PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα σύνδεσης ΟΤΕ connex



νικολετα
30-11-13, 14:10
έχω εδω και 3.5 χρόνια σύνδεση connex και φέτος -μετά από format στον pc- συνδέεται κανονικά αλλά με πετάει και εμφανίζει το κίτρινο τριγονάκι στην ασύρματη σύνδεση. προσπαθώ να μπω στη σελίδα του modem και οταν τα καταφέρνει δεν συνδέεται. ίσως να επανέλθει μετά από μερικά λεπτά ή επανεκίνηση του modem ή του υπολογιστή.

πήρα μερικά τηλέφωνα στον οτε και δήλωσαν βλάβη όπου μερικές μέρες αργότερα μου είπαν ότι επιδιορθώθηκε. την επόμενη συνδέουμε 2 υπολογιστές στο δίκτυο, στον δικό μου κάνει το ίδιο ενώ στον άλλο όχι. να σημειώσω ότι σε άλλο δίκτυο ο δικός μου είναι μια χαρά.

μίλησα με γνωστούς περί δικτύων και μου είπαν ότι τα εξης μπορεί να συμβαίνουν : ή να μην έχουν περαστεί driver της κάρτας δικτύου, ή να έχει πρόβλημα η γραμμή, ή να υπάρχει πρόβλημα μεταξύ υπολογιστή και γραμμής.

ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω?
ευχαριστώ πολύ

maik
30-11-13, 17:01
Αν εχει προβλημα η γραμμη δεν θα εχεις καθολου ιντερνετ. Πιθανοτατα ειναι προβλημα στο ρουτερ ή στις ρυθμισεις του. Αλαξε καναλι σε πρωτη φαση. Επισης δοκιμασε (για λιγο) να μην βαλεις password , να ειναι δηλαδη ελευθερο.

sdikr
30-11-13, 17:35
Να δοκιμάσεις και ποιο καινούργιο οδηγό για την ασύρματη κάρτα

AssVas
30-11-13, 21:33
Πες μας και τι Windows έχεις , και μην απαντήσεις σε prive που σου στείλει κάποιος από εδώ για να περάσει από το σπίτι σου να στο φτιάξει τσάμπα.

sdikr
30-11-13, 21:41
Πες μας και τι Windows έχεις , και μην απαντήσεις σε prive που σου στείλει κάποιος από εδώ για να περάσει από το σπίτι σου να στο φτιάξει τσάμπα.

Ορίστε; !

AssVas
30-11-13, 21:58
Σε φίλες μου έχει τύχει 2 φορές σε άλλο forum να τους την πέσουν . just saying

νικολετα
01-12-13, 00:09
χαχαχαχα,δεν θα το κανω :D εχω windows 7, αν εχει προβλημα η καρτα γιατι να εχει μονο στο δικο μου δικτυο?ειναι λογικο το οτι βρισκομαι σε αλλο δικτυο και δεν παθαινει τιποτα?

sweet dreams
01-12-13, 01:07
χαχαχαχα,δεν θα το κανω :D εχω windows 7, αν εχει προβλημα η καρτα γιατι να εχει μονο στο δικο μου δικτυο?ειναι λογικο το οτι βρισκομαι σε αλλο δικτυο και δεν παθαινει τιποτα?

Κάνε μια δοκιμή να βάλεις static IP και παρακολούθησε την συμπεριφορά του.
Σύνδεσε ενσύρματα τον υπολογιστή με το ρούτερ και κλείσε, για την δοκιμή, αν υπάρχουν άλλοι υπολογιστές ανοικτοί. Ακολούθησε τον παρακάτω οδηγό και αν δουλεύει κάνε το ίδιο και στο Wireless.

ΠΩΣ ΒΑΖΩ ΣΤΑΘΕΡΗ IP ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
Δεξί κλίκ στο εικονίδιο του ιντερνετ > άνοιγμα κέντρου δικτύου και κοινής χρήσης > αλλαγή ρυθμίσεων προσαρμογέα > Ethernet(Τοπική σύνδεση) > πρωτόκολλο ιντερνετ εκδοση 4 > ιδιότητες > τσεκάρισμα το:χρήση της παρακάτω διεύθυνσης IP > XXX.XXX.X.10(Οπου X τα πρώτα στοιχεία απο την ip του ρούτερ > μάσκα υποδικτύου > 255.255.255.0 > προεπιλεγμένη πύλη > Την ip που έχει το ρούτερ > τσεκάρισμα το: χρήση των παρακάτω διευθύνσεων διακομιστή DNS > προτιμώμενος διακομιστής DNS > Την ip που έχει το ρούτερ > OK. Κάνε επανεκκίνηση και δοκίμασε πάλι.

Αν δεν ξέρεις την IP του ρούτερ άνοιξε την γραμμή εντολών, γράψε:ipconfig > Enter.
Εκεί που λέει: Default Gateway είναι η IP του ρούτερ.

sdikr
01-12-13, 03:31
χαχαχαχα,δεν θα το κανω :D εχω windows 7, αν εχει προβλημα η καρτα γιατι να εχει μονο στο δικο μου δικτυο?ειναι λογικο το οτι βρισκομαι σε αλλο δικτυο και δεν παθαινει τιποτα?

Υπάρχουν περιπτώσεις ασυμβατότητας μερικών οδηγών καρτών με μερικά ασύρματα router, δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αν υπάρχει ποιο καινούργιο οδηγό. Ακόμα μπορείς να δοκιμάσεις αλλαγή του καναλιού που κάνει εκπομπή το router

νικολετα
01-12-13, 10:35
sdikr.το εκανα αυτο γτ μου το προτινε χθες ενας γνωστος τεχνικος δικτυων. μεχρι στιγμης ειναι οκ.αν ξανασκαλωσει θα δωκιμασω κι αλλα.ευχαριστω
πως μπορω να δω αν εχω driver για την καρτα δικτυου? update φανταζομαι απο τη σελιδα της sony η κατι τετοιο.

sdikr
01-12-13, 14:10
sdikr.το εκανα αυτο γτ μου το προτινε χθες ενας γνωστος τεχνικος δικτυων. μεχρι στιγμης ειναι οκ.αν ξανασκαλωσει θα δωκιμασω κι αλλα.ευχαριστω
πως μπορω να δω αν εχω driver για την καρτα δικτυου? update φανταζομαι απο τη σελιδα της sony η κατι τετοιο.

Αν πας στο διαχείριση συσκευών θα δεις το μοντέλο της κάρτας, μετά καλύτερα να κοιτάξεις στην σελίδα του κατασκευαστή (πχ intel κλπ)
Αλλιώς πες το μοντέλο της κάρτας εδώ

νικολετα
01-12-13, 18:04
στη διαχείριση συσκευων σε ποια καρτελα μπορω να το δω? network adapters?και πως θα ονομαζεται αν υπαρχει?

AssVas
03-12-13, 14:51
Πας στην καρτέλα Προσαρμογείς δικτύου / Network Adapters και εκεί θα δεις το όνομα του κατασκευαστή της κάρτας ακολουθούμενο από το μοντέλο και την τεχνολογία της / πρότυπο .

π.χ
Atheros XXXX b/g/n
ή
Realtek ΧΧΧΧ b/g
ή
Ralink XXXX usb
ή
Intel XXXX etc

όπου XXX το μοντέλο του Chipset , συνήθως ένας αριθμός .

Στην συνέχεια το χτυπάς στο Google ακολουθούμενο από το λεκτικό Windows 7

Στα αποτελέσματα θα δεις σχετικό Link με το site του κατασκευαστή , π.χ αν έχεις Intel κάρτα το url θα ξεκινά από www.intel.com/ (http://www.intel.com/)....
Εκεί θα μεταφερθείς λογικά στην σελίδα υποστήριξης του κατασκευαστή της wifi συσκευής σου. Να το προτιμάς από την σελίδα του κατασκευαστή του Laptop σου .

Όταν θα πας να κατεβάσεις λοιπόν το νέο οδηγό θα πρέπει να επιλέξεις το λειτουργικό που έχεις . Windows 7 , αλλά τι Windows 7 ? 32 ή 64 bit ?
Αυτό δες το από τις ιδιότητες συστήματος των Windows. (κράτα πατημένο το κουμπί με το σχήμα των Windows στο πληκτρολόγιό σου και βάρα το πλήκτρο Pause/Break μία φορά και δες στο παράθυρο που θα σου ανοίξει, στο Τύπος Συστήματος / System Type αν έχεις 32 ή 64.

Όταν το κατεβάσεις θα το τρέξεις (αν είναι σε μορφή exec) αλλιώς θα πρέπει να το αποσυμπιέσεις πρώτα σε κάποιον φάκελο ή να τρέξεις το εκτελέσιμο setup.exe μέσα από το συμπιεσμένο αρχείο . Εάν δεν υπάρχει setup.exe και δεις 3-4 αρχεία και ένα εκ αυτών με κατάληξη *.inf , τότε θα πρέπει να αποσυμπιέσεις τα αρχεία σε έναν φάκελο και μετά ...

Πας στις ιδιότητες / Properties της ασύρματης κάρτας σου , μετά στην επικεφαλίδα Πρόγραμμα Οδήγησης / Driver και εκεί πατάς το Ενημέρωση / Driver Update .

Εκεί θα δεις μερικές επιλογές, πρέπει να επιλέξεις όχι το αυτόματο αλλά το ότι διαθέτεις εσύ τον οδηγό και θα τον καρφώσεις μονάχη σου στο σύστημα , στο κατεστημένο , διότι πλέον αυτά για σένα είναι παιχνίδι . Θα υποδείξεις και την διαδρομή που έχεις βάλει τα αρχεία και θα ολοκληρώσεις την διαδικασία με κοινή λογική .

Good Luck .


Y.G Σίγουρα αποκλείεται να έχεις τον driver από το Fast n furious , KIA προχτές .

νικολετα
09-12-13, 20:52
τελικα μου άλλαξαν το antivirus ειχα το avg κ μου εβαλαν το avast, μαλλον εκει ειχε σκαλωσει

sweet dreams
09-12-13, 21:20
τελικα μου άλλαξαν το antivirus ειχα το avg κ μου εβαλαν το avast, μαλλον εκει ειχε σκαλωσει

Kαι το antivirus είχε πρόβλημα μόνο με το δικό σου δίκτυο......:hello

@ ADSLgr.com All rights reserved.