PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρίζα οτε



Atermon
28-11-13, 16:46
Το σπίτι είναι παλιό και στον τοίχο έχει ακόμα την στρογγυλή πρίζα οτε. Αυτή, για όσους δεν ξέρουν, έχει μόνο κάτι μεταλλικές επαφές-βίδες και για να συνδέσεις ας πούμε ένα τηλέφωνο, πρέπει να ξεγυμνώσεις ένα καλώδιο και να ενώσεις τα επιμέρους χρωματιστά καλωδιάκια στις σωστές επαφές. Καμία σχέση με το απλό βάλε-βγάλε ενός βύσματος που είναι σήμερα.

Τελοσπάντων, θέλω να ξηλώσω όλο αυτό το παλιό σύστημα μαζί με τις όποιες μόντες που έχουν γίνει (κολλητικές ταινίες κτλ) γιατί υποψιάζομαι δίνει πολύ θόρυβο στη γραμμή, ό,τι filters και να έχω πάνω.

Μπορεί να γίνει αυτό από μένα, αν αγοράσω μια πρίζα; Η' είναι πιο περίπλοκο και θέλει ηλεκτρονικό/ηλεκτρολόγο; Και πόσο θα κοστίσει σε κάθε περίπτωση;

yiapap
28-11-13, 16:55
Πολύ απλό είναι. Στην πρίζα που θα αγοράσεις απλά βιδώνεις ή τοποθετείς τα δύο καλωδιάκια σε υποδοχές που υπάρχουν. Ένα κατσαβιδάκι θες.
Πρόλαυτα δε νομίζω ότι θα δεις από αυτό διαφορά. Περισσότερη σημασία έχει η ποιότητα/οδείδωση του καλωδίου στην όδευση μέχρι να βγει από τον τοίχο.

Atermon
28-11-13, 17:07
Επειδή δεν είμαι σίγουρος, η καλωδίωση αυτή από τον τοίχο μου και προς τον οτε, δεν είναι προφυλαγμένη/θαμμένη στο έδαφος; Φαντάζομαι δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτήν.

yiapap
28-11-13, 17:13
Επειδή δεν είμαι σίγουρος, η καλωδίωση αυτή από τον τοίχο μου και προς τον οτε, δεν είναι προφυλαγμένη/θαμμένη στο έδαφος; Φαντάζομαι δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτήν.Εξαρτάται. Αν μένεις σε πολυκατοικία τότε από το διαμέρισμά σου βγαίνει σε κατακόρυφα πολυκλωνα καλώδια και από κει στον κατανεμητή του ΟΤΕ. Τουλάχιστον την καλωδίωση του διαμερίσματος μπορείς να την αλλάξεις (με τη βοήθεια ηλεκτρολόγου). Από κει και πέρα για την καλωδίωση της πολυκατοικίας (τα κατακόρυφα) θα πρέπει να το εξετάσει αυτός που θα φέρεις. Αλλού γίνεται αλλού όχι (πρέπει να περαστούν εξωτερικά τα νέα καλώδια).
Σε κάθε περίπτωση με τη βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου ή κάποιου που ξέρει μπορείς να ελέγξεις τμηματικά και να δεις αν/τι σε συμφέρει. Δες αυτόν τον πολύ καλό οδηγό (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-Έλεγχος-της-γραμμής-μας-μέχρι-τον-κατανεμητή).
Το τι γίνεται μετά τον κατανεμητή είναι προφανως πέραν του ελέγχου σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.