PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματη σύνδεση κατά την εκκίνηση;



oMikR0n
21-07-04, 19:31
Πως μπορω να κανω το pc να συνδέεται αυτοματα με το dslam καθε φορα που το ανοιγω. Εχω το Zyxel 650R-33 με Otenet σε PPPOE (windows xp)

zouzouni
21-07-04, 19:36
Αν έχεις ακολουθήσει σωστά τις οδηγίες ρύθμισης για αυτό το modem, δοκίμασε (αφού το έχεις συνδέσει/ανοίξει, κι όλα τα λαμπάκια είναι αναμμένα) να πας στο Network connections των WinXP κι να ενεργοποιήσεις (enable) το Local Area Connection.
Αμέσως συνδέεται ο υπολογιστής σου.

(..εκτός κι δεν κατάλαβα σωστά την ερώτησή σου :roll: )

oMikR0n
21-07-04, 19:39
Enabled ειναι! Και τα λαμπακια αναβουν αλλα πρεπει να κανω connect την συνδεση για να ανοιγει σελιδες και τα σχετικα!

zouzouni
21-07-04, 19:42
Εννοείς ότι δεν ανοίγει σελίδες ο browser που χρησιμοποιείς?
Σου βγάζει κάποιο error message?

oMikR0n
21-07-04, 19:46
Oχι ρε κανονικα δουλευουν τα παντα! Απλα καθε φορα που ανοιγω το pc πρεπει να κανω connect! Και ρωταω αν μπορει να κανει connect αυτοματα και αν ναι πως?

zouzouni
21-07-04, 19:53
Πριν ανέφερες ότι δεν ανοίγουν σελίδες......αυτό μάλλον σημαίνει ότι πρέπει να ελέγξεις τα LAN settings μέσα στο Connections του Internet Options.

Αν χρησιμοποιείς IE για browser....τότε πήγαινε στο menu Τools > Internet Options > tab Connections > στο κάτω μέρος γράφει LAN settings > tick/select το Automatically detect settings > OK > Apply > OK.

Από την στιγμή που είναι enabled το LAN connection μέσα στα Network Connections των XP, τότε κανονικά με το που ανοίγεις τον browser σου θα πρέπει να μπαίνεις σε όποια σελίδα θέλεις.

Εκτός κι εννοείς ότι κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή σου πρέπει να κάνεις enalbed το LAN connection για να συνδεθείς...

oMikR0n
21-07-04, 19:57
Λοιπον, οταν ανοιγω το pc δεν ανοιγει σελιδες ουτε μπαινει στο net ουτε irc. Oταν κανω connect την broaband connection ολα δουλευουν κανονικα. το λαν ψοννεψτιον ειναι παντα enabled

sdikr
21-07-04, 19:59
να δεν κάνω λάθος έχεις κάνει dialup είκονίδιο στα windows, ΄μία λύση είναι απο τις ιδιότητες του internet explorer να επιλέξεις συνδέσεις, κάπου πρέπει να έχει επιλογή για αυτόματη σύνδεση

Αλλίως κάνεις το pppoe να το κάνει το zyxel
το zouzouni, (συγνώμη για το το, αλλά δεν μου πήγαινε το η zouzouni, ) έχει κάνει έναν οδηγό για αυτό το πράγμα

zouzouni
21-07-04, 20:00
Μπορείς να μας πεις τι ρυθμίσεις έχεις κάνει ακριβώς?
Στο Network connections των ΧΡ ειδικότερα τι σου εμφανίζει (τι επιλογές connections έχει) για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη?

sdikr Αυτό υποψιάζομαι κι εγώ ότι συμβαίνει, γι'αυτό κι ζήτησα να μας πει τα παραπάνω.

...Νο problem για ΤΟ κι όχι Η zoyzoyni! :lol:

rdaniel
21-07-04, 20:03
Λοιπον, οταν ανοιγω το pc δεν ανοιγει σελιδες ουτε μπαινει στο net ουτε irc. Oταν κανω connect την broaband connection ολα δουλευουν κανονικα. το λαν ψοννεψτιον ειναι παντα enabled

Λοιπόν, δεν έχω σύνδεση PPPoE και μπορεί να κάνω λάθος, νομίζω όμως ότι στην περίπτωσή σου η σύνδεση λειτουργεί όπως και μια dial-up σύνδεση. Ίσως, λοιπόν, να πρέπει/μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις, αν ορίσεις τη σύνδεση broadband ως default από τα Internet Options του Control Panel, και να τσεκάρεις την επιλογή Always dial default connection.

Βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά μια δοκιμή δεν βλάπτει :)

oMikR0n
21-07-04, 20:05
http://img44.exs.cx/img44/3422/net.th.jpg (http://img44.exs.cx/my.php?loc=img44&image=net.jpg)
http://img44.exs.cx/img44/8633/wan.th.jpg (http://img44.exs.cx/my.php?loc=img44&image=wan.jpg)

sdikr
21-07-04, 20:09
oMikR0n,

θέλουμε τις ρυθμίσεις απο το Ondsl !

zouzouni
21-07-04, 20:12
Όπως υποψιαζόμουν κι πολύ σωστά παρατήρησε κι ο sdikr έχεις δημιουργήσει dialup εικονίδιο, γι'αυτό κι συμβαίνει αυτό.

Κι εκτός αυτού παρατήρησα ότι έχεις βάλει Bridged & RFC encapsulation & όχι Routed & PPPoE.

Κοίταξε στην 4η σελίδα του Ηοw To για το modem αυτό, είναι 2 links με οδηγίες για ρύθμιση του modem αυτού για πρωτόκολλο PPPoE.

Κατάργησε το dial-up εικονίδιο που έχεις, ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρεις εκεί (βάζοντας τα αντίστοιχα δικά σου στοιχεία στα username/pass για την σύνδεσή σου με την Οtenet) κι δοκίμασε αν πλέον συνδέεσαι απ'ευθείας με το δίκτυο μόνο με το enable/disable του LAN των network connections των ΧΡ.

oMikR0n
21-07-04, 20:14
Sorry :P
http://img17.exs.cx/img17/507/dsl1.th.jpg (http://img17.exs.cx/my.php?loc=img17&image=dsl1.jpg)

zouzouni
21-07-04, 20:16
Απ'όσα είδα ακολούθησες τις οδηγίες που δίνει το Oteshop (σωστά? :roll: ) , γι'αυτό κι συμβαίνει αυτό.

Κοίταξε τις οδηγίες που γράφω στα 2 links, δοκίμασέ τες, κι πες μας.

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη! :wink: :D

sdikr
21-07-04, 20:20
πάνε στο Options of ondsl και βγάλε τα prompt for

μετά απο τον πινακα ελέγχου internet properties/ connections / κάνε default την ondsl / always dial default connection

zouzouni
21-07-04, 20:24
sdikr Yπάρχει κάποιο πλεονέκτημα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο? (ρωτάω για να μαθαίνω κι εγώ κι να το συμπεριλάβω στο how to που φτιάχνω)

sdikr
21-07-04, 20:30
zouzouni,


sdikr Yπάρχει κάποιο πλεονέκτημα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο? (ρωτάω για να μαθαίνω κι εγώ κι να το συμπεριλάβω στο how to που φτιάχνω)

εξαρτάται, με τον ένα τρόπο πέρνει το real ip ο υπολογιστής (οπότε δεν μπλέκεις με ΝΑΤ κλπ) αλλά πρέπει να ασχοληθεις με firewall.
δουλέυει πιο σίγουρα αν θές πχ όταν κλείνεις τον υπολογιστή να κάνει αποσύνδεση απο τον Isp (πχ αν θές μετά να μπείς απο κάποιο άλλο σημείο)
Δεν κάνει αν έχεις πάνω απο δυο υπολογιστές (εκτος αν κάνει internet connection sharing αυτός που κάνει την κλήση)

zouzouni
21-07-04, 20:33
sdikr Ευχαριστώ! :D

oMikR0n
21-07-04, 20:35
ΟΚ δουλεψε παιδια! 1000 ευχαριστω

sdikr
21-07-04, 20:40
ΟΚ δουλεψε παιδια! 1000 ευχαριστω

Θα κόψουμε τιμολόγιο ή απόδειξη;; :twisted: (αστέιο φυσικά!)

zouzouni
21-07-04, 20:41
Ποιό απ'όλα :roll: δούλεψε τελικά?

oMikR0n
21-07-04, 20:41
αναλογα το ποσο :P

zouzouni
21-07-04, 20:44
oMikR0n :P :lol: :lol:

Για πες τελικά τι έκανες?

oMikR0n
21-07-04, 20:49
Oλα απο την αρχη οπως μου τα ειπατε. Εσβισα το connection, εβαλα routing/pppoe/llc/8/35 save. restat. KAI OK ! :P

zouzouni
21-07-04, 20:53
:wink:
Kαλή συνέχεια χωρίς προβλήματα! :D

zouzouni
21-07-04, 20:54
Επίσης πληροφοριακά....οι ρυθμίσεις που είχες αρχικά χρησιμοποιήσει ήταν από το site του Oteshop? :roll:

oMikR0n
21-07-04, 20:57
οχι απο την πρωτη σελιδα του how-to

del_ahmettt
21-07-04, 21:05
Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι εχετε αυτή τη "μανία" να χρησιμοποιείτε τους PPPoE clients,των λειτουργικών σας (πχ XP), οταν υπαρχει ήδη τετοια υλοποίηση στο router!:o
Ο,τι υπηρεσία μπορεί, να "φευγει" από το λειτουργικο και να πηγαινει σε hardware (router)χωρίς δευτερη σκεψη. Είναι θεμα σταθερότητας ,ευκολιας και αξιοπιστίας!

oMikR0n
21-07-04, 21:09
Δεν εχω ιδεα ρε τι πεζετε με τις dsl. Eχω dsl 4-5 ωρες τωρα ρε! Σιγα σιγα θα τα μαθουμε και εμεις!

zouzouni
21-07-04, 21:10
del_ahmett Tι εννοείς? μπορείς να το εξηγήσεις σε παρακαλώ?

EvilHawk
21-07-04, 21:41
Εννοεί αυτό που λές και εσύ :wink: Δηλαδή το pppoe να το κάνει το zyxel !

zouzouni
21-07-04, 22:13
EvilHawk
OK! Tώρα κατάλαβα! :oops:

del_ahmettt
23-07-04, 23:13
del_ahmett Tι εννοείς? μπορείς να το εξηγήσεις σε παρακαλώ?
zouzouni,sorry :oops: για την καθυστερημένη απάντηση, αλλα εχω μεινει και χωρις router εν τω μεταξυ και δεν πολυ "περναω" απο το forum...

Γενικά αυτο που ειπα είναι πως οταν εχουμε στη διαθεσή μας hardware εργαλεια, που μας κανουν μια χ διεργασια, να τα προτιμαμε σε σχεση με τα αντιστοιχα software.
Ειδικα για την περίπτωση του PPPoE δεν βλέπω το λόγο να αγνοουμε τον ενσωματωμένο PPPoE client ενός router (ειδικοτερα της αξιπιστιας ενός Zyxel) και να καταφευγουμε στους ενσωματωμενους PPPoE clients είτε των λειτουργικών( WinXP & Mac OS X) ειτε αλλων κατασκευαστων (RASPPPoE κτλ)αν εχουμε αλλο λειτουργικο.

Κατι ανάλογο ισχυει ακόμη και για την υπηρεσια DynDNS.org, που αρκετα modem/routers υποστηριζουν.
[/b]

zouzouni
24-07-04, 00:39
del_ahmett Κανένα πρόβλημα για την καθυστέρηση της απάντησης. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.