλι ότι είχαν το πρόβλημα. Και στο κάτω-κάτω, σε αυτήν την περίπτωση αποδεδειγμένα δεν έφταιγαν. Τους καταλογίζω μόνο ότι δεν ενημέρωσαν τους πελάτες.

- όλο το έτος (καί ακόμα καί τώρα)
έχουν απαράδεκτα υψηλές τιμές αορίστου, τη στιγμή που υπάρχουν άλλοι πάροχοι με κάτω από τις μισές τιμές από αυτούς. Δεν προσέχουν δηλαδή τους πελάτες αορίστου, που είναι εκείνοι ακριβώς που στηρίζουν οικονομικά την εταιρία, που της δίνουν καί το περισσότερο αλλά καί το μονιμότερο και σιγουρότερο "ψωμί". Αυτοί ακριβώς που έχουν θέσει τη συνδρομή τους σε μία κατάσταση fix & forget δείχνοντας εμπιστοσύνη στην εταιρία, και που θα ξανασχοληθούν εάν και μόνο όταν κάτι αρχίσει να μην πηγαίνει καλά. Οι αορίστου δεν είναι αυτοί που άγονται και φέρονται όπου φυσά ο τιμολογιακός άνεμος για να γλυτώσουν λίγα €. Είναι αυτοί ακριβώς που στηρίζουν οικονομικά την εταιρία για πολλά χρόνια.

Το μόνο που θα μου λείψει από τη FORTHnet είναι τα anti-spam φίλτρα τους στο mail.

Όταν λοιπόν η FORTHnet ξαναμάθει (γιατί παλιά το ήξερε) να σέβεται τον πελάτη - και ειδικά τον πελάτη αορίστου - θα την επανεξετάσω. Μέχρι τότε, δεν με συγκινούν ούτε δωρεάν μήνες, ούτε αναμονή για το full LLU της κλπ.

Διότι δηλώνει η FORTHnet ότι στο full LLU της θα δώσει και 4άρες συνδέσεις. Και ερωτώ. Με τί bandwidth; Με αυτό που δήθεν είχε "έτοιμο" στις 25 Αυγούστου 2006, για τις δήθεν "διπλασιασμένες" συνδέσεις; Και μην ξεχνάμε ότι στην περίπτωση του full LLU δεν θα υπάρχει η εύκολη απόταξη ευθυνών "φταίει το DSLAM σας και ο ΟΤΕ". Εκεί δεν θα έχει "καθημερινές και σκόλες". Δεν θα υπάρχει bandwidth; Η ευθύνη θα είναι αποκλειστικά και μόνο της FORTHnet.

Επίσης εξεπλάγην - φυσικά πολύ δυσάρεστα - όταν η εταιρία δεν θεωρεί σοβαρό θέμα μία ενεργοποίηση - αλλαγή - μεταφορά γραμμής aDSL να απαιτεί ένα μέσο χρονικό διάστημα 3 εβδομάδων.

Για αυτούς τους λόγους λοιπόν άλλαξα ISP.

Όταν η FORTHnet αποδείξει έμπρακτα ότι ξαναάρχισε να σέβεται τους πελάτες της - και ειδικά τους αορίστου - τότε θα ξαναείναι στους υπόψη ISPs.

Kiwi
15-02-07, 18:43
Και πού θα πας που δε θα βρείς τέτοια ή χειρότερα;

29gk
15-02-07, 18:57
Εχεις απόλυτο δικηο και είσαι κι απόλυτα ακριβής στην περιγραφή-ιστορικό των αιτιών.

Δυστυχώς έχω κι εγώ το ίδιο δίλημμα αλλά και την ίδια ερώτηση με τον Kiwi.

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ? Αν και εκεί είναι τα ίδια η χειρότερα, τι γίνεται μετά ?

Σε καμμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι καμμιά εταιρεία, αλλά μήπως το πρόβλημα είναι γενικότερο ?

anon
15-02-07, 19:01
Θα μπορούσα να αναφέρω αρκετούς ακόμη λόγους αλλά φοβάμαι πιθανές μυνήσεις περι συκοφαντική δυσφήμισης.... Το τελευταίο μόνο που θα μπορούσα να προσθέσω στην έλλειψη σεβασμού προς τον πελάτη, είναι η στάση αποπομπής πασών ευθυνών για οτιδήποτε συμβαίνει και καταλόγιση σε τρίτους (βασικά ΟΤΕ). Ενώ αποδεδειγμένα είναι δικό τους πρόβλημα (πχ σημερινό με διακοπή και απο ότι λένε άλλοι είχαν ηχογραφημένο μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα λόγω ΟΤΕ, ενώ ήταν δικό τους πρόβλημα.... εγώ πάντως δεν μπόρεσα να βγάλω helpdesk, και αυτό επίσης είναι ένα σημαντικό πρόβλημα...)

flatrate
15-02-07, 19:24
και πηγες αλτεκ??

καρα ΛΟΛ θρεντ.

Gordito
15-02-07, 19:30
Που εισαι βρε Wantilles?
Μηπως μπερδευτηκες και νομισες οτι εισαι στην Ευρωπαικη Ενωση?:p
Εκλεισες ενα παραθυρο,ανοιξες αλλα δεκα.

afric
15-02-07, 19:36
μια χαρα τα λέει ο φιλος στην αρχή όσο για το που θα πάς θα το θέσω διαφορετικά
πες οτι βγαινεις το βραδυ και πας σε ενα μπαράκι να πιείς ένα ποτο, πηγαινεις σε αυτο τα τελευταία 4 χρονια ειναι ευχάριστοι με καθαρα ποτά και τέλοσπαντων αψογοι μαζί σου και ξαφνικά ενα βράδυ αρχίζουν να σου λένε οτι δεν φταινε αυτοι για τα χαλασμενα φυστικια που σου φερνουν ουτε για το ποτο που ειναι μπόμπα αλλα φταινε ολοι οι υπόλοιποι.
Τι θα κάνεις δε θα αλάξεις μαγαζι; Ακόμα και αν τα υπολοιπα τριγύρω δεν είναι και τα καλλίτερα.Με εχει τσατίσει πολύ το οτι δεν τους ενδιαφέρω σαν πελάτης .
Υ.Γ λόγω του οτι ειμαι κρητικός δεν μου αρέσει και το καινούργιο τους σήμα κάτι σημαινε το προηγούμενο.... Το καινουργιο μου θυμίζει μόνο διαφήμιση

AddictedToChaos
15-02-07, 19:40
Εγώ πιάνω το 80%+ της σύνδεσης μου όλη την ημέρα τους τελευταίους 12+ μήνες που είμαι σε forthnet.

Όπως και με τους υπόλοιπους ISP's φυσικά που ήμουν.

karavagos
15-02-07, 20:37
WAntilles, θα συμφωνήσω με μερικά από αυτά που αναφέρεις, όχι όμως με όλα, ιδίως με κάποια που είναι καθαρά υποκειμενικά/προσωπικά (και όπως είναι φυσικό δεν τους απασχολούν όλους).

Σε παραδέχομαι όμως γιατί έχεις την δική σου άποψη σαν καταναλωτής και τουλάχιστον αντιδράς (με τον δικό σου τρόπο) σε κάτι που δεν σου αρέσει.:oneup:

nikgr
15-02-07, 21:05
Διακρίνω μια απέχθεια / μίσος /φθόνο για τους χρήστες "πακέτων των 5euro" που έπεσαν σαν τα κοράκια στο bandwidth? :p
Γιατί μόνο αυτοί τρώνε το bandwidth? Oι αορίστου δεν τρώνε bandwidth?

Άλλα αυτά παθαίνει όταν κάποιος πληρώνει τα διπλά για να κοκορεύεται ότι "εχω δικιά μου γραμμή για να αλλάζω και ISP αμα λάχει να 'ουμε!" :rolleyes:
Ορίστε! Έπιασαν τόπο τα κερατιάτικα που πλήρωνες στον ΟΤΕ 9χρόνια τώρα με αορίστου! Μπόρεσες επιτέλους να αλλάξεις και ISP!

Άντε και με γεια το νέο σου πακέτο!
"ΠΑΚΕΤΟ και άγιος ο Θεός!"

flatrate
15-02-07, 23:17
Λ0Λ

Οταν τα χωνει στους χρηστες των προσφορων (25 ευρο 2mbit) και δεν βγαζει ακρη εκει, τοτε αρχιζει και τα χωνει στην εταιρια.

Τεσπα, ολα τα fanboys στο τελος τα ιδια τους τα λογια βρισκουν μπροστα.

imho, το καλυτερο ειναι κ το φθηνοτερο.

viron
15-02-07, 23:28
"Γιατί έφυγα από τη FORTHnet"

Who cares?...

Eλληνιστί, σκασίλα μας...

Βύρων.

Πύρρος
15-02-07, 23:34
"Γιατί έφυγα από τη FORTHnet"

Who cares?...

Eλληνιστί, σκασίλα μας...

Βύρων.

Δηλαδή όποτε κάποιος κάνει post ένα review* που δεν μας ενδιαφέρει άμεσα πρέπει να του πετάμε πέτρες;


*: γιατί ουσιαστικά τέτοια posts reviews είναι, απλά από τον τίτλο μας λένε ήδη το συμπέρασμα, ώστε αν δεν μας ενδιαφέρει να το προσπεράσουμε (hint-hint, nudge-nudge).

nikgr
15-02-07, 23:34
I have a dream... To collect as many Crypto F200 as possible! :lol:

awg
15-02-07, 23:36
Θεωρώ ότι ή έλλειψη bandwidth είναι λόγος για να αλλάξεις provider, αλλά δεν φταίει η Forthnet 100% γι' αυτή την έλλειψη.

Τις τελευταίες 20 μέρες άρχισα να έχω πολύ χαμηλό Download (πολλές φορές κάτω και από 500Kb/s) με πολλά ATM CRC errors (και μερικά Super Frame/HEC errors). Δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ και δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο για 3 μέρες. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και με μεγάλη μου έκπληξη ακούω ότι το αρμόδιο τμήμα έκρινε ότι διόρθωσε τη βλάβη και είχε κλείσει την εκρεμότητα χωρίς να με ενημερώσει κανένας. Ξαναδηλώνω βλάβη αφού το πρόβλημα υπήρχε ακόμα, και την επόμενη μέρα με παίρνει μια κοπέλλα απ'το αρμόδιο τμήμα για τις DSL. Αρχικά προσπαθεί να με πείσει ότι όλα είναι ΟΚ, και αφού της εξηγώ τα στοιχεία που είχα συγκεντρώσει για τη ταχύτητα και τα errors, με βάζει στην αναμονή. Μετά από λίγο παραδέχεται το πρόβλημα και αρχίζει μια συζήτηση για το τι φταίει...

Ξέροντας ότι είμαι σε 12άρι DSLAM της λέω να μου πει αν έχει πρόβλημα, και ακούω το απίστευτο αφού το κοιτάζει! "Ξερεις, έχει γίνει λάθος και παίρνετε 3Mbit!" Πόσοι είμαστε με 2Mbit, ρωτάω... 10, η απάντηση !?!?!? Καλά της λέω, είσαστε σοβαροί, 10 άτομα πληρώνουμε πάγιο για 2Mbit και δεν μπορούμε να πάρουμε ούτε το 1/10 όπως έχετε το DSLAM... "Κοίταξε, θα αλλάξουμε αργότερα κάτι και απ'το απόγευμα θα είσαι καλύτερα".

Περιττό να σας πω ότι έχω δηλώσει πάλι βλάβη, και είμαι έτοιμος αύριο για μεγάλο χαβαλέ!

nikgr
15-02-07, 23:47
awg η αλήθεια που θα έπρεπε να σου πούνε ότι από αύριο που θα φύγουν οι περισσότεροι για το 3ήμερο της αποκριάς θα είστε οκ.
Και επειδή κανείς δεν μας εγγυάται ταχύτητες η μόνη μας άμυνα είναι συνδρομές όχι 2mbit και πακέτα της οκάς για να τους πληρώνουμε τα δυνατόν λιγότερα...

Aristarhos
16-02-07, 01:50
Καλά έκανες και έφυγες. Και μόνο το δούλεμα στο τηλέφωνο "για όλα φταίει ο ΟΤΕ" αρκεί.
Όταν μαθαίνουν στον ΟΤΕ ότι η Forthnet τους κατηγορεί για όλα τα προβλήματά της, δεν μπορούν να συγκρατήσουν τα γέλια τους. Μην τρώτε κουτόχορτο και πιστεύετε αυτά που σας λένε για το bandwidth και τα ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο, ότι ο ΟΤΕ δεν εκλαμβάνει σαν βλάβη τις χαμηλές ταχύητητες και όλα αυτά τα ψέματα που τους έχουν δασκαλέψει να λένε στους πελάτες τους. Δηλώστε βλάβη στον ΟΤΕ μόνοι σας και περιμένετε να δείτε τι θα σας πουν από τον οΤΕ για να καταλάβετε το μέγεθος της κοροϊδίας. Νομίζουν ότι όλοι είναι άσχετοι. Αυτή η υποτιμηση της νοημοσύνης μας είναι απαράδεκτη.
Κι εμένα λήγει σε κάνα μήνα και θα φύγω μετά από πολλά χρόνια στη Forthnet.
Κρίμα πραγματικά.

nikgr
16-02-07, 01:56
ενώ ο ΟΤΕ δεν υποτιμάει την νοημοσύνη μας...
Η forthnet εκλαμβάνει ως βλάβη ταχύτητες κάτω του 1/3 όλο το 24ωρο.
Ο ΟΤΕ ξέρεις τί εκλαμβάνει ως βλάβη φίλε Αρίσταρχε? Ούτε το 1/10000000.
Κοινώς δεν υπάρχει κανένα κατώτατο όριο για τον ΟΤΕ όπως μου το έχουν κατα καιρούς πει στα μούτρα όταν δήλωνα μόνος μου τη βλάβη.

pakitis
16-02-07, 02:14
εγω για αδsl μιλαμε τωρα εχω απο τον Οκτωβριο του 2005. Προβληματα ειχα τον καιρο της αναβαθμισης που μας ειχαν πεθανει. οσο για τις τιμες Αοριστου εχω 1024 (2Mbit με την αναβαθμιση) απο αρχες Σεπτεμβριου κ πληρωνω 25 ευρω το μηνα τελικη τιμη. Δε νομιζω να ειναι πολλα χρηματα για μια 2048 συνδεση εκτος αν κανω λαθος. αυτα.

FestoNero
16-02-07, 02:17
anti-spam φίλτρα στο mail;

Εγω το mail μου δεν το εχω χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ και καθε τοσο μπαινω να σιγουρευτω οτι δε μου'χει στειλει η forthnet τιποτα και ανακαλυπτω οτι εχω email απο ενα bizdirectory shopgreece ξερω γω τι..
Αυτη τη στιγμη εχω 9, δεν εχω ανοιξει κανενα τους.
Απο'κει κι'επειτα.
Ταχυτητες:
Λυπαμαι, αλλα δεν πιανω τρομερα πραγματα.
Προς θεου, οχι οπως το περιγραφουν αλλοι εδω, οτι δε μπορουν να συνδεθουν πιανει ταχυτητες pstn κλπ, αλλα απο τα 80 kb/s που ειναι το μεγιστο μου, πιανω συνεχως κατι 30-40 kb/s και θεωρω αριστη ταχυτητα το 50αρι..

nikgr
16-02-07, 02:26
εγω για αδsl μιλαμε τωρα εχω απο τον Οκτωβριο του 2005. Προβληματα ειχα τον καιρο της αναβαθμισης που μας ειχαν πεθανει. οσο για τις τιμες Αοριστου εχω 1024 (2Mbit με την αναβαθμιση) απο αρχες Σεπτεμβριου κ πληρωνω 25 ευρω το μηνα τελικη τιμη. Δε νομιζω να ειναι πολλα χρηματα για μια 2048 συνδεση εκτος αν κανω λαθος. αυτα.

Ki εσύ ουσιαστικά πακετάς είσαι αφού είσαι με πακετο 1bill 2mbit.
Aν πλήρωνες μόνος σου το πάγιο στον ΟΤΕ θα ήθελες μόνο για τη γραμμή χωρίς τον ISP γύρω στα 40euro το μήνα.
Ο wan ανέκαθεν ήταν υπέρμαχος της θεωρίας πληρώνω το πάγιο στον ΟΤΕ για να μπορώ να αλλάζω ISP σαν τα πουκάμισα τσακ-μπαμ.

Hellraiser76
16-02-07, 02:49
Συμφωνω και επαυξανω σε ολα οσα εγραψε ο Wantilles...και εμενα η αθλια συμπεριφορα τους προς τον πελατη και η απαραδεκτη εξυπηρετηση με αναγκασανε να φυγω μετα απο 3 1/2 χρονια.

nikgr
16-02-07, 02:51
One less! :respekt:

flatrate
16-02-07, 03:03
λ0λ 2 less.

Αντε ελπιζω ολο το φορουμ να σηκωθει να φυγει να βρουμε και εμεις την υγεια μας.

ΤΟ αDSLGR ΣΥΝΙΣΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΦΟΡΘΝΕΤ.

Artemius
16-02-07, 03:12
Διακρίνω μια απέχθεια / μίσος /φθόνο για τους χρήστες "πακέτων των 5euro" που έπεσαν σαν τα κοράκια στο bandwidth? :p
Γιατί μόνο αυτοί τρώνε το bandwidth? Oι αορίστου δεν τρώνε bandwidth?

Άλλα αυτά παθαίνει όταν κάποιος πληρώνει τα διπλά για να κοκορεύεται ότι "εχω δικιά μου γραμμή για να αλλάζω και ISP αμα λάχει να 'ουμε!" :rolleyes:
Ορίστε! Έπιασαν τόπο τα κερατιάτικα που πλήρωνες στον ΟΤΕ 9χρόνια τώρα με αορίστου! Μπόρεσες επιτέλους να αλλάξεις και ISP!

Άντε και με γεια το νέο σου πακέτο!
"ΠΑΚΕΤΟ και άγιος ο Θεός!"


κοίτα nik....αυτή είναι η αλήθεια περίπου για τον τρόπο σκέψης των αορίστου συνδρομητών και το τι παθαίνουν τελικά...

αλλά ΔΕΝ είναι ανάγκη να το χτυπάμε κατάμουτρα στον άλλο....ΔΕΝ είναι σωστό.

ειδικά όταν αυτός έχει προσφέρει σε ένα φόρουμ που εγώ και εσύ επικοινωνούμε και ποστάρουμε.

βέβαια πάλι θυμάμαι κάτι πόστ προ μηνών του WAntilles που δήλωναν συγκαλλυμένη ένδοια απέναντι στους χρήστες πακέτων...
αλλά όταν βουλιάζει "το καράβι"...
και ο άλλος πάει να αναποδογυρίσει την βάρκα σου...
πάνω στον πανικό σου λίγο δύσκολο να τον βοηθήσεις....ΜΑΛΛΟΝ θα τον χτυπήσεις με το κουπί...

@WANtilles : και πολύ έκατσες και τους ανέχτηκες imho.αν μπορούσαμε και μείς με το ετήσιο πακέτο θα φεύγαμε.

((είδες ρε WAN που και μείς στο ίδιο καζάνι με σένα είμαστε -ήμασταν- ?και ας ήθελες να ψήσεις κανέναν πακετάκια προ μηνών σαν τα αγριογούρουνα των meeting :p ...))



I have a dream... To collect as many Crypto F200 as possible! :lol:

and buuuuurn theeeemm...:twisted: :twisted:


υ.γ:για την ιστορία -και ότι αξίζει- παίζει να είμαι από τους ελάχιστους που έχουν σχεδόν 24ωρα 1,8+mbps απόδοση και όμως δεν φορτώνω την γραμμή με τόρρεντ όλη την ώρα...

anon
16-02-07, 11:28
Στο θέμα των πακετάκεδων δεν συμφωνω με τον Wantilles. Είναι μια προωθητική ενέργεια της εταιρίας, και καλά κάνει, εφόσον αντιμετωπίζει τους μεν και τους δε με σεβασμό ως πελάτες. αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τους βλέπει ως καταναλωτές bw με τον ίδιο τρόπο. Οσο για το κόστος κλπ κλπ, σίγουρα η μεγάλη διαφορά τιμής είναι σχεδόν προσβολή αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο. Να δείτε που εαν έχετε στατική στην 4ΝΕΤ (small office) ειδικά μέχρι πριν μερικούς μήνες πόσο κόστζε. Για τα ταχύτητα 512 στατική με επιπλέον 16 στατικές, κάπου 100 ευρώ τον μήνα.... Και αυτό μέχρι πριν την αναβάθμιση!!! Ούτε είναι λάθος που εριξε τους συνδρομητές βόρειας ελλάδας στην Αθήνα. Ειναι απο οικονομική άποψη πιο σωστό. Βέβαια πρέπει να βάλει τις απαραίτητες ΟΚΣΥΑ.... Κάτι που δεν έκανε η 4ΝΕΤ. Γιαυτο όλοι βαρύναμε πολύ. Επίσης πολλά παράπονα ακούστηκαν στην διεματαγωγή στο ΑΙΧ. Κάτι στο οποίο επίσης η 4ΝΕΤ τελευταία (αναγκάστηκε??? ) έκανε αναβάθμιση, αλλα νομίζω ότι δεν φτάνει... Να μην ξεχνάμε πέρυσι τέτοιο καιρό τα προβλήματα με το διεθνές ιντερνετ και η 4ΝΕΤ έπαιζε τον κινέζο (υπάρχουν τα σχετικά νήματα), όπου μέλη του φόρουμ και ο υποφαινόμενος απέδειξαν ότι το πρόβλημα ήταν καθαρά στο γεγονός ότι δεν επαρκούσε το διεθνές backbone. Να μην μιλήσουμε για seabone κλπ κλπ... Στα οποία διεθνή η 4ΝΕΤ έχει και ρήτρες και εαν το seabone δεν παίζει, παίρνει πίσω φράγκα, οι συνδρομητές όμως παίρνουν να μην πω τι, και μόνο όσοι "πλακωθούν" με τις τηλεφωνήτριες παίρνουν κάποιους μήνες ίσως δωρεάν.... Ειναι αντιμετώπιση αυτή; Και συνεχώς να πετάνε το μπαλάκι αλλού, αυτο είναι κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου (όχι ότι και οι άλλοι πάροχοι είναι παναγίτσες). Δυστυχώς για μένα έχω μεγάλη υποδομή που δύσκολα μεταφέρεται, αλλιώς θα είχα φύγει απο καιρό... Νομίζω ότι η 4ΝΕΤ των τελευταίων (δύο τουλάχιστον) ετών δεν έχει καμμία σχέση με την 4ΝΕΤ του παρελθόντος.

bill2003
16-02-07, 11:44
@Wan:
Τελικά ποιος είναι ο νέος ISP που διάλεξες?
Θα είχε ενδιαφέρον αν έστελνες το παραπάνω κείμενο στην Forthnet... Τι θα σου απαντούσαν...

hemlock
16-02-07, 11:55
@Wan:
Τελικά ποιος είναι ο νέος ISP που διάλεξες?
Θα είχε ενδιαφέρον αν έστελνες το παραπάνω κείμενο στην Forthnet... Τι θα σου απαντούσαν...
Σωστη ερωτηση ,αν και δεν νομιζω να απαντησει...:hmm:
Ελπιζω να βρηκε και την ψυχικη του ηρεμια ,αντιθετα με καποιους αλλους που ειναι γουτσου -γουτσου και τηλεφωνα ολη μερα/καθε μερα.
Ξεκαθαρη λυση.:oneup:

Batigoal
16-02-07, 12:04
Το να φύγω από την forthnet (πελάτης από το 1999) σκεφτόμουν και εγώ πριν 1μήνα για λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί αλλά αποφάσισα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία κάνοντας αίτηση για full llu(2play) αλλά μάταια. Έχει περάσει 1μήνας και η αίτηση μου δεν έχει φτάσει ακόμη στον ΟΤΕ:down:. Ενημέρωση μηδέν. Τους παίρνεις τηλ και αν καταφέρεις να τους μιλήσεις απλά παίζει κασέτα ‘Η διαδικασία προχωράει κανονικά’. Απλά κοροϊδία:whistle:. To θέμα όμως είναι που να πάς?

goldsl
16-02-07, 12:32
:shock:
Εφυγε ο Wan απο την 4νετ !!!
Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας !!!
Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω ,Στο καλό και με την Νίκη,Μακρυά κ αγαπημένοι, κτλ...
:yawn:

afric
16-02-07, 12:33
Ki εσύ ουσιαστικά πακετάς είσαι αφού είσαι με πακετο 1bill 2mbit.
Aν πλήρωνες μόνος σου το πάγιο στον ΟΤΕ θα ήθελες μόνο για τη γραμμή χωρίς τον ISP γύρω στα 40euro το μήνα.
Ο wan ανέκαθεν ήταν υπέρμαχος της θεωρίας πληρώνω το πάγιο στον ΟΤΕ για να μπορώ να αλλάζω ISP σαν τα πουκάμισα τσακ-μπαμ.
Δεν μπορω να καταλάβω το προβλημα σου με τους πακετάδες; Δεν φτανει που το πληρώνουμε ακόμα χρυσό έπρεπε να το πληρώνοθμε ακόμα πιο ακριβό; Εκτός αν εσύ κάθεσε όλη μέρα πάνω από τον Η/Υ και δεν έχεις αλλες ανάγκες ούτε υποχρεώσεις....:down: :down:

afric
16-02-07, 12:42
Διακρίνω μια απέχθεια / μίσος /φθόνο για τους χρήστες "πακέτων των 5euro" που έπεσαν σαν τα κοράκια στο bandwidth? :p
Γιατί μόνο αυτοί τρώνε το bandwidth? Oι αορίστου δεν τρώνε bandwidth?

Άλλα αυτά παθαίνει όταν κάποιος πληρώνει τα διπλά για να κοκορεύεται ότι "εχω δικιά μου γραμμή για να αλλάζω και ISP αμα λάχει να 'ουμε!" :rolleyes:
Ορίστε! Έπιασαν τόπο τα κερατιάτικα που πλήρωνες στον ΟΤΕ 9χρόνια τώρα με αορίστου! Μπόρεσες επιτέλους να αλλάξεις και ISP!

Άντε και με γεια το νέο σου πακέτο!
"ΠΑΚΕΤΟ και άγιος ο Θεός!"
κια φυσικά διακρίνεις λάθος γιατι δεν ειναι ουτε απέχθεια ουτε μίσος αλλά είναι κοροιδία προς κάποιους που στήριξαν την εταιρία από τα πρώτα της βήματα.....
και θα ξαναπώ οτι η αλλάγη του ολογότυπου της forthnet είναι αλλη μια κοροιδία (ωραια χρώμματα εε για διαφήμηση πρωτο) Το προηγούμενο έδειχνε οτι η εταιρία είχε ανα κύρος. Τωρα το 2Play μας μάρανε το όποιο και αυτό καμπάνα είναι εχω 2play εδω και ένα χρόνο και χωρίς να τη forthnet, 3play να δουμε πότε;

andreasp
16-02-07, 12:52
Δεν προσέχουν δηλαδή τους πελάτες αορίστου, που είναι εκείνοι ακριβώς που στηρίζουν οικονομικά την εταιρία, που της δίνουν καί το περισσότερο αλλά καί το μονιμότερο και σιγουρότερο "ψωμί". Αυτοί ακριβώς που έχουν θέσει τη συνδρομή τους σε μία κατάσταση fix & forget δείχνοντας εμπιστοσύνη στην εταιρία, και που θα ξανασχοληθούν εάν και μόνο όταν κάτι αρχίσει να μην πηγαίνει καλά. Οι αορίστου δεν είναι αυτοί που άγονται και φέρονται όπου φυσά ο τιμολογιακός άνεμος για να γλυτώσουν λίγα €. Είναι αυτοί ακριβώς που στηρίζουν οικονομικά την εταιρία για πολλά χρόνια.

Οι πελάτες που στηρίζουν την εταιρία ειναι οι πακετάδες.
Εχουν προπληρώσει ενα μεγάλο διάστημα, και απόλυτα λογικά με καλύτερες τιμές.
Οι αορίστου , σήμερα ειναι εδώ και αυριο παραπέρα.
Εσυ εισαι η περίπτωση που εχεις κάτσει 9 χρονια στην Forthnet με αορίστου.
Τι κατάφερες?
Στα 3 χρόνια που εχεις adsl με αορίστου, έχεις πληρώσει τα ίδια με αυτά που θα πληρώσω εγώ σε 10 !
Δεν τίθεται πια θέμα αορίστου πια. Ειναι εντελώς κοροιδία!

hemlock
16-02-07, 12:57
Οι πελάτες που στηρίζουν την εταιρία ειναι οι πακετάδες.
Εχουν προπληρώσει ενα μεγάλο διάστημα, και απόλυτα λογικά με καλύτερες τιμές.
Οι αορίστου , σήμερα ειναι εδώ και αυριο παραπέρα.
Εσυ εισαι η περίπτωση που εχεις κάτσει 9 χρονια στην Forthnet με αορίστου.
Τι κατάφερες?
Στα 3 χρόνια που εχεις adsl με αορίστου, έχεις πληρώσει τα ίδια με αυτά που θα πληρώσω εγώ σε 10 !
Δεν τίθεται πια θέμα αορίστου πια. Ειναι εντελώς κοροιδία!
Οι πακεταδες στηριζουν καθε μια απο τις εταιρειες του χωρου, δεν ισχυει μονο για την forthnet;)
Και εγω εχω αλλαξει 2 παροχους ,αλλα την τριτη φορα που θελησα να ανανεωσω την συνδρομη μου εμεινα στην εταιρεια με 1st bill...Δεν ειχα τις αντοχες να περιμενω κανενα μηνα χωρις Internet σε περιπτωση που στραβωνε η δουλεια.
Ας κανανε τις ενεργοποιησεις σε χρονο dt και θα το καναμε αυτο που λες...Αλλα δεν ειναι ετσι.

nikgr
16-02-07, 13:26
Δεν μπορω να καταλάβω το προβλημα σου με τους πακετάδες; Δεν φτανει που το πληρώνουμε ακόμα χρυσό έπρεπε να το πληρώνοθμε ακόμα πιο ακριβό; Εκτός αν εσύ κάθεσε όλη μέρα πάνω από τον Η/Υ και δεν έχεις αλλες ανάγκες ούτε υποχρεώσεις....:down: :down:

Eγώ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν έχω με τους πακετάδες αφού κι εγώ πακετάς είμαι.
Αν διάβαζες καλύτερα τα προηγούμενα threads θα το καταλάβαινες.

Απλά ένας φίλος υποστήριξε ότι οι αορίστου συμφέρουν πλέον γιατί αυτός πληρώνει 25euro το μήνα. Μόνο που δε διευκρίνησε ότι και η δική του αορίστου 1bill είναι πακέτο (ISP και γραμμή) και όχι αορίστου με γραμμή ΟΤΕ και ISP forthnet.
Στη 2η περίπτωση θα έπρεπε να πληρώνει 40euro στον ΟΤΕ για το πάγιο και άλλα 42,72euro στη forthnet για το κομμάτι ISP.
82+ euro δηλαδή το μήνα αντί για 25 ! :rofl:

ermis333
16-02-07, 14:40
:shock:
Εφυγε ο Wan απο την 4νετ !!!
Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας !!!
Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω ,Στο καλό και με την Νίκη,Μακρυά κ αγαπημένοι, κτλ...
:yawn:

Πλάκα θα έχει να πάει να αγοράσει και ΙΝΤΕL επεξεργαστή τώρα:rofl:

andreasp
16-02-07, 17:22
Οι πακεταδες στηριζουν καθε μια απο τις εταιρειες του χωρου, δεν ισχυει μονο για την forthnet;)
Και εγω εχω αλλαξει 2 παροχους ,αλλα την τριτη φορα που θελησα να ανανεωσω την συνδρομη μου εμεινα στην εταιρεια με 1st bill...Δεν ειχα τις αντοχες να περιμενω κανενα μηνα χωρις Internet σε περιπτωση που στραβωνε η δουλεια.
Ας κανανε τις ενεργοποιησεις σε χρονο dt και θα το καναμε αυτο που λες...Αλλα δεν ειναι ετσι.

:hmm:
Μα αμα κανανε τις ενεργοποιησεις σε χρονο dt, δεν θα υπηρχε θεμα αοριστου και πακετου.
Ο σκοπος που βγηκαν τα πακετα, ειναι να σε κρατανε στην χ εταιρια.
Με προπληρωμη για μεγαλο διαστημα + την δυσκολια του να φυγεις και να πας αλλου.
Αν γινοταν η αλλαγη σε μία μέρα, τότε οι τιμές θα ήταν ίδιες σαν τις αορίστου.

afric
16-02-07, 17:41
Eγώ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν έχω με τους πακετάδες αφού κι εγώ πακετάς είμαι.
Αν διάβαζες καλύτερα τα προηγούμενα threads θα το καταλάβαινες.

Απλά ένας φίλος υποστήριξε ότι οι αορίστου συμφέρουν πλέον γιατί αυτός πληρώνει 25euro το μήνα. Μόνο που δε διευκρίνησε ότι και η δική του αορίστου 1bill είναι πακέτο (ISP και γραμμή) και όχι αορίστου με γραμμή ΟΤΕ και ISP forthnet.
Στη 2η περίπτωση θα έπρεπε να πληρώνει 40euro στον ΟΤΕ για το πάγιο και άλλα 42,72euro στη forthnet για το κομμάτι ISP.
82+ euro δηλαδή το μήνα αντί για 25 ! :rofl:
Για να πω την αλήθεια με είχες μπερδέψει. συγνωμμη γισ την επίθεση..:whistle:
τελος παντων κατι πρεπει να κανουμε :hmm:
αυτοι απέξω σπανε πλάκα διαβάζουν τα φορουμ και γελάνε μαζί μας και το σημαντικότερο πλουτίζουν με τη τσέπη μας ....:mad: :evil:

pakitis
19-02-07, 13:24
Ki εσύ ουσιαστικά πακετάς είσαι αφού είσαι με πακετο 1bill 2mbit.
Aν πλήρωνες μόνος σου το πάγιο στον ΟΤΕ θα ήθελες μόνο για τη γραμμή χωρίς τον ISP γύρω στα 40euro το μήνα.
Ο wan ανέκαθεν ήταν υπέρμαχος της θεωρίας πληρώνω το πάγιο στον ΟΤΕ για να μπορώ να αλλάζω ISP σαν τα πουκάμισα τσακ-μπαμ.

ωραια κ που ειναι το προβλημα... :\

pakitis
19-02-07, 13:34
Eγώ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν έχω με τους πακετάδες αφού κι εγώ πακετάς είμαι.
Αν διάβαζες καλύτερα τα προηγούμενα threads θα το καταλάβαινες.

Απλά ένας φίλος υποστήριξε ότι οι αορίστου συμφέρουν πλέον γιατί αυτός πληρώνει 25euro το μήνα. Μόνο που δε διευκρίνησε ότι και η δική του αορίστου 1bill είναι πακέτο (ISP και γραμμή) και όχι αορίστου με γραμμή ΟΤΕ και ISP forthnet.
Στη 2η περίπτωση θα έπρεπε να πληρώνει 40euro στον ΟΤΕ για το πάγιο και άλλα 42,72euro στη forthnet για το κομμάτι ISP.
82+ euro δηλαδή το μήνα αντί για 25 ! :rofl:

πραγματι δεν εγινα συγκεκριμενος. η γραμμη οτε ειναι αλλα πληρωνο μονο στη φορθνετ κ για το παγιο της γραμμης. εκτος αν λετε αυτο πακετο.

nikgr
19-02-07, 14:21
ναι αυτό λεμε πακέτο paiktis. Να πληρώνεις το πάγιο του ΟΤΕ στη forthnet μαζί με το κομμάτι ISP. (είτε λέγεται In A Box είτε 1bill)
Άρα μην λες ότι έπεσαν οι αορίστου με γραμή στο όνομά σου. Η γραμμή σου είναι στο όνομα της forhthnet σε τιμή χρονδρικής.

Αν ήταν σε τιμή λιανικής θα ήθελες πάνω από 80euro το μήνα αντί για 25. Αυτό είναι "το πρόβλημα"...

Aristarhos
20-02-07, 17:20
Σαν να λέμε ότι στην κινητή τηλεφωνία, δεν παίρνεις κάποιο πακέτο προπληρωμένου χρόνου και τις επιδοτήσεις, αλλά πληρώνεις πάγιο, τηλεφωνήματα και sms και την τηλεφωνική συσκευή την αγοράζεις ξεχωριστά μόνος σου.

BlindG
22-02-07, 11:57
Θα συμφωνήσω με τον Genti σ'αυτά που γράφει ( :shock: Δεν ήμουν εδώ στις 25 Αυγούστου :shock: ). Θα τονίσω ακόμα περισσότερο το ζήτημα των "τριών εβδομάδων" το οποίο, κατά τη γνώμη μου, είναι επιεικώς απαράδεκτο. Από τα Χριστούγεννα και μετά, η forthnet με ΕΠΡΗΞΕ στα τηλεφωνήματα στη δουλειά (σκεφτείτε οτι έχουμε 3 γραμμές και αφού με πέρνανε στη μία και τους έλεγα την κλασική μου απάντηση (*) για να τελειώνω, χτύπηαγε η άλλη γραμμή απ'την ίδια τηλεφωνήτρια και έπρεπε να της πω οτι "Μόλις μιλήσαμε"), την ΜΙΑ φορά που αποφάσισα να καθίσω να μιλήσω με τον τηλεφωνητή, μόλις είπα τις λέξεις full LLU (μόνο και μόνο γιατί είμαι εξυπνάκιας και επιδειξίας και σαδιστής μαζί :cool:, όχι γιατί ξέρω ακριβώς τι σημαίνουν :-k), έπεσε σιγή στο άλλο άκρο της γραμμής... :confused: ... Όταν, δε, προσπάθησα να ξεκαθαρίσω το ποιό/ά πάγια θα αναλάμβανε η fnet (pstn / adsl over pstn) εκεί έγινε ο χαμός και απλώς το παράτησα γιατί δεν ήταν και της στιγμής.

Eπίσης, όταν άρχισε να παρέχει η fnet στο κουκάκι τηλεφωνία απ'το δικό της δίκτυο, τους πήρα εγώ τηλέφωνο για να μάθω τι και πως και στο τέλος του τηλεφωνήματος είχαμε τον εξής διάλογο:

τηλεφωνήτρια: Εεεε θα πρέπει να έχετε υπ'όψη σας οτι θα υπάρξει μια διακοπή της υπηρεσίας adsl για τρεις εβδομάδες :-k
βλινδγ: τιιιι ??? :schock: :scared: (δεν κάνω πλάκα, μόνο ένα "τιιιιι" μου έφυγε όταν το άκουσα!)
τηλεφωνήτρια: Εε, ναί, είναι το διάστημα που χρειάζεται για να γίνει η μεταφορά της υπηρεσίας
βλινδγ: *γκλούπ* Και... πόσο θα μείνω χωρίς τηλέφωνο??? :scared:
τηλεφωνήτρια: Α, με το τηλέφωνο δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το πολύ πολύ να κλείσει η γραμμή για καμιά ώρα την στιγμή της μεταφοράς (ε, φυσιολογικό ακούγεται... Αν και, αν θέλετε να δείξετε επαγγελματισμό, ειδικά στους εταιρικούς πελάτες, θα έπρεπε να γίνει κάποια απογευματινή/βραδυνή ώρα)
βλινδγ: Μα καλά, γιατί χρειάζεται τόση διακοπή για την adsl?
τηλεφωνήτρια: Θα πρέπει να κάνετε την αίτηση στον ΟΤΕ για διακοπ...
βλινδγ: Συγγνώμη, δεν το αναλαμβάνετε εσείς αυτό?
τηλεφωνήτρια: Όχι
βλινδγ: Α... Μάλιστα. Ωραία. Κάνω τη διακοπή. Η υπηρεσία απ'τον ΟΤΕ θα διακοπεί σε 2-3 μέρες. Εσείς τι τις θέλετε τις υπόλοιπες 18 ????
τηλεφωνήτρια: Ε, ξέρετε είναι τεχνικά θέματα...
βλινδγ: Μα καλά πως είναι δυνατόν να αφήσετε μια επιχείρηση χωρίς internet για 3 εβδομάδες και να το λέτε έτσι απλά? (εκκίνηση μηχανής φορτώματος... :angryr: )
τηλεφωνήτρια: Ε, δίκιο έχετε αλλά είναι οι διαδικασίες... Πάντως στο διάστημα αυτό, σίγουρα θα έχετε dial up !!!
βλινδγ: (φορτωτικαί εργασίαι, εκτελούνται μεταφοραί μετακομίσεις) OΡΙΣΤΕΕΕ ??? :angryr:
τηλεφωνήτρια: .....
βλινδγ: Συγγνώμη, και μου το λέτε αυτό για λύση ΤΡΙΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ?? :angryr: :angryr:
τηλεφωνήτρια: ....
(βλακεία μου, δεν σκέφτηκα να της προτείνω να αναλάβουν αυτοί δωρεάν τα έξοδα λειτουργίας της dial up :( )
βλινδγ: Συγγνώμη αλλά αυτό είναι απαράδεκτο.
τηλεφωνήτρια: Σας καταλαβαίνω
βλινδγ: Αποκλείεται να υποχρεώσω την επιχείρηση σε dial up για τρεις εβδομάδες. Σας ευχαριστώ.

Ε, όχι. Τόσο πολύ ζοχαδιάστηκα που σκέφτηκα ακόμα και να πάω στην ΟΤΕnet. Είναι τυχεροί που δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνο να το ψάξω αυτές τις μέρες. Όταν θα έχω πάντως, θα το ψάξω.


Πλάκα θα έχει να πάει να αγοράσει και ΙΝΤΕL επεξεργαστή τώρα:rofl:

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

E, αυτό να δω και μετά πια μπορώ να βάλω και τον κύριο gentόπουλο! :mrgreen:

Βύρωνα, η διάυγεια του σκεπτικού σου, τα επιχειρήματά σου, το ενδιαφέρον σου, η αντικειμενικότητα της προσέγγισής σου, το εύρος της λογικής σου, η απαράμιλλη τεχνική της ρητορικής σου καθώς και ο χειρισμός της Ελληνικής γλώσσας από μέρους σου, με αφήνουν άναυδο. Σου συνιστώ -ανεπιφύλακτα- να συνεχίσεις έτσι. Μάλιστα, θα σου πρότεινα να κάνεις το ΙΔΙΟ διαφωτιστικότατο post (**) σε οποιοδήποτε νέο thread δημιουργείται αφού το εύρος του αρκεί για να καλύψει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θέμα!!
:clap:



(*) Όταν θα μπορείτε να με αποδεσμεύσετε απ'τον ΟΤΕ, τότε να με ξαναενοχλήσετε (για να ξεμπερδεύω και να μην είμαι και αγενής στο τηλέφωνο)

(**) Eίμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι κανένας από την ΣΟ δεν θα σου αρνηθεί διπλοposting αν πρόκειται για τέτοιου είδους διαφωτιστικά posts!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.