PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο CYTA Port Forwarding (Modem=ZTE / Router=TP-Link)



zografos
24-11-13, 21:40
Χαιρετώ την παρέα.

Πρόσφατα "μετακόμισα" στη CYTA, από τον ΟΤΕ. Ήμουνα ιδιαίτερα ευχαριστημένος και ο λόγος ήταν μόνο οικονομικός. Anyway, τώρα βρέθηκα εδώ, οπότε και θα χορέψω ανάλογα ! Γενικά με τη σύνδεση μου όλα ΟΚ, αλλά έχω μικρο...θέματα με το Router … Δεν είχε Gigabit Lan (το θέλω γιατί έχω NAS πάνω στο δίκτυο μου και αλλιώς σέρνεται) και γενικότερα είναι κάπως … ευνουχισμένος από τη Cyta με αποτέλεσμα να μην κάνει αυτά που θέλω.

Έτσι, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το Router της Cyta ΜΟΝΟ ως Modem και αυτό κυρίως λόγω της FXS και από πίσω να στίσω το παλιό καλό μου Routerάκι ! Στο configuration τώρα:

Τη γραμμή της Cyta την παίρνει το Routerάκι της Cyta, το οποίο είναι το ZTE ZXV10 H201L. Δεν είδα κάπου να έχει Bridge Mode, οπότε το έκανα "μπακάλικα" κάνοντας Bind (πιθανόν δεν ήταν και απαραίτητο) τη LAN1 στην DSL και βάζοντας Lan IP 192.168.0.1 (και το ίδιο GateWay και DNS).

Πίσω από αυτό υπάρχει ο TP-Link TL-WR1043ND, του οποίου το WAN Port καταλήγει στο LAN1 του ZTE. Σ' αυτόν έχω setάρει Wan Connection Type Static IP και έβαλα IP 192.168.0.2, GateWay (και DNS) 192.168.0.1 και LAN IP 192.168.1.1. Προφανώς παίζω DHCP κλπ κλπ.

Πίσω από όλα αυτά έχω έναν iMac, ένα Synology NAS και διάφορα άλλα "τερματικά". Όλα βγαίνουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο net και επικοινωνούν τέλεια μεταξύ τους, αλλά δυστυχώς δεν μου δουλεύει το Port Forwarding που κάνω από τον TP-LINK σε 2-3 τερματικά μου (που προφανώς έχουν Static IP Addresses. Υποθέτω ότι κάτι κάνω λάθος στο ZTE και δεν περνάει τις ports στον TP-Link … Καμία ιδέα ???

zografos
26-11-13, 00:12
Κανείς ? Καμιά ιδέα ?

sweet dreams
26-11-13, 18:05
Σε λειτουργία bridge στο ρούτερ που παίρνει την γραμμή δεν χρειάζεται να κάνουμε καμμία ρύθμιση. Στο δεύτερο ρούτερ θα ενεργοποιήσουμε την λειτουργία bridge και θα απενεργοποιήσουμε το DHCP(εννοείτε οτι είναι ενεργοποιημένο στο πρώτο ρούτερ). Αν τα ρούτερ έχουν την ίδια IP θα πρέπει να βάλεις στο ένα διαφορετική. Αν θέλεις να έχεις ενεργοποιημένο το Wireless και στα δυο ρούτερ φρόντισε να εκπέμπουν σε διαφορετικά κανάλια και να έχουν διαφορά 2-3 κανάλια μεταξύ τους.

zografos
26-11-13, 18:31
Δυστυχώς το Router της Cyta, δεν έχει Bridge και γενικά είναι "ευνουχισμένο". Οπότε παίζω με το configuration που αναφέρω και όχι με κανονικά settings για Bridging ...

sweet dreams
26-11-13, 18:37
Το ρούτερ της CYTA, που χρησιμοποιείς για modem, δεν χρειάζεται καμμία ρύθμιση. Το άλλο θα ρυθμίσεις σε bridge.

zografos
27-11-13, 01:10
Γιατί έχω την εντύπωση ότι στο router που παίρνει τη γραμμή πρέπει να κάνω Bridging … Anyway, τελικά δουλεύει έτσι όπως το είχα, απλά για κάποιο μυστήριο λόγο δε δουλεύει όταν το δοκιμάζω (με διεύθυνση WAN) μέσα από το LAN μου. Από το κινητό μου όμως, όταν βγαίνει μέσω 3G, δουλεύει κανονικά. Οπότε το κρατάει έτσι μέχρι νεωτέρας ...

sweet dreams
27-11-13, 01:20
To δεύτερο ρουτερ, όπως σου γράφω, θέλει αλλαγή. Ετσι το έχω και εγώ. Τι ip δίνεις σε αυτά που θέλεις να ''δεις''. Την ip από το πρώτο ή από το δεύτερο;;;; Δοκίμασε και με τις δυο γιατι νομίζω ότι θέλουν από το πρώτο.

zografos
27-11-13, 01:22
Φυσικά από το πρώτο δίνω. Και μάλιστα τη WAN … Ουσιαστικά δίνω τη διεύθυνση που έχω στο DynDNS.

sweet dreams
27-11-13, 01:26
Στο εσωτερικό δίκτυο τα βλέπεις;;;;;

zografos
27-11-13, 01:29
Ναι. Κανονικά.

sweet dreams
27-11-13, 01:34
Δοκιμάζεις από την δική σου γραμμή το DynDNS ή λες σε κάποιον άλλο να το κάνει;;;; Αν το κάνεις από την δική σου γραμμή πές σε κάποιον άλλον να το κάνει.

zografos
27-11-13, 01:37
Από τη δική μου δοκίμαζα. Και δε δούλευε. Αν και έπρεπε να δουλεύει. Με το Modemάκι του ΟΤΕ που είχα παλιά, δούλευε.
Όμως, όταν δοκιμάζω από το κινητό μου, από 3G, δουλεύει κανονικά. Άρα είμαι ΟΚ

sweet dreams
27-11-13, 01:52
To κινητό συνδέεται από άλλη ip. Θα το δοκιμάσω με το δικό μου DynDNS και θα σου πω αλλά θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να δω ένα καταγραφικό που είχα συνδέσει όταν το έκανα από την δική μου γραμμή. Εκανα σύνδεση με το teamviewer με άλλο υπολογιστή, σε άλλη γραμμή, για να κάνω δοκιμές.

paparen
27-11-13, 13:16
Από τη δική μου δοκίμαζα. Και δε δούλευε. Αν και έπρεπε να δουλεύει. Με το Modemάκι του ΟΤΕ που είχα παλιά, δούλευε.
Όμως, όταν δοκιμάζω από το κινητό μου, από 3G, δουλεύει κανονικά. Άρα είμαι ΟΚ

Το "επρεπε" που γραφεις ειναι πολυ σχετικο... Απο τη στιγμη που με 3g δουλευει, τοτε οι ρυθμισεις port forwarding ειναι σωστες και απο wan δουλευει μια χαρα. Αρκετα ρουτερ εχουν ενα θεμα (λεγεται nat loopback αν θυμαμαι καλα) που τα αποτρεπει να βλεπουν συσκευες με dyndns απο εντος του ιδιου lan. Δηλαδη αν το νας σου βγαινει στο zografos.synology.me (και εγω synology εχω :D ) και δοκιμασεις να το δεις ετσι απο υπολογιστη εντος του lan, τοτε (αναλογα με το ρουτερ) μπορει να μην το δεις. Στην δικια σου περιπτωση που εχεις ενα "μοντεμ" και ενα "ρουτερ", δεν ξερω το nat loopback απο ποιο απο τα δυο επηρεαζεται...

Παντως χαιρομαι πολυ που διαβασα το δικο σου set up, μιας και θελω να κανω και εγω το ιδιο (μοντεμ + ρουτερ) γιατι εχω θεματακια με το zte zxdsl 913wii που δινει η wind.

zografos
27-11-13, 15:31
Ναι, σωστά τα λες, NAT Lookback λέγεται. Το TP-Link μου το κάνει, το ZTE μάλλον όχι. Και κάπου εκεί γίνεται το μπέρδεμα. Αλλά σε κάθε περίπτωση, δουλεύει από το WAN και αυτό ενδιαφέρει.

Οπότε προχώρα κι εσύ στο αντίστοιχο SetUp και αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαι.

Πάντως, όσον αφορά τη CYTA, αν και στο τηλέφωνο απαντάνε άσχετοι (ίδρωσα να συνεννοηθώ για το τι θέλω να κάνω, και πριν από λίγο καιρό τους ζητούσα ρυθμίσεις iMAP για το email και μου απαντούσαν ότι δεν έχει σχέση το ότι έχω iMac για το email …) αλλά ότι και αν ζητήσεις, μπαίνουν μέσα και στο κάνουν μόνοι τους … Εγώ προτίμησα το δικό μου SetUp τελικά, αλλά πριν, είχαν μπει και μου έκαναν 2-3 πράγματα όσον αφορά ports κλπ ...

sweet dreams
27-11-13, 19:50
To δοκίμασα και τελικά είναι όπως το θυμόμουνα. Οταν δοκιμάζω την DynDNS από lan με βάζει στο μενού του ρούτερ. Απο άλλη με πάει κανονικά στην συσκευή.

jkoukos
27-11-13, 20:54
Το ρούτερ της CYTA, που χρησιμοποιείς για modem, δεν χρειάζεται καμμία ρύθμιση. Το άλλο θα ρυθμίσεις σε bridge.
Αν θέλουμε ένα modem/router να δουλέψει ως απλό modem και το routing να γίνει από άλλη συσκευή, το βάζουμε σε Bridge mode.
Αυτό που χρειάζεται δηλαδή στην περίπτωσή μας, είναι να μπει σε Bridge mode η συσκευή της Cyta, ώστε να δουλεύει ως απλό modem ώστε να δουλεύει η voip τηλεφωνία (που μόνο σε αυτή είναι δυνατό )και όλα τα υπόλοιπα (PPP, DHCP, NAT κλπ) να τ' αναλάβει το TP-Link.
Εσύ φαντάζομαι ότι αφήνεις την πρώτη συσκευή να κάνει όλες τις εργασίες και βάζεις την δεύτερη σε Bridge ώστε να δουλεύει ως απλό switch και Access Point.


To δοκίμασα και τελικά είναι όπως το θυμόμουνα. Οταν δοκιμάζω την DynDNS από lan με βάζει στο μενού του ρούτερ. Απο άλλη με πάει κανονικά στην συσκευή.
Το έγραψε ο @paparen, προηγουμένως για το NAT LoopBack.
Δεν έχουν όλα τα router αυτή τη δυνατότητα, μέσω της οποίας μπορεί κανείς να δει άλλη συσκευή του ίδιου δικτύου χρησιμοποιώντας την εξωτερική (public) διεύθυνση που έχει η σύνδεση.
προφανώς της Cyta και το δικό σου δεν την έχουν. Το δικό μου Fritz την έχει και παίζει κανονικά.

sweet dreams
27-11-13, 21:59
Αν θέλουμε ένα modem/router να δουλέψει ως απλό modem και το routing να γίνει από άλλη συσκευή, το βάζουμε σε Bridge mode.
Αυτό που χρειάζεται δηλαδή στην περίπτωσή μας, είναι να μπει σε Bridge mode η συσκευή της Cyta, ώστε να δουλεύει ως απλό modem ώστε να δουλεύει η voip τηλεφωνία (που μόνο σε αυτή είναι δυνατό )και όλα τα υπόλοιπα (PPP, DHCP, NAT κλπ) να τ' αναλάβει το TP-Link.
Εσύ φαντάζομαι ότι αφήνεις την πρώτη συσκευή να κάνει όλες τις εργασίες και βάζεις την δεύτερη σε Bridge ώστε να δουλεύει ως απλό switch και Access Point.


Το έγραψε ο @paparen, προηγουμένως για το NAT LoopBack.
Δεν έχουν όλα τα router αυτή τη δυνατότητα, μέσω της οποίας μπορεί κανείς να δει άλλη συσκευή του ίδιου δικτύου χρησιμοποιώντας την εξωτερική (public) διεύθυνση που έχει η σύνδεση.
προφανώς της Cyta και το δικό σου δεν την έχουν. Το δικό μου Fritz την έχει και παίζει κανονικά.

Μου δημιουργείς την εντύπωση, και διόρθωσε με αν κάνω λάθος, οτι αντι να απαντάμε στις ερωτήσεις προσπαθούμε να διορθώνουμε ο ένας τον άλλον. Ναι εγω έτσι εχω τα ρούτερ για να κάνω την δουλειά μου. Αφου εσύ κατάλαβες καλύτερα την ερώτηση μπορείς να απαντήσεις στον topic starter και οχι σε μένα. Εγω θα το διαβάσω και θα μάθω οτι υπάρχει και άλλη σύνδεση. Η παράθεση τι νόημα έχει. Το οτι απάντησε και κάποιος άλλος(paparen) ακυρώνει την δική μου απάντηση που εκκρεμούσε απο χθές το βράδυ;;;; Μήπως πρόσβαλα κάποιον με την απάντηση μου. Μήπως πρέπει σε κάθε ερώτηση να κάνουμε ενα γραπτό διαγώνισμα στο forum ώστε να απαντά μόνο ένας, αυτός που τα ξέρει καλύτερα;;;;; Πιστεύω οτι όλοι χαιρόμαστε να προσφέρουμε στο forum,οσο μπορούμε ο καθένας, και δεν νομίζω να βοηθάει να προσπαθούμε να στηλιτεύσουμε τις ελλιπείς γνώσεις των άλλων λές και εμείς γενηθήκαμε πάνσοφοι!!!!!!

zografos
27-11-13, 22:48
Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά. Καταρχήν το πρόβλημα λύθηκε. Ή για την ακρίβεια δεν υπήρχε ποτέ ουσιαστικά. Απλά δεν μπορούσα να το testάρω μέσα από το Lan μου και πίστεψα ότι δε δουλεύει.

Τώρα, για την ιστορία και μόνο (όχι για το ποιος έχει δίκιο και τα ξέρει καλύτερα) σε Bridging Mode μπαίνει ο Router που παίρνει την ADSL. Ο εξωτερικός. Ο άλλος απλά παίζει όλα τα Services. Ακόμα και το Forwarding στις ports. Ο εξωτερικός δεν κάνει τίποτε άλλο παρά μόνο το modem. Το πολύ-πολύ να βάλεις τη Lan που αποτελεί τη Wan του δεύτερου σε DMZ για να περνάει τα πάντα και να μην κόβει τίποτε. Εεεεε μέχρι αυτά ο Router της Cyta είναι ΟΚ. Αλλά παραπάνω δεν κάνει. Ευτυχώς ο TP-Link μου κάνει τα πάντα και έτσι μου δουλεύουν όλα ρολόι. Όσον αφορά το NAT Loopback, πρέπει να υποστηρίζεται ΚΑΙ από τους δυο για να δεις σωστά ports του Lan πίσω από τα δυο Wan. Εεεεε το TP-Link το κάνει, ο ZTE (της Cyta) όχι, οπότε και δε μπορώ να το τεστάρω από μέσα.

Ευχαριστώ όλους για το πολύτιμο Think Tank (ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο) και νομίζω ότι εδώ κάπου μπορούμε να κλείσουμε το θέμα.

sweet dreams
27-11-13, 22:59
Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά. Καταρχήν το πρόβλημα λύθηκε. Ή για την ακρίβεια δεν υπήρχε ποτέ ουσιαστικά. Απλά δεν μπορούσα να το testάρω μέσα από το Lan μου και πίστεψα ότι δε δουλεύει.

Τώρα, για την ιστορία και μόνο (όχι για το ποιος έχει δίκιο και τα ξέρει καλύτερα) σε Bridging Mode μπαίνει ο Router που παίρνει την ADSL. Ο εξωτερικός. Ο άλλος απλά παίζει όλα τα Services. Ακόμα και το Forwarding στις ports. Ο εξωτερικός δεν κάνει τίποτε άλλο παρά μόνο το modem. Το πολύ-πολύ να βάλεις τη Lan που αποτελεί τη Wan του δεύτερου σε DMZ για να περνάει τα πάντα και να μην κόβει τίποτε. Εεεεε μέχρι αυτά ο Router της Cyta είναι ΟΚ. Αλλά παραπάνω δεν κάνει. Ευτυχώς ο TP-Link μου κάνει τα πάντα και έτσι μου δουλεύουν όλα ρολόι. Όσον αφορά το NAT Loopback, πρέπει να υποστηρίζεται ΚΑΙ από τους δυο για να δεις σωστά ports του Lan πίσω από τα δυο Wan. Εεεεε το TP-Link το κάνει, ο ZTE (της Cyta) όχι, οπότε και δε μπορώ να το τεστάρω από μέσα.

Ευχαριστώ όλους για το πολύτιμο Think Tank (ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο) και νομίζω ότι εδώ κάπου μπορούμε να κλείσουμε το θέμα.

Για την ιστορία λοιπόν, εγω έχω το δεύτερο ρούτερ σε bridge για να δουλεύει σαν switch και Access Point( που γράφει και ο jkoukos). To πρώτο δεν έχει καμμία ρύθμιση.

chriszah
10-05-14, 20:00
Ξεθάβω το συγκεκριμένο νήμα μιας και δεν βρήκα κάτι πιο κοντά σε αυτό που θέλω να ρωτήσω: Μου έχει ξεμείνει το συγκεκριμένο ΖΤΕ από την Cyta. Αν το βάλω πάνω σε γραμμή wind θα δουλέψει; Ή μήπως θέλει κάποιου είδους ξεκλείδωμα; :hmm:

paparen
11-05-14, 08:32
Ξεθάβω το συγκεκριμένο νήμα μιας και δεν βρήκα κάτι πιο κοντά σε αυτό που θέλω να ρωτήσω: Μου έχει ξεμείνει το συγκεκριμένο ΖΤΕ από την Cyta. Αν το βάλω πάνω σε γραμμή wind θα δουλέψει; Ή μήπως θέλει κάποιου είδους ξεκλείδωμα; :hmm:


θα σου δουλεψει κανονικα, φτανει να βαλεις τους κωδικους της γραμμης σου. Ποτε δεν ειχα προβλημα σε μετακινηση απο ενα παροχο σε αλλο, να χρησιμοποιω οποιο μοντεμ ηθελα.

chriszah
13-05-14, 13:16
θα σου δουλεψει κανονικα, φτανει να βαλεις τους κωδικους της γραμμης σου. Ποτε δεν ειχα προβλημα σε μετακινηση απο ενα παροχο σε αλλο, να χρησιμοποιω οποιο μοντεμ ηθελα.

Οκ ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω αν δουλεύει ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.