PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια επειγοντως παρακαλω,θα με τρελανει ο ΟΤΕ



GiorgosM
22-11-13, 23:39
Καλησπερα.Εδω και ενα μηνα σχεδον,καθε μερα,μα καθε μερα,απο τις 9 μεχρι τις 12 τα ping μου φτανουν τα 400 στο google.gr και η ταχυτητα μου πεφτει στα 2-3mbps απο τα 12

Εχω χαλασει αρκετες ωρες περιμενοντας να σηκωσουν το 13888,απο τις 6-7 δηλωσεις μονο 2 φορες ηρθε τεχνικος.Τη μια φορα μου λεει ειναι το καλωδιο.Το αλλαζω λοιπον.Το ιδιο παλι,οποτε μετα απο 1 βδομαδα που το ξανασηκωσαν ερχεται παλι ο ιδιος.Μετραει το πρωι την ταχυτητα και λεει ολα ειναι ενταξει,το προβλημα οφειλεται στο λειτουργικο/χρηστη,οταν του εχω πει δεκαδες φορες οτι το προβλημα ειναι 9-12

Αλλαξα καλωδιο.Αλλαξα modem.Εβγαλα το splitter.Αλλαξα PC και συνεδεσα ενα λαπτοπ.Παντου τα ιδια αποτελεσματα.

Το περιεργο ομως ειναι οτι στο modem μου βγαζει

ADSL State
:
Up

Bandwide Down/Up(kbps)
:
12031 kbps / 968 kbps

SNR Margin Down/Up(db)
:
9.2 dB / 9.9 dB

το οποιο σημαινει οτι η γραμμη μαλλον ειναι οντως ενταξει.Αλλα αφου μονο η γραμμη δεν εχει αλλαξει πως γινεται αυτο?

Helix
22-11-13, 23:53
Καλού-κακού έχεις έναν δεύτερο υπολογιστή για να κάνεις δοκιμές στις ταχύτητες;

NetM
23-11-13, 00:55
Καταρχάς φαίνεται ότι δουλεύεις στο 12ρι προφίλ. Το SNR σου είναι στο όριο που αποδέχεται ο ΟΤΕ. Αυτό που δεν μας έδειξες είναι το attenuation ώστε να δούμε τι γίνεται.

blkik
24-11-13, 17:13
Η αλήθεια είναι ότι στο ΟΤΕ υπάρχει ένα πρόβλημα συνεννόησης. Το διαπίστωσα όντας μιας εβδομάδας μόλις πελάτης.
Θα σε συμβούλευα να κάνεις γραπτό παράπονο είτε με email, είτε χειρόγραφο στο oteshop της περιοχής σου.

GiorgosM
24-11-13, 22:36
Υπολογιστη εχω δευτερο ναι.Δοκιμασα με ενα λαπτοπ οπως ειπα,τα ιδια,1.5mbps.Το attenuation ειναι 17.9

Το περιεργο ειναι οτι το modem δειχνει ενταξει ταχυτητα ,αν και δεν γνωριζω αν αυτα ειναι τα θεωρητικα μεγιστα,η τα τρεχοντα στατιστικα

NetM
25-11-13, 11:58
To attenutation 17.9 μια χαρά είναι.. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω , κάνε ένα mail για καλό και για κακό.

dipas
25-11-13, 12:10
Τι καλωδιο εβαλες και τι ηταν το παλιο; Τι αποσταση εχει η πριζα σου απο τη ρεγκλετα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.