PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE - Και σε ρωτώ κύριε πρόεδρε, τι κάνω τώρα;



seeker4all
01-12-13, 16:46
Πριν από 4 περίπου εβδομάδες νεκρώνει το τηλέφωνο και το internet ψυχορραγεί, αν τύχει να συνδεθεί αποσυνδέεται συνεχώς. Καλώ το 13888 και δηλώνω βλάβη, η απάντηση ήταν πως υπήρχε γενικότερο πρόβλημα στην περιοχή (καλωδιακή βλάβη) και ότι τα συνεργεία εργάζονται για την αποκατάστασή της.

Μετά από περίπου μια εβδομάδα και αφού η κατάσταση παρέμενε η ίδια τους ξανακαλώ στο 13888 και έκπληκτος ακούω την απάντηση, ότι υπάρχει καλωδιακή βλάβη και θα αποκατασταθεί περίπου σε μια βδομάδα… Δεν είπα τίποτα, σκέφτηκα γενικευμένη βλάβη είναι, θα την ψάχνουν… και αποφάσισα να κάνω υπομονή για ακόμα μια εβδομάδα, οι ημέρες περνούσαν το χρονικό όριο της εβδομάδας εξέπνευσε (μαζί με την υπομονή μου) και ξάφνου χτυπάει το τηλέφωνο στο σπίτι!!!

Ωραία λέω έφτιαξε, τσεκάρω το ιντερνετ ούτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα, ταχύτητα στα 13Κbps όλα καλά.

Την επόμενη τους ξανακαλώ στο γνωστό 5ψήφιο και δηλώνω αποκατάσταση βλάβης ζητώντας ταυτόχρονη αφαίρεση του χρονικού διαστήματος της βλάβης. Το απογευματάκι ενώ βρισκόμουν σε διαδικτυακό σερφάρισμα το ιντερνετ μου άρχισε τα κόλπα και η τηλεφωνική γραμμή νέκρωσε ξανά. Τους ξανακαλώ και με έντονο αλλά κόσμιο ύφος (δεν μου φταίει ο/η υπάλληλος στο Help desk) τους λέω την υπόθεσή μου, η ημέρα ήταν Παρασκευή, και μου είπαν ότι σε 2 εργάσιμες ημέρες θα έχει αποκατασταθεί η βλάβη.

Την επομένη ημέρα Σάββατο, δέχομαι μηνυμα στο κινητό ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ εργάζονατι για την επίλυση του ζητήματός μου. Ωραία λέω δουλεύουν τα παιδιά και ΣΚ, άντε ας το φτιάξουν και ας πάει στο καλό η ταλαιπωρία. Σήμερα ημέρα Κυριακή δέχομαι άλλο μήνυμα στο κινητό μου ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε… Σηκώνω το σταθερό, τζίφος, νέδα, νούλα…μηδέν που λένε, τσεκάρω το ιντερνετ και βλέπω το snr να ψιλοπαίζει πάνω κάτω και η ταχύτητα από 13άρια που είχα προ βλάβης να είναι στο 9. Οι αποσυνδέσεις όσο γράφω το μήνυμα σταμάτησαν….

Και σε ρωτώ κύριε πρόεδρε, τι κάνω τώρα;
Απαντώ: θα ξανακαλέσω τον ΟΤΕ αύριο και ξανα μανά τα ίδια...

Τι να σου κάνω που στην περιοχή που είμαι δεν υπάρχει άλλος πάροχος, η απογοήτευσή μου είναι τεράστια και τα νεύρα μου κουρέλια.
2013 στην Ανατολική Αττική…. Τηλεπικοινωνίες …:angryr::angryr::angryr: ΟΤΕ...............

Vitruvian78
01-12-13, 17:59
Αυτή τη φορά τι πρόβλημα υπάρχει στη γραμμή, δεν σου είπανε;

seeker4all
01-12-13, 20:02
Αυτή τη φορά τι πρόβλημα υπάρχει στη γραμμή, δεν σου είπανε;



δεν μίλησα με κανέναν σήμερα, ένα sms μου έστειλαν ...
θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο το πρωί... έχω ΜΕΓΑΛΗ απορία να δω τι θα μου πούνε αυτή τη φορά....:twisted:

spdtst
01-12-13, 23:08
Η κλασική κομπίνα με το SMS "Η Βλάβη Αποκαταστάθηκε", για να δείξει το τεχνικό τμήμα ότι ασχολήθηκε…

seeker4all
02-12-13, 10:37
Η απάντηση (σήμερα Δευτέρα 8.00 το πρωί τους πήρα) ότι το έλεγξαν και ότι έως το τελευταίο σημείο τους, έξω από το σπίτι όλα είναι καλά από την πλευρά τους.
Αμ δε...

Επειδή είμαι παλιά .... καραβάνα, είχα ήδη ελέγξει το εσωτερικό μου δίκτυο με ηλεκτρολόγο και όλα είναι ΟΚ...

ΕΛΕΟΣ .........

sweet dreams
02-12-13, 17:55
Η απάντηση (σήμερα Δευτέρα 8.00 το πρωί τους πήρα) ότι το έλεγξαν και ότι έως το τελευταίο σημείο τους, έξω από το σπίτι όλα είναι καλά από την πλευρά τους.
Αμ δε...

Επειδή είμαι παλιά .... καραβάνα, είχα ήδη ελέγξει το εσωτερικό μου δίκτυο με ηλεκτρολόγο και όλα είναι ΟΚ...

ΕΛΕΟΣ .........

Σε τι ακριβώς έκανε έλεγχο ο ηλεκτρολόγος;;;; Αν δεν το έχεις κάνει η ποιό ασφαλής μέθοδος για να δείς αν φταίει η εγκατάσταση του σπιτιού σου είναι η εξής: Θα πρέπει να κάνεις μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ με τον εξοπλισμό, ρούτερ + laptop, να είναι συνδεδεμένος ΜΟΝΟ στήν γραμμή του ΟΤΕ. Μετά θα κάνεις την ίδια μέτρηση στην πρίζα που έχεις το ρούτερ. Αν έχεις πολύ μικρή απόκλιση είσαι OK. Aν δείς οτι έχεις μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρείς την πρώτη πρίζα του σπιτιού, να αφαιρέσεις το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, και να κάνεις πάλι μέτρηση μόνο με το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή. Αν είσαι ΟΚ σημαίνει οτι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν οχι θα σημαίνει ότι εχει πρόβλημα το καλώδιο απο το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή, οπότε ενεργείς αναλόγως.

seeker4all
03-12-13, 11:12
Ο ηλεκτρολόγος απομόνωσε όλες τις πρίζες και τεστάραμε το καλώδιο που έρχεται απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ, τζιφος δεν φέρνει σήμα...

δεν έχει σήμα, το πρωϊ στις 05.00 που σήκωσα το ακουστικό είχα σήμα με πολύ βράσιμο τώρα είναι ξανα νεκρό........

sweet dreams
03-12-13, 11:24
Ο ηλεκτρολόγος απομόνωσε όλες τις πρίζες και τεστάραμε το καλώδιο που έρχεται απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ, τζιφος δεν φέρνει σήμα...

δεν έχει σήμα, το πρωϊ στις 05.00 που σήκωσα το ακουστικό είχα σήμα με πολύ βράσιμο τώρα είναι ξανα νεκρό........

Απαραίτητα τεστάρισμα και στον κατανεμητή, άσχετα με το τι θα κάνει ο ΟΤΕ. Θα έχεις ολοκληρωμένη εικόνα από την κατάσταση της εγκατάστασης.

AssVas
03-12-13, 14:29
Αυτήν την στιγμή έχεις τηλέφωνο και DSL κάποιες ώρες της ημέρας και μετά χάνετε; Ο ηλεκτρολόγος σου μέτρησε τα Volt που φέρνει το ζεύγος από τον κατανεμητή ;

maik
03-12-13, 16:57
Ο ηλεκτρολόγος απομόνωσε όλες τις πρίζες και τεστάραμε το καλώδιο που έρχεται απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ, τζιφος δεν φέρνει σήμα...

δεν έχει σήμα, το πρωϊ στις 05.00 που σήκωσα το ακουστικό είχα σήμα με πολύ βράσιμο τώρα είναι ξανα νεκρό........

Κατω στον κατανεμητη της οικοδομης ειχε σημα; Ειναι σημαντικο να το ξερεις αυτο.

seeker4all
08-12-13, 21:00
Κατω στον κατανεμητη της οικοδομης ειχε σημα; Ειναι σημαντικο να το ξερεις αυτο.

Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε ήταν στην κολόνα του οτε στο εναέριο, πρασινίλα στον χαλκό σε τλετοιο βαθμό που να προκαλεί διακοπές τα διάφορα όσα προβλήματα. Εσωτερικά στο σπίτι ήμουν ΟΚ..

Case is closed - ευχαριστώ τουε φίλους για την βοήθεια:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.