PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ



Σελίδες : [1] 2

georgea
28-11-13, 16:29
Τελείωσε ο χρόνος συμβολαίου στην hol και τους πήρα τηλ. Είχα το double play 24 με απεριόριστα στα 34ευρώπουλα. (είχε τους πρώτους 3 μήνες δώρο).
Οι παρακάτω συζητήσεις είναι το ρεζουμέ.

Συζήτηση 1
-Εγώ: Θέλω να με πάτε στα 24 που δίνεται στους νέους πελάτες
-Πωλητής: Μπορεί να γίνει έκτπωση 20% και να πάτε στα 26 ευρώ
-Εγώ: Άμα κάνω αίτηση για άλλο πάροχο θα μου τηλεφωνήσετε και θα με πάτε στα 24, οπότε άμα γίνεται κάντε το τώρα
-Πωλητής: Δεν γίνεται άλλα τηλεφωνήστε καλύτερα από εβδομάδα.

Συζήτηση 2 (από εβδομάδα)
-Εγώ: Μήπως γίνεται να με πάτε στα 24 ευρώ
-Πωλητής: Δεν γίνεται

ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ

Συζήτηση 3 (Τηλέφωνο απο hol)
-Πωλητής: Γιατί φεύγετε?
-Εγώ: Γιατί στην wind βρήκα πακέτο πιο φτηνό (22 ευρώ)
-Πωλητής: Ναι αλλα θα πληρώσετε το τέλος ενεργοποίησης στα 35 ευρώ
-Εγώ και πάλι πιο φτηνά βγαίνει
-Πωλητής: Ναι αλλα θα δώσετε και άλλα 20 για το ρουτερ
-Εγώ: Δεν επέλεξα ρουτερ γιατι έχω
-Πωλητής: Πρέπει να μας επιστρέψετε το ρουτερ το παλιό όμως σε εμάς
-Εγώ: Οκ.. ούτως ή άλλως είχε προβλήματα και δεν το χρησιμοποιω. Πείτε μου που θα το στείλω
-Πωλητής: Δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα είναι να σας κρατήσουμε για πελάτη
-Εγώ: Σας ζήτησα 2 φορές να με πατε στα 24 και δεν το κάνατε
-Πωλητής: Προσφορά.. 20 Ευρώ 24 ΜΒ, απεριόριστα και 100 λεπτά προς κινήτά
-Εγώ: ΟΧΙ έχω κάνει ήδη αίτηση αλλού, Που να στείλω το παλιό το ρουτερ????
-Πωλητής: Θα σας τηλεφωνήσουμε εμείς

Δηλαδή πρέπει να γίνει όλο αυτό για να σου δώσουν την προσφορά. Να σε απειλήσουν έμεσα ότι θα δώσεις το παλιό ρουτερ πίσω. Φυσικά η προσφορά με συνέφερε, άλλα το θεωρώ εντελώς απαρέκτο όλο αυτό. Τα ίδια βέβαια έγιναν και με την wind πέρσι.. To ίδιο παραμύθι.
Μας ταιριάζει το τραγουδάκι του μηλιώκα σε αυτές τις περιπτώσεις.
http://www.youtube.com/watch?v=upqS8qjwSl8 :p

Vitruvian78
28-11-13, 16:56
Ισως με τις προσφορές που κάνουν για να κρατήσουν την πελατεία να μπαίνουν μέσα οπότε η νέα γραμμή να είναι οτι δεν κάνουμε σε κανενα γερή προσφορά εκτός κι αν φτάσουμε στο παρα πέντε να τον χάσουμε απο πελάτη. Επρεπε να την πάρεις την προσφορά των 20€, ητανε πολύ καλή.....βέβαια μπορει να σου κάνουν εκ νεου αλλη καλύτερη

Προφέσσορας_Χάος
28-11-13, 17:55
τα ίδια ακριβώς και μένα.. το Marketing τους είναι για τα πανηγύρια.. πρέπει να πέσουν κεφάλια για να στρώσουν εκει μέσα..
Πήρα σήμερα ( 5 χρόνια συνδρομητής είμαι) μου έλεγαν παρόμοια οτι τα νέα πακέτα είναι για νέους συνδρομητές και οταν τους είπα οτι πάω αλλου μου έδωσαν το 24 άρι με 300 λεπτά προς σταθερά και κινητά με 19.10 ευρώ το μήνα..

πριν πλήρωνα 24 κάτι για Hold double play lite 6Mbs απλά είχα 20 λεπτά προς διεθνείς προορισμούς που τώρα δεν χρειάζονται.

georgea
28-11-13, 18:35
Ισως με τις προσφορές που κάνουν για να κρατήσουν την πελατεία να μπαίνουν μέσα οπότε η νέα γραμμή να είναι οτι δεν κάνουμε σε κανενα γερή προσφορά εκτός κι αν φτάσουμε στο παρα πέντε να τον χάσουμε απο πελάτη. Επρεπε να την πάρεις την προσφορά των 20€, ητανε πολύ καλή.....βέβαια μπορει να σου κάνουν εκ νεου αλλη καλύτερη

Το ξέρω ότι ήταν καλή.. δεν θα ξαναπάρουν.. Απλά τα πήρα στο κρανίο με την λογική τους.

gravis
06-12-13, 22:11
μην ενεργείτε ρε παιδια συναισθηματικά και τα πέρνετε στο κράνιο, σας δίνετε μια ευκαιρια να πάρετε την γράμμη πιο κάτω και απο την τιμη για νέους συνδρομητές και λέτε όχι? και μπαινετε στην διαδικασία να αλλάζετε πάροχο? ....:nono:

balandis
07-12-13, 02:33
τους μιλησα ειλικριναι οτι θελω να παραμεινω ..τον αυγουστο πηρα τηλεφωνο και με πηγε η κοπελα στα 19.χωρις καθολου συζητηση!!αν εισαι ενταξει ειναι και αυτοι πιστευω!! εχω εως 24,ενταξει δεν πιανω,αλλα 300 σταθερα και κινητα ελλαδας.μια χαρα και δεν προκειται να αλλαξα παροχο..:)

optostyle
07-12-13, 10:55
Μ'αρεσει που κανετε γκομενικα ναζακια..χαχα...θαρεις και οταν πας να αγορασεις ενα παντελονι η πωλητρια σου λεει αμμεσως την τελευταια κατωτατη τιμη χωρις να το παζαρεψετε λιγο κι εσεις....Καντε παζαρια και κοιταξτε το συμφερον σας

antipages
07-12-13, 11:45
Σε παρομια περιπτωση και ενω είχα επικοινωνισει για εκπτωση επανηλημενως και ενω ειχα δηλωσει ξεκαθασα οτι θα φυγω, τελικα μετα την αιτηση φορητότητας μου προτείναν 14€ για 12 μήνες για το HOL adsl plus των 24,70€. Ενημερωσα τον ευγενεστατο κυριο οτι τον ευχαριστώ πολύ, αλλα τώρα είναι πολύ αργα.
Με κουρασε αυτο το παζαρι καθε χρόνο, αλλα τελικα φαινεται σε αυτό βασίζονται.

balandis
07-12-13, 12:03
ρε παιδια δεν ξερω δεν ειναι λογικη τιμη 19 ευρω χωρις παζαρια??επισης οταν ερχεται ο λογαριασμος εγω τον πληρωνω κατευθειαν.ελενχουν αν εισαι και καλος πελατης πιστευω!!

Προφέσσορας_Χάος
07-12-13, 12:11
19 ευρώ όπως έγραψα κι εγώ για 24άρη και 300 σταθερά και κινητά είναι άψογα. αλλά θέλουν σπρώξιμο..

balandis
07-12-13, 12:20
μπα απο μονη της μου το προτεινε!!1:)

Προφέσσορας_Χάος
07-12-13, 12:55
θα χείς πιο γλυκιά φωνή.. . τι να πώ :p

jkoukos
07-12-13, 21:46
Πέρσι τέλος Νοέμβρη είχα κάνει αλλαγή πακέτου (από Lite σε GR) με προσφορά στα 25.5€.
Φέτος, την μέρα που έληγε το 12μηνο, πήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν αμέσως την ίδια τιμή.

balandis
08-12-13, 00:35
μπομπα αυτα ειναι:rofl:

Bl4zz0r
08-12-13, 01:16
Και σε εμένα παρόμοια φάση παίχτηκε. Αφού τους ζήτησα έκπτωση (δίναμε 40 ευρώ για 24mbps+σταθερά+60' κινητά), μου είπαν ότι το μέγιστο που μπορούν να κάνουν είναι -5 ευρώ το μήνα, και αν φύγω πιο νωρίς πληρώνω για κάθε μήνα που είχα την έκπτωση, τα 5 ευρώ (δίνω πίσω τις προφορές δηλαδή). Ύστερα από ψάξιμο για VDSL, κατέληξα στην forthnet με 35 ευρώ το μήνα VDSL με απεριόριστα σταθερά + κινητά με χρονοχρέωση, η οποία όμως είναι 3 λεπτά το λεπτό (με την κλασική μαγκιά της χρονοχρέωσης που σε χρεώνουν με το που καλείς), και άρα έβγαινε max 37.20 ευρώ το μήνα με βάση το πόσο μιλάμε. Προφανώς πολύ καλύτερο deal γιατί έτσι έχω VDSL πιο φτηνά. Ενώ γίνεται η διαδικασία με καλούν από HOL και λένε στον πατέρα μου 20 ευρώ το μήνα το ίδιο πακέτο. Λέω LOL OK. Είπαμε να μην το κάνουμε, οπότε σε κάποια φάση κολάει η διαδικασία γιατί ήταν λάθος ένας αριθμός βρόγχου. Καλώ εγώ προσωπικά την HOL και αφού πάλι κλαίνε γιατί φεύγουμε, μου κάνουν προσφορά 17 ευρώ το μήνα + 3(!) ώρες κινητά. Δηλαδή...οκ ρε παιδιά... Με τις εξελίξεις αυτές μάλλον θα μείνουμε στην HOL.

raspoutiv
08-12-13, 01:42
Και σε εμένα παρόμοια φάση παίχτηκε. Αφού τους ζήτησα έκπτωση (δίναμε 40 ευρώ για 24mbps+σταθερά+60' κινητά), μου είπαν ότι το μέγιστο που μπορούν να κάνουν είναι -5 ευρώ το μήνα, και αν φύγω πιο νωρίς πληρώνω για κάθε μήνα που είχα την έκπτωση, τα 5 ευρώ (δίνω πίσω τις προφορές δηλαδή). Ύστερα από ψάξιμο για VDSL, κατέληξα στην forthnet με 35 ευρώ το μήνα VDSL με απεριόριστα σταθερά + κινητά με χρονοχρέωση, η οποία όμως είναι 3 λεπτά το λεπτό (με την κλασική μαγκιά της χρονοχρέωσης που σε χρεώνουν με το που καλείς), και άρα έβγαινε max 37.20 ευρώ το μήνα με βάση το πόσο μιλάμε. Προφανώς πολύ καλύτερο deal γιατί έτσι έχω VDSL πιο φτηνά. Ενώ γίνεται η διαδικασία με καλούν από HOL και λένε στον πατέρα μου 20 ευρώ το μήνα το ίδιο πακέτο. Λέω LOL OK. Είπαμε να μην το κάνουμε, οπότε σε κάποια φάση κολάει η διαδικασία γιατί ήταν λάθος ένας αριθμός βρόγχου. Καλώ εγώ προσωπικά την HOL και αφού πάλι κλαίνε γιατί φεύγουμε, μου κάνουν προσφορά 17 ευρώ το μήνα + 3(!) ώρες κινητά. Δηλαδή...οκ ρε παιδιά... Με τις εξελίξεις αυτές μάλλον θα μείνουμε στην HOL.

πάρε πάλι αύριο να σου δώσουν και τίποτα ακόμα.
σαν πολύ καιρό άφησα το δικό μου πάροχο ήσυχο...

Bl4zz0r
08-12-13, 02:04
πάρε πάλι αύριο να σου δώσουν και τίποτα ακόμα.
σαν πολύ καιρό άφησα το δικό μου πάροχο ήσυχο...

Το κερασάκι στην τούρτα θα είναι να τα κάνουν όλα αυτά χωρίς ανανέωση συμβολαίου αλλά δεν νομίζω ότι θα πέσουν τόσο κάτω.

Vitruvian78
08-12-13, 02:50
Αν σου παρέχει κάποια πράγματα σε τοσο χαμηλή τιμή δεν έχεις λόγο να σε απασχολεί η νεα ετήσια δέσμευση

Gordito
08-12-13, 04:06
Μα πως να στεριωσουν οι παροχοι οταν ο κοσμος αλλαζει για 2-3-4€ το μηνα;
Αν δεν εισαι ο απολυτως φτηνοτερος, την εκατσες.

dimitri_ns
08-12-13, 07:38
μην ενεργείτε ρε παιδια συναισθηματικά και τα πέρνετε στο κράνιο, σας δίνετε μια ευκαιρια να πάρετε την γράμμη πιο κάτω και απο την τιμη για νέους συνδρομητές και λέτε όχι? και μπαινετε στην διαδικασία να αλλάζετε πάροχο? ....:nono:

Ανετα. Γιατί δεν μπορώ την κοροϊδία και όταν μιλάω δεν κλ@νω.


Μα πως να στεριωσουν οι παροχοι οταν ο κοσμος αλλαζει για 2-3-4€ το μηνα;
Αν δεν εισαι ο απολυτως φτηνοτερος, την εκατσες.

Η διαφορά στα 6 €, 23 με 29 €, και οι δύο τιμές cyta για νέους και παλιούς και το χειρότερο ότι με θεωρούνε δεδομένο, με χειρότερη τιμή για τους παλιούς και καλύτερη για τους νέους.

Ιδια φάση τον Μάιο που πέρασε, από cyta πήγα ΟΤΕ, πληρώνω περισσότερο, πήρα όμως και vdsl και otetv
Εφυγα από cyta μετά από 20 μήνες, κυρίως γιατί θέλω να ανανεώσω την σχέση μου σαν νέος συνδρομητής μετά από κανά χρόνο
Φαίνεται αγαπάνε τους νέους περισσότερο από τους παλιούς.

Τα ίδια θα γίνουν στον ΟΤΕ στο 12μηνο, δεν θέλω να πληρώνω βαπορίσια, (πχ ΟΤΕtv από 10€ το μήνα στα 20€ το μήνα) και μάλλον θα ξαναγυρίσω στη cyta. Μετά βλέπουμε

Σε κανένα από τους δύο δεν είχα προβλήματα. Αντίθετα δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω στην wind που να με πληρώνει.

Ο θρίαμβος του marketing
Στις τηλεπικοινωνίες υπάρχει μεγάλη αδράνεια στους συνδρομητές. " Πού ν'αλλάζω? ". Ακριβώς εκεί βασίζονται.

Προφέσσορας_Χάος
08-12-13, 12:33
Το κερασάκι στην τούρτα θα είναι να τα κάνουν όλα αυτά χωρίς ανανέωση συμβολαίου αλλά δεν νομίζω ότι θα πέσουν τόσο κάτω.

δεν το κάνουν χωρίς ανανέωση.. η απάντηση τους σε 5 χρόνια συνδρομητή και με 4 χρόνια εκτός συμβολαίου ήταν.. " μα καλά και που ξέρουμε εμείς αν θα φύγετε για άλλο πάροχο " να σας δώσουμε και έκπτωση; χωρίς δέσμευση"
βέβαια δεν έχω δοκιμάσει να διαπραγματευτώ κάνοντας φορητότητα.

bang
08-12-13, 16:29
Και σε εμένα παρόμοια φάση παίχτηκε. Αφού τους ζήτησα έκπτωση (δίναμε 40 ευρώ για 24mbps+σταθερά+60' κινητά), μου είπαν ότι το μέγιστο που μπορούν να κάνουν είναι -5 ευρώ το μήνα, και αν φύγω πιο νωρίς πληρώνω για κάθε μήνα που είχα την έκπτωση, τα 5 ευρώ (δίνω πίσω τις προφορές δηλαδή). Ύστερα από ψάξιμο για VDSL, κατέληξα στην forthnet με 35 ευρώ το μήνα VDSL με απεριόριστα σταθερά + κινητά με χρονοχρέωση, η οποία όμως είναι 3 λεπτά το λεπτό (με την κλασική μαγκιά της χρονοχρέωσης που σε χρεώνουν με το που καλείς), και άρα έβγαινε max 37.20 ευρώ το μήνα με βάση το πόσο μιλάμε. Προφανώς πολύ καλύτερο deal γιατί έτσι έχω VDSL πιο φτηνά. Ενώ γίνεται η διαδικασία με καλούν από HOL και λένε στον πατέρα μου 20 ευρώ το μήνα το ίδιο πακέτο. Λέω LOL OK. Είπαμε να μην το κάνουμε, οπότε σε κάποια φάση κολάει η διαδικασία γιατί ήταν λάθος ένας αριθμός βρόγχου. Καλώ εγώ προσωπικά την HOL και αφού πάλι κλαίνε γιατί φεύγουμε, μου κάνουν προσφορά 17 ευρώ το μήνα + 3(!) ώρες κινητά. Δηλαδή...οκ ρε παιδιά... Με τις εξελίξεις αυτές μάλλον θα μείνουμε στην HOL.

Για να καταλάβω, με 17€ έχεις 24αρα και απεριόριστα σταθερά και 3 ώρες κινητά;

jkoukos
08-12-13, 17:50
Αν όντως ισχύει, έχει σπάσει όλα τα κοντέρ των προσφορών. Από 40€ στα 17€.

BARKOULETOS
12-12-13, 02:09
Ρε παιδια τα ιδια γινονται παντου! Ειχα Wind double play δεν ηθελα να φυγω λογω της βαβουρας, τελη ενεργοποιησης κτλ, τους πηρα λοιπον να κρατησω το παγιο μου ηταν προσφορα νομιζω 24, θα πηγαινε 34, προσεξτε να μεινω στο ιδιο παγιο οχι καποια νεα προσφορα.

Μα οχι δεν γινεται κτλ, ριχνω την αιτηση για φορθνετ τσουπ τηλεφωνο, μονο για σας μια σουπερ προφορα 24 ευρω. Ειπα οχι ευχαριστω δεν θελω, οταν σας την ζητησα δεν την δινατε, πραγματικα δεν ηθελα να φυγω αλλα συνεχισα την διαδικασια για φορθνετ. και αποδειχθεικε καλη κινηση γιατι ολα ηταν καλυτερα! Προσωπικη μου αποψη επρεπε να παρεις το εικοσαρικο. Βλακεια πολιτικη αλλα το κανουν ολοι, αν δεν κανεις αιτηση να φυγεις προσφορα για να μεινεις δεν σου κανουν...

a.libe
12-12-13, 13:35
παντου το ιδιο γινεται..στη cyta μου δωσανε τελικη τιμη 23 ευρω σε απεριοριστα σταθερα,ιντερνετ 4αρι και 130 κινητα...στο κινητο που εxω vf 3 γραμμες μου το παιζανε βαρυ πεπονο και οταν εκανα αιτηση φορητοτητας στην cosmote μου πηγαν το unlimited60 στα 24,4 τελικη τιμη , το unlimited35 σα14,5 τελικη τιμη..εξαρταται ο χειρισμος

Bl4zz0r
13-12-13, 22:23
Αν όντως ισχύει, έχει σπάσει όλα τα κοντέρ των προσφορών. Από 40€ στα 17€.

Ναι ισχύει, τους είπα σήμερα να το προχωρήσουν. Δεν έχω σπάσει όλα τα κοντερ προσφορών, σαν τρελοί κάνουν να σε κρατήσουν και όταν δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το VDSL (δεν έχει η HOL από αστικό κέντρο) το χτυπάνε με την τιμή.

libero1899
15-12-13, 18:07
Πρέπει κάποτε οι κύριοι της hol και της vodafone να καταλάβουν οτι είναι πολύ κουραστικό όλα αυτό...ας βάλουν μυαλό και ας κάνουν καλύτερες τιμές από την αρχή...στη hol λενε μια τιμή οτι να ναι κι οτι αρπάξουν...κι αν κάνεις φορητότητα σε παίρνουν κι αρχίζουν τα παζάρια...πολύ κουραστικό ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

BARKOULETOS
16-12-13, 04:04
πρεπει να καταλαβετε οτι αυτο ειναι πρακτικη ΟΛΩΝ των εταιριων, αν δεν κανεις αιτηση φορητοτητας, προσφορα δεν περνεις...

andreasp
19-12-13, 23:44
Είναι γελοιότητα αυτό που κάνουν, και ταυτόχρονα επιβαρύνονται το κόστος όλων αυτών των διαδικασιών.
Εχει γίνει κανόνας στην αγορά ότι για να πάρεις προσφορά σε εταιρία τηλεεπικοινωνιών , είτε σταθερής , είτε κινητής τηλεφωνίας, πρέπει να κάνεις αίτηση φορητότητας.
Στην πιάτσα οι Γερμανοί τα έχουν κάνει πλακάκια με το γειτονικό μαγαζί της Wind και της Vodafone και ρίχνει ο ένας για τον άλλον αιτήσεις φορητότητας για να πάρει ο πελάτης καλύτερη τιμή στο πάγιο.
Και αυτοί οι στόκοι εκεί οι Μανατζαραίοι της συμφοράς , δεν βλέπουν πέρα απο την μύτη τους!

- - - Updated - - -



Η διαφορά στα 6 €, 23 με 29 €, και οι δύο τιμές cyta για νέους και παλιούς και το χειρότερο ότι με θεωρούνε δεδομένο, με χειρότερη τιμή για τους παλιούς και καλύτερη για τους νέους.


Αυτο δεν είναι κακό.
ΟΛΩΝ των ειδών οι επιχειρήσεις έχουν προωθητικά πακέτα για προσέλκηση νέων πελατών.
Το κακό είναι ότι ΣΕ ΟΛΟΥΣ που θα κάνουν μια αίτηση φορητότητας, τους δίνουν την προσφορά που είναι για τους νέους.
Αυτό είναι ξεφτίλα!
Αμα θέλεις να προωθήσεις τις υπηρεσίες σου και να προσελκύσεις νέους πελάτες, τα βάζεις κάτω... τα ζυγίζεις... και ξέρεις ότι θα σου έρθουν 5 και θα σου φύγουν 3 για αυτόν τον λόγο.
Αλλιώς, μην το κάνεις καθόλου!

dimitri_ns
20-12-13, 09:40
Αυτο δεν είναι κακό.
ΟΛΩΝ των ειδών οι επιχειρήσεις έχουν προωθητικά πακέτα για προσέλκηση νέων πελατών.
Το κακό είναι ότι ΣΕ ΟΛΟΥΣ που θα κάνουν μια αίτηση φορητότητας, τους δίνουν την προσφορά που είναι για τους νέους.
Αυτό είναι ξεφτίλα!
Αμα θέλεις να προωθήσεις τις υπηρεσίες σου και να προσελκύσεις νέους πελάτες, τα βάζεις κάτω... τα ζυγίζεις... και ξέρεις ότι θα σου έρθουν 5 και θα σου φύγουν 3 για αυτόν τον λόγο.
Αλλιώς, μην το κάνεις καθόλου!



Προφανώς και τα έχουν μετρήσει και τους συμφέρει

Απλά αυτού του είδους τις προωθητικές ενέργειες, εγώ ,τις θεωρώ κοροιδία και προσβολή για τον παλιό πελάτη, που όταν τους καλέσει και ζητήσει τιμές νέων πελατών, τις αρνούνται.

Και επειδή σέβομαι την υπογραφή μου , δεν ακυρώνω καμμία φορητότητα

kostas2005
20-12-13, 11:24
Και σε εμένα παρόμοια φάση παίχτηκε. Αφού τους ζήτησα έκπτωση (δίναμε 40 ευρώ για 24mbps+σταθερά+60' κινητά), μου είπαν ότι το μέγιστο που μπορούν να κάνουν είναι -5 ευρώ το μήνα, και αν φύγω πιο νωρίς πληρώνω για κάθε μήνα που είχα την έκπτωση, τα 5 ευρώ (δίνω πίσω τις προφορές δηλαδή). Ύστερα από ψάξιμο για VDSL, κατέληξα στην forthnet με 35 ευρώ το μήνα VDSL με απεριόριστα σταθερά + κινητά με χρονοχρέωση, η οποία όμως είναι 3 λεπτά το λεπτό (με την κλασική μαγκιά της χρονοχρέωσης που σε χρεώνουν με το που καλείς), και άρα έβγαινε max 37.20 ευρώ το μήνα με βάση το πόσο μιλάμε. Προφανώς πολύ καλύτερο deal γιατί έτσι έχω VDSL πιο φτηνά. Ενώ γίνεται η διαδικασία με καλούν από HOL και λένε στον πατέρα μου 20 ευρώ το μήνα το ίδιο πακέτο. Λέω LOL OK. Είπαμε να μην το κάνουμε, οπότε σε κάποια φάση κολάει η διαδικασία γιατί ήταν λάθος ένας αριθμός βρόγχου. Καλώ εγώ προσωπικά την HOL και αφού πάλι κλαίνε γιατί φεύγουμε, μου κάνουν προσφορά 17 ευρώ το μήνα + 3(!) ώρες κινητά. Δηλαδή...οκ ρε παιδιά... Με τις εξελίξεις αυτές μάλλον θα μείνουμε στην HOL.

Vdsl η adsl σου προσφέρει η hol με 17 το μήνα?

Vitruvian78
20-12-13, 13:47
Και σε εμένα παρόμοια φάση παίχτηκε. Αφού τους ζήτησα έκπτωση (δίναμε 40 ευρώ για 24mbps+σταθερά+60' κινητά), μου είπαν ότι το μέγιστο που μπορούν να κάνουν είναι -5 ευρώ το μήνα, και αν φύγω πιο νωρίς πληρώνω για κάθε μήνα που είχα την έκπτωση, τα 5 ευρώ (δίνω πίσω τις προφορές δηλαδή). Ύστερα από ψάξιμο για VDSL, κατέληξα στην forthnet με 35 ευρώ το μήνα VDSL με απεριόριστα σταθερά + κινητά με χρονοχρέωση, η οποία όμως είναι 3 λεπτά το λεπτό (με την κλασική μαγκιά της χρονοχρέωσης που σε χρεώνουν με το που καλείς), και άρα έβγαινε max 37.20 ευρώ το μήνα με βάση το πόσο μιλάμε. Προφανώς πολύ καλύτερο deal γιατί έτσι έχω VDSL πιο φτηνά. Ενώ γίνεται η διαδικασία με καλούν από HOL και λένε στον πατέρα μου 20 ευρώ το μήνα το ίδιο πακέτο. Λέω LOL OK. Είπαμε να μην το κάνουμε, οπότε σε κάποια φάση κολάει η διαδικασία γιατί ήταν λάθος ένας αριθμός βρόγχου. Καλώ εγώ προσωπικά την HOL και αφού πάλι κλαίνε γιατί φεύγουμε, μου κάνουν προσφορά 17 ευρώ το μήνα + 3(!) ώρες κινητά. Δηλαδή...οκ ρε παιδιά... Με τις εξελίξεις αυτές μάλλον θα μείνουμε στην HOL.
Να υποθέσω ότι στο hol double-play ευέλικτα 300 + hol tv = 16 euro/μήνα πληρώνω και πάλι πολλά;;
:p

dimitri_ns
20-12-13, 14:36
Να υποθέσω ότι στο hol double-play ευέλικτα 300 + hol tv = 16 euro/μήνα πληρώνω και πάλι πολλά;;
:p

Αμα δουλεύει χωρίς προβλήματα, η τιμή είναι καλούτσικη :p

Μήπως δόσανε την τιμή επειδή καταργήσανε την τεχνική υποστήριξη?

Anasazi
21-12-13, 03:48
-Εγώ: Οκ.. ούτως ή άλλως είχε προβλήματα και δεν το χρησιμοποιω. Πείτε μου που θα το στείλω
-Πωλητής: Δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα είναι να σας κρατήσουμε για πελάτη

Πες μου οτι αυτη ηταν οντως η απαντηση του agent!!

XAXAXAXAXAXA!!!

Bl4zz0r
24-12-13, 21:19
Vdsl η adsl σου προσφέρει η hol με 17 το μήνα?

adsl. Αν μου εδινε vdsl + όλα αυτά με 17 ευρώ θα ήταν λίγο paradise land.

kostas2005
24-12-13, 23:24
δεν είναι και τοσο δυσκολο κάποιοι δίνουν 12 ευρώ οπότε με άλλα 5-10 πιστεύω οτι γίνετε να έχεις vdsl

britgreek
28-12-13, 16:43
Εγώ δίνω κάτι παραπάνω από 20 ευρώ το μήνα για doubleplay unlimited, με τις διεθνείς κλήσεις, το οποίο φέτος δεν μου ανανεώνουν στην ίδια τιμή, και μου ζητούν 31.

Vitruvian78
29-12-13, 01:20
Εγώ δίνω κάτι παραπάνω από 20 ευρώ το μήνα για doubleplay unlimited, με τις διεθνείς κλήσεις, το οποίο φέτος δεν μου ανανεώνουν στην ίδια τιμή, και μου ζητούν 31.
Ζήτα διακοπή της σύνδεσης και οτι θα πας αλλού και μετά τα λέμε ξανά αν στο ανανεώνουν ή οχι!

britgreek
29-12-13, 12:03
Ζήτα διακοπή της σύνδεσης και οτι θα πας αλλού και μετά τα λέμε ξανά αν στο ανανεώνουν ή οχι!


To έχω κάνει ήδη και μου είπαν ότι η HOL φέτος δεν μπορεί να δώσει τις ίδιες εκπτώσεις που έδινε παλιά, με αποτέλεσμα να μου προτείνει το ίδιο το τμήμα προσφορών να αλλάξω πάροχο αν κρίνω ότι δεν με συμφέρει. Για φέτος, το καλύτερο που μπορούν να μου κάνουν είναι να δίνω 31 αντί για 20,50.

Vitruvian78
29-12-13, 12:15
Πιστεύω οτι μπορείς να βρεις με €20 αλλού. Θα σου προτεινα να κανεις αίτηση φορητότητας σε ενα παροχο που να σε ενδιαφερει και είμαι σίγουρος οτι η hol θα κανει τα αδύνατα δυνατα να σε κρατήσει.....αν οχι, δική τους χασούρα αν αφήνουν τον κάθε πελάτη να φευγει έτσι.....απο το να συνεχίσει να σου κάνει 10€ εκπτωση το μήνα, είναι καλύτερα να σε χάσει απο πελάτη;; Δεν το καταλαβαινω αυτο...

andreasp
29-12-13, 12:18
Πιστεύω οτι μπορείς να βρεις με €20 αλλού. Θα σου προτεινα να κανεις αίτηση φορητότητας σε ενα παροχο που να σε ενδιαφερει και είμαι σίγουρος οτι η hol θα κανει τα αδύνατα δυνατα να σε κρατήσει.....αν οχι, δική τους χασούρα αν αφήνουν τον κάθε πελάτη να φευγει έτσι.....απο το να συνεχίσει να σου κάνει 10€ εκπτωση το μήνα, είναι καλύτερα να σε χάσει απο πελάτη;; Δεν το καταλαβαινω αυτο...

Το ενδεχόμενο να τον είχε 1 χρόνο με χασούρα, γιατί έλπιζε ότι μετά απο ένα χρόνο θα κάτσει με 31ευρώ και θα αρχίσει να κερδίζει κανένα φράγκο και η HOL, είναι τόσο απίθανο?
Μάλλον το πιθανότερο είναι.
Συνεπως, αν ειναι να συνεχίσει εφόρου ζωής να τον έχει με χασούρα, καλύτερα να φύγει ο πελάτης.

Vitruvian78
29-12-13, 12:37
Μα δηλώνει κέρδη η hol! Προσωπικά ειναι τρίτος χρόνος που απολαμβάνω εκπτωση στο πακετο μου.Αν ήτανε χασούρα, πολύ απλά δεν θα έκανε σε κανένα εκπτωση τιμής. Η εκπτωση στον πελατη είναι πολύ καλύτερο απο τα μηδέν εσοδα σε εποχή κρίσης. Και για ποιά χασούρα μιλάμε ακριβώς;; Όταν ο κόσμος δουλευει για €300 και €400 το μήνα και με τα χρήματα αυτα πρεπει να επιβιώσει, οφείλεις κι εσυ να κατεβάσεις τις τιμολογησεις σου σαν εταιρεια αν θες να εχεις πελατεια και να μην το κλεισεις το μαγαζι!

britgreek
29-12-13, 12:39
Το ενδεχόμενο να τον είχε 1 χρόνο με χασούρα, γιατί έλπιζε ότι μετά απο ένα χρόνο θα κάτσει με 31ευρώ και θα αρχίσει να κερδίζει κανένα φράγκο και η HOL, είναι τόσο απίθανο?
Μάλλον το πιθανότερο είναι.
Συνεπως, αν ειναι να συνεχίσει εφόρου ζωής να τον έχει με χασούρα, καλύτερα να φύγει ο πελάτης.

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα με τη HOL. Επειδή έχουμε όλοι στην οικογένεια το ίδιο πακέτο, κανένας δεν πληρώνει περισσότερο από εμένα. Αυτή η πολιτική των εκπτώσεων εφαρμόζεται κανονικότατα σε όποιον κάνει αίτημα φορητότητας. Δεν μου έκαναν κάποια χάρη. Απλά θέλουν να βλέπουν το αίτημα φορητότητας και σου το λένε και ευθέως όταν σε καλούν μετά από ένα τέτοιο αίτημα, ότι και καλά μετά από αυτό έχουν μεγαλύτερα περιθώρια έκπτωσης. Εξακριβωμένο εδώ και χρόνια. Το ίδιο και η vodafone, η οποία μόλις δει αίτημα φορητότητας σου κάνει 50% έκπτωση στο πάγιο χωρίς πολλά πολλά. Λέω κάτι πρωτόγνωρο ή είμαι ο μόνος που το ξέρει;

Απλά νομίζω ότι αυτή τη φορά η HOL δεν θέλει να ανανεώσω γιατί έχει πρόβλημα η γραμμή μου και τους ενημερώνω όσο πιο συχνά μπορώ γι' αυτό γιατί πολύ απλά πληρώνω για μια υπηρεσία που δεν υπάρχει.

Vitruvian78
29-12-13, 13:01
Συμφωνώ μαζί σου για τις εκπτωσεις και την πολιτική αυτή. Αν έχεις θέματα με την υπηρεσία σου, τότε όντως θα τους ειναι ασύμφορο διοτι κάθε φορα που θα τους δηλώνεις βλαβη και στέλνουν τεχνικό ή δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ, η εταιρεία πρεπει να πληρώσει τον τεχνικό για να σε επισκεφτεί. Τώρα τι να σου πω.....προσωπικά εχω πολλα χρονια να τους ενοχλησω, πληρώνονται μεσω πάγειας εντολής στην ώρα τους, οπότε τους είμαι μαλλον ενας βολικός πελάτης οποτε μου κάνουν κι εμενα τη χαρη στην τιμολόγηση, να υποθέσω;; Πάντως αν έχεις θέματα με την υπηρεσία σου, ίσως θα επρεπε ή να συμφωνήσετε να σου διορθώσουν όσο γίνεται το πρόβλημα, ή αν δεν γίνεται, να πας σε άλλο πάροχο. Η αίσθηση μου ομως είναι οτι δεν εχεις πρόβλημα σε τόσο μεγάλο βαθμό, διαφορετικα απλά θα εφευγες, αν πληρωνες κάτι χωρίς να το έχεις καθόλου. Υποθέτω οτι απλα δεν εισαι πλήρως ικανοποιημένος με αυτό που παίρνεις. Σε αυτη την περιπτωση δυστυχώς ή πας αλλου ελπίζοντας να βρεις κατι καλυτερο ή συμβιβάζεσαι και παραμένεις χωρίς να δημιουργείς θέματα και καποια στιγμη ζητας μια γενναια εκπτωση

britgreek
29-12-13, 14:12
Συμφωνώ μαζί σου για τις εκπτωσεις και την πολιτική αυτή. Αν έχεις θέματα με την υπηρεσία σου, τότε όντως θα τους ειναι ασύμφορο διοτι κάθε φορα που θα τους δηλώνεις βλαβη και στέλνουν τεχνικό ή δηλώνουν βλάβη στον ΟΤΕ, η εταιρεία πρεπει να πληρώσει τον τεχνικό για να σε επισκεφτεί. Τώρα τι να σου πω.....προσωπικά εχω πολλα χρονια να τους ενοχλησω, πληρώνονται μεσω πάγειας εντολής στην ώρα τους, οπότε τους είμαι μαλλον ενας βολικός πελάτης οποτε μου κάνουν κι εμενα τη χαρη στην τιμολόγηση, να υποθέσω;; Πάντως αν έχεις θέματα με την υπηρεσία σου, ίσως θα επρεπε ή να συμφωνήσετε να σου διορθώσουν όσο γίνεται το πρόβλημα, ή αν δεν γίνεται, να πας σε άλλο πάροχο. Η αίσθηση μου ομως είναι οτι δεν εχεις πρόβλημα σε τόσο μεγάλο βαθμό, διαφορετικα απλά θα εφευγες, αν πληρωνες κάτι χωρίς να το έχεις καθόλου. Υποθέτω οτι απλα δεν εισαι πλήρως ικανοποιημένος με αυτό που παίρνεις. Σε αυτη την περιπτωση δυστυχώς ή πας αλλου ελπίζοντας να βρεις κατι καλυτερο ή συμβιβάζεσαι και παραμένεις χωρίς να δημιουργείς θέματα και καποια στιγμη ζητας μια γενναια εκπτωση


Όχι φίλε μου. Δεν είναι έτσι. Είμαι 5 χρόνια πελάτης σε συγκεκριμένη γραμμή και κάθε χρόνο η κατάσταση επιδεινώνεται από άποψη παρεχόμενων υπηρεσιών. Δεν πληρώνω μόνο γι' αυτή τη γραμμή, καθώς HOL έχω και στο άλλο μου σπίτι (στο οποίο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα). Στην ουσία, για να έχουμε πρόσβαση στο internet, πρέπει κάθε φορά να κλείνουμε και να ανοίγουμε το router το οποίο μας είπαν ότι μπουκώνει από τα λάθη. Έχω ανοίξει και ανάλογο θέμα. Αυτό είναι μια μόνιμη κατάσταση, από την αρχή της σύνδεσης. Έστω ότι αυτό παλευόταν και απλά έκλεινες και άνοιγες το ρούτερ, και μετά από 2-3 ώρες πάλι το ίδιο. No big deal δηλαδή. Τώρα πια έχω αποσυνδέσεις ανά δεκάλεπτο. Όμως, η HOL είπε ότι πλέον δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα το οποίο αναγνωρίζει, δεν κάνει την έκπτωση που είχαμε μέχρι και τώρα (το συμβόλαιό μου λήγει σε λίγες ημέρες) και βάζει μπροστά τον ΟΤΕ, λέγοντας ότι εκείνος διαχειρίζεται το δίκτυο, και από τη στιγμή που τους απαντά ότι δεν υπάρχει δυνατότητα επίλυσης του προβλήματος, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορούν να κάνουν, επειδή δεν φταίνε εκείνοι που το δίκτυο είναι τόσο παλιό και το ΚΑΦΑΟ χαλασμένο/προβληματικό. Αν παραμείνω, λοιπόν, στη HOL δεν θα μπορώ να δηλώσω καν βλάβη καθώς στο σύστημά τους έχει καταχωρηθεί ως μη επιλύσιμο και παρόλα αυτά μου ζητούν να πληρώνω και μεγαλύτερο πάγιο.

kostas2005
29-12-13, 15:21
To έχω κάνει ήδη και μου είπαν ότι η HOL φέτος δεν μπορεί να δώσει τις ίδιες εκπτώσεις που έδινε παλιά, με αποτέλεσμα να μου προτείνει το ίδιο το τμήμα προσφορών να αλλάξω πάροχο αν κρίνω ότι δεν με συμφέρει. Για φέτος, το καλύτερο που μπορούν να μου κάνουν είναι να δίνω 31 αντί για 20,50.
Αν ισχύει αυτό μάλλον θα φύγω και εγώ
Δίνω 13,χχ για Αdsl 24αρι(annex-m) με hol tv (δώρο) -5 ευρώ σε λογαριασμό voda συγγενή ( κολλημένου που εξακολουθεί να έχει συμβόλαιο)
Αλλα για να πω την αλήθεια αν με ρωτήσετε αν είμαι ευχαριστημένος θα πω όχι γιατί ενώ η τιμή είναι super έχει ένα μεγάλο μείον η υπόθεση δεν παρέχετε από την hol φραγή διεθνών κλήσεων (Κολοκοτρωνέϊκα πράγματα δηλαδή)
Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ρίξω το σταθερό επάνω στο τηλεφωνικό κέντρο (= δεν έχω τηλέφωνο)
Το hol tv δεν το δουλεύω γιατί έχει προβλήματα
κάποιες φορές εντυπωσιάζομαι για το πως γίνετε να βλέπω Tv να μιλάω στο voip να ανοίγω σελίδες και να έχω ping με viva 14
Αλλα της περισσότερες φορές ούτε tv δεν μπορείς να δεις.
Ο μόνος λόγος που είμαι ακόμα στην hol είναι (κρατηθείτε) το support που είχε ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και το annex-m

spyrosn
08-01-14, 10:57
^^ Μπορείς πάντα να κάνεις φραγή των διεθνών κλήσεων από το τηλ. κέντρο... ;)

kostas2005
08-01-14, 11:48
Από το δικό μου εννοείς??

spyrosn
08-01-14, 12:02
Ναι... απ'όσο ξέρω όλα έχουν κάποιους κωδικούς για μπλοκάρισμα προθεμάτων στα νούμερα.

kostas2005
08-01-14, 13:20
Το ξέρω αλλά δεν ειναι η καλύτερη λύση.
Ειδικά για ένα κέντρο που είναι συνδεδεμένο και στο ιντετνετ δεν προσφέρει την ασφάλεια που δίνει το κλείδωμα απο τον πάροχο

@ ADSLgr.com All rights reserved.