PDA

Επιστροφή στο Forum : Fastpath από προεπιλογή;



bobis
29-11-13, 13:20
Καλημέρα!

Ενεργοποιήθηκε ο κολλητός μου σε οτε adsl χθες, χρονιζει στα 12 mbps, και με το ntua.gr έχει 8 ms!!!!! ( ο παλιοπου@@@ς, τον ζηλεύω...)

Μα καλά , πως γίνεται να έχει fastpath από το καλημέρα της γραμμής; Μη μου πείτε τώρα ότι έχει interleaved, αποκλείεται, αφού έχει μονοψήφιο latency με ΕΜΠ...και είμαστε και Πάτρα!!!

Αυτός πιάνει 8 ms και γω το ntua το βλέπω με 30 ms...αναγκαστικό interleaved λόγω VDSL , αλλά δε βαριέσαι, αλληλοσυμπληρώμαστε. Εγώ έχω το bandwidth , 50/10 Mbps , αυτός το latency....

NetM
29-11-13, 13:54
Το εάν θα είναι σε fastpath ή σε interleaved το ορίζουν εξ αρχής ανάλογα με τα stats που θα πιάσει η γραμμή σου στον 1ο συγχρονισμό. Βέβαια ο καθένας μπορεί να ζητήσει να πάει σε fastpath , απλά πάρε το 13888 και ζήτα το , πες ότι είσαι gamer , δεν χρειάζονται τίποτε άλλο.

weather1967
29-11-13, 16:22
Aν δεν κάνω λάθος,στον ΟΤΕ ειναι fastpath απο προεπιλογή,μετα αν εχει καποιος προβληματα με αποσυνδεσεις κ.τ.λ τον γυρίζουν σε inteleaved

manicx
29-11-13, 16:37
Και αν έχει OTE TV μέσω internet....

AssVas
30-11-13, 21:24
Νέος πελάτης ΟΤΕ default profiles :

ADSL = Fastpath
ADSL + IPTV = Interleave
VDSL = Interleave

Ωστόσο πρακτικά όλοι μπορούν να πάρουν Fastpath αν το ζητήσουν στο 13888 . Όσον αφορά το TV μερικές φορές το δίνουν δύσκολα.

Υ.Γ Το VDSL είναι 30/2.5 και 50/5 εκτός αν είσαι στο πιλοτικό και σε έχουν αφήσει στο 50/10 , που και πάλι μπορείς να ζητήσεις fastpath αλλά θα σε πάνε 50/5 . (Mbps)

NetM
03-12-13, 13:40
Στο TV είναι υποχρεωτικό να μπαίνει κατευθείαν σε interleaved. Δεν υπάρχει επιλογή fastpath επειδή δεν θέλουν να υπάρχουν προβλήματα στην υπηρεσία του TV (σπασίματα , αλλοίωση εικόνας)

Tiven
03-12-13, 13:44
Το VDSL γιατί Interleaved; Δεν θα ήταν καλύτερο αφού η γραμμή είναι πολύ καλύτερα από adsl2/adsl2+ να είναι και εκεί fast path;

babis3g
03-12-13, 15:23
Το VDSL γιατί Interleaved; Δεν θα ήταν καλύτερο αφού η γραμμή είναι πολύ καλύτερα από adsl2/adsl2+ να είναι και εκεί fast path;

Οχι παντα ... το adsl παει μεχρι και 5 χιλ. ... το vdsl μεχρι 1-1.5 αναλογως προφιλ ... αυτοι που ειναι μακρια (οπως και με το adsl) απο την καμπινα του vdsl ... η ... η γραμμη απο εκει που αρχιζει ο χαλκος δεν ειναι καλη θα εχουν προβλημα ... προφανως δινοντας απο την αρχη interleaved ισως ειναι η καλυτερη επιλογη στο συνολο των χρηστων λογο του οτι δεν θα ειναι ολοι κοντα στην καμπινα για να περνουν το full speed και με πιο σταθεροτητα ... φανταζομαι αν ζητηθει το αλλαζουν

AssVas
04-12-13, 21:44
Σαν Policy γενικότερα όταν δίνει ένας ISP Interleave , έχει λιγότερες βλάβες όπως λέει και ο babis.

Θα μπορούσαν να δίνουν στις συνδέσεις από το A/K Interleave και από τις καμπίνες Fastpath . Όταν βγήκε για 3 μήνες δεν έδιναν fastpath ... έδωσαν μετά τις γιορτές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.