PDA

Επιστροφή στο Forum : Snr 9 ή 11 τελικά;



Προφέσσορας_Χάος
28-11-13, 11:39
καλησπέρα στο team.
Είμαι 5 χρόνια συνδρομητής στην hOl και σήμερα άλλαξα το πακέτο του απο lite 6mbps σε 24άρη
εγινε η αναβάθμιση άμεσα αλλά το SNR είναι στο 11...με αποτέλεσμα να κλειδώνω στα 10 mbps.
Είχα διαβάσει οτι πλέον η HOL δίνει 9άρη snr με δυνατότητα μεγαλύτερου συγχρονισμού.
τι ισχύει τελικά;

Phoebos
28-11-13, 12:13
Μπορεις πραγματι να ζητησεις τηλεφωνικα να στο πανε στο 9, αρκει ομως να εχεις καλα χαρακτηριστικα γραμμης και να μην υφιστασαι διακοπες κλπ προκειμενου να "κερδισεις" πχ 1 ή 1 και Mbps παραπανω, δηλ δωρο αδωρο. Αν εχεις θορυβο παραπανω απο πχ 35 db αστο οπως ειναι.

psylos
28-11-13, 19:07
Μπορείς πάντα να το δοκιμάσεις και αν δεις ότι δεν πάει καλά να το γυρίσεις στο 11. Δεν έχει νόημα να το αφήσεις, χωρίς να το δοκιμάσεις, επειδή φοβάσαι πιθανές αποσυνδέσεις. Εξάλλου η αλλαγή είναι διαδικασία μερικών λεπτών.

Προφέσσορας_Χάος
28-11-13, 19:27
τους ρώτησα στο τηλεφωνικό δεν ξέρουν απο SNR λένε είναι τεχνική λεπτομέρεια..

psylos
28-11-13, 22:45
Βλακείες σου λένε. Πες τους να πάνε να μάθουν. Αν είναι δυνατόν. Από σταθερό HOL πάρε στο 13844 και μίλα με την τεχνική υποστήριξη, αν θυμάμαι είναι η επιλογή 4 (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό) και απλά ζήτα να σου κατεβάσουν το snr στο 9. Μάλλον πέτυχες κάποιο τούβλο εκεί μέσα (συγνώμη για τον χαρακτηρισμό, αλλά εκνευρίζομαι να ακούω περιπτώσεις που καλείς την τεχνική υποστήριξη και δεν έχουν ιδέα από θέματα υποστήριξης)

dikal
28-11-13, 23:08
Άφησέ το καμιά εβδομάδα με snr 11 για να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις αποσυνδέσεις. Μετά δήλωσε βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό, και ζήτησε από τον τεχνικό που θα σου τηλεφωνήσει να χαμηλώσει το snr.

Προφέσσορας_Χάος
28-11-13, 23:21
η γραμμή είναι πολύ καλή με ελάχιστα errors και η πολυκατοικία καινούργια με ότι συνεπάγεται απο χαλκό αυτό και συνδεσμολογία. Η απόσταση δε 1000 μέτρα δεν είναι και τόσο τραγική.
Κρίμα είναι έστω και 2 mbps διαφορά στο απλό adsl είναι κάτι.
Θα προσπαθήσω αν και δεν βλέπω να βγάζω άκρη με δαύτους.

balandis
29-11-13, 02:28
μπρεις να μιλησεις με καποιο τεχνικο και θυμαμαι οτι 90% οτι ειναι αυτο το επιθετο του.αν ειναι το γραφω ..νομιζω απαγορευεται.ενας ευγενεστατος κυριος ....

με απαντησεις..αμεσως και αλλαγη σε μισο λεπτο......

vforvendetta85
30-11-13, 00:39
Θα πάρεις τηλ. στο τεχνικό τμήμα και θα ζητήσεις να σου κατεβάσουν το margin στα 9 db.Μπορεί να ψιλογκρινιάξει ο τεχνικός, εσύ θα επιμείνεις και η δουλειά θα γίνει.Ούτε παρακάλια, ούτε βλάβες για χαμηλό συγχρονισμό κλπ, κλπ.Με το που πήγα hol, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αυτό.Σε φίλο μου πριν 3-4 μέρες με τον ίδιο τρόπο ενήργησα.

dikal
30-11-13, 16:02
Θα πάρεις τηλ. στο τεχνικό τμήμα και θα ζητήσεις να σου κατεβάσουν το margin στα 9 db.Μπορεί να ψιλογκρινιάξει ο τεχνικός, εσύ θα επιμείνεις και η δουλειά θα γίνει.Ούτε παρακάλια, ούτε βλάβες για χαμηλό συγχρονισμό κλπ, κλπ.Με το που πήγα hol, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αυτό.Σε φίλο μου πριν 3-4 μέρες με τον ίδιο τρόπο ενήργησα.


η γραμμή είναι πολύ καλή με ελάχιστα errors και η πολυκατοικία καινούργια με ότι συνεπάγεται απο χαλκό αυτό και συνδεσμολογία. Η απόσταση δε 1000 μέτρα δεν είναι και τόσο τραγική.
Κρίμα είναι έστω και 2 mbps διαφορά στο απλό adsl είναι κάτι.
Θα προσπαθήσω αν και δεν βλέπω να βγάζω άκρη με δαύτους.

Αν δηλωθεί βλάβη, θα κάνουν κι έναν έλεγχο στη γραμμή και μπορεί το όφελος να είναι μεγαλύτερο από το να κατέβει το snr στο 9 ... H απόσταση των 1000 μ. αντιστοιχεί σε attenuation 15. Αν υπάρχει σημαντική απόκλιση (μεγαλύτερο att), προσωπικά θα δήλωνα βλάβη.
Συνήθως ακολουθώντας την ευθεία οδό (ζητάμε ακριβώς αυτό που θέλουμε, δηλ καλύτερη ποιότητα γραμμής στην περίπτωσή σου) έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

s.lampros
01-12-13, 15:33
Ούτε 9 ούτε 11.Το καλύτερο είναι το 6.Mόνο η forthent το δίνει.Ζήτα και απο hol να στο βάλει τόσο.

Vitruvian78
04-12-13, 14:24
Η hol δεν ρίχνει το SNR τόσο γιατί θέλει οι συνδέσεις της να είναι σταθερές και ποιοτικές. Φαίνεται και στην διαφορά ποιότητας στην τηλεφωνία μεταξύ των δύο εταιρειών. Το οτι η εταιρεία σου ρίχνει το SNR στο 6 δεν σημαίνει ότι παίρνεις την ταχύτητα που σου δείχνει το ρούτερ στην πραγματικότητα. Έχεις τσεκάρει με πόσο κατεβάζεις ένα αρχείο στην πραγματικότητα;

cnp5
04-12-13, 15:25
Η hol δεν ρίχνει το SNR τόσο γιατί θέλει οι συνδέσεις της να είναι σταθερές και ποιοτικές. Φαίνεται και στην διαφορά ποιότητας στην τηλεφωνία μεταξύ των δύο εταιρειών. Το οτι η εταιρεία σου ρίχνει το SNR στο 6 δεν σημαίνει ότι παίρνεις την ταχύτητα που σου δείχνει το ρούτερ στην πραγματικότητα. Έχεις τσεκάρει με πόσο κατεβάζεις ένα αρχείο στην πραγματικότητα;

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Vitruvian78. Η μείωση του SNR σε χαμηλά επίπεδα, μπορεί να αυξάνει την ονομαστική ταχύτητα, αλλά αυξάνει πολύ τη πιθανότητα λαθών.
Το SNR σημαίνει Signal to Noise Ration, όσο μεγαλύτερη είναι αυτή η τιμή, τόσο καλύτερα συμπεριφέρεται η γραμμή σε noise spike. Σε καταστάσεις, δηλαδή, που ο θόρυβος στη γραμμή αυξάνετε. Μια γραμμή θα μπορούσε να δουλέψει ακόμα και με SNR 1 (το έχω δει να συμβαίνει) αλλά στο παραμικρό ηλεκτροστατικό θόρυβο χάνει το συγχρονισμό της.

Θα πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι οι χάλκινες γραμμές που μεταφέρουν το ADSL σήμα, δεν είναι ποτέ μόνες του. Ταξιδεύουν όλες μαζί από τη πολυκατοικία ή τη γειτονιά μας μέχρι το τοπικό ΚΑΦΑΟ και από εκεί μέχρι το κέντρο με ακόμα περισσότερες (εκατοντάδες μαζί). Η κάθε μια μπορεί να μεταφέρει και ADSL σήμα και να επηρεάζει τις διπλανές της (crosstalking), δημιουργώντας θόρυβο. Αν προσθέσουμε και το θόρυβο από άλλες αιτίες, ηλεκτρικά καλώδια στο σπίτι μας, κακές καιρικές συνθήκες (κυρίως υγρασία) και πολλά άλλα, τότε θα δούμε ότι η γραμμή μας συνεχώς προσπαθεί να προσαρμοστεί σε συνθήκες που μεταβάλλονται συνεχώς στο χρόνο από θέματα θορύβου.

Έχοντα μεγάλο SNR επιτρέπουμε στη συσκευή adsl να "καταπίνει" το θόρυβο και να μεταφέρει σωστά τα δεδομένα μας στο κέντρο του ΟΤΕ και στη κάρτα του παρόχου που μας παρέχει ADSL. Όσο η τιμή αυτή πέφτει, τόσο δυσκολεύετε και το modem μας. Έτσι αν έχουμε χαμηλό SNR, ενδέχεται, το modem να σπαταλάει πολύ bandwidth για διορθώσεις πακέτων και όχι για πραγματική μεταφορά δεδομένων, χαμηλώνοντας τη πραγματική ταχύτητα μεταφοράς.

Προσωπικά, προτιμώ να έχω SNR 9+ και λίγα λάθη, ακόμα και αυτό σημαίνει ότι θα έχω 3-4Mbps χαμηλότερο συγχρονισμό, παρά να έχω SNR 6 και πολλά λάθη για να βλέπω στο modem μια καλή τιμή download, που σπάνια θα πιάνω σε πραγματικές συνθήκες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.