PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις και πτωση ταχυτητας στο ιντερνετ σχεδον καθημερινα!(κυριως τη μερα)



Jimlyk2011
19-11-13, 00:31
Θα ηθελα να σας αναφερω ενα προβλημα που εχω τους τελευταιους μηνες με τη συνδεση μου στο ιντερνετ και δεν μπορω να βρω καποια λυση στο προβλημα μου.Αρχικα νομιζα οτι ηταν προβλημα της εταιριας(Forthnet) για αυτο και εφυγα και πηγα σε αλλη εταιρια(Wind) αλλα το προβλημα συνεχιζεται με αμειωτο ρυθμο.Ειχα καλεσει 3 φορες τεχνικο συνεργειο της Forthnet και μαλιστα τη μια φορα ηρθε και τεχνικος του ΟΤΕ μαζι, και μια φορα τωρα εχει ερθει συνεργειο της Wind.Το αποτελεσμα ηταν παντα τα εξης:μετρησεις στον κατανεμητη και στο σπιτι. Και τις 4 φορες δε βρεθηκε κανενα προβλημα και οι μετρησεις στη γραμμη και στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ηταν σχεδον ιδιες.Το προβλημα ειναι ομως το εξης:κατα τη διαρκεια της ημερας,και σε τυχαιες ωρες(κατα προτιμηση μετα τις 12:00) η συνδεση μου αποσυνδεεται,τα CRC errors απογειωνονται σε χιλιαδες μεσα σε ενα λεπτο και το SNR απο 8-9 Db πεφτει στα 0-4.Ως τοτε μπορει να ειμαι συνδεδεμενος στα 7400 max. πλεον με τη Wind,(μεχρι και 10500 Kbps σε καλους καιρους με τη Forthnet) αλλα στη συνεχεια μετα την αποσυνδεση η ταχυτητα εχει πεσει πλεον στα 3500-4000 Kbps,και αυτο μπορει να διαρκεσει απο λιγα λεπτα εως και ωρες εως οτου να μπορεσω να συνδεθω σε υψηλοτερες ταχυτητες παλι.Επισης εχει αυξηθει το attenuation με την αλλαγη της εταιριας απο 36 db σε 42,4 db.Οι τεχνικοι το μετρησαν(attenuation) στα 32 και μου ειπαν οτι η αποσταση μου απο το Α/Κ ειναι στα 1982 μετρα και η ΕΕΤΤ το υπολογιζει σε 1800μ.Σημειωτεον δε οτι εχω αλλαξει τα παντα στο σπιτι,τα φιλτρα,τα splitters,το τηλεφωνικο καλωδιο,εχω δοκιμασει με 4 διαφορετικα modem/routers,στην πριζα "καρφωτο" χωρις splitter(το modem/router),το εχω τοποθετησει σε αλλη τηλεφωνικη πριζα,καμμια διαφορα σε τιποτα. Εχω στειλει emails στη Wind με φωτογραφιες που εχω παρει στον υπολογιστη μου οπου φαινεται τι συμβαινει,μεχρι στιγμης εδω και ενα μηνα δεν εχει βρεθει ουδεμια λυση. Ιδεες παρακαλω;Επισυναπτω και μερικες προσφατες φωτογραφιες για του λογου το αληθες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.