PDA

Επιστροφή στο Forum : Να το κάνω το βήμα;



krasopateras
16-02-07, 04:06
Γεια χαρά.
Αυτο είναι το πρώτο μήνυμα που στέλνω από τον υπολογιστή ο οποίος είναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο μέσω απλής Dialup σύνδεσης και μάλιστα από εφημερίδα...:down: :sorry:

Θέλω να βάλω ADSL. Φαντάζομαι γνωρίζετε γιατί :hmm:

Βλέπω τα 3 Mbps της HOL μέσω των δικών της γραμμών και λογικά φαντάζομαι ότι είναι μία ταχύτητα καθόλα αξιοσέβαστη και μάλιστα σε τιμή αρκετά καλή.


Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1_Εάν πάρω το πακέτο HiBox στα 768 όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεση θα έχω απευθείας την 3αρα ή θα πρέπει να περιμένω πρώτα τα 768 (κανά μήνα μέχρι να ενεργοποιηθεί η σύνδεση) και μετά κανά μήνα επιπλέον μέχρι να γίνει η 3αρα;

2_Η διαφήμιση λέει ότι είναι δωρεάν, αλλά όπως λέει σε κάποιο άλλο post πώς θα γίνει αυτό; Θα τραβήξουν καινούριες γραμμές ή θα χρησιμοποιήσουν την υπάρχουσα του ΟΤΕ μέχρι τα δικά τους καλώδια; Και εαν είναι με τις γραμμές του ΟΤΕ, πως μπορούν να εγγυηθούν την ταχύτητα που αναφέρουν με τα απλά καλώδια του ΟΤΕ;

3_ Υπάρχει κανείς που να βεβαιώνει ότι δουλεύει το σύστημα; :hmm: Γιατί μην ξεχνιόμαστε ότι είμαστε στην Ελλάδα και πολλά πράγματα λέγονται χωρίς να γίνονται. :whistle: :whistle:

4_Γενικά πόσο θα πρέπει να περιμένω από την στιγμή της αγοράς μέχρι την ενεργοποίηση; Όταν κοιτάω από το site του ΟΤΕ για PSTN γραμμή αναφέρει ότι υπάρχει δίκτυο αλλά δεν υπάρχουν πόρτες. Ενώ για ISDN υπάρχουν. Τί σημάινει αυτό θα καθυστερήσει επιπλέον η διαδικασία ενεργοποίησης ή δεν παίζει ρόλο;

5_Το γεγονός ότι μπορεί να επιλέξω μια άλλη εταιρία, όχι τον ΟΤΕ, θα καθυστερίσει την διαδικασία ή δεν παίζει ρόλο αυτό;

6_Δεν αντέχω άλλο την Dialup. Θέλω ADSL τώρα. Αξίζει να περιμένω ή να πάω να βάλω μία Conn-X ή Forthnet να τελειώνω; Δηλαδή εάν βάλω την Hibox θα πάνε όλα καλά ή θα μου σπάσουν τα νεύρα; :rtfm: :evil:

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Α τελικά το μόντεμ το κρατάμε τελικά έαν σταματήσουμε την σύνδεση ή τους το δίνουμε πίσω;

Tem
16-02-07, 04:32
Γεια χαρά.
Αυτο είναι το πρώτο μήνυμα που στέλνω από τον υπολογιστή ο οποίος είναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο μέσω απλής Dialup σύνδεσης και μάλιστα από εφημερίδα...:down: :sorry:

Θέλω να βάλω ADSL. Φαντάζομαι γνωρίζετε γιατί :hmm:

Βλέπω τα 3 Mbps της HOL μέσω των δικών της γραμμών και λογικά φαντάζομαι ότι είναι μία ταχύτητα καθόλα αξιοσέβαστη και μάλιστα σε τιμή αρκετά καλή.


Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1_Εάν πάρω το πακέτο HiBox στα 768 όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεση θα έχω απευθείας την 3αρα ή θα πρέπει να περιμένω πρώτα τα 768 (κανά μήνα μέχρι να ενεργοποιηθεί η σύνδεση) και μετά κανά μήνα επιπλέον μέχρι να γίνει η 3αρα;

2_Η διαφήμιση λέει ότι είναι δωρεάν, αλλά όπως λέει σε κάποιο άλλο post πώς θα γίνει αυτό; Θα τραβήξουν καινούριες γραμμές ή θα χρησιμοποιήσουν την υπάρχουσα του ΟΤΕ μέχρι τα δικά τους καλώδια; Και εαν είναι με τις γραμμές του ΟΤΕ, πως μπορούν να εγγυηθούν την ταχύτητα που αναφέρουν με τα απλά καλώδια του ΟΤΕ;

3_ Υπάρχει κανείς που να βεβαιώνει ότι δουλεύει το σύστημα; :hmm: Γιατί μην ξεχνιόμαστε ότι είμαστε στην Ελλάδα και πολλά πράγματα λέγονται χωρίς να γίνονται. :whistle: :whistle:

4_Γενικά πόσο θα πρέπει να περιμένω από την στιγμή της αγοράς μέχρι την ενεργοποίηση; Όταν κοιτάω από το site του ΟΤΕ για PSTN γραμμή αναφέρει ότι υπάρχει δίκτυο αλλά δεν υπάρχουν πόρτες. Ενώ για ISDN υπάρχουν. Τί σημάινει αυτό θα καθυστερήσει επιπλέον η διαδικασία ενεργοποίησης ή δεν παίζει ρόλο;

5_Το γεγονός ότι μπορεί να επιλέξω μια άλλη εταιρία, όχι τον ΟΤΕ, θα καθυστερίσει την διαδικασία ή δεν παίζει ρόλο αυτό;

6_Δεν αντέχω άλλο την Dialup. Θέλω ADSL τώρα. Αξίζει να περιμένω ή να πάω να βάλω μία Conn-X ή Forthnet να τελειώνω; Δηλαδή εάν βάλω την Hibox θα πάνε όλα καλά ή θα μου σπάσουν τα νεύρα; :rtfm: :evil:

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Α τελικά το μόντεμ το κρατάμε τελικά έαν σταματήσουμε την σύνδεση ή τους το δίνουμε πίσω;
κατ αρχήν καλώς ήλθες στο forum krasopatera :welcome:. Αν κάνεις μια αναζήτηση στα θέματα που αφορούν τη HOL θα πάρεις σίγουρα πολλές απαντήσεις. Επικεντρώνομαι σε λίγα και σου απαντώ ότι άν θέλεις ADSL σύνδεση όσο το δυνατό γρηγορότερα καλό θα ήταν να προτιμήσεις κάποια λύση Οτενετ ή Conn-X. Στην παρούσα φάση δεν θα σου δώσουν 3 , 4 ή 8 Mbit αλλά σίγουρα ότι θα σου δώσουν θα σου το δώσουν σχετικά γρήγορα , με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα υπάρχουν ελεύθερες διαθέσιμες πόρτες.
Το μόντεμ δεν το κρατάμε έαν σταματήσουμε την σύνδεση. Το δίνουμε πίσω στη HOL.

krasopateras
16-02-07, 04:42
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Άρα περιμένω ν ανοίξουν οι "καγκελόπορτες" του ΟΤΕ. Από ότι είδα ή σύνδεση στην HOL μπορεί να πάρει και 1 και 1/2 μηνά. Δράμα δηλαδή.

Tem
16-02-07, 04:58
............ Από ότι είδα ή σύνδεση στην HOL μπορεί να πάρει και 1 και 1/2 μηνά. Δράμα δηλαδή.
δυστυχώς στην παρούσα περίοδο ναί . Εξέτασε και την περίπτωση της ΟΝ , αν καλύπτεται η περιοχή σου. Από την ΟΝ βέβαια δεν υπάρχει ακόμα καμία ενεργοποίηση. Απλά φαίνεται καλό το πακέτο που προσφέρει.

nm96027
16-02-07, 09:16
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1_Εάν πάρω το πακέτο HiBox στα 768 όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεση θα έχω απευθείας την 3αρα ή θα πρέπει να περιμένω πρώτα τα 768 (κανά μήνα μέχρι να ενεργοποιηθεί η σύνδεση) και μετά κανά μήνα επιπλέον μέχρι να γίνει η 3αρα;

Aν καλύπτεσαι απο την HOL (τσεκαρε τον wizard στο site της) τοτε θα πας κατευθείαν στα 3mbps.



2_Η διαφήμιση λέει ότι είναι δωρεάν, αλλά όπως λέει σε κάποιο άλλο post πώς θα γίνει αυτό; Θα τραβήξουν καινούριες γραμμές ή θα χρησιμοποιήσουν την υπάρχουσα του ΟΤΕ μέχρι τα δικά τους καλώδια; Και εαν είναι με τις γραμμές του ΟΤΕ, πως μπορούν να εγγυηθούν την ταχύτητα που αναφέρουν με τα απλά καλώδια του ΟΤΕ;

ΔΕν τραβάνε καινουργιο καλώδιο αλλα χρησιμοποιουν το παλιο απο το σπιτι σου μεχρι το DSLAM. Tην ταχύτητα δεν την εγγυώνται, οπως θα δεις και στο site τους, αν ψάξεις. Ωστοσο αν δεν εισαι πολυ μακρυα, θα τις πιασεις τις ταχυτητες.



3_ Υπάρχει κανείς που να βεβαιώνει ότι δουλεύει το σύστημα; :hmm: Γιατί μην ξεχνιόμαστε ότι είμαστε στην Ελλάδα και πολλά πράγματα λέγονται χωρίς να γίνονται. :whistle: :whistle:

Υπάρχουν και παλιοι με σύνδεση shared-LLU στα 4, υπάρχουν και καινουργιοι ενεργοποιημένοι. Σε γενικες γραμμές μετα την ενεργοποιηση δεν εχεις προβληματα.



4_Γενικά πόσο θα πρέπει να περιμένω από την στιγμή της αγοράς μέχρι την ενεργοποίηση; Όταν κοιτάω από το site του ΟΤΕ για PSTN γραμμή αναφέρει ότι υπάρχει δίκτυο αλλά δεν υπάρχουν πόρτες. Ενώ για ISDN υπάρχουν. Τί σημάινει αυτό θα καθυστερήσει επιπλέον η διαδικασία ενεργοποίησης ή δεν παίζει ρόλο;

Τωρα μιλας για την σύνδεση στο δίκτυο του ΟΤΕ, που ειναι αλλο πραγμα. Αν δεν εχει PSTN πορτες το DSLAM του ΟΤΕ, στην περιοχή σου, τοτε ,ναι ,θα καθυστερησει (αν βεβαιως εχεις ISDN τοτε δεν σε επηρεάζει καθόλου).



5_Το γεγονός ότι μπορεί να επιλέξω μια άλλη εταιρία, όχι τον ΟΤΕ, θα καθυστερίσει την διαδικασία ή δεν παίζει ρόλο αυτό;

6_Δεν αντέχω άλλο την Dialup. Θέλω ADSL τώρα. Αξίζει να περιμένω ή να πάω να βάλω μία Conn-X ή Forthnet να τελειώνω; Δηλαδή εάν βάλω την Hibox θα πάνε όλα καλά ή θα μου σπάσουν τα νεύρα; :rtfm: :evil:

Πρόσεξε, εχεις δυο επιλογές:

1. Να παρεις ενα πακέτο ADSL πανω απο το δίκτυο του ΟΤΕ. Το πακετο αυτο μπορει να ειναι οποιασδήποτε εταιρείας: Forthnet, ΗiBox κτλ. Εκει η ταχύτητα ειναι μεχρι 2mbps. Αν ομως δεν εχει πορτες ο ΟΤΕ στην περιοχή σου τοτε θα πρεπει να περιμένεις. Γενικα η λυση-πακετο ειναι απλη και γρήγορη (οταν υπαρχουν πορτες)

2. Να κανεις το βήμα για μια σύνδεση shared LLU (φωνή και παγιο ΟΤΕ, data εναλλακτικός φορεας πχ. HOL) όπως το HiBox x4 στα 3 είτε μια σύνδεση full LLU (π.χ. ΟΝ) οπου δεν πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ και όλες οι τηλ. υπηρεσιες παρέχονται απο τον εναλλακτικο φορέα. Αυτο ενέχει ταλαιπωρία με τις μεχρι τωρα εντυπωσεις που εχουμε διαβάσει.

:welcome:

nmakry
16-02-07, 18:21
Επικεντρώνομαι σε λίγα και σου απαντώ ότι άν θέλεις ADSL σύνδεση όσο το δυνατό γρηγορότερα καλό θα ήταν να προτιμήσεις κάποια λύση Οτενετ ή Conn-X.

Προκύπτει από κάπου αυτό ότι τα πακέτα της OTEnet και του OTE ενεργοποιούνται γρηγορότερα από τα πακέτα των άλλων εταιριών; Γιατί από περιέργεια κοίταξα στην περιοχή της OTEnet, και είδα ότι και εκεί υπάρχουν ενεργοποιήσεις σε 2-3 ημέρες, αλλά υπάρχουν και άλλες που δεν έχουν γίνει ούτε σε 30 ημέρες, δηλαδή ό,τι ακριβώς συμβαίνει και σε όλες τις άλλες εταιρίες (εμένα στη HOL ενεργοποιήθηκε από τον ΟΤΕ σε 1 εργάσιμη ημέρα, ενώ έκαναν 10 ημέρες στη HOL να διαχειριστούν την αίτηση - με άλλα λόγια, δεν είναι μόνο η ενεργοποίηση στο DSLAM, αλλά και η συγκυρία μέσα στον ISP).

nmakry
16-02-07, 18:27
6_Δεν αντέχω άλλο την Dialup. Θέλω ADSL τώρα. Αξίζει να περιμένω ή να πάω να βάλω μία Conn-X ή Forthnet να τελειώνω; Δηλαδή εάν βάλω την Hibox θα πάνε όλα καλά ή θα μου σπάσουν τα νεύρα; :rtfm: :evil:



Με ποιο κριτήριο διαφοροποιείς το conn-x από το hibox, για παράδειγμα; (το FORTHnet είναι πολύ γενικό για να είμαι σίγουρος τι εννοείς). Πάντως, ενημερωτικά και στις δύο περιπτώσεις, για DSL πρόκειται...

Και επειδή κάπου αναφέρεις ότι δεν έχει πόρτες στην περιοχή σου, εάν συμβαίνει αυτό και με το Θεος-net να συνδεθείς μέσω ΟΤΕ, θα περιμένεις να μπουν ή έστω να βρεθούν πόρτες. Οπότε, η αναμονή (που θεωρητικά μπορεί να φτάσει το δίμηνο), θα υπάρξει.

Tem
16-02-07, 22:08
Προκύπτει από κάπου αυτό ότι τα πακέτα της OTEnet και του OTE ενεργοποιούνται γρηγορότερα από τα πακέτα των άλλων εταιριών; Γιατί από περιέργεια κοίταξα στην περιοχή της OTEnet, και είδα ότι και εκεί υπάρχουν ενεργοποιήσεις σε 2-3 ημέρες, αλλά υπάρχουν και άλλες που δεν έχουν γίνει ούτε σε 30 ημέρες, δηλαδή ό,τι ακριβώς συμβαίνει και σε όλες τις άλλες εταιρίες (εμένα στη HOL ενεργοποιήθηκε από τον ΟΤΕ σε 1 εργάσιμη ημέρα, ενώ έκαναν 10 ημέρες στη HOL να διαχειριστούν την αίτηση - με άλλα λόγια, δεν είναι μόνο η ενεργοποίηση στο DSLAM, αλλά και η συγκυρία μέσα στον ISP).
κατα κανόνα οι συνδέσεις-πακέτα ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ ενεργοποιούνται πιό γρήγορα . Και είναι φυσιολογικό νομίζω αυτό αφού μεσολαβούν λιγότεροι

no_logo
16-02-07, 22:39
κατα κανόνα οι συνδέσεις-πακέτα ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ ενεργοποιούνται πιό γρήγορα . Και είναι φυσιολογικό νομίζω αυτό αφού μεσολαβούν λιγότεροι

οι ίδιοι μεσολαβούν
Δηλαδή ο ΟΤΕ και ο X provider.

Tem
16-02-07, 22:44
οι ίδιοι μεσολαβούν
Δηλαδή ο ΟΤΕ και ο X provider.
σωστά no_logo , δεν το διατύπωσα σωστά γιατί είχα την προσοχή μου σε κάτι άλλο ;)

Tem
17-02-07, 07:16
κατα κανόνα βέβαια ισχύει το ότι οι συνδέσεις-πακέτα ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ ενεργοποιούνται πιό γρήγορα

nm96027
17-02-07, 10:26
Τελικα krasopateras καλυπτεσαι απο ιδιόκτητο δίκτυο κάπoιου ISP?

@ ADSLgr.com All rights reserved.