PDA

Επιστροφή στο Forum : aDSL στην επαρχία.



chaos
16-02-07, 00:03
Παρατηρω οτι σε πολλες περιοχες κυριως της επαρχιας οι συνδεσεις adsl ειναι υπερβολικα αργες σε επιπεδο στο οποιο να μην ειναι λειτουργικες.
Αναρωτιεμαι εδω και καιρο το εξης λοιπον.
Υπαρχει καποιος που μπορει να μας πληροφορησει σχετικως με την πληρη τοπολογια του δικτυου του Οτε σε ολη την επικρατεια και οχι μονο μεταξυ των κεντρικων κομβων του Οτε στις μεγαλες πολεις?
Διοτι ειναι φανερο οτι δεν ειναι ζητημα πολλων χρηστων η υπαρχουσα κατασταση αλλα ελλειψης bandwidth μεταξυ των κατα τοπους υποκαταστηματων του Οτε και της Αθηνας.
Αναρωτιεμαι επισης εαν προτιθεται να κανει κατι για να διορθωθει η κατασταση η οποια με καθε προσθηκη νεων χρηστων χειροτερευει διαρκως.
Δεν ειναι και ιδιαιτερως δυσκολο να περασει μερικα επιπλεον καλωδια οπτικων ινων και να λυσει το προβλημα για την επομενη δεκαετια.

Για παραδειγμα στην περιοχη μου η 1Μbps κατεβαζε με 34 μεσο ορο ολη την ημερα και τα βραδια με 45-55 ενω τωρα κατα τη διαρκεια της ημερας λειτουργει κατα μεσο ορο στα 23 και τα βραδια με 35-47...και στον τοπικο Οτε συνεχιζουν να προσθετουν χρηστες!

geobest99
16-02-07, 01:00
Παρατηρω οτι σε πολλες περιοχες κυριως της επαρχιας οι συνδεσεις adsl ειναι υπερβολικα αργες σε επιπεδο στο οποιο να μην ειναι λειτουργικες.
Αναρωτιεμαι εδω και καιρο το εξης λοιπον.
Υπαρχει καποιος που μπορει να μας πληροφορησει σχετικως με την πληρη τοπολογια του δικτυου του Οτε σε ολη την επικρατεια και οχι μονο μεταξυ των κεντρικων κομβων του Οτε στις μεγαλες πολεις?
Διοτι ειναι φανερο οτι δεν ειναι ζητημα πολλων χρηστων η υπαρχουσα κατασταση αλλα ελλειψης bandwidth μεταξυ των κατα τοπους υποκαταστηματων του Οτε και της Αθηνας.
Αναρωτιεμαι επισης εαν προτιθεται να κανει κατι για να διορθωθει η κατασταση η οποια με καθε προσθηκη νεων χρηστων χειροτερευει διαρκως.
Δεν ειναι και ιδιαιτερως δυσκολο να περασει μερικα επιπλεον καλωδια οπτικων ινων και να λυσει το προβλημα για την επομενη δεκαετια.

Για παραδειγμα στην περιοχη μου η 1Μbps κατεβαζε με 34 μεσο ορο ολη την ημερα και τα βραδια με 45-55 ενω τωρα κατα τη διαρκεια της ημερας λειτουργει κατα μεσο ορο στα 23 και τα βραδια με 35-47...και στον τοπικο Οτε συνεχιζουν να προσθετουν χρηστες!

Αρε φίλε καλά τα λές , αλλά υπάρχουν και χειρότερα , εγώ στο εξοχικό μας σε ενα χωριο δεν μπορώ να βάλω καν aDSL και με το 56αρι modem όταν συνδέομαι πάνω από 28400 δεν ανεβάζει !!! ΄

Εχεις τα δίκια σου και είμαι μαζί σου αλλα σκεψου και κάποιους ανθρώπους που δεν μπορούν καν να βάλουν aDSL !!!

και εμένα πες είναι απλα για να το έχω όταν πηγαίνω αλλα κάποιοι άλλοι το έχουν ανάγκη !!!!

και λέμε για επαρχία και για χωριά , εδώ διαβαζα σε κάποιο άλλο thread κάποιος δεν μπορει να βάλει στην ΠΑΛΗΝΗ , 10-15 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας ............

το 2020-2030 μπορεί να έχει καλυφεί το 100% της χώρας αλλα οι ταχύτητες θα είναι ακόμα .....
( με βάση το πως πάει η κατάσταση )

chaos
16-02-07, 14:25
Αρε φίλε καλά τα λές , αλλά υπάρχουν και χειρότερα , εγώ στο εξοχικό μας σε ενα χωριο δεν μπορώ να βάλω καν aDSL και με το 56αρι modem όταν συνδέομαι πάνω από 28400 δεν ανεβάζει !!! ΄

Εχεις τα δίκια σου και είμαι μαζί σου αλλα σκεψου και κάποιους ανθρώπους που δεν μπορούν καν να βάλουν aDSL !!!

και εμένα πες είναι απλα για να το έχω όταν πηγαίνω αλλα κάποιοι άλλοι το έχουν ανάγκη !!!!

και λέμε για επαρχία και για χωριά , εδώ διαβαζα σε κάποιο άλλο thread κάποιος δεν μπορει να βάλει στην ΠΑΛΗΝΗ , 10-15 χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας ............

το 2020-2030 μπορεί να έχει καλυφεί το 100% της χώρας αλλα οι ταχύτητες θα είναι ακόμα .....
( με βάση το πως πάει η κατάσταση )

Τα ξερω και αυτα που λες...
Εγω ημουν με pstn μεχρι προσφατα και πληρωνα τα 5πλασια απο οτι τωρα για να κανω δουλειες που τωρα μου παιρνουν και πολυ λιγοτερο χρονο.

nanas
16-02-07, 14:32
προφανώς δεν μπαίνει dsl γιατί έχετε φερέσυχνα.
TIP: Ζητείστε από τον ΟΤΕ να σας βάλει ISDN. Δεν μπορεί να αρνηθεί. Μετά από λίγο καιρό που θα το έχει βάλει ζητήστε και DSl ;)

yiapap
16-02-07, 14:41
προφανώς δεν μπαίνει dsl γιατί έχετε φερέσυχνα.
TIP: Ζητείστε από τον ΟΤΕ να σας βάλει ISDN. Δεν μπορεί να αρνηθεί. Μετά από λίγο καιρό που θα το έχει βάλει ζητήστε και DSl ;)
Tip: Ο ΟΤΕ έχει δηλώσει ότι βάζει DSLAM:
1. Σε πόλεις με απογραφή κατοίκων >=7000
2. Σε κωμοπόλεις-χωριά όπου υπάρχει προποτζήδικο
Οπότε...
Καραtip: Ανοίξτε προποτζήδικο ή πείστε τον Μήτσο τον κτηνοτρόφο ότι όλα τα λεφτά είναι στα προποτζήδικα ;)

nanas
16-02-07, 14:45
καλά εγώ λέω για φερέσυχνα κυρίως στην Αθήνα.

yiapap
16-02-07, 14:51
καλά εγώ λέω για φερέσυχνα κυρίως στην Αθήνα.
Tip: Ο τίτλος του νήματος είναι "aDSL στην επαρχία"
Φερέσυχνα στην επαρχία (όχι σε πόλεις) σπάνια μπαίνουν επειδή σπάνια υπάρχει τέτοια αύξηση πληθυσμού που τα αρχικά ζεύγη χαλκού δεν επαρκούν. ;)

chaos
16-02-07, 15:49
Tip: Ο τίτλος του νήματος είναι "aDSL στην επαρχία"
Φερέσυχνα στην επαρχία (όχι σε πόλεις) σπάνια μπαίνουν επειδή σπάνια υπάρχει τέτοια αύξηση πληθυσμού που τα αρχικά ζεύγη χαλκού δεν επαρκούν. ;)

Εμενα ολο το χωριο μου ηταν γεματο φερεσυχνα αλλα ευτυχως επειδη ο διευθυντης του Οτε ειναι συγχωριανος μου αλλαξε ολο το δικτυο πριν απο 6-7 χρονια σε υπογειο και οι γραμμες ειναι τελειες τωρα.
Θυμαμαι ακομα τις εποχες που η μητερα μου σηκωνε το τηλεφωνο και ακουγε τις συζητησεις στο τηλεφωνο(κανονικοτατα) των γειτονων μας...

agmarios
16-02-07, 15:54
τι είναι το φερέσυχνο ρε παιδιά; ποια λέξη μεταφράσανε και προέκυψε;

manoulamou
16-02-07, 16:19
pcm (http://en.wikipedia.org/wiki/PCM)==
φερέσυχνο (http://www.websters-online-dictionary.org/translation/Greek/%25CF%2586%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25AD%25CF%2583%25CF%2585%25CF%2587%25CE%25BD%25CE%25BF)

Εαν εισαι ατυχος και μενεις σε (πολυ)κατοικια με φερεσυχνο
μονο με αλλαγη σε isdn (και αν) τοτε μπορεις να αποκτησεις και ADSL:mad:

l_satsok
17-02-07, 01:55
εχω 2048,απο σεπτεμβρη πρωτη φορα στην περιοχη μου.
ξεκινησα με πανω κατω 800kbps και κοντευα να παθω εγκεφαλικο απο τα νευρα,
συνεχισα με 600αρια που στην αρχη με ζορισαν αλλα επειδη ο ανθρωπος ειναι
ζωον που προσαρμοζεται ευκολα το συνηθισα και για λιγο καιρο μου φαινοταν η
νορμαλ ελληνικη ταχυτητα.
ηρθαν ομως λιγο αργοτερα τα 400αρια και χρειαστηκαν αρκετες μερες και μερικα
χαπια για την πιεση μεχρι να προσαρμοστω και σε αυτη την κατασταση και να
αναπολω με νοσταλγια την ..παλια καλη εποχη που επιανα ..600αρια!!!
ε τωρα μαλλον θα χρειαστω επιπλεον βοηθεια,ισως και ψυχιατρικη μιας και εφτασε
η εποχη που κατεβαζω πλεον με 15kb/sec,2 το βραδυ πηγε και ειμαι στα 20kb/sec
για τριτη συνεχη μερα.

να περιμενω και χειρωτερα;;;;;;;;;;;;;;(το ω με ομικρον,ταχω παιξει μιλαμε)

chaos
17-02-07, 12:38
εχω 2048,απο σεπτεμβρη πρωτη φορα στην περιοχη μου.
ξεκινησα με πανω κατω 800kbps και κοντευα να παθω εγκεφαλικο απο τα νευρα,
συνεχισα με 600αρια που στην αρχη με ζορισαν αλλα επειδη ο ανθρωπος ειναι
ζωον που προσαρμοζεται ευκολα το συνηθισα και για λιγο καιρο μου φαινοταν η
νορμαλ ελληνικη ταχυτητα.
ηρθαν ομως λιγο αργοτερα τα 400αρια και χρειαστηκαν αρκετες μερες και μερικα
χαπια για την πιεση μεχρι να προσαρμοστω και σε αυτη την κατασταση και να
αναπολω με νοσταλγια την ..παλια καλη εποχη που επιανα ..600αρια!!!
ε τωρα μαλλον θα χρειαστω επιπλεον βοηθεια,ισως και ψυχιατρικη μιας και εφτασε
η εποχη που κατεβαζω πλεον με 15kb/sec,2 το βραδυ πηγε και ειμαι στα 20kb/sec
για τριτη συνεχη μερα.

να περιμενω και χειρωτερα;;;;;;;;;;;;;;(το ω με ομικρον,ταχω παιξει μιλαμε)

Εαν εσυ με δυο megbit εχεις προβλημα οι αλλοι με τις 768 τι κανουν?
Παντως δυστυχως συνεχιζουν να προσθετουν χρηστες και ισως δεις και χειροτερα.
Σε καθε περιπτωση εαν η ταχυτητα στη περιοχη σου συνεχισει να πεφτει τοτε σε λιγο το adsl δεν θα δουλευει(!)

Κατι πρεπει να γινει παντως διοτι ο Οτε στηριζομενος στις μη εγγυημενες ανωτατες ταχυτητες Εγγυαται χαμηλοτατες ταχυτητες.

grandstyle
17-02-07, 15:04
η κατασταση ειναι τραγικη !

aria
17-02-07, 17:17
Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα (φτου-φτου) αλλά περιμένω να δω τι θα συμβεί όταν θα γίνουμε πολλοί. Από τους σχετικούς πίνακες βλέπω ότι δεν έχουν πέσει και με τα μούτρα στη dsl οι κάτοικοι εδώ αλλά φαντάζομαι ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει κι αυτό . . . Τότε τα ξαναλέμε.

@ agmarios Άνοιξε ένα νήμα για τα φερέσυχνα δίπλα σ' αυτό με τις οπτικές :p :whistle: :p

teo_L20
17-02-07, 19:38
Εδω Κοζανη τα πραγματα ειναι ελαφρως ανεκτά.
Υπομονη κανουμε συνεχως...:down:

birdland
17-02-07, 21:09
Κατοικώ στον Πύργο Ηλείας από τον περασμένο Αύγουστο.Έκανα αίτηση για adsl στον (π)ΟΤΕ και έπειτα από δύο εβδομάδες μου ενεργοποιήθηκε η γραμμή στα 512.Τότε έτρεχε με 400 άντε και 500.Κοντά λοιπόν στην ονομαστική τιμή την οποία και πλήρωνα.Με την πολυδιαφημισμένη αναβάθμιση που έκανε ο ΟΤΕ ήρθε και εδω ο διπλασιασμός των ταχυτήτων.Ονομαστική στα 1024.Πραγματική; στα 300,άντε 400 τα βράδια και σε ώρες αιχμής 200άρια.Αυτός είναι ο ΟΤΕ.Θα μου πεις γιατί δεν αλλάζω πάροχο; Γιατί έπεσα στο tripάκι του conn-x talk και έχω κάποια ωφέλη στο σταθερό. Αλλά τα πράγματα είναι απλά. Όταν φτάσουν οι άλλοι πάροχοι προς τα εδώ με ολοκληρωμένες τις υπηρεσίες τους,π.χ. Forthnet 2 play ,τότε λοιπόν αντίο ΟΤΕ. ΠΟΤΕ ξανά ΟΤΕ. Και ας είναι και κατα τι ταχύτερος...που δεν το πιστεύω οτι μπορεί ποτε να γίνει αυτό. Και όλες αυτές τις αφίσες που έχουν αναρτήσει οι εργαζόμενοι έξω απο τα καταστήματα των κατα τόπους ΟΤΕ που λένε: ΠΩΛΕΙΤΑΙ!! ΓΙΑΤΙ; Τότε θα τους εξηγήσω το Γιατι.!!!!!! Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Στην περίπτωση του ΟΤΕ μπορώ να το φάω και παγωμένο...μέχρι και κατεψυγμένο. Μέχρι πότε πιά; Φτάνει. Κλέιστε τον να πάει στο Διάολο... Ελπίζω κάποιοι που δουλεύουν στον ΟΤΕ να διαβάζουν αυτά τα forum μπας και βάλουν μυαλό πριν είναι πολύ αργά... Ελπίζω.:nono: ΟΤΕ;:down: :down: :down:

chaos
17-02-07, 22:43
Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Στην περίπτωση του ΟΤΕ μπορώ να το φάω και παγωμένο...μέχρι και κατεψυγμένο. Μέχρι πότε πιά; Φτάνει. Κλέιστε τον να πάει στο Διάολο... Ελπίζω κάποιοι που δουλεύουν στον ΟΤΕ να διαβάζουν αυτά τα forum μπας και βάλουν μυαλό πριν είναι πολύ αργά... Ελπίζω.:nono: ΟΤΕ;:down: :down: :down:

Για να ειναι μια εταιρια τοσο μισητη στο κοσμο αναρωτιεται καποιος τι μπορει να εχει κανει!!!?

grandstyle
17-02-07, 22:53
ρωτας τι εχει κανει ? και γω μολις ερθει εναλλακτικος φευγω αμεσως απο τα κορακια και ας ειναι δυο φορες πιο ακριβως ο εναλλακτικος τους συχαθηκα πια

manoulamou
18-02-07, 11:16
Οταν με το καλο φανει ο "εναλλακτικος"
να πατε γι αυτα που προσφερει και οχι απο μισος στον ΟΤΕ...
Δηλαδη εμεις οι Παρθενωνες που τον φαγαμε στην μαπα τοσες δεκαετιες τι να πουμε!

Σημασια δεν εχουν τοσο πολυ οι τιμες, οσο οι σταθερες ταχυτητες
και οι ποιοτικες υπηρεσιες εξυπηρετησης πελατων!

GizmO
18-02-07, 13:12
Καλά κάποιος είχε μιλήσει για "αποκέντρωση" :p
Αφού όλοι οι εναλλακτικοί θα μαζευτούν στην Αθήνα, ΦΥΓΑΜΕ ΟΛΟΙ για ΑΘΗΝΑ λέμεεεε.. εδώ στο επαρχία δεν υπάρχει περίπτωση να τους δούμε :rofl:

chaos
18-02-07, 13:43
ρωτας τι εχει κανει ? και γω μολις ερθει εναλλακτικος φευγω αμεσως απο τα κορακια και ας ειναι δυο φορες πιο ακριβως ο εναλλακτικος τους συχαθηκα πια

Λες να μην ξερω τι κανει?!
Ειρωνικο ηταν το υφος μου...

nikgr
19-02-07, 12:46
ευτυχώς Λάρισα οι ταχύτητες είναι άριστες και τα πακέτα χτυπάνε 300αρια pps.
Mπήκε και bbras και ποιός μας πιάνει! :p

soilwork
19-02-07, 14:06
Υπαρχει τροπος να μαθουμε σε ποιοες περιοχες ονομαστικα θα βαλει ο οτε adsl και ποτε?
Για το 2007 θα υπαρξει μεγαλη καλυψη πειτε ρε παιδια γιατι κοντευω να μετακομησω λογο
του dsl αν ειναι δυνατον δεν αντεχω αλλο..

teo_L20
19-02-07, 14:32
Yπηρχε ενα γραφειου σχεδιασμου ADSL .Τωρα το τηλεφωνο δεν θυμαμαι!

manoulamou
19-02-07, 14:46
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=479993&postcount=1
by zouzouni ...Moderator
<<2106115235 & 2106115232 - Γραφεία Σχεδιασμού ADSL
(εξυπηρετικότατοι και κατατοπιστικότατοι οι άνθρωποι, τους οφείλω πολλά ευχαριστώ
όσες φορές χρειάστηκε να απευθηνθώ σ'αυτούς!!)>>

giwrgosth
19-02-07, 14:55
Υπαρχει τροπος να μαθουμε σε ποιοες περιοχες ονομαστικα θα βαλει ο οτε adsl και ποτε?
To καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο τοπικό γραφείο του ΟΤΕ και να ρωτήσεις τον προϊστάμενο. Τον σχεδιασμό τον ξέρουν και θα μπορέσει να σου που πότε πάνω κάτω υπολογίζει να έχει και στην περιοχή σου κάλυψη.

soilwork
19-02-07, 15:17
To καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο τοπικό γραφείο του ΟΤΕ και να ρωτήσεις τον προϊστάμενο. Τον σχεδιασμό τον ξέρουν και θα μπορέσει να σου που πότε πάνω κάτω υπολογίζει να έχει και στην περιοχή σου κάλυψη.

Νομιζεις οτι δεν το εχω κανει και στα κεντρικα πηγα και στο τοπικο πηγα και στο σιτε του οτε εγω και καμια 20 ατομα εχουμε συμληρωσει τη φορμα Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος αλλα τιποτα.
Παντως στο στην περιοχη που μενω μονο ο δημος εχει adsl και ειμαστε αλλα 5 χωρια γυρω με αποσταση 6 χιλιομετρα το πολυ ειναι δυσκολο για τον οτε να τροφοδοτισει και τα υπολοιπα?

manoulamou
19-02-07, 15:50
Χρειαζεται να συμπληρωθει πρωτα καποιο οριο υποψηφιων συνδρομητων
και οπωσδηποτε τα dslams να μην απεχουν απο τους χρηστες πανω απο 5χλμ.;)
που ειναι το ανωτερο οριο για επαρκη λειτουργια του dsl...

giwrgosth
19-02-07, 16:03
και οπωσδηποτε τα dslams να μην απεχουν απο τους χρηστες πανω απο 5χλμ.;)
που ειναι το ανωτερο οριο για επαρκη λειτουργια του dsl...
O OTE στην επαρχία, για τεχνικούς καθαρα λόγους, δουλεύει ως εξής:
Έχει το κέντρο του σε κάποια πόλη ή μεγάλο χωριό και μετά έχει κατά τόπους κέντρα σε όλα σχεδόν τα χωριά. Πχ για τον κωδικό 22220 το κέντρο είναι στο Α χωριό που έχει αριθμούς 22ΧΧΧ. Μετά έχει υπόκεντρα στα μικρά χωριά με ίδιο κωδικό και με αριθμούς 32ΧΧΧ.
Έτσι λοιπόν είναι δύσκολο να έχει μεγάλες αποστάσεις από το κέντρο προς τον συνδρομητή όπως στην Αθήνα, αφού από το κέντρο φεύγει καλώδιο (οπτική ίνα πλέον στα περισσότερα) προς το υπόκεντρο στο οποίο και θα μπει το DSLAM.
Οπότε δεν παίζει ρόλο η απόσταση από τον Δήμο, που λογικά θα είναι και το κέντρο του ΟΤΕ, αλλά το αν έχει υπόκεντρο στο χωριό. Αυτό θα το καταλάβει ο φίλος μας αν το τηλέφωνό του έχει διαφορετικό πρώτο νούμερο από αυτά του Δήμου ;)

RyDeR
19-02-07, 16:07
Ακριβώς έτσι είναι οπως τα λέει ο giwrgosth. Εδώ που μένω το Α/Κ είναι μέσ'το χωριό αλλά οι τεχνικοί κατεβαίνουν απο αλλού, 15km μακριά.

giwrgosth
19-02-07, 16:19
Ακριβώς έτσι είναι οπως τα λέει ο giwrgosth. Εδώ που μένω το Α/Κ είναι μέσ'το χωριό αλλά οι τεχνικοί κατεβαίνουν απο αλλού, 15km μακριά.
Μπορεί να είναι και σε κανένα χωράφι, έτσι? Το έχω δει σε κάποια χωριά. Μην ψάχνετε να βρείτε Α/Κ στην πλατεία για να δείτε αν είστε κοντά στο κέντρο. Ο σίγουρος τρόπος πάντως είναι με τον αριθμό. Αν τώρα τον ίδιο αριθμό έχει και κάποιο άλλο χωριό που είναι πιο μεγάλο, τότε λογικά το Α/Κ είναι εκεί, οπότε υπολογίστε την απόσταση, η οποία λογικά δεν θα είναι μεγάλη, σε μεγάλες αποστάσεις έβαζαν πάντα υπόκεντρα, ακόμη και σε χωριά με λίγους κατοίκους.

RyDeR
19-02-07, 16:26
Στο διπλανό χωριό είναι άκρη τελείως.. σχεδόν σε χωράφι. Χωρίς σπίτια τριγύρω. Εδώ είναι σε κεντρικό σημείο του χωριού.
Συνήθως φαίνονται λόγω αλεξικεράυνου, κανένα ΚΑΦΑΟ απ΄έξω... κλπ.:)

soilwork
19-02-07, 16:56
Στο χωριο μου ο αριθμος τηλ αρχιζει απο 2252071ΧΧΧ και υπαρχει ενα μικρο κτηριο του οτε.Ο δημος ειναι στο κεντρικο και γυρω γυρω ειναι τα 5 χωρια που λεω αυτο τη σημαινει?
Ας μου το εξηγησει καποιος γιατι δεν γνωριζω πολλα πραγματα πανω στο θεμα.
Ευχαριστω.

giwrgosth
19-02-07, 17:08
Στο χωριο μου ο αριθμος τηλ αρχιζει απο 2252071ΧΧΧ και υπαρχει ενα μικρο κτηριο του οτε.Ο δημος ειναι στο κεντρικο και γυρω γυρω ειναι τα 5 χωρια που λεω αυτο τη σημαινει?
Ας μου το εξηγησει καποιος γιατι δεν γνωριζω πολλα πραγματα πανω στο θεμα.
Ευχαριστω.
71ΧΧΧ, από τον αριθμό καταλαβαίνω ότι λογικά είσαι σε υπόκεντρο και το έχεις στο χωριό σου, οπότε αν ό ΟΤΕ καλύψει το κέντρο σου δεν έχεις πρόβλημα με την απόσταση. Το πότε είναι το θέμα... Αφού λες ότι υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι, τότε καλό είναι να μαζέψετε τις αιτήσεις και να πάτε στον προϊστάμενο του ΟΤΕ μήπως και οι διαδικασίες πάνε πιο γρήγορα, αφού δουν ότι υπάρχει ενδιαφέρον.

soilwork
19-02-07, 17:19
Ο οτε της περιοχης μου δεν μπορει να κανει τιποτα το η μονη απαντηση ειναι εμεισ δεν ειμαστε
οι υπευθυνοι για την καλυψη adsl προσβασης και οι αποφασεις περνονται απο τα κεντρικα στην Αθηνα για το ποιες περιοχες θα καλυψει ο Οτε με adsl.

soilwork
28-02-07, 15:31
Ρε παιδια μηπως ξερετε το e-mail για το γραφειο σχεδιασμου ADSL?

k_koulos
28-02-07, 15:40
Ρε παιδια μηπως ξερετε το e-mail για το γραφειο σχεδιασμου ADSL?


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=479993&postcount=1
by zouzouni ...Moderator
<<2106115235 & 2106115232 - Γραφεία Σχεδιασμού ADSL
(εξυπηρετικότατοι και κατατοπιστικότατοι οι άνθρωποι, τους οφείλω πολλά ευχαριστώ
όσες φορές χρειάστηκε να απευθηνθώ σ'αυτούς!!)>>

δεν σηκώνουν το τηλέφωνο; γιατι να στελεις ε-μαιλ αφου εχουν τηλ;

soilwork
28-02-07, 16:18
Τους πηρα τηλ και μου ειπαν να στειλω τα στοιχεια μου και το τηλεφωνο ωστε να
εντοπισουν την περιοχη μου και να μου πουν.
Μου δωσανε και ενα μαιλ αλλα μαλλον το εγραψα λαθος και δεν μπορω να
στειλω τα στοιχεια μου.

geobest99
28-02-07, 16:23
Φιλε ,

όταν με το καλό στήλεις αυτά που σου είπαν , δώσε και σε εμάς το e-mail να στείλουμε και εμεις μημπως και δούμε καμια ασπρη μέρα .

Αν σου δώσουν και ονομα στο οποιο θα πρέπει να τα στείλεις δώστο μας και αυτο .

Αντε να δούμε .....

k_koulos
28-02-07, 19:12
σορρυ, πάντως αν δεν βρεις άκρη, ξαναπάρε τηλ, μισή ντροπή δική σου μισή δική τους.:)

puntomania
19-03-07, 13:41
Τώρα να ρωτήσω και εγώ.

Στο κέντρο το οποίο ανήκω έχει dsl. Αλλά δύο χωριά μακριά από δω κοντά στα 10 χλμ. Η περιοχή μου όμως συνδέετε ασύρματα με το κέντρο αυτό με ένα λινκ κάπου στα 2m μου είχανε πι.

Στο θέμα του aDSL τώρα.. με ενημέρωσε ο προϊστάμενος εδώ ότι περιμένουνε να τους στείλουνε το dslam ώστε να δώσουνε γραμμές dsl και ότι όλα τα υπόλοιπα είναι έτοιμα πλέον!!!

Που μπορώ να μάθω εγώ ότι όντως έτσι είναι τα πράγματα?

Το ερώτημα μου είναι… περνάει από το ασύρματο λινκ τους το dsl? Δεν θα είναι μειονεκτικό κάπου?

aria
19-03-07, 13:52
Τώρα να ρωτήσω και εγώ.

Στο κέντρο το οποίο ανήκω έχει dsl. Αλλά δύο χωριά μακριά από δω κοντά στα 10 χλμ. Η περιοχή μου όμως συνδέετε ασύρματα με το κέντρο αυτό με ένα λινκ κάπου στα 2m μου είχανε πι.

Στο θέμα του aDSL τώρα.. με ενημέρωσε ο προϊστάμενος εδώ ότι περιμένουνε να τους στείλουνε το dslam ώστε να δώσουνε γραμμές dsl και ότι όλα τα υπόλοιπα είναι έτοιμα πλέον!!!

Που μπορώ να μάθω εγώ ότι όντως έτσι είναι τα πράγματα?

Το ερώτημα μου είναι… περνάει από το ασύρματο λινκ τους το dsl? Δεν θα είναι μειονεκτικό κάπου?

Είσαι στις Αστρίδες; Ανήκεις στο DSLAM Λιμεναρίων; Πού ακριβώς σου είπαν ότι θα μπει νέο DSLAM; Το ρωτώ διότι απ' ό,τι ξέρω δεν μπαίνουν οπουδήποτε, πρέπει να πληρούνται συγκεκριμένες προδιαγραφές . . . Να δούμε κατ' αρχήν αν έχει λογική αυτό που έμαθες ;)

puntomania
19-03-07, 13:59
Στα 150 μέτρα από μένα έχει μικρό σπιτάκι το οποίο έχει ένα στρόγγυλο λινκ και μια κεραία για κινητά. Εκεί θα μπει είπανε!



Ναι Αστρίς μένω και λιμενάρια είναι το κέντρο


Βασικά να ξέρω θέλω αν και τι και πως. Διότι αν είναι να περιμένω μερικά χρόνια ακόμα να ψαχτώ για κάνα αμφίδρομο δορυφορικό.. πιο φτηνά θα μου έρχεται το μήνα από τον επακ που πληρώνω τώρα!!!

aria
03-04-07, 10:42
@ puntomania Την Κυριακή είδα το σπιτάκι το οποίο περιγράφεις και μου φαίνεται λίγο απίθανο να αποτελέσει τοποθεσία για εγκατάσταση DSLAM.

Κατ' αρχήν, αν δεν κάνω λάθος, DSLAMs τοποθετούνται σε περιοχές με πληθυσμό άνω των 3.000 κατοίκων, ή σε χωριά όπου υπάρχει πρακτορείο οπαπ (?).

Μίλησες με τον ΟΤΕ Λιμεναρίων; Λογικά θα είναι σε θέση να σε ενημερώσουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.